TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Хрватите воодушевени од Македонците: Вакво лудило не сум доживеал… Каков хаос!

Спортклуб - 14.01.2018

Македонската репрезентација направи вистински подвиг на отворањето на Европското првенство во загрепска „Арена“ совладувајќи ја Словенија со 25:24. Натпреварот беше исполнет со пресврти и многу драматика, како и со голема поддршка од трибините за ...

Како „Фалангата“ ја прослави победата над Словенија (Видео)

Слободен Печат - 14.01.2018

Ракометна Македонија сè уште е во транс, по вчерашната голема победа над третата светска сила, селекцијата на Словенија (25-24). Иако „Фалангата“ беше помалубројна во загрепската Арена, таа беше далеку погласна од словенечките навивачи.

(ВИДЕО) Атмосферата која ја создаде „Фалангата“, беше клучна за победата над Словенија

Спортклуб - 14.01.2018

Македонската ракометна репрезентација синоќа го започна своето петто учество на континенталните собири. Тоа го стори на најдобриот можен начин – со победа против Словенија од 25:24. Каде играат македонските репрезентации, пред се ракометната, таму е ...

ВИДЕО: Од навивачки агол – како „Фалангата“ ја прослави победата над Словенија!

Gol.mk - 14.01.2018

Ракометна Македонија сè уште е во транс, по вчерашната голема победа над третата светска сила, селекцијата на Словенија (25-24). Синоќа нашите репрезентативци ни покажаа како се игра за нацијата и за првпат во нашата историја еден континентален ...

Хрватите воодушевени од фалангата: Македонци, ви благодариме!

Sport 1 - 14.01.2018

Балканскиот трилер во загрепска Арена и фантастичната слика која македонските навивачи ја испратија во Европа со однесувањето и навивањето на синоќешниот прв дуел на Европското ракометно првенство во Хрватска ги воодушеви домаините.

Загрепчани збудалеа по атрактивните Македонки (ФОТО)

Sport 1 - 14.01.2018

Бројната македонска фаланга не остана незабележана во хрватската престолнина Загреб, а меѓу распеаните навивачи, загрепчани посебно беа воодушевени од прекрасните Македонки на трибитите во Арената.

Хрватите воодушевени од македонската убавина на трибините и од атмосферата која ја направи „Фалангата“

SportMedia - 14.01.2018

Македонија како да играше на домашен терен во Загреб против Словенија, бидејќи неколку илјади навивачи обоени во црвена и жолта боја, направија атмосфера за памтење. Фантастичното навивање, на крајот ракометарите го наградија со победа од 25:24.

Македонски фанови слават низ Загреб за победата над Словенија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 14.01.2018

Победата на Македонија над Словенија беше причина за голема радост кај фановите од Македонија кои добија причина плус за добро расположение. Се слави уште насекаде низ Загреб така што е вистинско уживање денеска да се биде во главниот град на ...

ВИДЕО: Долга ќе биде ноќта во Загреб – „Фалангата“ со 100 на саат ја слави победата

Спортклуб - 13.01.2018

Победата на Македонија силно одекна во ракометна Европа, но повеќе еуфорија постои во нашите редови. Вечерва над 2000 навивачи ја поддржуваа нашата репрезентација на мечот против Словенија и тоа беше наградено со грандиозна победа (25:24).

Овој македонски навивач ги привлече сите погледи во загрепската „Арена“

Република - 13.01.2018

Македонската фаланга и овој пат го покажа сиот свој сјај и со фантастично навивање ги предводеше нашите ракометари во големата победа, со која широко се отворија вратите за добар пласман на Македонија во групата.

ФОТО: Хрватите со признание за Македонските навивачи: Ова е најлуд натпревар на првенството!

Sport M - 13.01.2018

Желни сме за спорт, Македонија деновиве е спортска и можеби ова е единственото нешто кое не сплотува на секаков основ. Вечерва немаше поделености, по партија, националност, вера…Вечерва сите бевме исто, вечерва сите бевме Македонија.

Еуфорија во македонската фан-зона по триумфот: Ечи победничка песна во Загреб (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.01.2018

Големата победа на македонската ракометна репрезентација против Словенија со 25-24 ја израдува целата јавност, а навивачите во Загреб ги турна во екстаза. Еуфорично победата се слави во македонската фан-зона во хрватската престолнина во барот ...

ГАЛЕРИЈА: Убави Македонки и Словенки ја окупираа арената: Навивачките ја донесоа атмосферата до самиот врв

Sport M - 13.01.2018

Иако Македонија вечерва ја однесе победата против Словениј, на трибините може да кажеме дека беше еднакво, барем што се однесува до вистинските навивачи. Во загреб пристигнаа голем број на екипи од Македонија и Словенија, а со нив и убавици кои уште ...

