TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Мојот маж“ на Витошевиќ во Драмски театар - дијалог со расказите на Бужаровска

Р.С.Европа - 14.02.2020

Во Драмски театар-Скопје, в сабота на 15 февруари, во 20 часот, ќе се случи праизведбата на „Мојот маж“, претстава работена по книгата на писателката Румена Бужаровска во режија на Нела Витошевиќ.

Режисерката Витошевиќ за „Мојот маж“:, Инсистиравме јазикот на раскажување на Румена да остане што е можно поавтентичен

Кајгана - 14.02.2020

Претставата „Мојот маж“, работена според истоимената книга раскази од писателката Румена Бужаровска, во режија на Нела Витошевиќ, ќе има претпремиера вечерва во 20 часот во Драмски театар-Скопје, а в сабота премиера.

Нела Витошевиќ: Претставата „Мојот маж“ отвора прашања и табу теми на нашето општество

Слободен Печат - 14.02.2020

Екипата на „Слободна ТВ“ беше во Драмски театар во Скопје, каде разговараше со режисерката Нела Витошевиќ за премиерата на претставата „Мојот маж“, по текст Румена Бужаровска, која ќе се одржи во сабота, 15 февруари.

„Мојот маж“- премиера на Драмски театар според расказите на Румена Бужаровска

Екран - 13.02.2020

Од колажот раскази на авторката Румена Бужаровска, во режија на Нела Витошевиќ на сцената на Драмскиот театар на 15-ти февруари премиерно ќе биде изведена претставата „Мојот маж“… Се обидовме да нурнеме во нашите мисли и да трагаме по нашата психа.

„Мојот маж“ на сцена ги разголува неверството и промашениот живот, вели режисерката Витошевиќ пред премиерата во ...

Сакам да кажам - 13.02.2020

Шест раскази од збирката „Мојот маж“ на писателката Румена Бужаровска се драматизирани во истоимената претстава во режија на Нела Витошевиќ, чија премиера е закажана за утревечер во 20 часот во Драмски театар.

Премиерно во Драмски: „Мојот маж“ – претстава која соголува и поттикнува…

Вечер Прес - 13.02.2020

Промашениот живот, неверството и грижата на совест се трите главни теми кои ги обработува најновата претстава „Мојот маж“, во режија на Нела Витошевиќ, работена според расказите на Румена Бужаровска, а која премиерно ќе можеме да ја видиме на 15 ...

„Мојот маж“ – премиера на Драмски театар според расказите на Румена Бужаровска

А1 On - 13.02.2020

Драмски театар-Скопје в сабота премиерно ќе ја изведе претставата „Мојот маж“ според истоимената книга раскази од писателката Румена Бужаровска, во режија на Нела Витошевиќ. Од книгата на Бужаровска се избрани шест раскази чија драмска адаптација ја ...

Румена Бужаровска: Претставата „Мојот маж“ е како збирка раскази на сцена

Слободен Печат - 13.02.2020

Писателката Румена Бужаровска според чијашто збирка раскази „Мојот маж“, режисерката Нела Витошевиќ во Драмскиот театар ја постави истоимената претстава, чија премиера ќе се одржи во сабота, 15 февруари, во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, вели ...

„Мојот маж“ – премиера на Драмски театар според расказите на Румена Бужаровска

Либертас - 13.02.2020

Драмски театар-Скопје в сабота премиерно ќе ја изведе претставата „Мојот маж“ според истоимената книга раскази од писателката Румена Бужаровска, во режија на Нела Витошевиќ. Од книгата на Бужаровска се избрани шест раскази чија драмска адаптација ја ...

Премиера на „Мојот маж“ во Драмски театар

Сител - 13.02.2020

Драмски театар-Скопје в сабота премиерно ќе ја изведе претставата „Мојот маж“ според истоимената книга раскази од писателката Румена Бужаровска, во режија на Нела Витошевиќ. Од книгата на Бужаровска се избрани шест раскази чија драмска адаптација ја ...

