TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Родители незадоволни од одлуката за прекин на породилното, незадоволни и самохрани родители

Канал5 - 16.09.2020

Владата да ја преиспита одлуката за прекин на породилното отсуство, бараат група мајки што својот револт ќе го изразат и преку протести најавени за утре. Во градинките нема слободни места, а и установите не се безбедни, вели за Канал 5 Маја ...

Протест на родители против одлуката за нивно враќање на работа

Локално - 16.09.2020

На протест пред Владата против одлуката за враќање на работа од 23 септември утре излегуваат родителите на деца до шест годишна возраст, како и самохраните родители. Тие бараат продолжување на отсуството до крајот на годината, односно промена на ...

Мајките на породилно утре на протест пред Владата, Шахпаска ги повикува да се вратат на работа

Република - 16.09.2020

Родилките и мајки на деца до шест години утре излегуваат на протест пред Владата поради одлуката да им се прекине породилното отсуство и да се вратат на своите работни места. Тие барааат да бидат на продолжено породилно отсуство до крајот на ...

Родителите најавија протест против одлуката за враќање на работа

Н.Македонија - 16.09.2020

Родителите на деца до шест годишна возраст утре излегуваат на протест пред Владата против одлуката за враќање на работа од 23 септември, објавија повеќе медиуми. Незадоволните родители ќе бараат продолжување на отсуството до крајот на годината, ...

Панова: Владата да ја повлече одлуката за враќање на родителите на работа, додека не обезбеди услови во градинките и ...

Канал5 - 16.09.2020

Со последната одлука на владата да ги врати сите родители на работа, без притоа да обезбеди услови за згрижување на децата до 10 години, испраќа порака дека децата и нивната добробит не и се важни! Уште повеќе, не им е важна ниту состојбата на ...

Утре протест на родителите против одлуката за враќање на работа

Сител - 16.09.2020

Родителите на деца до шест годишна возраст утре излегуваат на протест пред Владата против одлуката за враќање на работа од 23 септември. Тие бараат промена на одлуката, односно продолжување на отсуството до крајот на годината, како што претходно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта да ја повлече одлуката за враќање на родителите на работа

+инфо - 16.09.2020

Владата да ја повлече одлуката за враќање на родителите на работа, додека не обезбеди услови во градинките и училиштата, побара денеска Ели Панова, пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ. – Со последната одлука на владата да ги врати сите родители на работа, без ...

Меѓаши со апел до Владата: Преиспитајте ја одлуката за враќање на работа на родителите

Слободен Печат - 16.09.2020

Првата детска амбасада во светот Меѓаши апелира до Владата по повод одлуките поврзани со враќањето на работа на родителите на деца до 10 годишна возраст, донесени на 4-та седница на 14 септември 2020 година и враќањето на работа односно на редовно ...

Мајките на породилно ќе бараат оставка од Шахпаска

Слободен Печат - 16.09.2020

Околу 500 мајки на деца до шестгодишна возраст, според пријавата во МВР, се очекува да протестираат утре пред владата, поради одлуката да им се прекине породилното отсуство и да се вратат на своите работни места.

Наглото враќање на работа на родителите може да предизвика стрес врз семејниот живот – предупредува Меѓаши

ММС - 16.09.2020

Враќањето на работа на родителите чии деца не се постари од десет години, но и на оние што се ослободени од работа врз основа на користење на продолжено породилно отсуство може да предизвика стрес врз севкупниот семеен живот.

Дали студиозно се претресе оправданоста на одлуката?

Н.Македонија - 16.09.2020

Разочараност и несигурност, дури и изливи на револт се јавија кај родителите, кои од 23 септември годинава ќе треба да се вратат на работа, а сѐ уште немаат решение каде да ги згрижат своите деца, откако завчера Владата одлучи сите да се вратат на ...

Мајките на породилно до Шахпаска: Зошто постои Комисија за заразни болести, кога не ги слушате препораките?

А1 On - 15.09.2020

Група жени кои ја користеа укинатата владина мерка за продолжено породилно отсуство поради пандемијата, реагираат на денешната изјава на министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, која зборувајќи за укинувањето на владините мерки, ...

Во четврток протест на родилките и мајките на деца до шест години

Алсат-М - 15.09.2020

Родилки и мајки на деца до 6 годишна возраст најавија протест во четврток пред Владата, против одлуката која ги обврзува да го прекинат продолженото породилно отсуство и да се вратат на своите работни места на 23 септември.

СИТЕ ОД ГРУПАТА ОДАТ ВО ИЗОЛАЦИЈА: Дете кое одело во градинка е заразено со коронавирусот

Фактор - 15.09.2020

Во Македонија позитивно на коронавирусот е дете од една година кое одело во градинка. 15-месечното дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември. Потоа родителите не го донеле, а вчера ја информирале градинката дека целото семејството и ...