ФОТО ВЕСТ: Словенци меѓу „Фалангата“ – провокација или фер плеј?

Дерби - 13.01.2018

За „Дерби“ од Загреб, Александар Табаковски Двајца ентузијастички настроени навивачи на Словенија го минаа натпреварот во Загреб против Македонија навивајќи веднаш зад клупата на Раул Гонзалес.

Петре Шилегов со Фалангата се загреваше за мечот со Словенија

МКД - 13.01.2018

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов беше присутен во македонската фан зона во Загреб каде со навивачите се загреваше за натпреварот помеѓу Македонија и Словенија. ...

2.000 навивачи ќе ја бодрат Македонија вечерва во Загреб

+инфо - 13.01.2018

Се очекува капацитетот на „Арена Загреб“ да биде исполнет за дербито на вечерта. Атмосферата во „Арена Загреб“ полека се подгрева за најважниот дуел вечерва во 19.30 часот во рамките на Ц-групата меѓу Македонија и Словенија.

Македонија вечерва во Загреб го почнува петтиот настап на ЕП во ракомет

24 Вести - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација денеска го игра својот прв натпревар на Европското првенство во Хрватска. Во загребска „Арена“ противник ќе ни биде репрезентацијата на Словенија. Навивачката армија – популарната „Фаланга“ веќе се екипира на ...

Фалангата почна да грми во Загреб, црвени знамиња и песна пред мечот со Словенија (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 13.01.2018

Македонските навивачи се собраа во фан зоната и почнаа со загревање за натпреварот на нашата репрезентација против Словенија, песни, знамиња и фантастична атмосфера како увертира за настапот на Македонија.

ВИДЕО: Македонците еуфорично слават во Загреб

Курир - 13.01.2018

Големата победа на македонската ракометна репрезентација против Словенија со 25-24 ја израдува целата јавност, а навивачите во Загреб ги турна во екстаза. Еуфорично победата се слави во македонската фан-зона во хрватската престолнина во барот ...

(ВИДЕО) Се тресат сводовите на Арена – почнува навивачка војна

Спортклуб - 13.01.2018

И Македонија и Словенија имаат огромна поддршка на трибините на загрепска „Арена“. Можеби Словенците се малку побројни, но нашите навивачи не планираат да се предадат лесно. Почна војната на теренот, но и на ...

Македонска офанзива над хрватската престолнина: За почеток нека капитулираат Словенците (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 13.01.2018

Подготвени сме за нова европска битка. Арена Загреб ќе „грми“ - македонските фанови пристигнаа во Загреб, дел со автомобили, дел со автобуси...Минаа долг пат, но на нивните лица не може да се примети заморот, бидејќи за Македонија се работи.

(ФОТО+ВИДЕО) Се тресе Загреб од песната на македонските навивачи

Спортклуб - 13.01.2018

Два часа пред натпреварот меѓу Македонија и Словенија, возбудливо е во фан-зоната на нашите навивачи. Кафе-барот Роко во центарот на Загреб е базата на македонските фанови кои наскоро ќе се упатат кон Арената.

Арената во Загреб се тресе: Од сите страни се слуша само Македонија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 13.01.2018

Пред почетокот на средбата во Арената во Загреб може да се слушнат македонските навивачи кои ја добиваат битката во скандирањето со противничките фанови од Словенија. Иако според бројката се приближно исти, сепак, македонските фанови се тие коишто ...

Видео: Ечат песните на македонските симпатизери во Загреб...

Н.Македонија - 13.01.2018

Ечат песните на македонските симпатизери во Загреб Наши известувачки од Загреб Тања Димитриоска Маја Јаневска-Илиева Македонските навивачки песни ечат во кафе-ресторанот „Роко“ во Загреб, кој е фан-зона на македонската ракометна репрезентација.

ЕП - Хрватска 2018: Македонските навивачи се подготвуваат за вечерашниот дуел

Сител - 13.01.2018

Македонските навивачи кои се присутни во Загреб веќе ја подреваат атмосферата за вечерашниот дуел со Словенија. Нашите навивачи се наоѓаат во фан зоната во „Club Roko" на улица Јарунска бр.5.

Еуфорично во Загреб - ечи „Излези момче“ во фан зоната (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.01.2018

Македонската репрезентација вечерва ќе го има својот деби настап на еврошампионатот, а поддршката од трибините нема да изостане во ниту еден момент. Еуфорично е и пред натпреварот во фан зоната, а пеколно ќе биде и во Арената во ...

