TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата го стега ременот - сите ќе мора да штедат струја во текот на зимата

Deutsche Welle - 16.08.2022

Граѓаните добија препораки, а државните институции конкретни задолженија како да заштедат. За оние кои нема да ги почитуваат владините насоки ќе следат казни. Целта е да се намали потрошувачката за 15 отсто.

Мерки од 1 септември: Исклучување компјутери по работа, клими до 20 степени, работа во потемно…

Република

Нема осветлување на фасадите, светилките на улиците на минимум – донесени мерки и препораки за заштеда на енергија

Независен

МАКЕДОНИЈА ШТЕДИ, ИНСТИТУЦИИТЕ ЌЕ СЕ ГРЕАТ САМО ДО 20 СТЕПЕНИ, Министерот Бектеши најави сет мерки за намалување на потрошувачката на енергија

Фактор

ИНСТИТУЦИИТЕ ДА ЈА НАМАЛАТ ПОТРОШУВАЧКАТА НА СТРУЈА ЗА 15 ОТСТО Владата донесе препораки и план за штедење на енергија

+инфо

Како ќе се штеди за да се помине зимата? Бектеши кажа како ќе работат климите, како ќе се осветлуваат фасадите, улиците..

ММС

Од 1 септември мерки за заштеда на струја: Да се исклучуваат компјутерите по работа, да се гаснат сијалиците, а климите на максимум 20 степени

Фокус

Н.Македонија 360 степени Скопје1 Сакам да кажам

Се воведуваат мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и компаниите препораки, за институциите ...

Бизнис Вести - 16.08.2022

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и компаниите се предвидени препораки, а за државните институции конкретни задолженија кои мора да се испочитуваат зашто во спротивно ќе следуваат санкции.

Се воведуваат мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и компаниите препораки, за институциите конкретни задолженија

Опсервер

Додека ДУИ троши 100.000 евра за концерт, Бектеши воведува мерки: Климата над 27 степени летно време, принтање само на неопходни материјали

MakPress

Се воведуваат мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и компаниите препораки, за институциите конкретни задолженија

Телма

Се воведуваат мерки за заштеда на струја до 15 отсто

Канал5

Воведени мерки за штедење на струја до 15 отсто: Препораки за домаќинствата и компаниите, конкретни задолженија за институциите

Слободен Печат

Се воведуваат мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и компаниите препораки, за институциите конкретни задолженија

OhridNews

Либертас Zoom МКД Бриф ТВ21 Факултети CivilMedia Нова ТВ

Администрацијата ќе штеди струја од септември: Работа на дневна светлина и греење на максимални 20 степени

А1 On - 16.08.2022

Државните институции од септември ќе мора да ги намалат сметките за електрична енергија за 15% во однос на истиот период од претходната година, а за таа цел министерството за економија донесе сет препораки и задолженија за намалување на ...

Од септември мерки за штедење на струја, државните институции ќе мора да ги намалат сметките за 15 отсто

Макфакс

Од септември мерки за штедење на струја, државните институции од ќе мора да ги намалат сметките за 15 отсто

24Инфо

Бектеши: Од септември мерки за штедење на струја, државните институции ќе мора да ги намалат сметките за 15 отсто

Денар

Нема осветлување на фасадите, светилките на улиците на минимум: Од септември мерки за штедење на струја, државните институции ќе мора да ги намалат сметките за 15 отсто

Точка

Ако вработените се ладат под 27 степени или греат над 20 степени, следи казна!

Вечер Прес - 16.08.2022

Сите јавни институции мора да ја намалат потрошувачката на електрична и топлинска енергија за 15 отсто споредено со истиот месец претходната година во спротивно ќе бидат казнети. Институциите се должни да го исклучат декоративното осветлување, да не ...