TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нов ракетен напад во Сирија, Пентагон негира вмешаност

Макфакс - 17.04.2018

Државните медиуми во Сирија известија дека изминатата ноќ системите за противракетна одбрана на сириската војска собориле ракети кои го нарушиле сирискиот воздушен простор. Сириските противракетни системи одговорија на воздушни напади во подрачјето ...

Во текот на ноќта имало нови напади во Сирија?

Слободен Печат - 17.04.2018

Сириската војска во текот на ноќта реагирала дека над Хомс надлетувале мистериозни ракети, но од руското Министерство за одбрана негирале дека повторно имало напади. Официјална потврда за инцидентот сè уште нема.

Сириските сили собориле проектили истрелани кон две воздушни бази (ВИДЕО)

Н.Македонија - 17.04.2018

Сириските сили ги собориле проектилите истрелани кон воздушната база Шајрат во покраината Хомс и врз уште една база североисточно од главниот град Дамаск, објави доцна во ноќта државната телевизија.

Нов ракетен напад над Сирија, Пентагон негира вмешаност

Кајгана - 17.04.2018

Сириската државна телевизија пренесе дека сириската противвоздушна одбрана одговорила на нов воздушен напад над сирискиот регион Хомс, кој имал за цел да ја погоди воздухопловната база Шајрат.

Воздушни напади над Хомс: Сириските сили собориле ракети лансирани кон воена база?

Точка - 17.04.2018

Сириските воздушни сили одговориле на воздушен напад над Хомс, открија сириските државни медиуми утринава. Како што пренесуваат сириските медиуми, тамошните воени сили одговориле на воздушен напад над Хомс кој што имал за цел да ја погоди воздушната ...

Соборени ракети над Сирија, Пентагон: Не се наши

Локално - 17.04.2018

Сириските воздухопловни сили одговорија на воздушен напад над Хомс, кој имал за цел да ја погоди воздухопловната база „Шајрат“, јави сириската телевизија. Пентагон соопшти дека во тоа време и над таа област немало американски воени активности.

Сириските воени извори демантираат дека е извршен ракетен напад врз военовоздухопловната база „Шајрат“

Сител - 17.04.2018

Сириски воени извори ги демантираат информациите дека е извршен ракетен напад против военовоздухопловната база Шајрат во провинцијата Хомс, јави агенцијата ДПА. Изворите за агенцијата рекле дека сириската противракетна одбрана се активирала рано ...

Сиријци на социјалните мрежи: “Ќе ги објави ли Америка и Европа овие фотографии?!” (ФОТО ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

Маркукуле - 17.04.2018

Илјадници Сиријци се собраа вчера на плоштадот Омајд во центарот на Дамаск, како и во градот Алепо, за да изразат поддршка на воените сили на земјата, кои како што тие тврдат, успеале да се спротистават на заедничкиот воздушен напад на Западот.

Небото над Сирија одново горело вечерва: Пентагон вели, ракетите не се наши

Маркукуле - 17.04.2018

Сирискиот ПВО систем одговорил на воздушни напади во подрачјето на градот Хомс, јавува агенцијата “Сана”. Mинистерството за одбрана на САД соопшти дека во таа област во тоа време немало американски воени активности.

Митинг за поддршка на Асад во Дамаск

Сител - 16.04.2018

Илјадници Сиријци се сообраа денеска на митиниг во Дамаск за да им изразат поддршка на сирискиот претседател Башар ал-Асад и на Армијата на Сирија, по саботните напади на САД, Велика Британија и Франција врз цели во земјата.

Видео: Сиријците излегоа во центарот на Дамаск да прослават победа и да му пркосат на Трамп

Маркукуле - 16.04.2018

Стотици Сиријци се собраа денеска на плоштадот Омајд во центарот на Дамаск за да изразат поддршка на воените сили на земјата, кои како што тие тврдат, успеале да се спротистават на заедничкиот воздушен напад на Западот.

Сириските сили собориле проектили истрелани кон две воздушни бази

Тера - 17.04.2018

Сириските сили ги собориле проектилите истрелани кон воздушната база Шајрат во покраината Хомс и врз уште една база североисточно од главниот град Дамаск, објави доцна во ноќта државната телевизија.

Ракетите не можат да ги урнат Путин и Асад

Окно - 16.04.2018

Километрите се важни. Ако некогаш сте биле во војна, знаете колку е подобро од првата борбена линија да се биде оддалечен еден километар, отколку 100 метри. Два километри се подобри од еден.

