TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Силен земјотрес ја погоди Грција, се тресеше и Турцијa

Слободен Печат - 10.12.2019

По силниот земјотрес, неколку минути подоцна е регистриран нов земјотрес, но со помала магинтуда, од 3.2 степени според Рихтеровата скала. Силен земјотрес од 5.4 степени е регистриран во Грција во 22 часот и 58 минути.

Тетово небезбедно во случај на земјотреси затоа што врие од дивоградби

Нова ТВ - 10.12.2019

Над 50 жртви, уништени 6000 домови, отселување, вознемиреност, страв, се последиците од силниот земјотрес кој го погоди дел од Балканскиот полуостров на 26 ноември годинава со епицентар во близина на Драч Албанија.

Силен земјотрес регистриран во морскиот дел во близина на грчкиот остров Крит

Локално - 10.12.2019

Земјотрес со интензитет од 5.3 до 5.5 степени според првичните информации, беше регистриран на две минути пред полноќ, по локално време, во морскиот дел во близина на грчкиот остров Крит, јави дописничката на МИА од Атина.

Тирана светна во новогодишно руво

Сител - 10.12.2019

Празнична атмосфера од синоќа завладеа во албанскиот главен град, Тирана. Иако граѓаните минаа тешки денови како последица на катастрофалниот земјотресот, албанската метропола веќе се обидува да се врати во нормала и празнична атмосфера.

Повторно се затресе Албанија, 12 земјотреси за 71 час, граѓаните во паника

Сител - 10.12.2019

Албанија денеска повторно ја потресе земјотрес со јачина од 3,4 степени. Како што објави Европскиот медитерански сеизмолошки центар, тоа беше 12 потрес регистиран во Албанија за 71 час. Земјотресот е регистриран на длабочина од 27 километри.

Комадирот на Штипската ТППЕ дел од експертскиот тим кој го анализираше Системот за заштита и спасување во Албанија

ММС - 10.12.2019

Бројот на жртвите во катастрофалниот земјотрес во Албанија, огромниот број на разурнати објекти се должи главно на несоодветните градби и нивната асеизмичката стабилност, велат првичните направени анализи по катастрофалниот земјотрес во чија што ...

Повторно се затресе Албанија: 12 земјотреси во овие неколку дена, граѓаните во паника

Press24 - 10.12.2019

Албанија денеска повторно ја потресе земјотрес со јачина од 3,4 степени според Рихтерова скала. Како што објавил Европскиот медитерански сеизмолошки центар, тоа бил 12 потрес регистриран во Албанија во последните 71 часа.

Три земјотреси во Албанија за два часа

Макфакс - 10.12.2019

Албанија денеска ја погодија три земјотреси во период од 10 до 12 часот, предизвикувајќи паника кај населението. Двата земјотреси биле со јачина од 3,5 степени според Рихтер, додека третиот бил послаб.

ПАНИКА ВО АЛБАНИЈА: Регистрирани се нови 12 земјотреси

Фактор - 10.12.2019

За 71 час во соседна Албанија се регистрирани 12 земјотреси. Земјата денеска повторно ја потресе земјотрес со јачина од 3,4 степени. Тој е регистриран на длабочина од 27 километри. Се тресеа Влора, Драч и Тирана.

Повторно земјотрес во Албанија

Сител - 10.12.2019

Албанија утрово повторно ја потресе земјотрес со јачина од 3,4 степени според Рихтеровата скала. Според податоци од Европскиот центар за мониторинг и известување за земјотреси, ова е десетти земјотрес што ја погоди Албанија во изминатите 70 часа.

Рама ги повика граѓаните да не ги оштетуваат намерно објектите

Макфакс - 09.12.2019

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска го достави првиот извештај за прелиминарниот земјотрес што погоди делови од земјата на 26 ноември. Вториот прелиминарен извештај, како што најави Рама, ќе биде објавен на 16 декември, а финалниот во јануари ...