ФОТО: Словенци меѓу „Фалангата“ во Загреб

Вечер - 13.01.2018

Двајца ентузијастички настроени навивачи на Словенија го минаа натпреварот во Загреб против Македонија навивајќи веднаш зад клупата на Раул Гонзалес. Од Вардар до Триглав во Загреб Фото: ...

ФОТО: Гужва пред билетарата на „Арена“ – се бара билет повеќе

Sport M - 13.01.2018

На половина час пред стартот на натпреварот Македонија – Словенија, објективот на Спорт М забележа се уште гужва на билетарата на арената во Загреб. Според информациите до кои дојдовте остануваат уште мал број на влезници за натпреварот Македонија – ...

ГАЛЕРИЈА: Македонија тргна по деби победа – над 2.000 навивачи на трибините

Sport M - 13.01.2018

Македонија тргна по деби победа вечерва против Словенија, на Европското првенство во Загреб. Голем број на навивачи се присутни, иако беа планирани околу 2.000 на трибините се чини дека има многу повеќе.

Сега сме комплетни: „Фалангата“ полека го окупира Загреб (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 13.01.2018

Од Загреб, Марија Ковачева ФОТО: Петр Стојановски За разлика од вчера, денеска низ улиците на главниот град на Хрватска е поинаку. Убаво е да се види „црвено-жолтата" боја, му дава светол тон на сивиот Загреб, кој засега со ништо не најавува дека е ...

„Фалангата“ го освојува Загреб (ФОТОГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

24 Ракомет - 13.01.2018

Македонија вечерва со почеток во 19:30 часот ќе го одигра првиот натпревар на Европското првенство во Хрватска, а противник ќе биде стартиот должник Словенија, предводена од миленикот на нашата публика, Веселин Вујовиќ.

ПО ПОБЕДАТА: Македонците во Загреб пеат „Едно име имаме“ „Излези момче право на тераса“ (ВИДЕО)

Поглед - 13.01.2018

Нашите Македонци во Загреб одиграа машки, играа од срце и победија со 25:24 над тимот од Словенија. ВИДЕО од прославата по победата на ...

ВИДЕО: Ечи „Излези момче“ во Загреб – Македонските навивачи се подготвуваат за вечерашниот дуел

Sport M - 13.01.2018

На помалку од два часа до официјалниот старт на натпреварот помеѓу Македонија и Словенија, фан зоната на Македонија во клубот „Роко“ речиси е полна. Се пат македонски навивачки песни, се загрева атмосферата, се пие пиво, се фотографираат и ...

Се загрева атмосферата пред мечот Македонија – Словенија во Загреб (фото)

Република - 13.01.2018

Се загрева атмосферата пред вечерашниот прв натпревар на Европското ракометно првенство во кој Македонија и Словенија ќе ги одмерат силите во групата Ц која се игра во Загреб. Македонските навивачи кои се присутни во Загреб одлично се забавуваат во ...

(ФОТО) „Фалангата“ од дијаспората се мобилизираше, автобусите од Македонија ги тресат на граница

Спортклуб - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација се очекува да има голема поддршка на првиот натпревар на Европското првенство против Словенија кој стартува од 19:30 часот и се игра во загрепска „Арена“.

ГАЛЕРИЈА: Навивачите покажаа како се бодри Хрватска: „Нозете ми се отсекоа“

Sport M - 13.01.2018

Навивачи од цела Хрватска до последно место ја на полнија трибината, а судејќи по транспарентите многу мал број ги имаше од Босна и Херцеговина. Сјајно беше синоќа на Спаладиум Арената каде што ракометарите на Хрватска ја совладаа Србија на ...

Почнаа да се собираат македонските навивачи...

Н.Македонија - 13.01.2018

Почнаа да се собираат македонските навивачи Македонски навивачи од Дојран, Струмица, Св. Николе и Штип се собираат во фан-зоната на македонската репрезентација, кафе-ресторанот „Роко“ во Загреб.

(ФОТО) „Фалангата“ пристигнува во Загреб: Македонците ќе ја обојат „Арена“ во црвено и жолто

Спортклуб - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација денеска го игра својот прв натпревар на Европското првенство во Хрватска, а за таа цел веќе почна да се екипира и македонската навивачка армија – популарната „Фаланга“.

Рано, рано во Загреб: Македонци ја „нападнаа“ билетарницата во Арена (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 13.01.2018

Бројот на навивачи од Македонија станува се поголем во Загреб, а фановите веќе ја опколија Арената во која вечерва ќе се игра дуелот против Словенија од 19:30 часот. Навивачите ја „нападнаа“ билетарницата и веќе се во голем број кој се очекува до ...