Воздушни напади над Хомс: Сириските сили собориле ракети лансирани кон воена база?

Република - 17.04.2018

Сириските воздушни сили одговориле на воздушен напад над Хомс, открија сириските државни медиуми утринава. Како што пренесуваат сириските медиуми, тамошните воени сили одговориле на воздушен напад над Хомс кој што имал за цел да ја погоди воздушната ...

Соборени ракети над Сирија, Пентагон: Не се наши

Канал5 - 17.04.2018

Сириските воздухопловни сили одговориле на воздушен напад брз Хомс, кој имал за цел да ја погоди воздухопловната база „Шајрат“, јавува сириската телевизија. Пентагон соопшти дека во тоа време и над таа област немало американски воени активности.

Сириските воени извори демантираат дека е извршен ракетен напад врз базата „Шајрат“

Курир - 17.04.2018

Сириски воени извори ги демантираат информациите дека е извршен ракетен напад против военовоздухопловната база Шајрат во провинцијата Хомс, јави агенцијата ДПА. Изворите за агенцијата рекле дека сириската противракетна одбрана се активирала рано ...

Асад се сретна со руски пратеници, вели дека Сирија е цел на агресија

А1 On - 15.04.2018

Сирискиот водач Башар ал Асад денеска се сретна со група руски пратеници, при што изјави дека ракетните напади на САД, Британија и Франција врз Дамаск и Хомс се „акт на агресија“. – Од гледна точка на претседателот, ова беше агресија, а ние го ...

Асад: Сирискиот народ не се плаши од НАТО

Канал5 - 15.04.2018

Сирискиот претседател Башар ал Асад истакнал дека сирискиот народ не се плаши од НАТО после неодамнешното бомбардирање, пренесува „Спутник“. Како што се наведува, тој ги пофалил советските системи за противвоздушна одбрана кои “му помогнале на ...

Во Дума стигнале дополнителни 5000 сиријски сили на безбедност

Макфакс - 15.04.2018

Другата група од 5000 сиријски сили на бзбедност се распоредени во Дума, која е во потполна контрола на владините сили една недела по хемискиот напад во овој град. Дума беше последниот бастион на бунтовниците во источна Гута, во која владините сили ...

Асад: За обнова на сиријската економија ќе требаат 400 милјарди долари

Макфакс - 15.04.2018

Сиријскиот претседател Башар ал Асад денеска изјавил дека за обнова на сиријската економија ќе бидат потребни 400 милјарди долари. „Важно е прашањето за обнова на инфраструктурата. Тоа нема да чини помалку од 400 милјарди долари и ќе трае во период ...

„Блиц“ со анализа: Три причини зошто Путин не ја напушта Сирија

МК News - 15.04.2018

Речеси зад секој конфликт на Блискиот Исток што ќе се појави во поновата историја лежи нафта или гас. Задржување на Башар ал Асад на власт, елиминација на Исламска држава, пресметка со бунтовниците кои ги финансира САД, обезбедување на единствениот ...

Аналитичар на Си-Ен-Ен: Дамаск го доживува резултатот од ракетниот напад како своја победа

Руска реч - 15.04.2018

Дописникот на Си-Ен-Ен Фредерик Плајтген кој, како што самиот вели, дваесетина пати бил во Сирија и известувал од таборот на руските и сириските војници, изјави дека владата на Башар Асад ќе го доживее резултатот од ракетниот напад на САД и ...

Aсад до руските пратеници: “После ракетниот напад Сиријците повеќе не се плашат од НАТО”

Маркукуле - 15.04.2018

Според руските пратеници, сирискиот претседател ги пофали советските системи за воздушна одбрана, што му помогна на Дамаск да отфрли 71 западен ракетен систем – пренесува “Спутник”. Според гувернерот Комаров, за време на состанокот со руските ...

Сириската војска соопшти дека ја ослободила Источна Гута

Sky - 15.04.2018

Сириската војска објави дека предградието на Дамаск, Источна Гута, е целосно ослободено, кога и последната група бунтовници го напуштила градот. Портпаролот на сириската армија, Али Мајхуб наведе дека специјалните единици ги чистат улиците во Дума ...

Митинг за поддршка на Асад во Дамаск

Курир - 16.04.2018

Илјадници Сиријци се сообраа денеска на митиниг во Дамаск за да им изразат поддршка на сирискиот претседател Башар ал-Асад и на Армијата на Сирија, по саботните напади на САД, Велика Британија и Франција врз цели во земјата.

