TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кина и САД за кризата околу Украина: „Ги повикуваме сите да останат смирени“

МКД - 28.01.2022

Кина им порача на Соединетите Американски Држави дека сака сите страни вклучени во украинската криза да останат смирени за да се избегнат судири, додека САД ја истакнаа потребата од деескалација на тензиите и предупредија на безбедносните и ...

Кинескиот министер разговараше со Блинкен доцна во ноќта, повикува на смирување на тензиите во Украина

Во Центар

САД и Кина разговараа за Украина

Р.С.Европа

Кина и САД повикаа на смирување на тензиите во Украина

Нетпрес

Блинкен разговараше со кинескиот министер за надворешни работи за ризиците поврзани со Украина

Слободен Печат

Блинкен разговараше со кинескиот министер за надворешни работи за ризиците поврзани со Украина

Опсервер

Блинкен разговараше со кинескиот министер за надворешни работи за ризиците поврзани со Украина

MakPress

Канал5 А1 On

Русија ја држи отворена вратата за дијалог, наспроти отсуството на оптимизам

Н.Македонија - 27.01.2022

Русија порача дека е јасно оти САД не сакаат да одговорат на нејзините главни безбедносни грижи, но ја држат вратата отворена за понатамошен дијалог, пренесува „Ројтерс“. САД и НАТО вчера доставија писмен одговор на барањата на Русија за ...

РТ: Русија го откри одговорот на САД на безбедносните предлози

МКД

Кремљ: Ставовите на Русија не се земени предвид во безбедносните предлози на САД, но дијалогот треба да продолжи

Република

НАТО повикува на смирување на тензиите околу Украина и нуди дијалог на Русија

Бизнис Вести

Нема позитивен одговор на барањата на Русија на писмкото до НАТО

Слободен Печат

Кремљ: Ставовите на Русија не се опфатени во безбедносните предлози на САД, но дијалогот може да продолжи

А1 On

Песков за преговорите со САД: Нашите ставови не беа земени предвид, но дијалогот ќе продолжи

360 степени

Опсервер MakPress

Блинкен- Русија се соочува со огромни последици ако го избере патот на агресија

Р.С.Европа - 27.01.2022

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека Русија се соочува со „огромни последици“ ако го избере „патот на агресија“кон Украина и ја повика Москва да се вклучи во дипломатските напори за да се стави крај на кризата на границата со ...

Русија- САД ги игнорира нашите безбедносни грижи, но дијалогот е можен

Р.С.Европа

Путин внимателно го разгледува одговорот од САД

Сител

„За понатамошните чекори ќе одлучува Путин“: Лавров и Песков за американскиот одговор - „Не сме оптимистични“

Точка

САД и Русија се уште далеку од договор за надминување на украинската криза

Канал5

Русија ја остави вратата отворена откако Запад ги одби нејзините барања

Независен

Американските одговори на нашите барања за Украина нудат малку оптимизам, вели Москва

Сакам да кажам

Телма +инфо Телма +инфо +инфо Телма Р.С.Европа Окно

Украина прва имала увид во писмото што САД го испратија до Москва

Макфакс - 27.01.2022

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба денеска изјави дека неговата влада прва имала увид во писмото што САД го испратиле до Русија и дека документот дури подоцна бил испратен до Москва.

Украински министер: Русија ќе остане на дипломатскиот пат уште најмалку две недели

МКД

Украина очекува продолжување на дипломатските напори за избегнување конфликт со Русија

Глас на Америка

Кулеба: Русија најверојатно ќе остане на дипломатскиот пат со Киев и Западот во следните две недели

А1 On

Украина смета дека Русија ќе остане на дипломатски пат „барем следните две седмици“ и одбива директни преговори со Донбас

Нетпрес

Кулеба: Русија најверојатно ќе остане на дипломатскиот пат со Киев и Западот во следните две недели

Опсервер

Кулеба: Русија најверојатно ќе остане на дипломатскиот пат со Киев и Западот во следните две недели

CivilMedia

MTM Точка Centar Канал5

Бајден ќе го прими Шолц во Белата куќа на 7 февруари

А1 On - 27.01.2022

Американскиот претседател Џо Бајден ќе го прими германскиот канцелар Олаф Шолц во Белата куќа на 7 февруари, соопшти денеска портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки. „Тие ќе разговараат за обврската да се продолжи преку дипломатски пат и заеднички ...

