TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заврши истрагата за Боки 13, тој одбива да даде исказ без да ги види доказите

Канал5 - 23.09.2019

Прв пат од притворањето пред два и пол месеца, Боки 13 се соочи со обвинителката Рускоска.. Но таа не доби одговор на клучните прашања. Бојан Јовановски денеска одбил да даде исказ поради тоа што немал увид во доказите.

Заврши истрагата за Рекет, во делот за парите на Орце Камчев, делот за Меѓународниот сојуз се уште под истрага

Телма - 23.09.2019

Истрагата за Рекет е завршена, но само во делот поврзан со случајот Империја. Се уште се истражува пак дали Боки 13 ка ги рекетирал бизнисмените преку неговата невладина организација Меѓународен сојуз.

Рекет - место исказ на Боки 13, известување за завршена истрага

Р.С.Европа - 23.09.2019

Првоосомничениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски денеска не дал исказ во обвинителството, оти како што тврди неговиот адвокат, веднаш му било дадено известие за завршена истрага без да може да ги види доказите.

Русковска: Завршена е истражната постапка за „Рекет“

Фокус - 23.09.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција ја информира јавноста дека истражната постапка за „Рекет“ е завршена. -По севкупната анализа на прибраните материјални и вербални докази, надлежниот обвинител од Основното јавно ...

Бојан Јовановски побара увид во доказите за „Рекет“ пред да даде исказ пред Русковска

IRL - 23.09.2019

Бојан Јовановски, првоосомничен за случајот „Рекет“, денес за прв пат беше повикан во Јавното обвинителство да даде исказ пред шефот на Обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.

Русковска ја заврши истрагата за „Рекет“ – Боки 13 нема да се брани со молчење

Нова ТВ - 23.09.2019

Обвинителката за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска ја заврши истрагата за „Рекет“ и за ова веќе го известила Бојан Јовановски – Боки 13 првоосмоничениот за Рекет, кој денеска беше во Обвинителството да даде исказ.

Боки 13 одбил да даде исказ, Русковска го известила дека истрагата против него е завршена

Фокус - 23.09.2019

Еден час траеше распитот на првоосомничениот во предметот „Рекет“, Бојан Јовановски, кој денеска беше изведен пред обвинителката за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. Јовановски беше донесен со полициска придружба од притвор, а по ...

Дуковски: Не гледаме во кристална топка кои се доказите, а ни даваат известување за завршена истрага

МКД - 23.09.2019

Во историјата на македонското правосудство не се случило во ист ден да се донесе решение за завршена истрага и да се бара изјава од осомничен кој претходно ниту еднаш не бил известен за доказите против него.

Јовановски излезе без исказ од ОЈО, но со решение за завршена истрага

Опсервер - 23.09.2019

Првоосомничениот во предметот „Рекет“ на ОЈО, Бојан Јовановски – Боки 13, денеска по еден час разговор во Обвинителството не даде исказ. Неговиот адвокат Сашо Дуковски смета дека Јовановски сакал да даде исказ но, според него, се случил преседан, ...

Боки 13 не даде исказ пред Русковска, одбраната најпрвин ќе ги разгледува доказите

Алсат-М - 23.09.2019

Бојан Јовановски, кој денеска беше однесен во обвинителството, не дал исказ пред обвинителката Вилма Русковска. Како што изјави неговиот адвокат, Сашо Дуковски, одбраната претходно сака да им бидат презентирани доказите против осомничениот.

Боки 13 не даде исказ, Обвинителството ја завршило истрагата

Сител - 23.09.2019

Првоосомничениот во случајот Рекет Бојан Јовановски не одговарал на прашањата од Вилма Русковска. Според неговиот бранител, Боки 13 кажал дека нема да се брани со молчење но за време на распитот им било дадено известување дека истрагата завршила.

Арсовски: Поминаа 5 месеци и дури сега беше повикан на распит првоосомничениот во случајот РЕКЕТ, Бојан Јовановски Боки ...

Опсервер - 23.09.2019

Непрофесионалниот однос кон истрагата на Русковска обвинителството доведе до развлекување на целата истрага и доведе до невиден хаос во целата истрага. Откако јавноста беше запознаена дека Боки 13 секој втор ден беше носен на клиника на прегледи ...

