TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Борисов: Ниту Бугарите ќе дојдат да живеат во Македонија, ниту Македонците во Бугарија

Фактор - 23.11.2017

Бугарскиот премиер Бојко Борисов кој денеска е во Струмица заедно со своите министри изјави дека луѓето од Македонија и Бугарија не треба да се оптоваруваат со историја, туку да му се радуваат на животот, затоа што вели ниту Бугарите ќе дојдат во ...

Не се замарајте со историја, радувајте му се на животот, кажа Бојко Борисов во Струмица

Сакам да кажам - 23.11.2017

Бугарскиот премиер Бојко Борисов вели дека луѓето од Македонија и Бугарија не треба да се оптоваруваат со историја, туку да му се радуваат на животот, бидејќи, како што кажа, ниту Бугарите ќе дојдат во Македонија, ниту Македонците во Бугарија.

Борисов: Темата за Балканот е приоритет

24 Вести - 23.11.2017

Темата за Балканот е приоритет, а денешната средба е доказ за развојот на нашите односи, порача од Струмица бугарскиот премиер Бојко Борисов на почетокот на состанокот со неговиот домаќин премиерот Зоран Заев.

Со многу труд и пари Коридорот 8 ќе излезе од ќорсокак

+инфо - 23.11.2017

На македонска територија сè уште не се обезбедени пари за третата делница, од Крива Паланка до границата со Бугарија. Лидерите и министрите за транспорт на државите од Западен Балкан на 6. и 7.

Борисов: Перспективата на Македонија е во ЕУ и НАТО...

Н.Македонија - 23.11.2017

Борисов: Перспективата на Македонија е во ЕУ и НАТО Со потпишување Заедничка декларација во која се нотирани сите заложби за унапредување на соработката во сите сфери и со потпишување на девет билатерални договори, заврши првата заедничка седница на ...

Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија

Телма - 23.11.2017

Со тет-а-тет средба на премиерите на Македонија и на Бугарија Зоран Заев и Бојко Борисов во манастирот Водоча кај Струмица, почнаа серијата активности во рамки на денешната заедничка седница на владите на двете земји.

Заев и Борисов не сакаат да се мешаат – ги охрабруваат црквите да најдат решение

Мета - 23.11.2017

Македонскиот и бугарскиот премиер, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска изјавија дека го почитуваат секуларниот карактер на двете држави и не сакаат да се мешаат во работата и во соработката на двете цркви, но оти можат да ги охрабрат да најдат ...

Заев доби орден од МПЦ

Макфакс - 23.11.2017

Премиерот Зоран Заев го пречека неговиот бугарски колега Бојко Борисов во Водочкиот манастир, во присуство на митрополитот струмички, Наум. Од владината прес-служба соопштија дека Заев добил орден, Столен медал од прв ред, од редот на Светиот ...

Борисов стигна во Струмица – Заев го пречека пред водочкиот манастир

24 Вести - 23.11.2017

Под силно полициско обезбедување премиерот на Бугарија Бојко Борисов стигна во Струмица на заедничката седница на двете влади. Делегација на бугарската влада стигна со два хеликоптери, а премиерот Зоран Заев го пречека бугарскиот колега пред ...

Заев- Борисов: Ја продлабочуваме соработката

МРТ - 23.11.2017

Заедничка седница на владите на Македонија и Бугарија. Средбата меѓу премиерите почна во манастирот Водоча. Борисов и Заев се поклонија пред споменикот на трагично загинатиот претседател Трајковски.

Ордени од МПЦ-ОА за Заев и Борисов...

Н.Македонија - 23.11.2017

Ордени од МПЦ-ОА за Заев и Борисов Митрополитот Струмички Наум денеска во манастирот Водоча им врачи ордени на македонскиот и на бугарскиот премиер Зоран Заев и Борко Борисов. Орденот, Столен медал од прв ред, од редот на Светиот Македонски Крст, им ...

ВИДЕО: Заев и владиката Наум го пречекаа Борисов во Водочкиот манастир во Струмица

Фокус - 23.11.2017

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на социјалните мрежи објави видео од посетата на Водочкиот манастир Свети Леонтиј во Струмица, каде беше прекечан од македонскиот колега Зоран Заев, митрополитот на струмичкaта епархија Наум, како и други црковни ...

