TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Илјадници Курди протестираат во Ирак , ги палат турските знамиња (ВИДЕО)

Канал5 - 10.10.2019

Илјадници ирачки Курди денеска протестираа против турскиот претседател Ердоган и офанзивата на Турција на северот на Сирија. Во Сулејманија, на истокот на Ирак, околу 5.000 демонстранти , ирачки Курди мирно протестираа против офанзивата на ...

КОЈ ЌЕ ГИ ПРИМИ БОРЦИТЕ НА ИД: САД на Ирак му предава 50 борци на Исламска држава

Слободен Печат - 10.10.2019

Тие велат дека се очекува припадниците на ИД да бидат предадени до утре. САД ќе им предадат на ирачките власти околу 50 членови од терористичката Исламска држава кои во претходните денови беа префрлени од Сирија, изјавија денеска двајца неименувани ...

Русија ја поддржува Турција за Сирија, но има црвени линии

Глас на Америка - 10.10.2019

Рускиот и турскиот лидер на почетокот на неделата телефонски разговараа пред турските воени воздушни напади врз курдските позиции во Сирија Рускиот лидер Владимир Путин се чини дека го одобрува воениот напад од страна на Турција во североисточна ...

„Турците вршат етничко чистење на Курдите, ако се обнови Исламската држава тие ќе бидат виновни“

Точка - 10.10.2019

Денес продолжија критиките на сметка на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган кој вчера нареди започнување на воена операција на северот на Сирија. Како што е познато, турската армија во текот на вчерашниот ден упадна на територијата на Сирија и ...

Курдите со контраофанзива кон турски град, убиено и бебе

Канал5 - 10.10.2019

Курдите нападнале град на границата меѓу Сирија и Турција , во кој се убиени две лица , од кои и едно бебе. Две лица загинаа, а 46 се повредени во минофрлачки напад попладнево врз турскиот град Акчакале .

Ердоган лут на Европа: Ќе ви пратам 3,6 милиони мигранти од Сирија

Канал5 - 10.10.2019

Турскиот претседател Реџеп таип Ердоган денеска изјави дека во Европа ќе прати 3,6 милиони мигранти , кои се сместени во Турција, доколку европските земји и натаму ја нарекуваат турската интервенција во Сирија дека е окупација.

Грција: Турската операција во Сирија ја поткопува стабилноста во регионот

Слободен Печат - 10.10.2019

Од грчкото МНР велат дека операциите што го прекршуваат меѓународното право, “ја поткопуваат стабилноста во регионот и ги стават во опасност напорите на ОН за решение”, но и дека префрлањето на населението и насилната промена на демографските факти ...

Грција ја осудува турската операција во Сирија

24Инфо - 10.10.2019

Грција целосно се согласува со позицијата на Европската унија, ја осудува новата еднострана воена акција на Турција на територија на суверена држава и ја повикува веднаш да стави крај на воените операции во североисточна Сирија, соопштуваат од ...

Турција ќе биде одговорна за затворениците на ИД во „безбедната зона“

Р.С.Европа - 10.10.2019

Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу изјави дека неговата земја ќе биде одговорна само за затворениците на милитантната група Исламска држава кои се наоѓаат во рамките на безбедната зона, која треба да се формира во Сирија по ...

Турските сили влегуваат подлабоко во Сирија, жестоки борби со Курдите (ВИДЕО)

МКД - 10.10.2019

Турските командоси навлегоа подлабоко на сириската територија источно од реката Еуфрат, на вториот ден од офанзивата против курдската милиција, откако повлекувањето на американските сили отвори опасна нова фаза во осумгодишниот конфликт во регионот.

Турската провинција Мардин погодена од 130 сириски ракети

А1 On - 10.10.2019

Околу 130 ракети, истрелани од Сирија го погодиле турскиот пограничен реон Нусајбин, во југоисточната провинција Мардин, јави агенцијата Анадолија. Ракетите паднале врз станбени реони. Пет лица денеска биле отпуштени од болница во јигоисточна ...

Макрон: Нападот врз Сирија може да и помогне на Исламската држава да го обнови калифатот

А1 On - 10.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека турската офанзива во северна Сирија, што се спроведува кон сириските Курди, е „ризик да и помогне на Исламска држава во обнова на калифатот“, јави ДПА.