Бебе позитивно на коронавирус: Цела група од јасли и вработените во градинка во Центар одат во изолација!

Магазин - 15.09.2020

Денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска соопшти пред јавноста дека цела група од јасли во градинката „13 Ноември“ во општина Центар, оди во самоизолација откако се појави дете со Ковид-19.

Шахпаска ја дообјаснува одлуката на Владата: Беспредметно е родителите да седат дома, додека децата одат во градинка

360 степени - 15.09.2020

Заразеното 15-месечно дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември, а вчера попладне родителите ја известиле градинката дека, покрај цело семејство, и детенцето е позитивно на ковид-19, соопшти министерката Беспредметно е останувањето ...

Шахпаска: Заразеното дете во градинката во Центар престојувало само еден час на 9 септември, сите во групата се во ...

еМагазин - 15.09.2020

Заразеното 15-месечно дете престојувало во градинката „13 Ноември“ во Општина Центар само еден час на 9 септември, информираше министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска. Следните денови родителите не го донеле, а вчера ја известиле ...

Шахпаска: Нема смисла градинките да се отворени а родителите да седат дома

ММС - 15.09.2020

По реакциите во јавноста по вчерашната владина одлука, од 23 септември на работа да се вратат родителите на деца до шест годишна возраст и мајките кои беа на продолжено породилно отсуство, министерката Шахпаска денеска на прес-конференција рече дека ...

Шахпаска: Со отворањето на градинките, мерката за продолжено породилно отсуство ја изгуби својата смисла

Канал5 - 15.09.2020

„Протоколот градинките во државата имаат капацитет да примат 19.000 деца, а интерес досега покажале родители на 14.555 деца.“ Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаски оцени дека Одлуката на Владата за враќање на родителите на децата ...

Попладневен преглед на вести: Тројца млади меѓу починатите од Ковид-19, Беспредметно е останувањето дома на родителите ...

Frontline - 15.09.2020

ШАХПАСКА : Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките. ЗАЕВ ВО АТИНА : С. Македонија има интерес да се вклучи во изградба на терминалот за течен природен гас во близина на Александрополис.

Шахпаска: градинките се отворени, родителите може да одат на работа

Р.С.Европа - 15.09.2020

Бесмислено е родителите на деца до 6 години да седат дома кога градинките се отворени, изјави на денешната прес конференција министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска. Таа посочи дека вчерашната владина одлука, од 23 септември да се ...

Бесмислено е родителите да седат дома кога градинките се отворени, оние со деца до 10 години се вратени на работа уште ...

Сакам да кажам - 15.09.2020

Бесмислено е родителите на деца до 6 години да седат дома кога градинките се отворени, рече министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска. Таа кажа дека вчерашната владина одлука, од 23 септември да се вратат на работа родителите кои ...

Во изолација оди цела група од јасли во градинката во која е откриено дете со Ковид-19

Деца - 15.09.2020

Откако се појави дете со Ковид-19 во градинка во Центар, целата група од јасли кои биле заедно со детето во градинка, како и воспитувачката и негувателката се ставени во самоизолација, појаснува министерката за труд и социјална политика Јагода ...

Родители на 14.555 деца досега покажале интерес за прием на нивните деца во градинка

Мета - 15.09.2020

Од вкупниот капацитет на детските градинки од 19.000 деца, досега родителите на 14.555 деца покажале интерес нивните деца да посетуваат градинки, покажуваат податоците на Министерството за труд и социјална политика.

Шахпаска: Заразеното дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември, на 14-ти дознале дека е позитивно

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Заразеното 15-месечно дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември. Следните денови родителите не го донеле, а вчера ја известиле градинката дека покрај целото семејството и детето е позитивно на Ковид ...

Шахпаска: Враќањето на работа на родителите, нема да ги преполни градинките

Слободен Печат - 15.09.2020

По реакциите во јавноста околу враќањето на работа, на родителите на деца до 6 годишна воздраст, и нивниот прием во градинка, денеска министерката Јагода Шахпаска, на прес конференција се изјасни дека ваквата одлука е логична, бидејќи градинките ...

Протест против владина одлука за враќање на работа најавуваат родителите на продолжено породилно

Нетпрес - 15.09.2020

Мајките чие породилно отсуство беше продолжено поради Ковид 19, а од наредната среда треба да почнат со работа во четврток ќе протестираат пред владата ...

Родители на 14.555 деца покажале интерес тие да посетуваат градинка

еМагазин - 15.09.2020

Анализите на Министерство за труд и социјална политика покажале дека согласно Протоколот градинките во државата имаат капацитет да примат 19.000 деца, а интерес досега покажале родители на 14.555 деца.

Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

Петнаесетмесечно дете од градинка од Скопје позитивно на коронавирус

Локално - 15.09.2020

Петнаесетмесечно дете првиот случај на дете заразено со коронавирус во Скопје. Детето во градинка дошло на 9 септември на адаптација и детето и престојувало 1 час, соопшти министеркат за труд и социјална политика Јагода Шахпаска Таа појасни дека ...