Тет-а-тет средба Заев - Борисов во Водоча

24 Вести - 23.11.2017

Со тет-а-тет средба на премиерите на Македонија и на Бугарија Зоран Заев и Бојко Борисов во манастирот Водоча кај Струмица почнаа серијата активности во рамки на денешната заедничка седница на владите на двете земји.

Борисов: Коридорот 8 е приоритет на Бугарија во регионот

+инфо - 23.11.2017

Во моментов во Домот на АРМ во Струмица се оддржува првата заедничка седница меѓу владите на Бугарија и Македонија. Коридор 8 е нашиот приоритет. Тој е од животно значење за нашиот регион, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов на почетокот ...

Заев и Борисов положија свежо цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски

Макфакс - 23.11.2017

Претседателите на Владите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска положија венци свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот претседател на Репубика Македонија, Борис Трајковски, во Струмица.

Заев и Борисов положија цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски

+инфо - 23.11.2017

Претходно, двајцата премиери одржаа средба во четири очи во манастирот во Водоча каде што беа пречекани од митрополитот струмички Наум. Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Струмица положија цвеќе пред ...

Тет-а-тет средба Заев - Борисов во Водоча

Сител - 23.11.2017

Со тет-а-тет средба на премиерите на Македонија и на Бугарија Зоран Заев и Бојко Борисов во манастирот Водоча кај Струмица почнаа серијата активности во рамки на денешната заедничка седница на владите на двете земји.

Премиерите Заев и Борисов положија свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот Претседател на Република Македонија Борис ...

Нетпрес - 23.11.2017

Пред почетокот на задничката седница на владите на Република Македонија и Република Бугарија во четвтокот во Струмица, откако бугарската делегација беше пречекана кај манастирот во селото Водоча, македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот бугарски ...

Меѓувладина седница во Струмица: Заев и Борисов во придружба на своите министри

ТВ21 - 23.11.2017

Со положување свежо цвеќе на споменикот на покојниот претседател Борис Трајковски, стартуваа активностите поврзани со меѓувладината седница на Владите на Македонија и Бугарија. Премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов му оддадоа почит на ...

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Борисов од Македонија: За мене Балканот е приоритет

Фактор - 23.11.2017

Со состанокот во четири очи меѓу премиерите Бојко Борисов и Зоран Заев започна посетата на бугарската делегација во Република Македонија за одржување на првиот заеднички состанок на владите на двете земји.

Заев го пречека Борисов во манастирот во Водоча ВИДЕО

+инфо - 23.11.2017

Македонија и Бугарија денеска во Домот на АРМ во Струмица ќе ја одржат првата заедничка на двете влади. Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов на својот фејсбук профил објави видео од денешната средба со македонскиот премиер Зоран Заев, кај манастирот ...

Заев и Борисов се поклонија пред споменикот на Борис Трајковски во Струмица

Мета - 23.11.2017

Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, пред почетокот на заедничката седница на владите на двете земји, положија венци свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот претседател на Македонија, Борис Трајковски, во Струмица.

(ВИДЕО) Заев го пречека Борисов во Водочкиот манастир „Свети Леонтиј“

Макфакс - 23.11.2017

Претседателот на владата на Република Македонија Зоран Заев утрово го пречека бугарскиот колега Бојко Борисов пред Водочкиот манастир „Свети Леонтиј“ во Струмица кој се наоѓа на границата со Бугарија.

Борисов објави видео на Фејсбук: Заев ме пречека во манастирот Св. Леонтиј

ТВ21 - 23.11.2017

https://www.facebook.com/boyko.borissov.7/videos/2085156271712432/ Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави видео како неговит макеоднски колега Зоран Заев, во манастирот Свети Леонтиј, познат и како Водочки манастир во ...

ВИДЕО: Заев го пречека Борисов во манастирот Свети Леонтиј

А1 On - 23.11.2017

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов на својот фејсбук профил објави видео од средбата со премиерот Заев, кај манастирот Свети Леонтиј, познат и како Водочки манастир, над ...