Земјотрес во Италија го исплаши населението, оштетена е црква

Макфакс - 09.12.2019

Земјотресот што јa погоди областа Тоскана, северно од Фиренца, ги исплаши жителите кои излегоа на улиците среде ноќ. Вечерта имаше повеќе земјотреси, од кои најсилниот изнесуваше 4,5 степени.

Тлото никако да се смири, регистрирани се два нови земјотреса во Драч

Слободен Печат - 09.12.2019

Два нови земјотреси се регистрирани во Драч, Албанија. Според податоците, едниот земјотрес бил со магнитуда од 3.6 степени според Рихтеровата скала, северозападно од Драч, на длабочина од 20 километри.

Тетово – град на дивоградби

Телма - 09.12.2019

Голем дел од овие објекти во тетовско се дивоградби, некои се во постапка за легализација, а дел од нивните инвеститори воопшто не поднеле документација да ги легализираат. Но едно е заедничко за нив, тие немаат никаква статична и техничка проценка ...

Ердоган: 500- те станови во Албанија ќе ги изградиме најдоцна за една година

Алсат-М - 09.12.2019

На донаторската конференција организирана од турската влада со учество на држави од исламската конференција, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган посветил повеќе од половина од својот говор на апелирање да и се помогне на Албанија во санирање на ...

Земјотрес од 4,8 по Рихтер ја погоди околината на Фиренца

А1 On - 09.12.2019

Земјотрес со јачина од 4,8 степени ја погоди околината на Фиренца во северна Италија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот е регистриран во 04:37 часот, на 26 километри северно од Фиренца на длабочина од околу девет ...

Потреси ја погодија Италија, железничкиот сообраќај сопрен

Нетпрес - 09.12.2019

Земјотрес го погоди подрачјето северно од Фиренца во понеделникот утрото, при што се оштетени неколку згради, а железничкиот сообраќај поради претпазливост е привремено запрен. Потресот со магнитуда од 4,8 степени според Рихтер ги погоди централни ...

Серија земјотреси ја погодија Италија

Тера - 09.12.2019

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала рано утрово во 04:37 часот е регистриран во Италија. Епицентарот на земјотресот бил на 26 километри северно од Фиренца. По овој силен потрес следувале серија на послаби земјотреси.

Силни земјотреси во Италија и Албанија утрово

Скопје24 - 09.12.2019

Утрово силен земјотрес со јачина од 4.8 степени според рихтер ја погоди централна Италија. Земјотресот се случил на 29км од Фиренца во 3 часот и 37 минути. По овој земјотрес следуваа и низа послаби на истата локација.

Утрово земјотреси во Албанија и во Италија

Скопје инфо - 09.12.2019

Утрово силен земјотрес со јачина од 4.8 степени според рихтер ја погоди централна Италија. Земјотресот се случил на 29км од Фиренца во 3 часот и 37 минути. Утрово пред околу час и половина силен земјотрес ја погоди и Албанија.

Земјотрес од 4,8 по Рихтер ја погоди околината на Фиренца

Слободен Печат - 09.12.2019

Земјотрес со јачина од 4,8 степени ја погоди околината на Фиренца во северна Италија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот е регистриран во 04:37 часот, на 26 километри северно од Фиренца на длабочина од околу девет ...

Земјотрес од 4,8 степени по Рихтер ја погоди Фиренца

24 Вести - 09.12.2019

Земјотрес со јачина од 4,8 степени ја погоди околината на Фиренца во северна Италија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот е регистриран во 04:37 часот, на 26 километри северно од Фиренца на длабочина од околу девет ...

Ноќва земјотрес од 4,8 по Рихтер во Италија

Република - 09.12.2019

Земјотрес со јачина од 4,8 степени ја погоди околината на Фиренца во северна Италија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот е регистриран во 04:37 часот, на 26 километри северно од Фиренца на длабочина од околу девет ...

Земјотрес ги вознемири жителите на Фиренца

+инфо - 09.12.2019

Училиштата се затворени во Вернио, провинција Прато, а општинските власти наредија проверка за евентуална штета на зградите. Земјотрес со јачина од 4,8 степени ја погоди околината на Фиренца во северна Италија, соопшти Европскиот медитерански ...

