TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕЦБ најави крај на циклусот на зголемувања на каматните стапки, прво најрано намалување за година дена

Денар - 18.09.2023

Состанокот на Европската централна банка (ЕЦБ) минатата недела, по долго време, се чекаше со големо нетрпение бидејќи пазарот беше поделен. Веројатноста за уште едно зголемување е речиси еднаква на онаа за задржување на каматните стапки на нивните ...

Европската банка рекордно ги зголеми каматните стапки, ќе растат ли каматите во Македонија?!

Вечер Прес - 18.09.2023

Еврото падна на најниско ниво во последните три месеци Откога ЕЦБ ги зголеми каматните стапки, е врото падна на најниско ниво во последните три месеци. Европската валута загуби 0,6 отсто во однос на доларот и се тргува за 1,0660 долари.

ЕЦБ ги зголеми каматните стапки за рекордни 4 отсто

Н.Македонија - 18.09.2023

Европската централна банка ги зголеми трите клучни каматни стапки за нови 25 базични поени. Оттаму велат дека инфлацијата продолжува да опаѓа, но сепак се очекува да остане предолго висока.

Дали еврото се движи кон паритет со доларот?

Денар - 18.09.2023

Еврото беше позиционирано за послаби пазари пред одлуката на Европската централна банка (ЕЦБ) да ги зголеми каматните стапки десетти пат по ред. Со усвојувањето на оваа одлука, ЕЦБ го потврди патот на единствената валута.

Волстрит падна, а европските берзи пораснаа по добрите вести

Кајгана - 17.09.2023

На Волстрит цените на акциите паднаа минатата недела, додека европските берзи пораснаа по сигналите на Европската централна банка дека циклусот на покачување на каматните стапки можеби е завршен.

Кина ја зајакнува контролата при купувањето долари

Во Центар - 17.09.2023

Централната банка на Кина им предложи на некои од најголемите банки во земјата да се воздржат од итно множење на нивните девизни позиции на пазарот. Според извори на Ројтерс, од банките било побарано да не ги менуваат своите позиции на ...

ЕЦБ ги зголеми каматните стапки за рекордни 4 отсто

Алсат-М - 18.09.2023

Европската централна банка ги зголеми трите клучни каматни стапки за нови 25 базични поени. Оттаму велат дека инфлацијата продолжува да опаѓа, но сепак се очекува да остане предолго висока.

ЕЦБ ги зголеми каматните стапки за рекордни 4 отсто

Lider - 18.09.2023

Европската централна банка ги зголеми трите клучни каматни стапки за нови 25 базични поени. Оттаму велат дека инфлацијата продолжува да опаѓа, но сепак се очекува да остане предолго висока.