TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кирил Лазаров е „најверниот соиграч“ на легендата Арпад Штербик!

Gol.mk - 09.04.2020

Најдобриот македонски ракометар, Кирил Лазаров, го испрати во пензија големиот Арпад Штербик, а кога се говори за двајцата, постои интересен податок. Кога ќе се сумира кариерата на Штербик, токму Кирил Лазаров е неговиот „најверен“ соиграч.

Ќе го препознаете ли? Како изгледаше Тимур Дибиров пред 15 години (ФОТО)

24 Ракомет - 09.04.2020

Левото крило Тимур Дибиров е еден од ракометарите со најдолг стаж во аткуелтниот ростерот на европскиот шампион Вардар заедно со капитенот Столе Стоилов. Рускиот репрезентативец ја минува седмата сезона во „црвено-црниот“ тим по доаѓање во 2013 ...

Лазаров го испрати Штербик во пензија: Заедно во четири различни клуба (ФОТО)

Спортски - 09.04.2020

Aрпад Штербик заминува во пензија, паузата поради коронавирусот го принуди големиот голман да објави ккрај на кариерата. Откако Штербик објави дека се пензионира доби пораки од голем број ракометари, а еден од нив е и македонсиот капитен Кирил ...

Борко: Помладите мора да научат дека репрезентацијата е чест, огромна одговорност

SportMedia - 08.04.2020

Пред да го одработи првиот тренинг со Вардар, Борко Ристовски на дружба со новинарите, отворено зборуваше за неговото враќање во Вардар. Искусниот македонски репрезентативен голман, искрено сака да му помогне на македонскиот првак одново да биде на ...

ВИДЕО: Има ли нешто поубаво од фестивал од мајстории „а ла Дибиров“?

Gol.mk - 08.04.2020

Рускиот репрезентативец Тимур Дибиров останува верен на Вардар , со надеж дека во блиска иднина тимот одново ќе биде силен како во шампионските денови од пред некоја сезона. >>> Дибиров одбива да се предаде: Верувам дека Вардар одново ќе биде ...

Лазаров и Штербик – Легенди кои заедно играа во четири различни клубови (ФОТО)

SportMedia - 08.04.2020

По најавеното пензионирање на легендарниот Арпад Штербик, со свој коментар на социјалните мрежи се јави и нашиот најдобар ракометар, Кирил Лазаров. Тој и самиот потенцираше дека низ кариерата, тој и Арпад играа заедно во четири различни клуба.

Савовски со порака за Штербик: Арпи ти благодарам, среќни пензионерски денови

SportMedia - 08.04.2020

Арпад Штербик е еден од бројните ракометари кои со златни букви ќе бидат запишани во историјата на Вардар, но и во ракометот. Искусниот голман на Веспрем во време на коронавирус одлучи да стави крај на својата богата кариера, вели дека нема логика ...

(ФОТО) Наумче го прифати предизвикот од Борко, па му порача: Моето презиме како и сечие, се пишува со голема буква

Спортклуб - 08.04.2020

Поранешниот македонски ракометен репрезентативец, Наумче Мојсоски го прифати предизвикот од Борко Ристовски и денес на социјалните мрежи сподели: Предизвикот на Борко Ристовски не само што е прифатен туку е надграден.

Наумче го прифати предизвикот на Борко: Не само што купувам македонски производи, истите ги донирам

SportMedia - 08.04.2020

Борко Ристовски постојано апелира до граѓаните да купуваат македонски производи, како еден од начините да се спаси економијата во време на коронавирус. Тој пред неколку дена на својот „Инстаграм“ профил сподели фотографија со македонски производи и ...

Штербик кажа збогум и ја откри формулата за успех во Вардар!

Sport 1 - 08.04.2020

Едно од најголемите имиња во современиот ракомет му кажа збогум на својот омилен спорт. Арпад Штербик има 41 година и веќе неколку сезони наназад се зборува за потенцијална пензија, а паузата со коронавирусот му ги реши дилемите.

Пенезиќ: Вардар заслужи титула во ЛШ, но немавме среќа!