Премиера на „Мојот маж“ во Драмски театар

4NEWS - 13.02.2020

Драмски театар-Скопје в сабота премиерно ќе ја изведе претставата „Мојот маж“ според истоимената книга раскази од писателката Румена Бужаровска, во режија на Нела Витошевиќ. Од книгата на Бужаровска се избрани шест раскази чија драмска адаптација ја ...

Промашениот живот, неверството и грижата на совест се темите со кои се занимава „Мојот маж“ вели режисерката Витошевиќ

Република - 13.02.2020

Промашениот живот, неверството и грижата на совест се трите главни теми со кои се занимава „Мојот маж“, вели режисерката на претставата Нела Витошевиќ, чија премиера е закажана во сабота, 15 февруари, во Драмскиот театар во Скопје во 20 часот.

Мојот маж“ – премиера на Драмски театар според расказите на Румена Бужаровска

Опсервер - 13.02.2020

– Драмски театар-Скопје в сабота премиерно ќе ја изведе претставата „Мојот маж“ според истоимената книга раскази од писателката Румена Бужаровска, во режија на Нела Витошевиќ. Од книгата на Бужаровска се избрани шест раскази чија драмска адаптација ...

Бужаровска за поставувањето на „Мојот маж“ во Драмски: Трогната сум што Нела ги оживеа на сцена моите раскази

Кајгана - 13.02.2020

Претставата „Мојот маж“, работена според истоимената книга раскази од писателката Румена Бужаровска, во режија на Нела Витошевиќ, ќе има претпремиера утревечер во 20 часот, а в сабота премиера.

„Мојот маж“ – премиера на Драмски театар според расказите на Румена Бужаровска

Frontline - 13.02.2020

Од книгата на Бужаровска се избрани шест раскази чија драмска адаптација ја направија Викторија Рангелова-Петровска и режисерката Витошевиќ. Таа денеска на прес-конференција посочи дека претставата отвора три клучни теми: промашен живот во ...

„Мојот маж“ – премиера на Драмски театар според расказите на Румена Бужаровска

MakPress - 13.02.2020

Драмски театар-Скопје в сабота премиерно ќе ја изведе претставата „Мојот маж“ според истоимената книга раскази од писателката Румена Бужаровска, во режија на Нела Витошевиќ. Од книгата на Бужаровска се избрани шест раскази чија драмска адаптација ја ...

„Мојот маж“- премиера на Драмски театар според расказите на Румена Бужаровска

Н.Македонија - 13.02.2020

Раскази од збирката „Мојот маж“ на писателката Румена Бужаровска се драматизирани во истоимената претстава во режија на Нела Витошевиќ, чија премиера е закажана за утревечер во 20 часот во Драмски театар.

„Мојот маж“ е искрена претстава за табуата и стегите во нашето општество

Факултети - 14.02.2020

Претставата „Мојот маж“, според истоимената книга раскази од писателката Румена Бужаровска, во режија на Нела Витошевиќ, ќе биде премиерно изведена утревечер во 20 часот во Драмскиот театар во Скопје.

Румена Бужаровска: Претставата „Мојот маж“ е како збирка раскази на сцена

Окно - 14.02.2020

Писателката Румена Бужаровска според чијашто збирка раскази „Мојот маж“, режисерката Нела Витошевиќ во Драмскиот театар ја постави истоимената претстава, чија премиера ќе се одржи во сабота, 15 февруари, во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, вели ...

Премиера на претставата „Мојот маж“ во Драмски театар

Радио МОФ - 14.02.2020

Во режија на Нела Витошевиќ, денеска во Драмскот театар ќе се изведе претпремиера на претставата „Мојот маж“. Со почеток во 20 часот, публиката ќе има можност да го проследи драмското адаптирање на расказите од збирката „Мојот маж“ на писателката ...