Соборени ракети над Сирија, Пентагон: Не се наши

Либертас - 17.04.2018

Сириските воздухопловни сили одговорија на воздушен напад над Хомс, кој имал за цел да ја погоди воздухопловната база „Шајрат“, јави сириската телевизија. Пентагон соопшти дека во тоа време и над таа област немало американски воени активности.

Сириските воени извори демантираат дека е извршен ракетен напад врз военовоздухопловната база „Шајрат“

CivilMedia - 17.04.2018

Сириски воени извори ги демантираат информациите дека е извршен ракетен напад против военовоздухопловната база Шајрат во провинцијата Хомс, јави агенцијата ДПА. Изворите за агенцијата рекле дека сириската противракетна одбрана се активирала рано ...

Асад се сретна со руски пратеници, вели дека Сирија е цел на агресија

Независен - 15.04.2018

Сирискиот водач Башар ал Асад денеска се сретна со група руски пратеници, при што изјави дека ракетните напади на САД, Британија и Франција врз Дамаск и Хомс се „акт на агресија“. - Од гледна точка на претседателот, ова беше агресија, а ние го ...

Башар ал Асад: За обнова на сиријската економија ќе требаат 400 милјарди долари

Денар - 15.04.2018

Сиријскиот претседател Башар ал Асад денеска изјавил дека за обнова на сиријската економија ќе бидат потребни 400 милјарди долари. „Важно е прашањето за обнова на инфраструктурата. Тоа нема да чини помалку од 400 милјарди долари и ќе трае во период ...

Митинг за поддршка на Асад во Дамаск

+инфо - 16.04.2018

Митингот, што беше директно пренесуван на сириската државна телевизија, се одржа на исторскиот плоштад Омајад во центарот на Дамаск. Илјадници Сиријци се сообраа денеска на митиниг во Дамаск за да им изразат поддршка на сирискиот претседател Башар ...

Сириските воени извори демантираат дека е извршен ракетен напад врз военовоздухопловната база „Шајрат“

+инфо - 17.04.2018

Воздухопловната база Шајрат е истата која САД ја нападнаа минатата година како одговор на нападот со сарин на градот Хаин Шејхун кој е под контрола на бунтовниците. Сириски воени извори ги демантираат информациите дека е извршен ракетен напад против ...

Асад се сретна со руски пратеници, вели дека Сирија е цел на агресија

Слободен Печат - 15.04.2018

Сирискиот водач Башар ал Асад денеска се сретна со група руски пратеници, при што изјави дека ракетните напади на САД, Британија и Франција врз Дамаск и Хомс се „акт на агресија“. – Од гледна точка на претседателот, ова беше агресија, а ние го ...

Асад се сретна со руски пратеници, вели дека Сирија е цел на агресија

+инфо - 15.04.2018

Според руските пратеници, Асад бил добро расположен и продолжувал да работи нормално. Сирискиот водач Башар ал Асад денеска се сретна со група руски пратеници, при што изјави дека ракетните напади на САД, Британија и Франција врз Дамаск и Хомс се ...

Асад се сретна со руски пратеници, вели дека Сирија е цел на агресија

ТВ21 - 15.04.2018

Сирискиот водач Башар ал Асад денеска се сретна со група руски пратеници, при што изјави дека ракетните напади на САД, Британија и Франција врз Дамаск и Хомс се „акт на агресија“. – Од гледна точка на претседателот, ова беше агресија, а ние го ...

Асад се сретна со руски пратеници, вели дека Сирија е цел на агресија

Курир - 15.04.2018

Сирискиот водач Башар ал Асад денеска се сретна со група руски пратеници, при што изјави дека ракетните напади на САД, Британија и Франција врз Дамаск и Хомс се „акт на агресија“. – Од гледна точка на претседателот, ова беше агресија, а ние го ...

Асад се сретна со руски пратеници, вели дека Сирија е цел на агресија

Сител - 15.04.2018

Сирискиот водач Башар ал Асад денеска се сретна со група руски пратеници, при што изјави дека ракетните напади на САД, Британија и Франција врз Дамаск и Хомс се „акт на агресија“. - Од гледна точка на претседателот, ова беше агресија, а ние го ...

Асад се сретна со руски пратеници, вели дека Сирија е цел на агресија

Алсат-М - 15.04.2018

Сирискиот водач Башар ал Асад денеска се сретна со група руски пратеници, при што изјави дека ракетните напади на САД, Британија и Франција врз Дамаск и Хомс се „акт на агресија“. – Од гледна точка на претседателот, ова беше агресија, а ние го ...