Навивач од Австрија им се налути на Хрватите во Пореч

24 Ракомет - 13.01.2018

После првиот ден на Европското првенство во Хрватска се појавија еден проблем и тоа во Пореч. Навивач на Австрија е разочаран од организацијата особено при влезот во салата и одлучи тоа јавно да го сподели.

Видео: Она кога Македонците и Хрватите навиваат заедно

Вечер - 13.01.2018

Средбата меѓу Хрватска и Србија која се играше во Сплит беше следена со големо внимание насекаде низ Хрватска, а во Загреб на Бан Јелачиќ имаше голема заинтересираност. На едно место имаше навивачи од Хрватска и од Македонија кои навиваа заедно, па ...

Последна молба до хрватските навивачи: Без фашизам против Србија!

Sport 1 - 12.01.2018

Дуелот на Хрватска и Србија на отворањето на Европското првенство во ракомет, вечерва (20.30 часот) во Сплит полека ја загрева атмосферата во меѓу домаќините, а откако полицијата пред неколку дена ги замоли сплиќани коректно да се однесуваат, ...

Торцида лудува(ла) низ Сплит – има уапсени

Sport 1 - 12.01.2018

Злогласната сплитска Торцида, која има историјат на многу проблематична навивачка група со илјадници нереди, но и со приврзаници во групата кон фашизмот денеска лудува(ла) во Сплит во пресрет на стартот на Европското првенство и дуелот на Хрватска ...

ФОТО: Арена спремна – домаќинот најавува силни безбедносни мерки пред инвазијата на македонски и словенечки навивачи

Спортклуб - 12.01.2018

СпортКлуб.мк, директно од Загреб Македонската ракометна селекција веќе втор дене е во престолнината на Хрватска, Загреб каде ги врши последните подготовки пред почетокот на новиот настап на ЕП.

Фан-зоната подготвена - Македонците се собираат во клубот „Роко“ утре од 15.00 часот

Gol.mk - 12.01.2018

Македонските навивачи веќе пристигнуваат во Загреб, а кулминацијата се очекува утре преку ден кога ќе биде отворена и фан-зоната, која традиционално ги собира сите македонски навивачи кои дојдоа да го бодрат националниот тим.

ВИДЕО: Атмосферата на Бан Јелачиќ пред мечот Хрватска – Србија, присутни беа и Македонци

Спортклуб - 12.01.2018

Домаќинот Хрватска настапот на ЕП на кое што се домаќани го отвори со меч против србија. Атмосферата во Спаладиум Арена во Сплит е пеколна, но ништо поразличен не е амбиентот ниту во фан зоната во загреб која се наоѓа на плоштадод бан јрлачиќ Покрај ...

„Фалангата“ го живна Загреб: Пазете се доаѓаат опасните Македонци (ФОТО)

SportMedia - 12.01.2018

Од Загреб, Марија Ковачева Фановите на македонската репрезентација денеска ги има во мал број, но затоа утре се очекува Арената Загреб да биде обоена во „црвено-жолто". Дел од „Фалангата" која веќе е во Загреб заедно со хрватската полиција го ...

24 Ракомет ТВ на Бан Јелачиќ: Македонските и хрватските фанови навиваа заедно (ВИДЕО)

24 Ракомет - 12.01.2018

Средбата меѓу Хрватска и Србија која се игра во Сплит е следена со големо внимание насекаде низ Хрватска, а во Загреб на Бан Јелачиќ имаше голема заинтересираност. На едно место имаше навивачи од Хрватска и од Македонија кои навиваа заедно, па тоа е ...

Хрватите ни порачаа: Ќе навиваме за Македонија, победете ја Словенија и „спуштете“ го Вујо на земја

Скопје24 - 12.01.2018

Македонските навивачи дефинитивно се едни од омилените во Хрватска. Во тоа се уверивме и денеска, додека патувавме кон Загреб. Уште на граничниот премин, хрватскиот службеник нѐ увери дека Македонија во Загреб ќе ја има поддршката и од домашните ...

Утре во 15 кај „Роко“ – подготвена е фан-зоната на Македонија во Загреб

Sport M - 12.01.2018

Дел пристигнаа, а дел веќе се на пат и треба да пристигнат во текот на утрешниот ден. Утре во 15.00 часот во клубот „Роко“ на улица Јарунска бр. 5 во Загреб ќе се соберат фановите на Македонија и заедно од тука ќе се упатат кон арената каде што од ...