Русковска ја завршила истрагата за Боки 13-ка, тој не дава исказ додека не ги види доказите

+инфо - 23.09.2019

Тој ја оцени како незаконска постапката во однос на повикот на Јовановски денеска да даде исказ без да ги види доказите претходно, а за здравствената ситуација вели дека му е живото загрозувачка.

Боки 13 нејќе да даде исказ пред Русковска, сака првин да ги види доказите против него

Сакам да кажам - 23.09.2019

Бојан Јовановски-Боки 13 не се задржа долго на распит кај Вилма Русковска, шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција, како првоосомничен во случајот „Рекет“ за тргување со влијание и перење пари.

ФОТО Боки 13 донесен на распит кај Русковска

Фокус - 23.09.2019

Првоосомничениот во предметот „Рекет“, познатиот шоу-мен, Бојан Јовановски, познат како Боки 13, на пладне пристигна во Јавното обвинителство на распит кај обвинителката Вилма Руковска. Ова е прво соочување на Јовановски со доказите кои ...

(ВИДЕО) Адвокатот на Боки 13: Тој е во животно загрозувачка состојба, нема исказ додека не ги покажат доказите

А1 On - 23.09.2019

Адвокатот Сашо Дуковски вели дека Бојан Јовановски познат како Боки 13 не дал исказ, а од среда Русковска ќе треба да им ги презентира доказите против осомничениот. Дуковски вели дека под вакви околности нема да се даде исказ.

Боки 13 донесен во Обвинителството, но исказ ќе даде другпат

365 - 23.09.2019

Бојан Јовановски нема да се брани со молчење, но ќе почека со исказот, потврди неговиот адвокат Сашо Дуковски, откако во меѓувреме од неофицијални информации неколку медиуми објавија дека одбил да говори пред Вилма Русковска, каде што денеска ...

Истрагата за „Рекет“ е завршена – Адвокатот на Боки 13: „Ова не се случило во историјата на правосудството“ (ВИДЕО)

ТВ21 - 23.09.2019

Адвокатот на Боки 13, Сашо Дуковски, денеска по давањето исказ на неговиот клиент Бојан Јовановски, рече дека добиле известување дека истрагата за „Рекет“ е завршена. Тој вели дека ова е апсурдно, во ист ден да се даде известување дека истрагата е ...

ВИДЕО: Заврши распитот на Боки 13, Дуковски: „Тој е во животозагрозувачка состојба“

ТВ21 - 23.09.2019

Боки 13 го заврши исказот за „Рекет“ кај Вилма Рускоска, по што го напушти Судот и ќе биде вратен во притвор во Шутка. Изјава даде неговиот адвокат Сашо Дуковски, кој рече дека Боки 13 е во животозагрожувачка состојба.

Одбраната тврди: Истрагата е завршена без исказ на Боки 13

Независен - 23.09.2019

Првоосомничениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски познат во јавноста како Боки 13 по повеќе од два месеци во притвор, денеска за прв пат беше повикан да даде исказ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

ВИДЕО: Боки 13 донесен на прв распит кај Вилма Русковска

365 - 23.09.2019

По две продолжувања на мерката, односно по 70 дена поминати во притвор од неговото апсење, Бојан Јовановски – првоосомничен во случајот „Рекет“, денеска за првпат беше повикан на распит кај Вилма Русковска во Обвинителството за гонење на организиран ...

Во Обвинителството Бојан Јовановски дава исказ за случајот „Рекет“

Академик - 23.09.2019

Во врска со случајот „Рекет“ денеска во Јавното обвинителство исказ дава Бојан Јовановски. Претседателката на собранието на Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски, Агапи Дика, и бизнисменот Зоран Азманов, кој јавно посочи дека бил жртва на ...

Случај „Рекет“- по 70 дена во притвор, Јовановски на распит

Р.С.Европа - 23.09.2019

По бизнисмени, политичари, пријатели и вработени во Меѓународниот сојуз, денеска и првоосомничениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски дава исказ во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Адвокатот на Боки 13: Неговата состојба е животно загрозувачка (ФОТО)

PressingTV - 23.09.2019

Адвокатот на Боки 13, Сашо Дуковски вели дека тој нема дадено исказ бидејќи обвинителката Рускоска најпрво ќе треба да им ги покаже доказите. Дуковски објаснува дека нема логика Боки да дава исказ бидејќи не знае какви докази имаат против него.

Боки 13 не дал исказ пред Рускоска

Слободен Печат - 23.09.2019

За прв пат во земјава се бара од лице изјава за предмет во кој е завршена истрагата. Со ова е повредено правото на одбрана. Бидејќи немавме увид во доказите, денес не дадовме исказ. Од среда ќе имаме можност да ги видиме доказите.

Бојан Јовановски во 12 часот на распит кај Вилма Русковска

Канал5 - 23.09.2019

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денеска во 12 часот во обвинителството за гонење организиран криминал и корупција ќе биде донесен од притворот во Шутка на распит кај обвинителката Вилма Русковска.

Боки 13 не сака да зборува пред Рускоска додека не ги види доказите (ФОТО)

PressingTV - 23.09.2019

Боки 13 денеска беше донесен на распит пред обвинител од Одделот за организиран криминал и корупција за да даде исказ. Видно ослбен и фарбана коса тој со полициско комбе беше донесен во Обвинителството.

Боки 13 дојде да даде исказ за Рекет (ФОТО)

Слободен Печат - 23.09.2019

Додека е во притвор, неколку пати му се влошуваше здравствената состојба па беше носен на лекарски прегледи и враќан во затвор. Денеска прв пат пред обвинител од Одделот за организиран криминал и корупција исказ дава Бојан Јовановски, првоосомничен ...

Кој го бојадисува Боки 13 во Шутка?

Фактор - 23.09.2019

Бојан Јовановски, првоосомничениот во случајот „Рекет“ кој денеска се појави на распит, во Обвинителството за организиран криминал, во негов стил, дојде среден, облечен соодветно и со свежо бојадисана коса.

ВИДЕО: Боки 13 пристигна на распит за „Рекет“ кај Рускоска

ТВ21 - 23.09.2019

Бојан Јовановски – Боки 13 пристигна во обвинителството за организиран криминал и висока корупција, каде што ќе дава исказ кај обвинителката Вилма Рускоска за случајот „Рекет“. Јовановски од затворот Шутка беше пренесен на распит кај Рускоска, по ...

Дуковски по распитот: “Боки 13 е животно загрозен, нон стоп повраќа, паѓа и го носат во амбуланта„

Магазин - 23.09.2019

Еден час траеше распитот на Бојан Јовановски, кој денеска беше изведен пред обвинителката за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. Адвокатот на Боки 13 веднаш по распитот рече дека и покрај тоа што Јовановски не дал изјава денеска, тој ...

Боки 13 денеска на распит кај Русковска за „Рекет“

Фокус - 07.10.2019

Бојан Јовановски денеска од истражниот затвор „Скопје“ треба да биде спроведен во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција каде што треба да даде исказ за случајот „Рекет“.

(ВИДЕО) Боки 13 донесен во Обвинителството на распит за „Рекет“

еМагазин - 23.09.2019

Првоосомничениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски (Боки 13) со полициско возило и придружба од КПУ Затвор Скопје каде е во притвор, е донесен на распит во Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција.

Боки 13 одби да даде исказ кај Рускоска, Дукоски вели дека се уште повраќа

Фактор - 23.09.2019

Бојан Јовановски, првоосомничениот во случајот „Рекет“, денеска беше одведен во Јавното обвинителство за организиран криминал, но одби да даде исказ пред обвинителката Вилма Рускоска. Неговиот адвокат Сашо Дукоски за медиумите рече дека Боки 13 ...

Боки 13 одбил да даде исказ пред Русковска!?

Expres - 23.09.2019

По еден час, заврши „распитот“ на Бојан Јовановски кој денеска стражарно беше спроведен од притворот во Шутка во Обвинителството да даде исказ во врска со аферата „Рекет“. Но, тој, наводно, одбил да говори пред обвинителката Вилма Русковска бидејќи ...

Боки 13 одбил да зборува, побарал прво да ги види доказите

Република - 23.09.2019

Распитот на Бојан Јовановски во Обвинителството за организиран криминал и корупција, кој почна напладне, брзо се заврши. Осомничениот за случајот „Рекет“ одбил да даде исказ предд обвинителката Вилма Рускоска.

Боки 13 дојде на распит (ВИДЕО)

Expres - 23.09.2019

Бојан Јовановски денеска прв пат пред се појави пред обвинител од Одделот за организиран криминал и корупција каде треба да даде исказ како првоосомничен во аферата „Рекет“. Тој стражарно беше спроведен од истражниот затвор Шутка откако на 15 јули ...

