TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Викенд тарифа: Првиот суперавтомобил на Елон Маск во 1999

Авто Плус - 24.01.2021

Елон Маск е еден од најбогатите луѓе на денешницата, кратко време успеа да се искачи и на првото место, а својот прв суперавтомобил го добил уште во 1999 Се појави снимка стара околу дваесетина години на која тогаш 28-годишниот Елон Маск, штотуку ...

Милијардерот Илон Маск трага по „специјален“ стручњак

Канал5 - 23.01.2021

Милијардерот Илон Маск, извршниот директор на Тесла, има одредени проблеми со својот имиџ на социјалните мрежи, поточно со негативните коментари испратени до него и неговата компанија. Поради тоа компанијата Тесла објави оглас за работа во кој се ...

Илон Маск ја сака Кина. И Кина го сака Илон Маск

Пари - 23.01.2021

Компанијата на Илон Маск, Тесла, во Шангај, работи со полна пареа. Според еден извршен директор, Тесла не добила само зелено светло од владата да се врати на работа, туку имала и полициска придружба.

(ВИДЕО) „Тесла“ вози а тој спие

Екран - 23.01.2021

Дали ова не чека во иднина? Tesla навистина се обидува да развие автономни возила, но сè уште не е можно возилото да се движи самостојно, туку е потребна „помош“ и контрола на возачот. Сепак, тоа не ги спречува сопствениците на автомобилите „Тесла“ ...

Илон Маск дава 100 милиони долари на тој што ќе развие најдобра технологија за ловење на CO2

Иновативност - 23.01.2021

Шефот на Tesla Motors, претприемачот Илон Маск, вчера на Twitter вети 100 милиони долари награда за развој на најдобрата технологија за ловење на емисијата на јаглерод диоксид. Заловувањето на емисијата која ја загрева планетата е многу битен дел од ...

Спиел на кауч, навечер пишувал кодови, работел по 120 часа неделно – неговиот успех не е постигнат „преку ноќ“

Точка - 23.01.2021

Тој сега помладите генерации ги советува „многу повеќе да ризикуваат, отколку да работат напорно“. Илон Маск е работохолик, некој кој има големи идеи, амбиции и огромно богатство, но започнал многу скромно.

Маск нуди 100 милиони долари за најдобрата технологија за „ловење“ јаглерод

Независен - 22.01.2021

Шефот на Тесла МОторс, претприемачот Елон Маск, на Твитер вети 100 милиони долари награда за равој на технологија за фаќање емисии на јаглерод диоксид. „Донирам 100 милиони долари награда за најдобрата технологија за фаќање јаглерод“, напиша Маск, ...

Илон Маск донира 100 мио. $ награда за пронаоѓач на технологија за собирање СО2

Automedia - 22.01.2021

Илон Маск ги поттикнува иноваторите ширум светот да пронајдат делотворна технологија што ќе го собира СО2 од атмосферата. Шефот на Tesla и техно-милијардер бара нови начини за собирање на штетната концентрација на СО2 во атмосферата.