Осми пат како Американците ги превеслуваат Курдите

Оff.net - 10.10.2019

Курдите имаат свој амандман на онаа прочуена американска изрека дека во животот се задолжителни две работи: да се плати данок и да се умре. Овие додаваат: и да се заебат Курдите. Курдите се народ од 40 милиони луѓе кои имат несреќа да живеат во ...

"Каде беа во Нормандија?" Трамп дал изговор за неверување за тоа зошто ги оставил Курдите на милост и немилост на ...

Точка - 10.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп ја шокирал јавноста со својот изговор за тоа зошто дозволил Турција да ги нападне Курдите во Сирија. Имено, тој рекол дека дознал дека Курдите не се бореле на страната на САД во Втората светска војна.

Советот за безбедност на ОН денес ќе расправа за нападот на Турција во Сирија

Глас на Америка - 10.10.2019

Турција изјави дека се работи за одмерена и одговорна антитерористичка операција ВАШИНГТОН — Советот за безбедност на Обединетите нации денес се среќава да разговара за турската воена операција во Сирија.

Ердоган: Еј ЕУ, разбуди се, ќе ве преплавам со бегалци ако ми ја критикувате офанзивата!

МКД - 10.10.2019

Ердоган се закани дека ќе ја преплави Европа со 3,6 милиони бегалци доколку ЕУ ја критикува неговата воена офанзива во северна Сирија, контролирана од курдите. Претседателот на Турција се закани дека ќе испрати милиони сириски бегалци во Европа ако ...

Убиено сириско бебе во турски град, 46 лица се повредени

Локално - 10.10.2019

Деветмесечно сириско бебе загина при минофрлачки напад извршен од сириската курдска милиција врз турскиот пограничен град Санлиурфа, соопшти кабинетот на гувернерот. Според гувернерот, убиен е и еден турски јавен службеник при нападите во областите ...

Што е до Трамп, нема што народ да се потресува за Курдите и Сирија

Оff.net - 10.10.2019

Како што Трамп нареди повлекување од Сирија (што отвори пат за влез на Турција) така двете страни од американскиот Конгрес му се ссна, меѓу другото и со аргументи кои прилично држат - а што е со Курдите, а што е со ИСИС борците? А Трамп и за тоа да ...

САД тврдат дека не ја одобриле турската офанзива во северна Сирија

Телма - 10.10.2019

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, негираше дека соединетите американски држави и дале на Турција “зелено светло” за воената офанзива во Сирија. Помпео ја бранеше изненадувачката одлука на Претседателот Доналд Трамп да ги повлече ...

Барзани до Трамп: Крвта на Курдите е далеку повредна од парите и оружјата

Локално - 10.10.2019

Курдскиот лидер и поранешен претседател на курдскиот регион, Масуд Барзани, упати порака до американскиот претседател Доналд Трамп во која му пишува дека „крвта на Курдите е далеку повредна од парите и оружјата“, јавува Бас њуз.

На повидок нов мигантски бран – Турција со закана кон Европа

Алфа - 10.10.2019

Се соочува ли Европа, но тука пред се Македонија со нов голем бегалски бран? Дали приказните за подготовките во Македонија за градење кампови и слично ќе се покажат за вистинити. По влошување на ситуацијата во Сирија со офанзивата на Турција врз ...

Русија без осуда: Ги повикува Турците, Сиријците и Курдите да разговараат

Точка - 10.10.2019

Русија ќе го охрабрува дијалогот помеѓу Дамаск и Анкара, но и курдските организации, изјави денес рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. Се чини дека Ердоган со купувањето на против-воздушниот систем „С-400“ од Русија ги купи и самите ...

Ердоган: Исламска држава нема да постои во Северна Сирија

Локално - 10.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган гарантира дека терористичката група Исламска држава нема да биде присутна во Северна Сирија, по воената операција во регионот насочена против курдските формации.

ЕУ во дилема за Сирија

Deutsche Welle - 10.10.2019

Ситуацијата во Сирија со навлегувањето на Турците станува уште покомплицирана. ЕУ стравува од нов терор, но нема единствен став и има само ограничено влијание. Од Брисел известува Бернд Ригерт.

Израел ја осуди турската „инвезаија“ во северна Сирија

Локално - 10.10.2019

Израел остро ја осуди воената операција на Турција во северна Сирија против териториите контролирани од Курдите во земјата и ја предупреди Анкара да не извршува „етничко чистење“ против курдскиот народ.