Слободен Печат - 08.04.2020

Поранешната хрватска ракометарка на „црвено-црните“ уживаше во секој поминат ден во Македонија… Една од најдобрите ракометарки која играше во Вардар, Андреа Пенезиќ, во интервјуто за хрватски „Спорт Клуб“ зборуваше за годините поминати во Вардар, за ...

Арпад Штербик му кажа збогум на ракометот!

СуперСпорт - 08.04.2020

Легендарниот Арпад Штербик реши да ја заврши кариерата на 40 години. Тој во кариерата бранеше за многу тимови и откри кога ја донела одлуката. Штербик негираше дека се пензионирал поради пандемијата, но таа ги забрзала работите.

Екс вардарецот Марсениќ од Берлин: Нема ниту карантин, ниту полициски час, но сите се дисциплинирани

24 Ракомет - 08.04.2020

Репрезентативецот на Србија и поранешен член на шампионскиот тим на Вардар, Мијајло Марсениќ кој сега настапува во Фуксе Берлин за српските медиуми ја опиша ситуацијата со коронавирусот во Германија.

Пенезиќ: Уживав во секој ден во Македонија, жал ми е што не ја освоив ЛШ со Вардар

24 Ракомет - 08.04.2020

Поранешната ракометарка на Вардар, Андреа Пенезиќ поради ситуацијата со коронавирусот е во размислување дали да ја продолжи кариерата за уште една година со оглед на тоа што веќе неколку сезони размислува за да прекине со играњето.

Веспрем се договори со ракометарите, намалена плата за Дејан Манасков и соиграчите

Дриблинг - 08.04.2020

Пандемијата со коронавирус ги погоди и светот на спортот, како во натпреварувачка, така и во финансиска смисла. Вториот по ред клуб со највисок буџет во ракометот, унгарски Веспрем објави дека договорил намалување на платите на играчите и стручниот ...

Пенезиќ: Во Вардар ги поминав најубавите години во мојата кариера

МКД - 07.04.2020

Хрватската ракометарка, Андреа Пенезиќ вели дека во дресот на Вардар ги доживеала најубавите моменти во кариерата, само жали што таа генерација на црвено-црните ракометарки не дојде до трофејот од Лигата на шампионите.

„Во Вардар ги доживеав најдобрите, но и најлошите моменти во кариерата“

Gol.mk - 07.04.2020

Како што се ближи крајот на една голема спортска кариера, на Андреа Кобетиќ или како што на македонската публика беше позната, Пенезиќ најави крај по завршувањето на сезоната. Ракометарката која четири сезони со успех го носеше дресот на Вардар ...

Пенезиќ: Во Вардар го доживеав најубавиот момент, ама и - најстрашниот!

Sport 1 - 07.04.2020

Една од најдобрите ракометарки на нашето време, Андреа Пенезиќ или Кобетиќ, откако се омажи со фудбалскиот голман Матија, објави дека ќе ја заврши својата кариера. Она што не ѝ се допаѓа на некогашната вардарка е фактот дека ќе се збогува од ...

Штербик објави крај: Сопругата ми вели, можам уште да играм…

Екипа - 07.04.2020

За Арпад Штербик веќе нема никаква дилема, легендарниот голман става крај на неповторливата кариера во која освои се што можеше да се освои. Повлекувајќи се во периодот кога се уште може да брани на највисоко ниво е само уште една потврда за класата ...

Што ги поврзува Штербик, Ангелов и Ракчевиќ – а не е Вардар и ракомет?

24 Ракомет - 07.04.2020

Легендарниот голман Арпад Штербик, кој три сезони го бранеше голот на Вардар, оваа сезона ќе ја заврши богатата кариера. Тој освои се што може да се освои и на клупски и на репрезентативен план, а се збогува иако има уште што да покаже на теренот.

Дибиров како од пушка: Омилен противник – Пик Сегед

SportMedia - 07.04.2020

Сите спортисти од терен се преселија на социјалните мрежи. Секојдневно објавуваат интересни видео-записи, но и се дружат со своите фанови. Денеска на „Инстаграм“ се вклучи Тимур Дибиров, тој неуморно одговараше на сите прашања.