(ВИДЕО) БОРИСОВ ПРИСТИГНА ВО СТРУМИЦА: Средба во „четири очи“ со Заев

Фактор - 23.11.2017

Во Водочки манастир во Струмица, започна состанокот во "четири очи" помеѓу премиерите на Бугарија и Република Македонија Бојко Борисов и Зоран Заев. Потоа двајцата премиери ќе положат венци на споменикот на претседателот на Република Македонија во ...

Видео: Заев го пречека Борисов во Водочкиот манастир „Свети Леонтиј“

Press24 - 23.11.2017

Во Струмица денеска ќе се одржи прва заедничка седница на Владите на Македонија и Бугарија. Зоран Заев утрово го пречека бугарскиот колега Бојко Борисов пред Водочкиот манастир „Свети Леонтиј“ во Струмица кој се наоѓа на границата со Бугарија.

Тешко вооружени полицајци го чекаат Борисов во Струмица

Фактор - 23.11.2017

Тешко вооружени полицајци се распоредени на улиците во Струмица во очекување на бугарскиот премиер Бојко Борисов . Наскоро треба да започне заседанието на првата заедничка седница меѓу Македонија и Бугарија.

Бугарија и Македонија ќе го одржат првиот заеднички владин состанок

Бизнис Вести - 23.11.2017

Бугарската и македонската влада денеска ќе го одржат својот прв заеднички состанок. Средбата на двата кабинети ќе се одржи во Струмица. Првично ќе има разговор со “четири очи” меѓу премиерите Бојко Борисов и Зоран Заев.

НДМ: Заев и Борисов утре да излезат и со заедничка изјава за Мировниот договор и историската Бледска спогодба со ...

А1 On - 22.11.2017

„Народно движење за Македонија ја поздравува серијата заеднички средби на македонската влада со владите на соседните земји кои стартуваат со утрешната средба на македонската и бугарската влада во Струмица.

Ниту Бугарите ќе дојдат да живеат во Македонија, ниту Македонците во Бугарија

Тера - 23.11.2017

Бугарскиот премиер Бојко Борисов кој денеска е во Струмица заедно со своите министри изјави дека луѓето од Македонија и Бугарија не треба да се оптоваруваат со историја, туку да му се радуваат на животот, затоа што вели ниту Бугарите ќе дојдат во ...

Борисов: Не се замарајте со Историја, радувајте се на животот

Press24 - 23.11.2017

Бугарскиот премиер Бојко Борисов вели дека луѓето од Македонија и Бугарија не треба да се оптоваруваат со историја, туку да му се радуваат на животот. Тој вели ниту Бугарите ќе дојдат во Македонија, ниту Македонците да живеат во Бугарија.

Следниот месец средба за финансирање на железницата на Кородорот 8

Press24 - 23.11.2017

Лидерите и министрите за транспорт на државите од Западен Балкан на 6. и 7. следниот месец на средба со претставници на Светска банка и со Европската инвестициска банка ќе разговараат за финансирање на изградбата на железничкото поврзување на ...

Прегратки на говорница, Борисов ја гледа Македонија во ЕУ и НАТО

+инфо - 23.11.2017

Премиерот Заев истакна дека пред претседавањато на Бугарија со Европската унија, Македонија ја надгради соработката. Со потпишување Заедничка декларација во која се нотирани сите заложби за унапредување на соработката во сите сфери и со потпишување ...

Борисов призна дека не ни го признава јазикот: Не е важно дали македонскиот јазик е посебен од бугарскиот, битно се ...

Република - 23.11.2017

„Не е важно дали македонскиот јазик е посебен од бугарскиот, поентата е во тоа дека се разбираме“, ваков одговор даде премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, на прашањето од ТВ21 дали според него постои македонски јазик кој се разликува од бугарскиот.

Заев и Борисов не сакаат да се мешаат – ги охрабруваат црквите да најдат решение

Sky - 23.11.2017

Македонскиот и бугарскиот премиер, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска изјавија дека го почитуваат секуларниот карактер на двете држави и не сакаат да се мешаат во работата и во соработката на двете цркви, но оти можат да ги охрабрат да најдат ...

Заев доби орден од МПЦ

Вечер - 23.11.2017

Премиерот Зоран Заев го пречека неговиот бугарски колега Бојко Борисов во Водочкиот манастир, во присуство на митрополитот струмички, Наум. Од владината прес-служба соопштија дека Заев добил орден, Столен медал од прв ред, од редот на Светиот ...

