TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џамбаски остана во Благоевград: Навредливо е да се виси на граница

Либертас - 04.02.2023

Ангел Џамбаски од ВМРО-БНД не е меѓу Бугарите што чекаат влез во Македонија за да се упатат кон црквта „Св. Спас“ на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Во видео порака тој изјави дека тоа што во моментов се случува на граничните премини со ...

Џамбаски од Благоевград: „Циркус“ е задржувањето на Бугарите на граница

Слободен Печат

МАКЕДОНИЈА ЗА ЏАМБАСКИ Е СЕВЕРНА КОРЕЈА: Не доаѓа во Скопје, Гоце Делчев го чевствува во Благоевград

Фактор

(ВИДЕО) Џамбаски не е на македонската граница, со цвеќе Делчев го слави во Благоевград

Макфакс

Џамбаски реагира на запирањето на бугарски граѓани на Деве Баир и повикува Гоце Делчев да се слави и во Грција

Телма

Букети свежи цвеќиња положени пред спомен-куќата на Гоце Делчев во Битола

Н.Македонија

Благоевград се поклони пред делото на Гоце Делчев

24Инфо

Бриф Независен Република Вечер Прес Бриф Фактор еМагазин 24Инфо

Во Битола одбележан денот на раѓањето на Гоце Делчев

MakPress - 04.02.2023

Делегација од Општина Битола, предводена од градоначалникот Тони Коњановски и претставници на општинскиот Совет, денеска положи свежо цвеќе пред Спомен куќата во која во ноември 1901 година престојувал македонскиот револуционер Гоце Делчев.

Во Сиднеј одржана поетска средба во чест на Гоце Делчев

Н.Македонија

Благоевград ја одбележува 151-годишнина од раѓањето на Гоце Делчев на споменикот на револуционерот

Во Центар

(ГАЛЕРИЈА) Одбележување на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Фокус

Кумановската Гимназија го одбележа роденденот на Гоце Делчев (ФОТО+ВИДЕО)

Кумановски м.

(ВО ЖИВО) Чествување на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Press24

Руска амбасада: Им ја честитаме годишнината од раѓањето на Гоце Делчев на сите кои ги споделуваат неговите идеали!

Антропол

Независен Република Таратур ТВ21 ТВ21 ТВ21 Алсат-М 4NEWS

Во Делчево одбележани 151 година од раѓањето на Гоце Делчев

24 Вести - 04.02.2023

Под засилена полициска безбедност, во организација на локалната самоуправа, денеска во Делчево беа одбележани 151 година од раѓањето на великанот на македонската револуционерна борба и патрон на градот Гоце Делчев.

Десница: Ова не е Македонија која Гоце Делчев ја замислуваше и далеку сме од неговите визии за кои се бореше

А1 On

За Ковачевски, Гоце Делчев не е македонски, туку голем револуционер

Република

Пендаровски со фотографии и кратка порака информираше за чествувањето на Гоце

Слободен Печат

Гоце е Македонија и Македонија е Гоце!

Н.Македонија

„ВО СКОПЈЕ ПРВИ ОТКРИЕНИ ДОКУМЕНТИ ЗА БУГАРИНОТ ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ“: „Нема што да се спори“, проф Георгиев

Фактор

Епископ Антаниски Партениј: „Гоце Делчев e граѓанин на светот, туѓ на секаков национализам и шовинизам“

еМагазин

Фокус Н.Македонија Антропол 360 степени МКД ТВ21 24Инфо Локално

Претседателот Пендаровски положи цвеќе во чест на 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Опсервер - 04.02.2023

– По повод 151-та годишнина од раѓањето на Гоце Делчев, претседателот на државава Стево Пендаровски денеска положи свежо цвеќе на неговото вечно почивалиште во дворот на црквата „Свети Спас“ во Скопје.