Арпад Штербик ракометот ќе го замени со виното

OhridNews - 07.04.2020

Еден од најдобрите голмани во ракометната историја, Арпад Штербик стави крај на кариерата. 40-годишниот чувар на мрежата ја искористи паузата поради пандемијата на коронавирусот и одлучи се збогува со ракометот, без разлика дали тековната ќе има ...

Штербик образложи како Вардар стана победнички тим: Скопје беше прекрасно искуство за мене!

Дерби - 07.04.2020

Арпад Штербик минатата недела најави дека коронавирусот предвреме го испрати во ракометна пензија, па поради тоа, официјалната страна на ЕХФ му направи едно интерву на легендарниот чувар на мрежата во кое самиот тој се наврати на неколку незаборавни ...

Веспрем им ги намали платите на Манасков и соиграчите

Gol.mk - 07.04.2020

Актуелниот ракометен вицешампион на Европа, Веспрем и официјално се реши да им ги намали платите на своите ѕвезди, за да избегне поголема криза во моментите кога спортот е во мирување. Поради пандемијата со коронавирусот, ракомет нема скоро еден ...

Дибиров: Во Скопје ми треба обезбедување, размислувам да го ангажирам Џамбо Милиќ!

24 Ракомет - 07.04.2020

Во време кога низ светот владее коронавирусот, сите спортисти наместо на терените, се повеќе активни на социјалните мрежи и можат повеќе време да поминат со фановите. Дибиров одговараше на прашања на навивачите, а најпоставувано прашање е дали ќе ...

Штербик: Мојот Вардар имаше нагласена самодоверба, сите бевме како еден!

Gol.mk - 07.04.2020

Човекот кој беше европски првак со Сиудад Реал, европски првак и светски шампион со Шпанија, голманот за кого нема тајни во ракометната игра, Арпад Штербик, за официјаланата веб страница на Вардар се присети на магичните денови на крајот на мај и ...

Манасков и колегите четири месеци ќе земаат еден четврт пониски плати

Sport 1 - 07.04.2020

Иако е еден од најбогатите ракометни клубови во светот и Веспрем ја чувства кризата предизвикана од пандемијата со Ковид-19, па затоа раководството на клубот свикало состанок со претставници на играчи те и на персоналот за да договорат кратење на ...

Русите обвинуваат: Состојбата во Вардар се рефлектира и на нашата репрезентација!

24 Ракомет - 07.04.2020

Репрезентацијата на Русија настапи на последното Европско првенство во Норвешка, Шведска и Австрија, но не се прослави, па уште по првата фаза отпадна од континенталниот собир. Претседателот на Руската ракометна федерација, Сергеј Шишкарев, ја ...

Борко Ристовски: Мојата „борба” за мојот углед ,чест..мојата МАКЕДОНИЈА допрва почнува

Спортклуб - 07.04.2020

Голманот на Вардар и македонската ракометна селекција, Борко Ристовски се огласи на својот профил на „Фејсбук“ и порача: Драги пријатели,познаници,фанови. Мојата фан страна беше изминативе денови нападната,хакирана од непознати сторители(засега).

Штербик: Со Вардар беше неверојатно, имавме голема самодоверба, бевме како едно

SportMedia - 07.04.2020

Арпад Штербик и дефинитивно ќе стави крај на својата кариера. Паузата поради коронавирус беше доволна причина за да донесе ваква одлука. Искусниот голман на Веспрем минатата недела за унгарските медиуми откри дека дуелот со Татабања е неговиот ...

Вардарци доминираат во идеалниот тим на СЕХА на сите времиња

Gol.mk - 07.04.2020

Доминацијата на македонскиот шампион Вардар во регионалната СЕХА лига е евидентна. Само унгарски Веспрем може да се мери со „црвено-црните“ по процентуална успешност низ историјата. Медиа тимот на натпреварувањето го избра идеалниот тим на сите ...

Пенезиќ: Таа генерација на ЖРК Вардар заслужи да стане првак на Европа

Дриблинг - 07.04.2020

Поранешната ракометарка на ЖРК Вардар, Андреа Пенезиќ во два наврати во кариерата беше бислку до трофејот од ЛШ на ЕХФ со вардари не не успеа во својата намера. Таа во изјава за хрватскиот „Спорт Клуб“ потврди дека четирити години во поминати во ...

