TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Личните податоци ќе се скенираат во аптеките, црвен аларм при злоупотреба на рецептите

Нова ТВ - 12.09.2019

Од 1 октомври со укинување на квотите за лекови стартува и нов систем со контролни механизми заради заштита од злоупотреба на рецептите. Од Фондот за здравство најавија дека новиот концепт или т.н.

Лекови на рецепт ќе има секој ден, само понесете лична карта!

Вечер - 12.09.2019

Од први октоври кога и да отидете во аптека ќе можете да си го подигнете лекот кој ви е препишан на рецепт. Како што објасни Даниел Дончев, еден од директорите на Фондот за здравствено осигурување на Македонија укинувањето на квотите е придобивка за ...

Сите детали: Болните не мора лично да ги подигнуваат лековите од аптека

еМагазин - 12.09.2019

Осигурените лица од 01.10.2019 година лековите во аптека ќе можат да ги подигнуваат само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош). Лековите за хроничните пациенти како и лековите за деца и осигурените лица кои ...

Дончев: Граѓаните ќе имаат придобивки од укинувањето на квотите за лекови на рецепт

А1 On - 12.09.2019

Укинувањето на квотите за лекови на рецепт ќе почне од 1 октомври годинава. Од тогаш ќе почне спроведувањето на нулта фазата, во која при препишување рецепт од лекар и при купување на лекот од аптека ќе се бара на увид здравствена легитимација со ...

Ќе нѐ скенираат и во аптеките, а на лекарите ќе им креваат црвени знаменца

+инфо - 12.09.2019

Од 1 октомври лековите на рецепт ќе може да се подигнат во текот на целиот месец, тоа значи дека се воведуваат неограничените квоти во 778 аптеки. Но, Фондот мора да има увид во валидноста и во веродостојноста на секој издаден рецепт за лек што е на ...

Од први октомври лекови на рецепт без ограничување и само со лична карта на тој што ги подига

Сакам да кажам - 12.09.2019

Лековите на рецептот од први октомври во аптеките ќе се издаваат без ограничувања со квоти. Ќе може да се подигнат од сите аптеки што имаат договор со Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ) со лична карта на тој што подига.

Од први октомври лекови само со лична карта, квотите се укинуваат

Независен - 12.09.2019

Од 1 октомври годинава, при препишување на лек кај лекар и при подигање на лекот во аптека, здравствените осигуреници ќе треба да покажат лична карта или пасош за идентификација, најави Фондот за здравствено осигурување, а квотите нема да бидат ...

ФЗО КАКО ПОЛИЦАЕЦ: Со црвено знаме ќе лови сомнителни рецепти

Слободен Печат - 12.09.2019

Од октомври се укинуваат квотите на лекови во аптеките, а се воведуваат и контролни механизми за да се спречат злоупотреби. Од први наредниот месец стартува укинувањето на квотите на лекови во аптеките што практично ќе значи дека во кој било ден од ...

Од 1 октомври лек за дете од аптека ќе се подигнува со лична карта или пасош

Деца - 12.09.2019

Од 1 октомври стартуваат новините при издавање и подигнување лекови на државен трошок, за кои граѓаните со здравствено осигурување плаќаат партиципација. Ден Дончев, директорот на Фондот за здравствено осигурување, вели дека за половина месец ќе ...

Дончев: Нема веќе да се пишува дека нема лекови после 15-ти во месецот

Слободен Печат - 12.09.2019

За препишување и за подигање на лек ќе биде потребна и лична карта. Од први октомври пациентите во аптеките ќе може да ги подигнат сите потребни лекови на рецепт и никој нема да биде вратен, вели Ден Дончев директор на Фондот за здравствено ...

Фармацевтите против издавање лекови на рецепт со лична карта

Алсат-М - 11.09.2019

Фармацевтската комора на Македонија не ја поддржува одлуката на Фондот за здравство од 1 октомври, лекови издадени на рецепт, од аптека да се подигнуваат само лична карта или со пасош. Велат дека тоа ќе создаде хаос во аптеките и нема да придонесе ...

Здравствените книшки повторно мора да се носат на лекар

Канал5 - 11.09.2019

Граѓаните мора уште 20 дена да носат здравствена книшка кога одат на лекар и кога земаат лекови. Во соопштението од ФЗОМ се вели дека од први октомври ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека со рецепт и документ за лична идентификација лична ...

Лекови со лична карта, поголем ред или поголем хаос?

Р.С.Европа - 11.09.2019

Од први октомври лековите на товар на фондот во аптека ќе може да се подигнуваат само со рецепт и со документ за лична идентификација. Од аптеките се уште чекаат дополнителни инструкции за работа, а граѓаните се поделени околу оправданоста на оваа ...

Дали здравствената книшка ќе остане под мишка за лекот на рецепт?

+инфо - 11.09.2019

Фондот за здравство со вчерашниот допис до јавноста, како индиректно да се повлекува од првичната идеја дека за некој да подигне лековите на рецепт ќе мора да ја приложи и здравствената книшка, освен личната карта или пасошот.

Дончев: Граѓаните ќе имаат придобивки од укинувањето на квотите за лекови на рецепт

ММС - 12.09.2019

Укинувањето на квотите за лекови на рецепт ќе почне од 1 октомври годинава. Од тогаш ќе почне спроведувањето на нулта фазата, во која при препишување рецепт од лекар и при купување на лекот од аптека ќе се бара на увид здравствена легитимација со ...

Од први октомври лекови само со лична карта, квотите се укинуваат

Фокус - 12.09.2019

Од 1 октомври годинава, при препишување на лек кај лекар и при подигање на лекот во аптека, здравствените осигуреници ќе треба да покажат лична карта или пасош за идентификација, најави Фондот за здравствено осигурување, а квотите нема да бидат ...

Од следниот месец лекови ќе се подигаат со рецепт и лична карта или пасош

CivilMedia - 11.09.2019

Осигурените лица од 1 oктомври 2019 година ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош), соопштуваат од Фонд за здравствено осигурување на Македонија ...

Од 1 октомври лекови во аптека ќе се земаат со лична карта или пасош. Се воведуваат електронски рецепти

Факултети - 12.09.2019

Од 1 октомври стартуваат новините при издавање и подигнување лекови на државен трошок, за кои граѓаните со здравствено осигурување плаќаат партиципација. Ден Дончев, директорот на Фондот за здравствено осигурување, вели дека за половина месец ќе ...

За лекарите запишувањето на секоја рецепта во здравствена книшка е ретроградна одлука

24 Вести - 10.09.2019

Без здравствена книшка нема преглед кај лекар ниту пак подигнување на лекови на рецепт. Ова следува откако Фондот за здравство пред една недела им наредил на лекарите, лековите кои ги издаваат да ги впишуваат и во здраствената книшка на пациентот, ...

Од октомври лековите на товар на Фондот ќе можат да се подигнат со рецепт и лична карта

Н.Македонија - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги набават лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош). Од ФЗОМ информираат дека дотогаш, на сила се постоечките позитивни прописи, со ...

По лекови со лична карта или пасош

ММС - 10.09.2019

Сепак, ќе треба лична карта или пасош при подигнувањето на лекови на рецепт од патеките. Ова го соопшти Фондот за здравствено осигурување, кој најави дека новината стартува од први Октомври.

Во аптека по лек на рецепт со лична карта или со пасош

360 степени - 10.09.2019

Осигурениците на Фондот за здравство (ФЗОМ) од 1. октомври во аптеките ќе можат да ги земат лековите за кои имаат добиено рецепт само со документ за лична идентификација (лична карта или пасош), соопштија од ФЗОМ.

Без здравствена книшка нема рецепт – електронското здравство не важи!

Локално - 10.09.2019

Се враќаме ли чекор назад кога е во прашање електронското општество ? Последните информации говорат за тоа дека старите здравствени легитамации се враќаат во оптек. Така наречените здравствени книшки повторно се бараат од пациентите со цел ...

Асоцијација на специјализанти и млади лекари: Лудилото не завршува тука, нов ден, нова непромислена одлука

Курир - 10.09.2019

Фејсбук страната „Асоцијација на специјализанти и млади лекари- АСМЛ“ преку статус велат дека „лудилото не завршува тука, нов ден, нова непромислена одлука на Фондот за здравствено осигурување на Македонија откако информираше дека од 1 октомври ...

Фармацевтите против издавање лекови на рецепт со лична карта: „Тоа ќе создаде хаос“

Press24 - 11.09.2019

Фармацевтската комора на Македонија не ја поддржува одлуката на Фондот за здравство од 1 октомври, лекови издадени на рецепт, од аптека да се подигнуваат само лична карта или со пасош. Велат дека тоа ќе создаде хаос во аптеките и нема да придонесе ...

Ќе остане ли здравствената книшка под мишка за лекот на рецепт?

Република - 11.09.2019

Фондот за здравство со вчерашниот допис до јавноста, како индиректно да се повлекува од првичната идеја дека за некој да подигне лековите на рецепт ќе мора да ја приложи и здравствената книшка, освен личната карта или пасошот.

Дончев: Граѓаните ќе имаат придобивки од укинувањето на квотите за лекови на рецепт

Локално - 12.09.2019

Укинувањето на квотите за лекови на рецепт ќе почне од 1 октомври годинава. Од тогаш ќе почне спроведувањето на нулта фазата, во која при препишување рецепт од лекар и при купување на лекот од аптека ќе се бара на увид здравствена легитимација со ...

Дончев: Нема земање лек без лична карта, ова го правиме за да имаме контрола

Мета - 12.09.2019

Од први октомври стартуваат новините при издавање и подигање лекови. Ден Дончев, директорот на Фондот за здравство, денеска на брифинг со новинарите рече дека за половина месец се укинуваат квотите, односно ќе стартува т.н.