Претседателот Пендаровски положи цвеќе по повод 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

MakPress

Мицкоски положи цвеќе придружуван од високото раководство на ВМРО-ДПМНЕ/ФОТОГАЛЕРИЈА

Вечер Прес

Пендаровски положи цвеќе по повод 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

24Инфо

Пендаровски положи цвеќе по повод 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

ТВ21

Пендаровски положи цвеќе по повод 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

4NEWS

Пендаровски положи цвеќе по повод 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Локално

МКД Lider Телма Канал5 Нетпрес Zoom Сител Република

Во Делечево каде Македонците и Бугарите со години имаат соживот, без инциденти се одбележа и денешниот ден

Телма - 04.02.2023

Засилени полициски контроли има на граничниот премин Делчево-Станке Лисичков, но протокот на патниците од Бугарија е речиси минимален. Телма ги регистрираше редовните проверки на возилата, кои сакаа да влезат, но и да излезат од земајава Поголема ...

Минимален број на патници на Граничениот премин „Делчево/Станке Лисичково“

Бизнис Вести

Бугарски државјани утрово не поминале на ГП „Делчево/Станке Лисичково“

Слободен Печат

Минимален број на патници на Граничениот премин „Делчево/Станке Лисичково“

Опсервер

Мирно на граничниот премин кај Делчево, засилени контроли на возилата со бугарски регистрации кај Куманово во очекување на 150 Бугари

Н.Македонија

До утрово само две бугарски возила влегле преку преминот кај Делчево

Република

На границата кај Делчево само двајца Бугари чекаат за влез во Македонија: Имам закажано на заболекар, не ме интересира тоа за Гоце Делчев

360 степени

Телма Курир MakPress Бриф Фокус 24 Вести ТВ21 4NEWS

Џамбаски не одговара дали ќе дојде во Македонија за Делчев, но упати нови провокации и повик до Бугарите

Макфакс - 04.02.2023

Бугарскиот европратеник кој го негира македонскиот народ, Ангел Џамбаски, не одговори на прашањата од „Макфакс“ дали ќе се обиде да влезе во Македонија за да оддаде почит на годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев.

Ангел Џамбаски најави дека не доаѓа во Скопје?

360 степени

Гоце Делчев – 151 година од раѓањето на македонскиот револуционер

Антропол

Силно обезбедување пред гробот на Гоце Делчев – Ковачевски: Нема влез во државата за провокатори

ТВ21

Храбар само на Фејсбук: Џамбаски се крие и не одговара дали ќе дојде во Македонија

Курир

Џамбаски упати нови провокации, не одговори дали доаѓа во Македонија

Н.Македонија

Храбар само на Фејсбук: Џамбаски се крие и не одговара дали ќе дојде во Македонија

Пулс24

Lider MTM Lider 24Инфо Точка

Џамбаски: Тоа што се случува на границата е апсолутен срам

24 Вести - 04.02.2023

Тоа што во моментов се случува на граничните премини со Република Северна Македонија е апсолутен срам, изјави бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски, од Благоевград каде што присуствуваше на чествувањето на Гоце Делчев.

Џамбаски добил забрана за влез во Македонија, сепак доаѓа

Канал5

Џамбаски: Тоа што се случува на граница е срам!

Zoom

(ВИДЕО) Џамбаски: Tоа што се случува на границата е срам

А1 On

(ВИДЕО) Се огласи Џамбаски: Tоа што се случува на границата е срам

Press24

Делегација на СДСМ предводена од Зечевиќ-Вардарски му оддаде почит на Гоце Делчев

Канал5 - 04.02.2023

Делегација на СДСМ предводена од генералниот секретар Миле Зечевиќ - Вардарски, заедно со пратеничката Даниела Колева и членката на Извршниот одбор, Ивона Кузмановиќ, се поклони пред ликот и делото на македонскиот великан Гоце Делчев.

Додека другите чекаат да влезат, делегацијата на СДСМ положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Република

Делегација на СДСМ му оддаде почит на македонскиот великан Гоце Делчев

МКД

Делегација на СДСМ му оддаде почит на македонскиот великан Гоце Делчев

24Инфо

Делегација на СДСМ предводена од Зечевиќ му оддаде почит на револуционерот Гоце Делчев

360 степени

Делегација на СДСМ предводена од Зечевиќ му оддаде почит на македонскиот великан Гоце Делчев

ТВ21

Делегација на СДСМ предводена од Зечевиќ му оддаде почит на македонскиот великан Гоце Делчев

4NEWS

Локално MakPress Телма Во Центар Zoom Либертас Опсервер Република

Борисов: Гоце Делчев е симбол што ги поврзува народите на Македонија и Бугарија

Опсервер - 04.02.2023

– Гоце Делчев е симбол на заедничката историја, кој и денес ги поврзува народите на Македонија и Бугарија, објави на својот Фејсбук профил поранешниот бугарски премиер и актуелен лидер на партијата Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ), ...