Заев и Борисов добија ордени од МПЦ-ОА

+инфо - 23.11.2017

Митрополитот Струмички Наум денеска во манастирот Водоча им врачи ордени на македонскиот и на бугарскиот премиер Зоран Заев и Борко Борисов. Митрополитот Струмички Наум денеска во манастирот Водоча им врачи ордени на македонскиот и на бугарскиот ...

Заев и владиката Наум го пречекаа Борисов во Водочкиот манастир во Струмица

Тера - 23.11.2017

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на социјалните мрежи објави видео од посетата на Водочкиот манастир Свети Леонтиј во Струмица, каде беше прекечан од македонскиот колега Зоран Заев, митрополитот на струмичкaта епархија Наум, како и други црковни ...

Борисов: Коридорот 8 е приоритет на Бугарија во регионот...

Н.Македонија - 23.11.2017

Борисов: Коридорот 8 е приоритет на Бугарија во регионот Коридор 8 е нашиот приоритет. Тој е од животно значење за нашиот регион, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов на почетокот на првата заедничка седница на владите на Македонија и ...

ВИДЕО: Премиерите Заев и Борисов положија свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот Претседател на Република ...

А1 On - 23.11.2017

Претседателите на Владите на Република Македонија и на Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска положија венци свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот Претседател на Репубика Македонија, Борис Трајковски, во Струмица.

Заев и Борисов положија цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски...

Н.Македонија - 23.11.2017

Заев и Борисов положија цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Струмица положија цвеќе пред споменикот на трагично загинатиот македонски претседател Борис Трајковски.

Заев и Борисов на тет-а-тет средба

Press24 - 23.11.2017

Со тет-а-тет средба на премиерите на Македонија и на Бугарија Зоран Заев и Бојко Борисов во манастирот Водоча кај Струмица почнаа серијата активности во рамки на денешната заедничка седница на владите на двете земји.

(ВИДЕО) Заев го пречека Борисов во Водочкиот манастир „Свети Леонтиј“

Вечер - 23.11.2017

Претседателот на владата на Република Македонија Зоран Заев утрово го пречека бугарскиот колега Бојко Борисов пред Водочкиот манастир „Свети Леонтиј“ во Струмица кој се наоѓа на границата со Бугарија.

НДМ: Заедничката владина седница на Заев и Борисов да се дополни и со точка за реафирмирање на Бледската спогодба

Макфакс - 22.11.2017

НДМ: Заев и Борисов утре да излезат и со заедничка изјава за Мировниот договор и историската Бледска спогодба со Бугарија Народно движење за Македонија ја поздравува серијата заеднички средби на македонската влада со владите на соседните земји кои ...

Следниот месец средба за финансирање на железницата на Коридор 8

А1 On - 23.11.2017

Лидерите и министрите за транспорт на државите од Западен Балкан на 6. и 7. следниот месец на средба со претставници на Светска банка и со Европската инвестициска банка ќе разговараат за финансирање на изградбата на железничкото поврзување на ...

Борисов: Перспективата на Македонија е во ЕУ и НАТО

МКД - 23.11.2017

Со потпишување Заедничка декларација во која се наведени сите заложби за унапредување на соработката во сите сфери и со потпишување на девет билатерални договори, во Струмица заврши првата заедничка седница на Владите на Република Македонија и ...

Борисов призна дека не ни го признава јазикот: Не е важно дали македонскиот јазик е посебен од бугарскиот, битно се ...

Вечер - 23.11.2017

„Не е важно дали македонскиот јазик е посебен од бугарскиот, поентата е во тоа дека се разбираме“, ваков одговор даде премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, на прашањето од ТВ21 дали според него постои македонски јазик кој се разликува од бугарскиот.

Заев доби орден од МПЦ

Орбис - 23.11.2017

Премиерот Зоран Заев го пречека неговиот бугарски колега Бојко Борисов во Водочкиот манастир, во присуство на митрополитот струмички, Наум. Од владината прес-служба соопштија дека Заев добил орден, Столен медал од прв ред, од редот на Светиот ...