TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мусака без печење и без прелив

Gotvi.mk - 19.06.2019

Направете вкусна мусака без прелив. Состојки: 3 пиперки зелени 350 гр. мелено месо 1 кромид 500 гр. компир 1-2 моркови вегета, сол и бибер Подготовка: Се чистат пиперките и се сечат. Се лупи компирот и се сече на коцки.

Тиквичките имаат само 17 калории – можете да ги јадете колку сакате

Panacea.mk - 19.06.2019

Тиквичките спаѓаат во фамилијата тикви, потекнуваат од Мексико, а веќе 10 000 години се консумираат како храна. З а овие намирници се вели дека најдобар вкус имаат оние тиквички кои се долги до 15 см.

Вкусни и лесни пилешки ролнички: Совршен спој на протеини и витамини!

Убавина и Здравје - 19.06.2019

Овој рецепт е едноставен, брзо се приготвува и има вкус како од ресторан Овој рецепт за вкусни пилешки ролнички е погоден и за почетници. Подготовката е едноставна, а ролничките можете да ги послужите со прилог или салата по избор.

Похувани тиквички на поинаков начин: Совршено крцкави и вкусни залачиња

Убавина и Здравје - 19.06.2019

Малку поздрава и многу повкусна верзија на похуваните тиквички Загрејте ја рерната на 200 степени. Во плех ставете хартија за печење. Измијте ги тиквичките, излупете ги и изрендајте ги на крупно ренде, па исцедете ги од вишокот вода.

Тиквици со нудли

Gotvi.mk - 18.06.2019

Вкусен оброк готов за 15 минути, можете да го комбинирате со модар патлиџан и шопска салата. Вистински летен оброк. Состојки: 1 мала тиквица 2 чешниња лук 2-3 пакувања нудли 300 мл неутрална павлака за готвење 2-3 лажици маслиново масло листови ...

Рецепт за познатите грчки ќофтиња од мелено месо

Gotvi.mk - 18.06.2019

Традиционално грчко јадење од мелено месо… Состојки: 500 гр мелено свинско месо 1 јајце 1 голем компир веза магдонос малку сол бибер цимет 1 помала главица кромид малку брашно масло за пржење Начин на подготовка: Издрендајте ги компирите но не ја ...

Предлог за ручек: Црногорски шницли

Gotvi.mk - 18.06.2019

Пржено месо со фил од кајмак ќе ги воодушеви и најголемите гурмани. Состојки: 600 гр шницли од телешки бут 300 гр карфиол 250 гр кајмак 2 дл млеко сол 100 гр брашно 3 јајца 100 гр презла масло за пржење Начин на подготовка: Исчукајте ги шницлите, ...

Динстани телешки шницли со бело вино

Мои рецепти - 18.06.2019

Прво шницлите ги истенчуваме колку може потенки да бидат. Ги премачкуваме со сенфот, ги додаваме сите зачини (зачин од сушен зеленчук, црн пипер, оригано) и ги оставаме така да одстојат во фрижидер барем 2 часа.

Блитва со пилешко и павлака

Пулс24 - 18.06.2019

4 парчиња пилешки гради 2 врзопа блитва 1 главица кромид 3-4 чешниња лук 200 мл кисела павлака 2 јајца 200 г кашкавал масло сол и мелен црн пипер Во тава со масло испржете го исечканиот кромид.

Полнет компир деликатес

Gotvi.mk - 18.06.2019

Направете вкусен полнет компир деликатес. Состојки: 3 компири 150 гр. димена сланина 50 гр. печурки 3 кисели краставички 100 гр. кашкавал 3 лажици маргарин Подготовка: Се вари во солена вода компирот со кора. Се лупи и се прави длабнатина.

Потпечени тиквички со сирење: Оброк прсти да излижеш!

Убавина и Здравје - 18.06.2019

Брз, лесен рецепт, одличен и за почетници Пригответе го овој едноставен рецепт за тиквички потпечени во рерна, кои ќе ја опсипат вашата трпеза со прекрасни миризби. Рецептот е погоден и за почетници во куна.

Телешки шницли со вргањ

Gotvi.mk - 17.06.2019

Одличен рецепт за ручек во кој ќе уживате! Состојки: 500 гр телешки шницли 50 гр сушен вргањ 2 раце сушена коприва 4 лажици брашно 1/2 л домашна супа 5 лажици масло сол бибер Начин на подготовка: Посолете и побиберете ги шницлите па пропржете ги на ...

Оброк кој ќе ве воодушеви: Блитва со пилешко месо и павлака

Gotvi.mk - 17.06.2019

Совршена идеја за лесен ручек… Состојки: 1 пар пилешко бело месо 1 веза блитва мала главица кромид 3-4 чешниња лук 100 гр кисела павлака 1 јајце малку кашкавал сол масло Начин на подготовка: На масло пропржете кромид и лук, па додајте бело месо ...

Неверојатно вкусни поховани тиквички (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Слободен Печат - 17.06.2019

Израдувајте ги домашните со овие превкусни поховани тиквички подготвени во рерна, направете ги и уживајте во нивниот вкус. Подготвила: Марија Донева 2 тиквички средна големина 4 јајца 150 грама пармезан 3 лажици сусам 5 лажици презла 3 лажици брашно ...

Појадок за шампиони: Фритата со тиквички, пченка и сланина

Курир - 17.06.2019

Богат, здрав и вкусен појадок за шампиони: фритата со тиквички, пченка и сланина. Ако сакате опција без месо, во продолжение на видеото на Tasty има уште еден одличен рецепт за ...

Блитва со пилешко месо и павлака

Локално - 17.06.2019

Совршена идеја за лесен ручек… СОСТОЈКИ: 1 пар пилешко бело месо 1 веза блитва мала главица кромид 3-4 чешниња лук 100 гр кисела павлака 1 јајце малку кашкавал сол масло НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: На масло пропржете кромид и лук, па додајте бело месо ...

Појадок за шампиони: Фритата со тиквички, пченка и сланина

Пулс24 - 17.06.2019

Богат, здрав и вкусен појадок за шампиони: фритата со тиквички, пченка и сланина. Ако сакате опција без месо, во продолжение на видеото на Tasty има уште еден одличен рецепт за ...