Бајден ќе го прими Шолц во Белата куќа на 7 февруари

ТВ21

Бајден ќе го прими Шолц во Белата куќа на 7 февруари

Press24

Бајден ќе го прими Шолц во Белата куќа во почетокот на февруари

Вечер Прес

Бајден ќе го прими Шолц во Белата куќа на 7 февруари

Lider

НАТО има нови барања

МКД - 27.01.2022

Откако американскиот државен секретар Енотни Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на руските безбедносни барања , истото го направија и претставници на НАТО. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека претставници на ...

НАТО со нови барања кон Русија

Слободен Печат

НАТО СО НОВИ ПРЕДЛОЗИ ДО МОСКВА Столтенберг открива што побарале за да ја смират топката

+инфо

Кремљ гледа простор за продолжување на дијалогот со САД, но без многу оптимизам

Нетпрес

Путин му кажа “не” на Западот: Нема да присуствува на Минхенската безбедносна конференција

Press24

НАТО повикува на смирување на тензиите околу Украина и нуди дијалог на Русија

Слободен Печат

НАТО повикува на смирување на тензиите околу Украина и нуди дијалог на Русија

Опсервер

Република Канал5 MakPress Бриф Lider А1 On еМагазин +инфо

Јавниот обвинител доби закани по животот, ДКСК лани одлучила по 707 предмети, Амбасадорката Задорожњук изрази ...

CivilMedia - 27.01.2022

Јавниот обвинител Љубомир Јовески вчера добил смртна закана преку писмо во кое испраќачот бара ослободување на новинарите од „Алфа“,Горан Момировски и Драган Милосављевиќ, пренесува Слободен печат.

Амбасадорката на Украина, Задорожњук, за богатата соработка со Северна Македонија на економски, културен, здравствен, научен и воен план

CivilMedia

Амбасадорката на Украина, Задорожњук, за богатата соработка со Северна Македонија на економски, културен, здравствен, научен и воен план

Frontline

Задорожњук: Ги поканувам на соработка сите заинтересирани и нерамнодушни кон судбината на украинскиот Крим

Frontline

Задорожњук: Пријателот се познава во тешките моменти, ѝ се заблагодарувам на Северна Македонија за јасната поддршка на Украина

CivilMedia

Задорожњук: Украина станува се поприсутна на културен, уметнички, образовен и научен план во Северна Македонија

Frontline

Кремљ: Нема да брзаме со заклучоци, за идните чекори ќе одлучи претседателот Путин

Макфакс - 27.01.2022

Официјален Кремљ денеска соопшти дека има простор за продолжување на дијалогот со САД, но дека очигледно е дека Вашингтон не ги земал предвид главните безбедносни барања на Русија, поради што нема многу простор за оптимизам.

Кремљ: Нема да брзаме со заклучоци, за идните чекори ќе одлучи претседателот Путин

Press24

Кремљ: Нема да брзаме со заклучоци, за идните чекори ќе одлучи претседателот Путин

24Инфо

Кремљ: Нема да брзаме со заклучоци, за идните чекори ќе одлучи претседателот Путин

MTM

Русија и Украјина договорија нов состанок за две недели во Берлин

Во Центар - 27.01.2022

Осумчасовните разговори меѓу Русија и Украина во средата не беа лесни, но нова рунда ќе се одржи за две недели во Берлин, изјави за новинарите во Париз претставникот на Кремљ, Дмитриј Козак.

„Тешки“ руско-украинските преговори во Париз, нова средба во Берлин за две недели

Бизнис Вести

„Тешки” руско-украинските преговори во Париз, нова средба во Берлин за две недели

Слободен Печат

Тешки руско-украинските преговори во Париз, нова средба во Берлин за две недели

Независен

„Тешки“ руско-украинските преговори во Париз, нова средба во Берлин за две недели

Опсервер

Продолжуваат руско-украинските преговори во Париз

Фокус

„Тешки“ руско-украински преговори во Париз, нова средба во Берлин за две недели

Сител

MakPress Вечер Прес 360 степени А1 On CivilMedia Lider

Какви санкции го очекуваат Путин ако ја нападне Украина?

Кајгана - 27.01.2022

САД и Велика Британија соопштија дека ќе разгледаат воведување санкции против рускиот претседател Владимир Путин, особено ако Русија ја нападне Украина. Reuters пренесе какви би можеле да бидат.