Силен земјотрес ја погоди Фиренца

Макфакс - 09.12.2019

Земјотрес со интензитет од 4,8 степени по Рихтер ја погоди околината на Фиренца во северна Италија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот е регистриран во 04:37 часот, на 26 километри северно од Фиренца, на длабочина од ...

Земјотрес од 4,8 по Рихтер ја погоди околината на Фиренца

24Инфо - 09.12.2019

Земјотрес со јачина од 4,8 степени ја погоди околината на Фиренца во северна Италија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот е регистриран во 04:37 часот, на 26 километри северно од Фиренца на длабочина од околу девет ...

Земјотрес од 4,8 по Рихтер ја погоди околината на Фиренца

Локално - 09.12.2019

Земјотрес со јачина од 4,8 степени ја погоди околината на Фиренца во северна Италија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот е регистриран во 04:37 часот, на 26 километри северно од Фиренца на длабочина од околу девет ...

Земјотрес од 4,8 по Рихтер ја погоди околината на Фиренца

4NEWS - 09.12.2019

Земјотрес со јачина од 4,8 степени ја погоди околината на Фиренца во северна Италија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот е регистриран во 04:37 часот, на 26 километри северно од Фиренца на длабочина од околу девет ...

Фиренца ја погоди земјотрес од 4,8 по Рихтер

iPortal - 09.12.2019

Земјотрес со јачина од 4,8 степени ја погоди околината на Фиренца во северна Италија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот е регистриран во 04:37 часот, на 26 километри северно од Фиренца на длабочина од околу девет ...

Земјотрес од 4,8 по Рихтер ја погоди околината на Фиренца

Опсервер - 09.12.2019

Земјотрес со јачина од 4,8 степени ја погоди околината на Фиренца во северна Италија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот е регистриран во 04:37 часот, на 26 километри северно од Фиренца на длабочина од околу девет ...

Силни земјотреси во Италија и Франција

Нетпрес - 09.12.2019

Утрово силен земјотрес со јачина од 4.8 степени според рихтер ја погоди централна Италија. Земјотресот се случил на 29км од Фиренца во 3 часот и 37 минути. По овој земјотрес следуваа и низа послаби на истата локација.

На ред е Италија, силен земјотрес кај Фиренца!

Алсат-М - 09.12.2019

Земјотрес со јачина од 4,8 степени ја погоди околината на Фиренца во северна Италија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот е регистриран во 04:37 часот, на 26 километри северно од Фиренца на длабочина од околу девет ...

Земјотрес од 4,8 по Рихтер ја погоди околината на Фиренца

Либертас - 09.12.2019

Земјотрес со јачина од 4,8 степени ја погоди околината на Фиренца во северна Италија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот е регистриран во 04:37 часот, на 26 километри северно од Фиренца на длабочина од околу девет ...

Денес се затресе тлото на Италија

ММС - 09.12.2019

Утрово силен земјотрес со јачина од 4.8 степени според рихтер ја погоди централна Италија. Земјотресот се случил на 29км од Фиренца во 3 часот и 37 минути. По овој земјотрес следуваа и низа послаби на истата локација.

Фиренца: Земјотрес од 4,8 по Рихтер

ТВ21 - 09.12.2019

Земјотрес со јачина од 4,8 степени ја погоди околината на Фиренца во северна Италија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот е регистриран во 04:37 часот, на 26 километри северно од Фиренца на длабочина од околу девет ...

Силен земјотрес ја погоди Фиренца

Н.Македонија - 09.12.2019

Земјотрес со интензитет од 4,8 степени по Рихтер ја погоди околината на Фиренца во северна Италија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот е регистриран во 04:37 часот, на 26 километри северно од Фиренца, на длабочина од ...

Силен земјотрес ја погоди Фиренца

Centar - 09.12.2019

Земјотрес со интензитет од 4,8 степени по Рихтер ја погоди околината на Фиренца во северна Италија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот е регистриран во 04:37 часот, на 26 километри северно од Фиренца, на длабочина од ...

Земјотрес од 4,8 по Рихтер ја погоди околината на Фиренца

MakPress - 09.12.2019

Земјотрес со јачина од 4,8 степени ја погоди околината на Фиренца во северна Италија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот е регистриран во 04:37 часот, на 26 километри северно од Фиренца на длабочина од околу девет ...

Ердоган: Становите во Албанија ќе ги изградиме за една година

ТВ21 - 09.12.2019

На донаторската конференција организирана од турската влада со учество на држави од исламската конференција, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган посветил повеќе од половина од својот говор на апелирање да и се помогне на Албанија во санирање на ...

Ердоган: 500- те станови во Албанија ќе ги изградиме максимум за една година

24Инфо - 09.12.2019

На донаторската конференција организирана од турската влада со учество на држави од исламската конференција, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган посветил повеќе од половина од својот говор на апелирање да и се помогне на Албанија во санирање на ...

Турција ќе прави станови во Албанија за жртвите од земјотресот

PressingTV - 09.12.2019

На донаторската конференција организирана од турската влада со учество на држави од исламската конференција, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган посветил повеќе од половина од својот говор на апелирање да и се помогне на Албанија во санирање на ...

Ердоган: 500- те станови во Албанија ќе ги изградиме максимум за една година

А1 On - 09.12.2019

На донаторската конференција организирана од турската влада со учество на држави од исламската конференција, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган посветил повеќе од половина од својот говор на апелирање да и се помогне на Албанија во санирање на ...

Ердоган: 500- те станови во Албанија ќе ги изградиме максимум за една година

Сител - 09.12.2019

На донаторската конференција организирана од турската влада со учество на држави од исламската конференција, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган посветил повеќе од половина од својот говор на апелирање да и се помогне на Албанија во санирање на ...

Ердоган: За една година ќе изградиме 500 станови во Албанија

Денешен - 09.12.2019

На донаторската конференција организирана од турската влада со учество на држави од исламската конференција, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган посветил повеќе од половина од својот говор на апелирање да и се помогне на Албанија во санирање на ...

Силен земјотрес ја погоди Фиренца

Точка - 09.12.2019

Земјотрес со интензитет од 4,8 степени по Рихтер ја погоди околината на Фиренца во северна Италија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот е регистриран во 04:37 часот, на 26 километри северно од Фиренца, на длабочина од ...

Ердоган: 500- те станови во Албанија ќе ги изградиме максимум за една година

4NEWS - 09.12.2019

На донаторската конференција организирана од турската влада со учество на држави од исламската конференција, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган посветил повеќе од половина од својот говор на апелирање да и се помогне на Албанија во санирање на ...

Ердоган: 500- те станови во Албанија ќе ги изградиме максимум за една година

Опсервер - 09.12.2019

На донаторската конференција организирана од турската влада со учество на држави од исламската конференција, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган посветил повеќе од половина од својот говор на апелирање да и се помогне на Албанија во санирање на ...

Ердоган: 500- те станови во Албанија ќе ги изградиме максимум за една година

Либертас - 09.12.2019

На донаторската конференција организирана од турската влада со учество на држави од исламската конференција, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган посветил повеќе од половина од својот говор на апелирање да и се помогне на Албанија во санирање на ...

Ердоган: 500- те станови во Албанија ќе ги изградиме максимум за една година

Слободен Печат - 09.12.2019

Рама по средбата со Ердоган, на донаторската конференцја во Истамбул изјавил дека сите се солидаризираа со оние што се погодени од земјотресот,но оти „целата оваа солидарност е далеку од доволна за потребите на земјата за надминување на последиците ...

Ердоган: 500- те станови во Албанија ќе ги изградиме максимум за една година

MakPress - 09.12.2019

На донаторската конференција организирана од турската влада со учество на држави од исламската конференција, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган посветил повеќе од половина од својот говор на апелирање да и се помогне на Албанија во санирање на ...