Личните податоци ќе се скенираат во аптеките

Тера - 12.09.2019

Од 1 октомври стартуваат новините при издавање и подигнување лекови на државен трошок, за кои граѓаните со здравствено осигурување плаќаат партиципација. Ден Дончев, директорот на Фондот за здравствено осигурување, вели дека за половина месец ќе ...

За лекарите запишувањето на секоја рецепта во здравствена книшка е ретроградна одлука

Република - 10.09.2019

Без здравствена книшка нема преглед кај лекар ниту пак подигнување на лекови на рецепт. Ова следува откако Фондот за здравство пред една недела им наредил на лекарите, лековите кои ги издаваат да ги впишуваат и во здраствената книшка на пациентот, ...

Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

Независен - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Фармацевтите против издавање лекови на рецепт со лична карта: „Тоа ќе создаде хаос“

Курир - 11.09.2019

Фармацевтската комора на Македонија не ја поддржува одлуката на Фондот за здравство од 1 октомври, лекови издадени на рецепт, од аптека да се подигнуваат само лична карта или со пасош. Велат дека тоа ќе создаде хаос во аптеките и нема да придонесе ...

Дончев: Граѓаните ќе имаат придобивки од укинувањето на квотите за лекови на рецепт

24Инфо - 12.09.2019

Укинувањето на квотите за лекови на рецепт ќе почне од 1 октомври годинава. Од тогаш ќе почне спроведувањето на нулта фазата, во која при препишување рецепт од лекар и при купување на лекот од аптека ќе се бара на увид здравствена легитимација со ...

Без книшка ни на лекар ни во аптека

Expres - 11.09.2019

Откако Фондот за здравство пред една недела им наредил на лекарите, лековите кои ги издаваат да ги впишуваат и во здравствената книшка на пациентот, во картонот, во електронскиот систем „Мој термин“ како и во дневник, практично се усложнува одењето ...

Од први октомври лекови од аптека ќе се земаат само лично со рецепт, со лична карта или пасош

Вечер - 10.09.2019

Во интерес на објективното, но и подетално информирање на осигурениците, редакција Вечер преку официјален писмен допис побара од Фондот да појасни како ќе се снабдат осигурените пациенти кои се потешко болни, но и старите изнемоштени лица кои не ...

Фармацевтите предупредуваат дека издавање на лекови на рецепт со лична карта ќе предизвика хаос

Нетпрес - 11.09.2019

Фармацевтската комора на Македонија не ја поддржува одлуката на Фондот за здравство од 1 октомври, лекови издадени на рецепт, од аптека да се подигнуваат само лична карта или со пасош. Велат дека тоа ќе создаде хаос во аптеките и нема да придонесе ...

Дончев: Граѓаните ќе имаат придобивки од укинувањето на квотите за лекови на рецепт

Опсервер - 12.09.2019

Укинувањето на квотите за лекови на рецепт ќе почне од 1 октомври годинава. Од тогаш ќе почне спроведувањето на нулта фазата, во која при препишување рецепт од лекар и при купување на лекот од аптека ќе се бара на увид здравствена легитимација со ...

Од октомври лекови на товар на Фондот само со рецепт и лична карта или пасош

А1 On - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Фармацевтите против издавање лекови на рецепт со лична карта: „Тоа ќе создаде хаос“

Пулс24 - 11.09.2019

Фармацевтската комора на Македонија не ја поддржува одлуката на Фондот за здравство од 1 октомври, лекови издадени на рецепт, од аптека да се подигнуваат само лична карта или со пасош. Велат дека тоа ќе создаде хаос во аптеките и нема да придонесе ...

Дончев: Граѓаните ќе имаат придобивки од укинувањето на квотите за лекови на рецепт

Либертас - 12.09.2019

Укинувањето на квотите за лекови на рецепт ќе почне од 1 октомври годинава. Од тогаш ќе почне спроведувањето на нулта фазата, во која при препишување рецепт од лекар и при купување на лекот од аптека ќе се бара на увид здравствена легитимација со ...

Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта или пасош

Слободен Печат - 10.09.2019

До тој период, како што информираат од ФЗОМ, на сила се постоечките позитивни прописи. Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична ...

Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта или пасош

Фокус - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Од 1 октомври лековите на товар на Фондот само со рецепт и лична карта

Р.С.Европа - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги набават лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош). Од ФЗОМ информираат дека дотогаш, на сила се постоечките позитивни прописи, со ...

Од октомври лекови ќе се земаат само со рецепт и лична карта

Press24 - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

24Инфо - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Од 1 октомври лековите на товар на Фондот ќе можат да се подигнат со рецепт и лична карта

Centar - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги набават лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош). Од ФЗОМ информираат дека дотогаш, на сила се постоечките позитивни прописи, со ...

Од 1-ви октомври лековите на товар на Фондот ќе можат да се подигнат со рецепт и лична карта

Точка - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги набават лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош). Од ФЗОМ информираат дека дотогаш, на сила се постоечките позитивни прописи, со ...

Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

Телма - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

Канал5 - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија.

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

Либертас - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...