Ердоган ѝ се закани на Европа: Ќе ви пратиме 3,6 милиони сириски бегалци

Макфакс - 10.10.2019

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека во Европа ќе ги прати 3,6 милиони сириски бегалци кои се наоѓаат во Турција, доколку европските земји ја прогласат турската воена интервенција во Сирија за окупација, пренесе агенцијата ...

Сириските Курди ги гранатирале турските градови Акчакале и Џејланпинар

Нетпрес - 10.10.2019

Најмалку 18 луѓе се ранети во гранатирањата од Единици за одбрана на народот (YPG) на сириските Курди врз турските градови Акчакале и Џелјланпинар на границата со Сирија, пренесеува во четвртокот телевизијата NTV.

Ердоган ја брани агресијата на Сирија: Светот го осудува, а еве што им порача на критичарите во Европа

Точка - 10.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес ја бранеше турската инвазија на Сирија која што наиде на осуда речиси во целиот свет. Ердоган порача дека турската воена окупација, верувале или не, ќе го поддржи сирискиот територијален интегритет, така ...

Турските сили „исчистија“ две села, Курдите возвраќаат

Макфакс - 10.10.2019

Министерството за одбрана на Турција соопшти дека турските сили ги прошириле целите веќе втор ден од офанзивата против курдската милиција во северна Сирија. Според турските медиуми, две сириски села во пограничното подрачје се „исчистени од ...

ВИДЕО: Курдите тврдат дека ја одбиле турската копнена офанзива

А1 On - 10.10.2019

Курдските сили денеска соопштија дека ја одбиле турската копнена офанзива во североисточна Сирија. Во тек се жестоки борби меѓу турските трупи и борците на сириските демократски сили во села на границата меѓу двете земји, изјави денеска курдски ...

Италија: Tурската офанзива врз Курдите во Сирија е неприфатлива

Макфакс - 10.10.2019

Офанзивата на Турција против курдските сили во Сирија е „неприфатлива“, изјави денеска италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи ди Мајо, повикувајќи на итен прекин на борбите. „Како влада, сметаме дека офанзивната иницијатива на Турција е ...

Трамп:Ги сакаме Курдите, ама тие не ни помогнаа во Нормандија

Независен - 10.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ги сака Курдите, но исто така истакна дека Курдите не им помогнале на Американците во Нормандија. На прашањето за повлекувањето на САД од Сирија каде Курдите беа оставени на милост и немилост на ...

Ердоган објави дека се ликвидирани 109 терористи од почетокот на операцијата во Сирија

Нетпрес - 10.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган објави во четвртокот за ливидирани „109 терористи“, од почетокот на турската воена операција во североисточна Сирија. „Вчера започна операцијата. Започна артилеријата, потоа авијацијата, доцна вечерта влегоа ...

Иран ја повика Турција да ја прекине воената офанзива во Сирија

24Инфо - 10.10.2019

Иранското Министерство за надворешни работи денеска ја повика Турција веднаш да ја прекине воената офанзива во Сирија и да ги повлече своите сили од земјата. Во соопштение објавено на официјалната веб-страница, Министерството изрази загриженост за ...

Трамп за Курдите: „Па не дека ни помогнаа со Нормандија“ (ВИДЕО)

МКД - 10.10.2019

Претседателот рече дека од „еден многу моќен напис“ дознал дека Курдите не помогнале во Нормандија. Доналд Трамп ја бранеше својата одлука да ги повлече американските трупи од Сирија и да ја овозможи турската офанзива против курдските борци што САД ...

Лавров: Русија е за разговори меѓу Анкара, Дамаск и Курдите

Независен - 10.10.2019

Русија ќе го охрабри дијалогот меѓу Дамаск и Анкара, но и со курдските организации, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој изрази уверување дека тие контакти можат да ги задоволат интересите на сите страни.

Tрамп: САД ги напуштиja Курдите затоа што не ни помогнаa во Втората светска војна

Макфакс - 10.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп ја бранеше својата одлука во врска со повлекувањето на трупите од Сирија пред офанзивата што ја започна Турција, велејќи дека САД ги напуштиле Курдите затоа што не им помогнале на САД во Втората светска војна.

