TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мета се сретнал со Харадинај во Приштина

24Инфо - 22.07.2019

Албанскиот претседател Илир Мета вчера доцна попладне престојувал во Приштина каде се сретнал со поранешниот косовскиот премиер Рамуш Харадинај. Претседателот Мета на Фејсбук изјави дека е среќен што се сретнал со Харадинај во Приштина.

Харадинај: Да се почитуваат рековите за одржување избори

Алсат-М - 22.07.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај вели дека треба да се почитуваат временските рокови за одржување на избори. Според Харадинај, нема причина да се одложуваат изборите. Во интервју за Радио Слободна Европа Харадинај, ги кажа причините што го натераа ...

Харадинај: Не сакаме Додик република во Косово

Р.С.Европа - 22.07.2019

Косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај, преку „Фејсбук“ им се заблагодари на неговите поддржувачи и порача дека не сака „Додик република во Косово“. „Бараме признавање, а не поделба на Косово, а не ‘Додик република’ во Косово“, напиша тој на ...

Косовоските политичари жалат поради оставката на Харадинај

Призма - 22.07.2019

Коментари на жалење на косовските функционери и политичари, предизвика денешната шокантна оставка на Рамуш Харадинај, до која дојде откако Специјализираното обвинителство на Косово во Хаг, кое води истраги за злосторствата извршени за време и по ...

Харадинај поднесе оставка

Призма - 22.07.2019

Како што денеска на прес-конференција во Приштина изјави Харадинај, тој поднесува оставка бидејќи бил повикан да даде исказ пред Специјаизираното обвинителство на Косово, кое спроведува истраги за злосторства извршени за време и по војната на ...

Вулин: Оставката на Харадинај – фарса

Слободен Печат - 22.07.2019

Вулин рече дека станува збор за „игра за внатрешна употреба“. Оставката на Рамуш Харадинај, поради покана од Специјалниот суд да биде сослушан како осомничен, е фарса и начин да се задоцни и прекине дијалогот, но и да се стави товарот врз Србија.

Харадинај плаќа за злосторства или за таксите и границите

Независен - 22.07.2019

Косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај, вчера се појави на откривањето на статуите во „Меморијалната академија на патриотите“ во Ораховац. Веќе денеска тој ќе се појави во новоформираниот Специјален суд во Хаг каде е осомничен за злосторства ...

Харадинај напиша на „Фејсбук“ дека не сакаат „Додик република“ во Косово

Макфакс - 22.07.2019

Рамуш Харадинај, премиерот во оставка на привремените приштински институции, се јави на „Фејсбук“ за прв пат откако поднесе оставка на функцијата што ја вршеше. Тој им се заблагодари на сите за поддршката што му ја даваа во изминатите неколку дена и ...

Тачи: Одлуката на Меѓународниот суд за правда – најголема меѓународна победа на Косово

Локално - 22.07.2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи, по повод деветтата годишнина од пресудата на Меѓународнит суд за правда (МСП) дека независноста на Косово е легитимна и правична, оцени дека таа одлука е најголемата меѓународна победа на Република Косово, јави ...

РТК: Вонредните избори во Косово на 8 септември

Слободен Печат - 22.07.2019

Според извори на РТК, Тачи одлучил да објави вонредни избори кои ќе се одржат на 8-ми септември Вонредните избори во Косово ќе се одржат на 8. септември, се дознава од извори во косовското претседателство.

РТК: Вонредните избори во Косово ќе се одржат на 8 септември

Независен - 22.07.2019

Државната радио-телевизија на Косово РТК, повикувајќи се на извори во кабинетот на претседателот на државата, објави дека вонредните избори, по оставката на премиерот Рамуш Харадинај, ќе се одржат на 8 септември годинава, јави дописникот на МИА од ...

Вонредни избори во Косово на 8 септември?

PressingTV - 22.07.2019

Вонредни парламентарни избори во Косово, по оставката на косовскиот премиер Рамуш Харадинај, ќе се одржат на 8 септември, извести државната радио-телевизија повикувајќи се на извори во кабинетот на претседателот на државата.

Месечината и замрзнатиот Балкан

Н.Македонија - 22.07.2019

„Ако можеме да испратиме човек на Месечината, сигурно можеме да го пронајдеме патот Белград и Приштина да се најдат на преговарачката маса“, напиша американскиот амбасадор во Белград Кајл Скат, по најавите за обновување на дијалогот меѓу Србија и ...

Харадинај: Косово е денес посилно од кога и да е

24Инфо - 22.07.2019

Косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај, на деветтата годишнина од пресудата на Меѓународниот суд за правда (МСП) дека независноста на Косово е легитимна и правична, порача дека државата денес е посилна од кога и да е, јави дописникот на ...

Зошто Мета и Харадинај се сретнаа во еден ресторан во Приштина?

Слободен Печат - 22.07.2019

Мета беше меѓу првите политичари кои реагираа по оставката на Харадинај. Албанскиот претседател, Илир Мета, се сретнал во Приштина со косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај. Веста ја објави самиот Харадинај преку постирање на Фејсбук, ...