Борисов: Делчев е симбол на заедничката историја и ги поврзува народите на С.Македонија и Бугарија

Локално

Борисов: Гоце Делчев е симбол на заедничката историја и ги поврзува народите на РСМ и Бугарија

ТВ21

Борисов: Гоце Делчев е симбол што ги поврзува народите на Северна Македонија и Бугарија

Слободен Печат

Борисов: Гоце Делчев е симбол на заедничката историја и ги поврзува народите на РСМ и Бугарија

4NEWS

Борисов: Гоце Делчев е симбол што ги поврзува народите на Македонија и Бугарија

Канал5

Борисов: Гоце Делчев е симбол на заедничка историја, ги поврзува двата народи

Zoom

MakPress Press24 Во Центар 24Инфо Либертас

Денеска се одбележуваат 151 година од раѓањето на македонскиот револуционер, Гоце Делчeв

Вести плус - 04.02.2023

Денеска се одбележуваат 151 година од раѓањето на македонскиот револуционер, Гоце Делчeв. Гоце Делчев бил роден на 4 февруари 1872-ра година во Кукуш. Тој се школувал во гимназијата во Солун и на Воената академија во Софија.

Се одбележува 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Макфакс

Се одбележува 151 година од раѓањето на великанот Гоце Делчев

Gostivarpress.mk

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во Кукуш е роден идеологот Гоце Делчев, негова Македонија денес го слави заедно со Бугарија и со придавката северна

Денешен

Николоски бара спомен куќа на Гоце Делчев во родниот Кукуш

Република

Ќе побара ли Владата на Ковачевски од Грција спомен куќа на Делчев во Кукуш?

PressingTV

Се одбележува 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

MTM

Вистина.мк Точка Денар Centar

Ковачевски: Идеaлите на Делчев се разбран аманет и патоказ за политиките на Владата, поставени на дијалогот и на ...

CivilMedia - 04.02.2023

Со високи државни почести, мирно и достоинствено, како што доликува на големиот, светски визионер и инспиратор на македонското револуционерно дело и државноста, Гоце Делчев, оддадовме почит денеска, пред неговото вечно почивалиште, во чест на ...

Ковачевски: Идеалите на безвременскиот визионер Гоце Делчев се разбран аманет и патоказ за политиките на Владата

Слободен Печат

Ковачевски: Идеалите на Делчев, за светот како поле за културен напредок, се разбран аманет и патоказ за нашите политики

Либертас

Ковачевски на Фејсбук испрати порака по повод 151 година од раѓањето на Гоце Делчев

Курир

(Фото) Идеалите на безвременскиот визионер Гоце Делчев се патоказ за политиките на Владата, порача Ковачевски

еМагазин

Ковачевски: Идеалите на Делчев се разбран аманет и патоказ за политиките на Владата, поставени на дијалогот и на почитувањето

Frontline

Ковачевски на Фејсбук испрати порака по повод 151 година од раѓањето на Гоце Делчев

Lider

Нетпрес Република 24 Вести Опсервер Zoom

Левица од Кукуш – родното место на Гоце Делчев: Нема родени со премолчени места на раѓање

Антропол - 03.02.2023

Во пресрет на 4-ти февруари, денот на раѓањето на Таткото на македонската нација – Гоце Делчев, официјална делегација на Левица, предводена од претседателот проф. Димитар Апасиев, за прв пат во политичката историја на независна Мекедонија, го посети ...

Левица во Кукуш: Нема родендени со премолчени места на раѓање!