Ердоган: После акцијата нема да има џихадисти на северот од Сирија

Фактор - 10.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рекол дека нема да има џихадисти на Исламска држава по акцијата во северна Сирија во регионот, но и дека сириските бегалци лоцирани во Турција ќе бидат испратени во Европа, ако европските држави ја означат ...

Сирија со три проектили ѝ возврати на Турција, се водат жестоки борби на границата

Centar - 10.10.2019

Три проектили истрелани од сириска територија паднале синоќа во турскиот пограничен град Акчакале, јави Си-ен-ен Турк. Нема информации за жртви, а предизвикана е материјална штета врз неколку куќи во градот.

Турската војска влезе во Сирија

Р.С.Европа - 10.10.2019

Претставници на турската армија и на сириската бунтовничка група која исто така учествува во офанзивата соопштија дека копнената операција почнала во средата вечер и оти војниците се движеле во правец на градот Тал Абјада кој е под контрола на ...

Ердоган до ЕУ: Ќе ги отворам „портите“ кон ЕУ за сириските бегалци ако сметате дека вршиме инвазија во Сирија

Независен - 10.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган се закани дека ќе ги „отвори портите“ за сириските бегалци од неговата земја кон Европа, одвивајќи ги критиките на Европската унија за тековната воена офанзива во североисточна Сирија.

Турција почна воена офанзива во северна Сирија

Канал5 - 10.10.2019

Турција доцна синоќа ја почна воената офанзива во северна Сирија. Операцијата, која ја објави лично претседателот Ердоган ја почнаа турските воени авиони, кои бомбардираа повеќе цели врз курдските сили.

Турција ги убедува ОН дека операцијата во Сирија ќе биде „пропорционална, одмерена и одговорна“

А1 On - 10.10.2019

Турскиот амбасадор во Обединети нации, Феридун Синирлиоглу во писмо испратено до Советот за безбедност на ОН наведе дека турската операција во северниот дел на Сирија ќе биде „пропорционална, одмерена и одговорна“.

Втор ден напади на турската армија врз позиции на Курдите и ИД во североисточна Сирија

Сител - 10.10.2019

Турската војска повторно почна со гранатирање на сириските гранични градови, при што Рас Елејн беше прва цел во вториот ден од конфликтот, јави денеска сириската државна телевизија. Досега 15 цивили се убиени во нападите на турската армија и над 20 ...

Драматична ситуација по турскиот напад на Сирија: 15 загинати, луѓето ги напуштаат домовите

Точка - 10.10.2019

Голем број на цивили во Сирија ги напуштаат градовите кои се наоѓаат на границата со Турција, по вчерашната операција на турската војска. Медиумите пренесуваат дека настрадале 15 луѓе, меѓу кои 8 цивили.

(Видео) Продолжува турската офанзива во Сирија, Могерини бара прекин на акцијата

Макфакс - 10.10.2019

Турското Министерство за одбрана соопшти дека копнените сили денеска продолжиле да напредуваат кон позициите на курдските борци на северот од Сирија. Во соопштението не се дадени повеќе детали, но министерството сподели снимка од командоси во ...

Седница на Советот за безбедност на ОН за турската офанзива

Р.С.Европа - 10.10.2019

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе одржи затворена седница за воената акција на Турција на североистокот на Сирија. Седницата ја побараа пет европски држави членки на Советот, Британија, Франција, Германија, Белгија и Полска.

САД ги префрлиле најопасните исламисти од Сирија

Макфакс - 10.10.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Соединетите Држави префрлиле некои од најопасните борци на Исламска држава, заглавени во северна Сирија, на непозната локација за да можат „да внимаваат на нив“ додека трае воениот упад на Турција ...

Помпео: САД не и даде зелено светло на Турција за акција во Сирија

Локално - 10.10.2019

САД не им дадоа „зелено светло“ на Турција за офанзивата во северна Сирија, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео, пренесува BBC. Тој истакнал дека Турција е соочена со „терористичка закана на југот на земјата“, но известувањата дека ...

Турското Министерство за одбрана: Продолжуваат нападите врз северниот дел од Сирија

А1 On - 10.10.2019

Турското Министерство за одбрана соопшти дека копнените сили денеска продолжиле да напредуваат кон позиции на курдските борци на север во Сирија. Во соопштението не се дадени повеќе детали.