Премиерот на Косово во оставка, денес сепак се појави во Владата

Алсат-М - 21.07.2019

Иако пред два дена ја објави својата оставка од премиерската функција, Рамуш Харадинај денеска ја продолжи агендата, појавувајќи се на откривањето на статуата на патриотот Шејх Михедин Шеху на 21 -годишнината од неговото загинување.

Вучиќ: Оставката на Харадинај е политички трик

Тера - 21.07.2019

Србија за случувањата во Приштина мора да реагира смирено, одмерено, трезвено и без каква било еуфорија, рече српскиот претседател Александар Вучиќ по повод оставката на косовскиот премиер Рамуш Харадинај.

Харадинај поднесе оставка, но денеска дојде на работа

Слободен Печат - 21.07.2019

Денеска Харадинај продолжи со својата агенда и присуствуваше на спомен-академија во Ораховац. Рамуш Харадинај иако поднесе оставка како премиер на Косово пред два дена, тој сепак продолжува да ја извршува функцијата.

Албанскиот претседател Мета се сретнал со Харадинај во Приштина

Либертас - 22.07.2019

Албанскиот претседател Илир Мета вчера доцна попладне престојувал во Приштина каде се сретнал со поранешниот косовскиот премиер Рамуш Харадинај. Претседателот Мета на Фејсбук изјави дека е среќен што се сретнал со Харадинај во Приштина.

Оставката на Харадинај ги враќа во игра Тачи и поделбата на Косово

Локално - 21.07.2019

Со оставката на Рамуш Харадинај претседателот Хашим Тачи останува без главниот конкурент. Тоа би можело да ја врати на маса идејата за размена на територии, коментира Вилма Филај-Балвора Дваесет години по војната на Косово многу рани остануваат ...

Новата група беше испрашувана во најголема тајност: Сведоците против Харадинај мистериозно беа убивани

PressingTV - 21.07.2019

Последниве неколку месеци во врска со злостортвата од страна на Рамуш Харадинај сослушани се околу 20 сведоци, Албанци и Срби. Сослушувањето е направено во најголема тајност на Северот на Косово или во Белград, пишува „Курир.рс“.

ВЕСЕЛИ: Неизбежни се избори во Косово, ДПК е подготвена

Фактор - 21.07.2019

По оставката на Рамуш Харадинај, лидерот на Демократската партија на Косово (ДПК), Кадри Весели, изјави дека предвремените парламентарни избори во Косово се неизбежни и дека ДПК е подготвена за избори.

Харадинај напиша на „Фејсбук“ дека не сакаат „Додик република“ во Косово

Точка - 22.07.2019

Рамуш Харадинај, премиерот во оставка на привремените приштински институции, се јави на „Фејсбук“ за првпат откако поднесе оставка на функцијата што ја вршеше. Тој им се заблагодари на сите за поддршката што му ја даваа во изминатите неколку дена и ...

Тачи: Одлуката на Меѓународниот суд за правда – најголема меѓународна победа на Косово

А1 On - 22.07.2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи, по повод деветтата годишнина од пресудата на Меѓународнит суд за правда (МСП) дека независноста на Косово е легитимна и правична, оцени дека таа одлука е најголемата меѓународна победа на Република Косово, јави ...

Оставката на Харадинај поздравена од САД

Сител - 20.07.2019

Политички трик или борба за слобода и демократија? Оставката на косовскиот премиер Харадинај предизвика дијаметрално спротивни реакции од различни политички субјекти. Според српскиот претседател Вучиќ, оставката е само еден политички трик за да се ...

Вучиќ: Без еуфорија, оставката е политички трик на Харадинај

МКД - 20.07.2019

Претседателот на Србија Александар Вучиќ свика конференција за медиумите по повод реакциите на оставката на косовскиот премиер Рамуш Харадинај и евентуалните импликации на таа оставка. „Ја разбираме радоста, но не би сакал да изразам некакво ...

РТК: Вонредните избори во Косово ќе се одржат на 8 септември

Сител - 22.07.2019

Државната радио-телевизија на Косово РТК, повикувајќи се на извори во кабинетот на претседателот на државата, објави дека вонредните избори, по оставката на премиерот Рамуш Харадинај, ќе се одржат на 8 септември годинава, јави дописникот на МИА од ...

Вучиќ: Оставката на Харадинај е политички трик, ќе се врати за 48 часа

24 Вести - 20.07.2019

Смирено, одмерено, трезвено и без каква било еуфорија, ваква мора да биде реакцијата на Србија во однос на случувањата во Приштина, порача во денешното обраќање српскиот претседател Александар Вучиќ, оценувајќи дека оставката на премиерот на Косово, ...

Харадинај: Косово е денес посилно од кога и да е

CivilMedia - 22.07.2019

Косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај, на деветтата годишнина од пресудата на Меѓународниот суд за правда (МСП) дека независноста на Косово е легитимна и правична, порача дека државата денес е посилна од кога и да е, јави дописникот на ...