Мајките на породилно на протест поради враќањето на работа

Р.С.Европа - 15.09.2020

Мајките кои се на породилно отсуство в четврток ќе протестираат пред владата откако вчера беше одлучено од 23 месецов да се вратат на работа места родителите чии деца се до шестгодишна возраст.

Мајките на породилно на протест поради враќањето на работа

Курир - 15.09.2020

Мајките кои се на породилно отсуство в четврток ќе протестираат пред владата откако вчера беше одлучено од 23 месецов да се вратат на работа места родителите чии деца се до шестгодишна возраст.

Мајките кои се на породилно отсуство ЌЕ ПРОТЕСТИРААТ ПРОТИВ ОДЛУКАТА НА ВЛАДАТА ДА СЕ ВРАТАТ НА РАБОТА

Вечер - 15.09.2020

Мајките кои се на породилно отсуство в четврток ќе протестираат пред владата откако вчера беше одлучено од 23 месецов да се вратат на работа места родителите чии деца се до шестгодишна возраст.

Мајките на породилно најавија протест

Либертас - 15.09.2020

Мајките кои се на породилно отсуство в четврток ќе протестираат пред владата која на седница вчера одлучи да ги врати на работните места родителите чии деца се до шестгодишна возраст и тоа почнувајќи од следната недела, 23 септември.

Мајките на породилно на протест поради враќањето на работа

Алсат-М - 15.09.2020

Мајките кои се на породилно отсуство в четврток ќе протестираат пред владата откако вчера беше одлучено од 23 месецов да се вратат на работа места родителите чии деца се до шестгодишна возраст.

Во четврток протест на мајките кои се на породилно отсуство

Република - 15.09.2020

Мајките кои се на породилно отсуство в четврток ќе протестираат пред владата откако вчера беше одлучено од 23 месецов да се вратат на работа места родителите чии деца се до шестгодишна возраст.

Ќе протестираат мајките кои се на породилно отсуство

Скопје инфо - 15.09.2020

Мајките кои се на породилно отсуство в четврток ќе протестираат пред владата откако вчера беше одлучено од 23 месецов да се вратат на работа места родителите чии деца се до шестгодишна возраст.

Мајките кои се на породилно отсуство ќе протестираат против одлуката на Владата да се вратат на работа

Скопје24 - 15.09.2020

Мајките кои се на породилно отсуство в четврток ќе протестираат пред владата откако вчера беше одлучено од 23 месецов да се вратат на работа места родителите чии деца се до шестгодишна возраст.

На мајките на породилно „им пукна“: Леб и сол ќе јадам, бебе во градинка не давам#

Expres - 15.09.2020

Мајките кои се на породилно отсуство в четврток ќе протестираат пред владата откао на седница вчера Валадата одлучи да ги врати на работните места родителите чии деца се до шестгодишна возраст и тоа почнувајќи од следната недела, 23 септември, ...

Протест на мајките кои се на породилно отсуство поради укинување на мерките на Владата

MakPress - 15.09.2020

Мајките кои се на породилно отсуство в четврток ќе протестираат пред владата откако вчера беше одлучено од 23 месецов да се вратат на работа. Според најавите објавени од организаторите на Фејсбук, протестот ќе се одржи пред владата во четврток, од ...

Шахпаска: Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките

Press24 - 15.09.2020

Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

Шахпаска: Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките

МКД - 15.09.2020

Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

За Шахпаска останувањето дома на родителите по отворањето на градинките е беспредметно

Вечер - 15.09.2020

Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките

24Инфо - 15.09.2020

Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

Цела група од јасли и вработените во градинка во Центар одат во изолација, бебе позитивно на коронавирус

Курир - 15.09.2020

Откако се појави дете со Ковид-19 во градинка во Центар, целата група од јасли кои биле заедно со детето во градинка, како и воспитувачката и негувателката се ставени во самоизолација, појаснува министерката за труд и социјална политика Јагода ...

Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките

Либертас - 15.09.2020

– Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

(ВИДЕО) Шахпаска: Со отворањето на градинките мерките за отсуство од работа на родителите и за продолжено породилно ...

Бриф - 15.09.2020

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаски оцени дека Одлуката на Владата за враќање на родителите на децата од нула до шест годишна возраст во работниот процес од 23 септември е логична и очекувана, со оглед на тоа што градинките и ...

Шахпаска: Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките

Frontline - 15.09.2020

Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките

Вечер Прес - 15.09.2020

Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

(Видео) Шахпаска: Со отворањето на градинките, мерките за отсуство од работа ја изгубија својата смисла

Макфакс - 15.09.2020

Со отворањето на градинките мерките за отсуство од работа на родителите и за продолжено породилно отсуство ја изгуби својата смисла, изјави министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска.