TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Годинава помал број запишани првооделенци во Куманово

MTM - 18.06.2019

Намален е бројот на запишани првоодделенчиња во шеснаесетте основни училишта во Куманово во однос на минатата година, за 184 деца, соопштија денеска надлежните од секторот за образование од општина Куманово.

Втор ден од првиот уписен рок, резултатите утре

Тера - 18.06.2019

Втор ден 7- те средни училишта од градот се во трка за пополнување на училишните столчиња. Според конкурсот на МОН во сите средни училишта во градот има вкупно 1861 слободно место. Го посетивме СОТУ „Ѓорѓи Наумов“.

Гимназиите и понатаму поатрактивни за полуматурантите

Телма - 18.06.2019

Ова е Стефан Митковски, еден од ретките полуматуранти кој одлучи своето обвразование да го продолжи во средно стручно училиште. Кампањите за заживување на средното стручно образование даваат резултати, но тоа е од далеку од доволно за да се пополнат ...

Продолжен престој како замена за целодневната настава

Н.Македонија - 18.06.2019

Најголемиот број родители што се заинтересирани за продолжување на целодневната настава се родители на деца што не живеат во општината, туку работат во околината на училиштето, и реонски не им припаѓаат на овие училишта.

Во стручните училишта се радуваат и на десет ученици, а гимназиите веќе ги пополнија местата

Факултети - 18.06.2019

Полуматурантите уште денеска може да ги поднесат документите за упис во саканото средно училиште во првиот уписен рок. Вториот е на 24 и 25 јуни, а третото пријавување е на 1 јули Иако кампањите за заживување на средното стручно образование даваат ...

Здравствената струка најпривлечна за кичевските полуматуранти

Вечер - 18.06.2019

Во двете кичевски средни училишта се одвива редовниот првиот уписен рок. Според огласот за запишување на ученици во учебната 2019-2020, во општинското средно училиште „Мирко Милески” предвидено е да се запишат 476 ученици во 14 паралелки, од кои 408 ...

(ВИДЕО) 360˚ Драстично намален бројот на ученици – репортажи од Липково, Ново Село и Гостивар

Либертас - 18.06.2019

Централна тема во новото издание на „360 Степени“ беше драматичното намалување на бројот на ученици во земјава – за 12 години, период што го анализираме, за цели дваесет отсто. Ги анализиравме причините и последиците.

Гимназиите ги оставаат зад себе стручните насоки

Алсат-М - 17.06.2019

Денеска почна првиот уписен рок за учениците во сите средни училишта во земјава за учебната година 2019/2020. Иако основното образование го завршија 20.030 ученици на огласот на МОН има место за 35,690 деца.

Средните училишта ги отворија вратите- прв уписен рок за средношколците

Сител - 17.06.2019

Почна трката за пополнување на средношколските столчиња. Својот иден професионален пат го одбираат речиси 36 илјади основци, колку што има слободни места според Конкурсот објавен од Министерството за образование.

Се’ помал е бројот на основците кои се интересираат за средните стручни училишта

24 Вести - 17.06.2019

Почна запишувањето во средните училишта – гиманзиите и средните стручни училишта ширум земјава од раните утрински часови ги отворија врати за новите средношколци. Се помал е интересот кај идините генерации да се образуваат за пекари, ѕидари, ...

Стартуваше првиот уписен рок во Битола

Тера - 17.06.2019

Денес стартуваше првиот уписен рок. Полуматурантите со документите во рака тргнаа да се запишат во едно од 7- те средни училишта од градот. Според конкурсот на МОН во сите средни училишта во градот има вкупно 1861 слободно место.

Прв уписен ден во средните училишта, полуматурантите ги избираат насоките

ТВ21 - 17.06.2019

Со пенкало и потребните документи во раце и во придружба на еден од родителите, полуматирантите се упатија кон средните училишта. Денеска започна уписот на нови ученици низ средните училишта во земјава, а екипата на ТВ21 го посети средното училиште ...

Родители потпишуваат петиции за спас на целодневната настава

Н.Македонија - 17.06.2019

Стотина родители од неколку скопски основни училишта започнаа со потпишување петиција, откако пред крајот на учебната година им било соопштено дека се укинува целодневната настава до петто одделение.

Денеска и утре уписи во средните училишта

Тера - 17.06.2019

Во средните училишта денеска и утре е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото ...

За десет години над 23.000 помалку средношколци

Нетпрес - 17.06.2019

Од година во година сѐ помалку ученици се запишуваат во основните и во средните училишта во државава, а се намалува и бројот на младите кои сакаат да студираат на факултетите. Според податоците од најновата публикација на Државниот завод за ...

Полуматурантите одлучуваат за своето средно образование

Н.Македонија - 17.06.2019

Полуматурантите денес и утре ќе одлучат каде сакаат да го продолжат своето образование, со почнувањето на уписот во средните училишта. Меѓу потребните документи за упис во некое од средните училишта во земјава се, пријава за запишување, оригинални ...

Полуматурантите пред одлука: Што ќе изберат за свое средно образование

Фактор - 17.06.2019

Започна уписот на нови ученици низ средните училишта во земјава. Полуматурантите денес и утре ќе одлучат каде сакаат да го продолжат своето знаење, што ќе изберат. Во последните неколку години најголем интерес од страна на завршените основци има за ...

Почнува уписот во средно – во гостиварските училишта над 1.900 места

Gostivarpress.mk - 17.06.2019

Средните училишта ги отвораат вратите за полуматурантите. Денес и утре (17 и 18 јуни) се спроведува првото пријавување во јунскиот уписен рок. Полуматурантите одлучуваат каде ќе го продолжат своето образование.