Американското оружје почна да пристигнува во Украина: „Со помош на нашите партнери сме помоќни од Русија!“

Во Центар

Какви санкции го чекаат Путин доколку ја нападне Украина?

Слободен Печат

Тенковите на руската војска или дипломатите, кој побрзо ќе донесе деескалација

Телма

САД размислуваат за лични санкции против Путин

Сител

Кремљ предупредува дека санкциите кон Путин би биле „деструктивни“

Р.С.Европа

САД ги повика своите граѓани да размислат за напуштање на Украина

Скопје1

Глас на Америка Локално Точка Frontline CivilMedia Н.Македонија 24 Вести +инфо

Ердоган: Ако Русија ја нападне Украина, ќе дејствуваме како членка на НАТО

Макфакс - 27.01.2022

Tурскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во интервју за регионални медиуми изјавил дека го поканил својот руски колега Владимир Путин во Турција, со предлог да биде домаќин на двете страни за да се најде дипломатски пат кон мирот.

Ердоган: Ако Русија ја нападне Украина, ќе дејствуваме како членка на НАТО

Точка

Ердоган: Ако Русија ја нападне Украина, ќе дејствуваме како членка на НАТО

24Инфо

Ердоган нуди да посредува во украинската криза, додавајќи дека Турција ќе дејствува како НАТО-членка

Н.Македонија

Ердоган: Ако Русија ја нападне Украина, ќе дејствуваме како членка на НАТО

Press24

Ердоган: Ако Русија ја нападне Украина, ќе дејствуваме како членка на НАТО

MTM

Ердоган: Ако Русија ја нападне Украина, ќе дејствуваме како членка на НАТО

Centar

Локално

Блинкен потврди дека САД одговорија на руските барања за безбедносни гаранции

А1 On - 26.01.2022

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, денеска изјави дека писмениот одговор на Вашингтон на барањата за безбедносни гаранции на Русија го отвора патот за дипломатско решение на кризата, доколку Москва го сфати сериозно, и дека САД се ...

Блинкен потврди дека САД одговорија на руските барања за безбедносни гаранции

Frontline

НЕМА ПОВЛЕКУВАЊЕ ОД ИСТОЧНА ЕВРОПА И „ЊЕТ“ ЗА УКРАИНА ВО НАТО Америка сака да преговара со Русија, но не баш за сѐ

+инфо

САД одговори: Отворени сме за дијалог, но се зависи од Русија

Фокус

Блинкен потврди дека САД одговорија на руските барања за безбедносни гаранции

Опсервер

Блинкен потврди дека САД одговорија на руските барања за безбедносни гаранции

Независен

Блинкен потврди дека САД одговорија на руските барања за безбедносни гаранции

Вечер Прес

MakPress Република

Американската амбасада во Киев ги повика Американците веднаш да ја напуштат Украина

Канал5 - 26.01.2022

Американската амбасада во Киев ги повика американските граѓани кои престојуваат во Украина да ја напуштат земјата без одлагање, во услови на тензии меѓу Западот и Русија околу Украина. „Амбасадата на Соединетите Американски Држави ги повикува ...

Американската Амбасада во Киев ги повика Американците веднаш да ја напуштат Украина

Фокус

Американската Амбасада во Киев ги повика Американците веднаш да ја напуштат Украина

А1 On

Американската Амбасада во Киев ги повика Американците веднаш да ја напуштат Украина

ТВ21

„Заминете веднаш“: Американската амбасада во Киев ги повика Американците да ја напуштат Украина

Слободен Печат

АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДА ВО КИЕВ ГИ ПОВИКА АМЕРИКАНЦИТЕ Напуштете ја Украина веднаш!

+инфо

Американската Амбасада во Киев ги повика Американците веднаш да ја напуштат Украина

Нова ТВ

Опсервер Денешен Вечер Прес Во Центар MakPress

Какви може да бидат санкциите против Путин?

Бриф - 27.01.2022

Ројтерс, Лондон САД и Велика Британија соопштија дека ќе размислат за воведување лични санкции против рускиот претседател Владимир Путин, доколку Русија ја нападне Украина. Ројтерс информира за тоа какви би можеле да бидат.

Какви може да бидат санкциите против Путин?

Вечер Прес