TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За и против изборот на претседател во Собрание

Телма - 24.02.2024

Најголемите партии во земјата ВМРО ДПМНЕ и СДСМ се против укинување на непосредните избори за претседател и консензуално бирање шеф на државата во Собрание, како што предлагаат сите партии на Албанците.

Али Ахмети или Абаз Џука се плаши да не заврши како Хашим Тачи – Албин Курти сака да го пензионира последниот командант на УЧК, “страв од летање” во Мала Речица!?

Во Центар

ДУИ притиска за уставни измени за избор на претседател, ВМРО-ДПМНЕ порачува дека не прифаќа уцени

Deutsche Welle

Николовски: Ахмети и Груби сакаат да го прикријат својот криминал

Алсат-М

Неприфатлива политичка уцена: Избор на претседател во Собрание и промена на Уставот е недемократски чин – ДУИ има идеја за вечно владеење, вели Николоски

Lider

Ковачевски прв пат слуша за уцените на Груби за Албанец потпретседател на државата

Република

ВМРО-ДПМНЕ уцени не прифаќа: „Груби и Ахмети се обидуваат да го заштитат криминалот и корупција – граѓаните со голема излезност ќе ги спречат во тоа“

Курир

+инфо Нетпрес Канал5 Макфакс А1 On Lider Опсервер Република

Виси ли цензусот за претседателските избори?

24 Вести - 24.02.2024

Дали условувањата на дел од партиите од албанскиот блок ќе бидат пречка за постигнување на потребниот цензус при избор на шеф на државата особено во вториот круг откако Ахмети и Таравари се заканија со бојкот доколку шефот на државата не се бира со ...

СДСМ на став дека шефот на државата треба да се избира на непосредни избори, а не во парламентот

360 степени

СЕСП: ДУИ ги злоупотребува европските вредности

Алсат-М

За ВМРО-ДПМНЕ неприфатлива, за СДСМ, дел од кампања – идејата на Ахмети и Таравари за избор на претседател во Собрание

ТВ21

Ќе станат ли реалност барањата на албанските партии за избор на шеф на државата во собрание?

Канал5

Албанска опозиција: ДУИ со руски олигарси имаат десетици бизниси со брзи кредити

Република

ВРЕДИ: ДУИ 10 години владееше со проруски ориентираниот Груевски, а потоа безбедно го испрати во Унгарија

ТВ21

Н.Македонија Во Центар Фокус +инфо МКД Во Центар Денешен 365

Адеми: Вчера бевме сведоци на реки луѓе кои што потпишуваа во поддршка на Др. Бујар Османи

Канал5 - 24.02.2024

Интегрален текст од говорот на портпаролот на ДУИ, Арбер Адеми од денешната прес конференција. Демократската Унија за Интеграција е задоволна од масовниот одѕив на граѓаните во поддршка на кандидатурата на д-р Бујар Османи за Претседател на нашата ...

Османи за кандидатурата за претседател: Ахмети ми даде можност да бидам носител на една од неговите мисии

Слободен Печат

Османи за кандидатурата за претседател: Ахмети ми даде можност да бидам носител на една од неговите мисии

Макфакс

ДУИ се пофали за голем одзив во Гостивар каде се собираат потписи за Бујар Османи

МКД

Ахмети: На овие избори се дава можност да се каже „не“ за Русија и „да“ за Европа

ТВ21

ДУИ вели граѓаните ги преплавиле канцелариите на ДИК во поддршка на Бујар Османи за претседател

4NEWS

Али Ахмети „го отвори“ собирањето потписи за кандидатурата на Бујар Османи

МКД

24 Вести Фокус Press24 Макфакс Бизнис Вести Опсервер ТВ21 Пулс24

ДУИ влезе во нов круг етнички шовинизам

Н.Македонија - 24.02.2024

Зошто не смее да му се дозволи на ДУИ повторно да ја киднапира изборната кампања и да ја однесе во соголен и отровен етнички шовинизам? Во текот на изминатава седмица сите политички партии ги промовираа своите адути за престојните претседателски ...

ДУИ и СДСМ со европски фронтови, но посебни – Адеми и Ковачевски велат дека немаат одлука за предизборна коалиција

ТВ21

Адеми: По претседателот на фудбалската и боречката федерација време е за претседател на државата Албанец

Сител

ДУИ за вториот круг се пазари со својот „багаж од гласови“

Слободен Печат

Арбер Адеми: Идејата за избор на шеф на државата во Собранието Таравари ја присвои од Ахмети, но не ја разбрал

360 степени

Дојде време и претседател да биде Албанец, вели Адеми од ДУИ

Сакам да кажам

Адеми: Дојде време за претседател Албанец, доста беше од надгласување од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

МКД

Либертас А1 On Слободен Печат Скопје1 ТВ21 Zoom Локално Deutsche Welle