Република

Апасиев во посета на родното место на Делчев

Опсервер

Апасиев го посети родното место на Гоце Делчев

Н.Македонија

Лидерот на Левица во Кукуш: Нема родендени со премолчени места на раѓање

Макфакс

Апасиев од Кукуш: Учителе се плашат да дојдат тука оти си ги продадоа душите и се одрекоа од себе си

А1 On

ЛЕВИЦА ГО ПОСЕТИ КУКУШ Нема родендени со премолчени места на раѓање!

+инфо

Press24 МКД Денешен Скопје1 Вечер Прес Точка еМагазин Кајгана

СКАНДАЛ: Обид за цензура и дрска селективност – Владата не дозволува КУРИР да известува за одбележувањето на роденденот ...

Курир - 03.02.2023

Владата не само што тргува со тоа чиј е Гоце Делчев, сега си даде за право да одлучува и за тоа кој треба да биде дел од одбележувањето на роденденот на македонскиот великан! Редакцијата на КУРИР навремено испрати барање за акредитација за следење ...

СКАНДАЛ: Обид за цензура и дрска селективност – Владата не дозволува КУРИР да известува за одбележувањето на роденденот на Гоце Делчев

Lider

Обид за цензура и дрска селективност – Владата не дозволува КУРИР да известува за одбележувањето на роденденот на Гоце Делчев

Нетпрес

ЦЕНЗУРА: Владата не му одобри на „Курир“ да известува од утрешното чествување на Делчев!

Денешен

Руската амбасада со честитка: Делчев е наjвпечатлив симбол на ослободителната борба во Македонија

Локално

Со „Заветна“ и „Налеј, налеј“: Велешата библиотека „Гоце Делчев“ со богата програма го одбележа раѓањето на својот ...

Курир - 03.02.2023

Локалната библиотека „Гоце Делчев“ со богата програма денеска го одбележа 4 февруари -151 година од раѓањето на својот патрон, македонскиот револуционер и стратег Гоце Делчев. Во рамки на програмата беа доделени и наградите по распишаниот ...

Во штипската библиотека книжевен-музички перформанс за великанот Гоце Делчев

Опсервер

Фото вест: во библиотеката изложба на книги за великанот Гоце Делчев

Битола Њуз

Велешата библиотека „Гоце Делчев“ со богата програма го одбележа раѓањето на својот патрон

Опсервер

Во штипската библиотека книжевен-музички перформанс за великанот Гоце Делчев

MakPress

Велешата библиотека „Гоце Делчев“ со богата програма го одбележа раѓањето на својот патрон

MakPress

ВМРО-ДПМНЕ ги злоупотребува ликот и делото на Делчев и останува најголема пречка на нашата европска иднина

CivilMedia - 03.02.2023

ВМРО-ДПМНЕ ги злоупотребува ликот и делото на Делчев и останува најголема пречка на нашата европска иднина. И покрај сите апели за деескалирање на наелектризираните односи меѓу Скопје и Софија, и покрај заедничките напори на двете влади и во вакви ...

ВМРО-ДПМНЕ ги злоупотребува ликот и делото на Делчев и останува најголема пречка на нашата европска иднина

Frontline

ВМРО-ДПМНЕ ги злоупотребува ликот и делото на Делчев и останува најголема пречка на нашата европска иднина

Нова ТВ

ВМРО-ДПМНЕ ги злоупотребува ликот и делото на Делчев и останува најголема пречка за европската иднина на Македонија

24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ ги злоупотребува ликот и делото на Делчев и останува најголема пречка на нашата европска иднина

Вести плус

ВМРО-ДПМНЕ ги злоупотребува ликот и делото на Делчев и останува најголема пречка на нашата европска иднина

Centar

ВМРО-ДПМНЕ ги злоупотребува ликот и делото на Делчев и останува најголема пречка на нашата европска иднина

Бриф

Zoom

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

Бизнис Вести - 04.02.2023

По повеќе од еден и пол век од раѓањето на македонскиот револуционер, уставотворец и државник, тој останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство, пишува министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во неговата честитка ...

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

Слободен Печат

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

ТВ21

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

Скопје инфо

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

4NEWS

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

MakPress

Спасовски: Гоце Делчев останува синоним за храброст, посветеност, просветителство и лидерство

Канал5

Република Во Центар Сител 24 Вести Вечер Прес