Денеска почнуваат уписите во средните училишта

Факултети - 17.06.2019

Документите што полуматурантите треба да ги однесат во училиштата, како и условите за упис, ги има во Конкурсот за упис Денеска и утре почнуваат уписите во сите средни училишта во земјава.

Почнува запишувањето во средните училишта

Опсервер - 17.06.2019

Во средните училишта денеска и утре е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото ...

Утре почнува првиот уписен рок во средните училишта: Полесно до работа преку стручните насоки

ТВ21 - 16.06.2019

Во понеделник, на 17 јуни почнува првиот уписен рок во средните училишта. На учениците кои ќе одлучат да се запишат во стручните насоки. Средното училиште „Браќа Миладиновци“ им ги нуди овие услови. Овие простории се користат за практична настава.

Македонија старее: 30.000 деца помалку запишани во основно образование !

Магазин - 17.06.2019

Од година во година сѐ помалку ученици се запишуваат во основните и во средните училишта во државава, а се намалува и бројот на младите кои сакаат да студираат на факултетите. Според податоците од најновата публикација на Државниот завод за ...

Денеска почнуваат уписите во средните училишта

Курир - 17.06.2019

Документите што полуматурантите треба да ги однесат во училиштата, како и условите за упис, ги има во Конкурсот за упис Денеска и утре почнуваат уписите во сите средни училишта во земјава.

Почнува запишувањето во средните училишта

Локално - 17.06.2019

Во средните училишта денеска и утре е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото ...

Денеска почнуваат уписите во средните училишта

Скопје инфо - 17.06.2019

Документите што полуматурантите треба да ги однесат во училиштата, како и условите за упис, ги има во Конкурсот за упис Денеска и утре почнуваат уписите во сите средни училишта во земјава.

Почнува запишувањето во средните училишта

Денешен - 17.06.2019

Во средните училишта денеска и утре е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото ...

Започна уписот во средните училишта

CivilMedia - 17.06.2019

Уписите во сите средни училишта во земјава започнаа денеска. Првиот уписен рок ќе трае до утре. Документите што полуматурантите треба да ги однесат во училиштата, како и условите за упис, ги има во Конкурсот за упис.

Денеска и утре уписи во средните училишта

МКД - 17.06.2019

Во средните училишта денеска и утре е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото ...

Денеска почнуваат уписите во средните училишта

Алсат-М - 17.06.2019

Денеска и утре почнуваат уписите во сите средни училишта во земјава. Веќе десетина години не стивнува интерeсот за упис во гимназиите, медицинските и економските струки, за сметка на профилите во земјоделските, ветеринарните и електротехничките ...

Почнува запишувањето во средните училишта

А1 On - 17.06.2019

Во средните училишта денеска и утре е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото ...

Почнува запишувањето во средните училишта

ММС - 17.06.2019

Во средните училишта денеска и утре е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото ...

Почнува запишувањето во средните училишта

Слободен Печат - 17.06.2019

Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото пријавување ќе бидат објавени на 19 јуни. Во средните училишта денеска и утре е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 ...

Почнува запишувањето во средните школи - Ова се датумите за резултатите

Press24 - 17.06.2019

Во средните училишта денеска и утре е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото ...

Почнува запишувањето во средните училишта

1tv - 17.06.2019

Во средните училишта денеска и утре е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото ...

Почнува запишувањето во средните училишта

24 Вести - 17.06.2019

Во средните училишта денеска и утре е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото ...

Од денеска започнува уписот во средните училишта

Скопје1 - 17.06.2019

Во средните училишта денеска и утре е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото ...

Почнува уписот во средните училишта

Фокус - 17.06.2019

Во средните училишта денеска и утре е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото ...

Почнува запишувањето во средните училишта

Либертас - 17.06.2019

Во средните училишта денеска и утре е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото ...

Почнува запишувањето во средните училишта

24Инфо - 17.06.2019

Во средните училишта денеска и утре е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото ...

Почнува запишувањето во средните училишта

Нетпрес - 17.06.2019

Во средните училишта денеска и утре е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото ...

Од денеска почна запишувањето на новите средношколци

+инфо - 17.06.2019

Во средните училишта денеска и утре е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото ...

Почна запишувањето во средните училишта

Канал5 - 17.06.2019

Во средните училишта денеска и утре е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото ...

Почнува запишувањето во средните училишта

Нова ТВ - 17.06.2019

Во средните училишта денеска и утре е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото ...

Почнува запишувањето во средните училишта

Република - 17.06.2019

Во средните училишта денеска и утре е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото ...

Денеска и утре упис во средните училишта

iPortal - 17.06.2019

Во средните училишта денеска и утре е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото ...

Почнува запишувањето во средните училишта

Денар - 17.06.2019

Во средните училишта денеска и утре е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото ...

Почнуваат уписите во средните училишта, слободни се 35 690 места

Радио МОФ - 17.06.2019

Првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование, во учебната 2019/2020 година, во јунскиот уписен рок ќе се одвива денеска и утре, додека ранг-листите со резултатите ќе бидат објавени на 19 јуни.

Денеска и утре упис на полуматурантите во средните училишта

Независен - 17.06.2019

Во средните училишта денеска и утре е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 година. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото пријавување ќе бидат објавени на ...

Почнува запишувањето во средните училишта

Точка - 17.06.2019

Во средните училишта денеска и утре е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото ...

Денес и утре прво пријавување на ученици во средните училишта

MakPress - 17.06.2019

Во средните училишта денеска и утре е првото пријавување за запишување ученици во прва година средно образование во учебната 2019/2020 година во јунскиот уписен рок. Ранг-листите со резултатите од запишувањето и слободните места од првото ...