Криза е насекаде: Намалени платите на Манасков и соиграчите во Веспрем!

24 Ракомет - 07.04.2020

Коронавирусот е голем проблем за сите спортски екипи, па и за ракометните. Кога Барселона, Веспрем, Кил и други гиганти се решија за намалување на платите во време на кризата, што останува тогаш за другите помали клубови.

Штербик: Чувството да се биде дел од Вардар беше прекрасно, бевме како едно!

24 Ракомет - 07.04.2020

Некогашниот голман на Вардар, Арпад Штербик, на крајот на оваа сезона ќе замине во пензија. Доколку не продолжи сезоната во Унгарија и во Лигата на шампионите во месец јуни, натпреварот против Татабања ќе биде негов последен во кариерата.

Штербик не го заборава Вардар: Сите бевме како едно, верувавме дека можеме!

Спортски - 07.04.2020

Поранешниот голман на Вардар, Апрад Штербик и дефинитивно ќе стави крај на кариерата. Искусниот голман оваа одлука ја донесе поради големата принудна пауза поради коронавирусот. Штербик минататан едела откри дека натпреварот кој со Веспрем го играше ...

Криза во Веспрем – намалени платите на Манасков и соиграчите

Екипа - 07.04.2020

Европскиот вицешампион Веспрем донесе одлука за намалување на платите на управата на клубот, ракометарите и стручниот штаб. Во период на финансиска нестабилност поради намалување на предвидените приходи, унгарскиот гигант реши сите членови на овој ...

Манасков и другарите со скратени плати до јуни

SportMedia - 07.04.2020

Веспрем за кого настапува македонскиот репрезентативец, Дејан Манасков и официјално потврди дека во следниот период сите членови на унгарскиот тим ќе земаат помали плати за 25%. Оваа мерка се однесува за периодот од март до јуни, па во зависност од ...

Скратени платите на играчите на Веспрем и Пик Сегед

Вечер - 07.04.2020

Клубовите веќе почнаа да ги пресметуваат загубите додека трае битката со „Ковид-19“, приходите од продажба на билети, спонзори…се „замрзнати“, па сето ова ги натера соствениците на клубовите да ги кратат платите на игралите По фудбалот и во ...

Хакирана „Фејсбук“ страницата на Ристовски, сторителите испраќале навредливи пораки

SportMedia - 07.04.2020

Борко Ристовски на својот официјален „Фејсбук“ профил извести дека овие денови неговата страница на оваа социјална мрежа била хакирана. Голманот на Вардар и македонски репрезентативец потенцира дека пораките кои стигнале до дел од фановите не биле ...

Штербик образложи како Вардар стана победнички тим: Скопје беше прекрасно искуство за мене!

Точка - 07.04.2020

Арпад Штербик минатата недела најави дека коронавирусот предвреме го испрати во ракометна пензија, па поради тоа, официјалната страна на ЕХФ му направи едно интерву на легендарниот чувар на мрежата во кое самиот тој се наврати на неколку незаборавни ...

Дибиров: Во Скопје ми треба обезбедување, размислувам да го ангажирам Џамбо Милиќ!

Курир - 07.04.2020

Во време кога низ светот владее коронавирусот, сите спортисти наместо на терените, се повеќе активни на социјалните мрежи и можат повеќе време да поминат со фановите. Дибиров одговараше на прашања на навивачите, а најпоставувано прашање е дали ќе ...

Мојсоски го прифати и го дополни предизвикот од Борко (ФОТО)

Спортски - 08.04.2020

Македонскиот репрезентативец и од неодамна член на Вардар, Борко Ристовски постојано апелира да се купуваат македонски производи и на тој начин да се помогне на економијата во нашата земја.

Ќе се вратам во „Вардар“ да помогнам со моето искуство, рече голманот Борко Ристовски

ММС - 08.04.2020

Пред да го одработи првиот тренинг со Вардар, Борко Ристовски на дружба со новинарите, отворено зборуваше за неговото враќање во Вардар. Искусниот македонски репрезентативен голман, искрено сака да му помогне на македонскиот првак одново да биде на ...