БОКИ 13 ГО СМЕНИ ЛИЧНИОТ ОПИС: Кај Рускоска пристигна со нова фризура(ВИДЕО)

Магазин - 23.09.2019

Бојан Јовановски или познат како Боки 13 со лисици на раце предмалку беше донесен на распит кај обвинителката Вилма Рускоска, објави А1он. Пред да пристигне прво обвинетиот Боки 13, во обвинителството пристигна неговиот адвокат Сашо Дуковски.

Првоосомничениот Боки 13 за првпат на распит за „Рекет“

еМагазин - 23.09.2019

Првоосомничениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски (Боки 13) денеска за првпат треба да се појави на распит во ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција. Тој до сега не дал исказ за Рекет“, освен дента кога беше уапсен и беше на распит ...

Чука ли вистина на вратата на ОЈО – што ќе се смени после исказот на Бојан Јовановски

1tv - 22.09.2019

15 Јули 2019. Како бомба одекна веста дека на граничниот премин Богородица е уапсен Бојан Јовановски. Истиот ден вонредна прес конференција на Обвинителството за гонење организиран криминал. Главни актери Рускоска и Јовевски.

Боки 13 денеска на распит кај Рускоска

Фактор - 22.09.2019

Бојан Јовановски, првоосомничениот во случајот „Рекет“ денеска ќе биде доведен на распит во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција, а ќе биде спроведен од истражниот затвор Шутка.

Криминал од „соништата": Како човек без ден стаж и без ниедна трансакција на сопствена сметка, рекетираше половина ...

Канал5 - 21.09.2019

Боки Тредичи и Сињора Катица последователно во Понеделник и Вторник ќе одат на „муабет" кај Вилма Рускоска. Јавноста во Македонија како да не може да поверува во капацитетите на Бојан и Катица и нивната умешност да изнудат пари на ваков начин, и ...

Боки 13 и Катица Јанева на аудиција кај обвинителката Вилма Рускоска

Телма - 21.09.2019

Точно на пладне во понеделник, во обвинителството за организиран криминал треба да даде првоосомничениот во случајот со рекетот Бојан Јовановски- Боки 13. Поканата е испратена до затворот во Шутка и веќе е процесуирана.

Боки 13 во понеделник, Јанева во вторник на распит кај Рускоска за „Рекет“

МКД - 21.09.2019

Осомничените за случајот „Рекет" Бојан Јовановски – Боки 13 и Катица Јанева повторно се повикани на распит во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција. Бојан Јовановски – Боки 13 е повикна да даде исказ во понеделник напладне, а ...

Јовановски и Јанева ќе одат на распит во обвинителството

24 Вести - 21.09.2019

По повеќе од два месеци во „Шутка“, првоосомничениот за „Рекет“ Бојан Јовановски во понеделник за прв пат ќе биде спроведен од притвор за да се соочи со шефицата на организиран криминал Вилма Русковска.

Инфомакс: Димитров знаел за изнудата, но наместо да пpиjaви се сретнал со рекетираниот бизнисмен

Нетпрес - 21.09.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, иако повеќепати негираше, знаел за рекотот на Бојан Јовановски – „Боки 13“ и Зоран Милески „Кичеец“ со закрила од специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, но наместо да го пријави случајот по ...

Јовановски и Јанева повикани на распит во Обвинителството

Макфакс - 21.09.2019

Осомничените во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски и Катица Јанева се повикани на распит во Обвинителството. Првоосомничениот Бојан Јовановски е повикан да даде исказ во понеделник, додека поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство, ...

Бојан Јовановски денеска на распит за „Рекет“

Н.Македонија - 21.09.2019

Бојан Јовановски денеска ќе биде спроведен од истражниот затвор „Скопје“ до Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, каде што треба да даде исказ за случајот „Рекет“.

Боки 13 во понеделник на распит кај Русковска

Centar - 21.09.2019

Катица Јанева ќе даде исказ в вторник. Првоосомничениот во случајот Рекет Бојан Јовановски познат како Боки 13 в понеделник ќе даде исказ во Обвинителството за гонење на организиран криминал, потврдија од Обвинителството за НоваТВ.

Бојан Јовановски во понеделник на распит кај Русковска

Вечер - 21.09.2019

Првоосомничениот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски во понеделник ќе биде спроведен од истражниот затвор „Скопје“ до Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, каде што треба да даде исказ за случајот.