Весели: Вонредни избори се неизбежни по оставката на Харадинај

Макфакс - 20.07.2019

Лидерот на Демократска партија на Косово (ПДК) и претседател на косовското Собрание, Кадри Весели, изјави дека, вонредните избори во земјата се неизбежни и дека неговата партија е подготвена за нив, кога и да бидат закажани, пренесе Б92.

Весели: ПДК е подготвена за вонредни избори, набргу ќе се одреди датумот

24Инфо - 20.07.2019

Лидерот на владејачката Демократска партија на Косово (ПДК) и претседател на косовското Собрание, Кадри Весели изјави дека по вчерашната оставка на премиерот Рамуш Харадинај, вонредните избори во земјата се неминовни и дека неговата партија е ...

Реакции по оставката на Рамуш Харадинај

Либертас - 20.07.2019

Низа реакции пристигнаа по оставката на косовскиот премиер Рамуш Харадинај. Американскиот Стејт департментот ја поздрави одлуката на Харадинај да соработува со Специјалното обвинителство за злосторствата на ОВК во Хаг.

По падот на косовската влада опозицијата бара, но и неизбежни се предвремени избори

Скопје1 - 20.07.2019

Лидерот на владејачката Демократска партија на Косово (ПДК) и претседател на косовското Собрание, Кадри Весели изјави дека по вчерашната оставка на премиерот Рамуш Харадинај, вонредните избори во земјата се неминовни.

Ова е убавата сопруга на косовскиот премиер- кога ќе дознаете со што се занимава Анита ќе ви стане јасно зошто двајцата ...

Курир - 20.07.2019

Премиерот на Косово Рамуш Харадинај поднесе оставка од функцијата поради повикот од Хашкиот суд кој го повика да се јави во Хаг поради сомневање за направено свирепо злосторство. По оваа вест јавноста овие денови со нетрпение се интересира за ...

Ахмети до Харадинај: Убеден сум дека ќе ја докажеш праведната борба на овој народ за слобода

Скопје1 - 20.07.2019

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, преку социјалните мрежи реагираше по одлуката на косовскиот премиер Рамуш Харадинај да поднесе оставка од функцијата, откако доби покана да се појави пред Специјалниот суд во својство на ...

Харадинај поднесе оставка, но денеска дојде на работа

Република - 21.07.2019

Рамуш Харадинај иако поднесе оставка како премиер на Косово пред два дена, тој сепак продолжува да ја извршува функцијата. Денеска тој продолжи со својата агенда и присуствуваше на спомен-академија во Ораховац.

Албанскиот претседател Мета се сретнал со Харадинај во Приштина

Независен - 22.07.2019

Албанскиот претседател Илир Мета вчера доцна попладне престојувал во Приштина каде се сретнал со поранешниот косовскиот премиер Рамуш Харадинај. Претседателот Мета на Фејсбук изјави дека е среќен што се сретнал со Харадинај во Приштина.

Оставката на Харадинај ги враќа во игра Тачи и поделбата на Косово

Либертас - 21.07.2019

Со оставката на Рамуш Харадинај претседателот Хашим Тачи останува без главниот конкурент. Тоа би можело да ја врати на маса идејата за размена на територии, коментира Вилма Филај-Балвора Дваесет години по војната на Косово многу рани остануваат ...

Тачи: Одлуката на Меѓународниот суд за правда – најголема меѓународна победа на Косово

24Инфо - 22.07.2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи, по повод деветтата годишнина од пресудата на Меѓународнит суд за правда (МСП) дека независноста на Косово е легитимна и правична, оцени дека таа одлука е најголемата меѓународна победа на Република Косово, јави ...

РТК: Вонредните избори во Косово ќе се одржат на 8 септември

Локално - 22.07.2019

Државната радио-телевизија на Косово РТК, повикувајќи се на извори во кабинетот на претседателот на државата, објави дека вонредните избори, по оставката на премиерот Рамуш Харадинај, ќе се одржат на 8 септември годинава, јави дописникот на МИА од ...

Харадинај: Косово е денес посилно од кога и да е

Локално - 22.07.2019

Косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај, на деветтата годишнина од пресудата на Меѓународниот суд за правда (МСП) дека независноста на Косово е легитимна и правична, порача дека државата денес е посилна од кога и да е, јави дописникот на ...

Весели: Подготвени сме за предвремени избори

Скопје1 - 20.07.2019

Лидерот на Демократска партија на Косово (ПДК) и претседател на косовското Собрание, Кадри Весели, изјави дека вонредните избори во земјата се неизбежни и дека неговата партија е подготвена за нив, кога и да бидат закажани, пренесе Б92.

Весели: ПДК е подготвена за вонредни избори, набргу ќе се одреди датумот

Вечер - 20.07.2019

Лидерот на владејачката Демократска партија на Косово (ПДК) и претседател на косовското Собрание, Кадри Весели изјави дека по вчерашната оставка на премиерот Рамуш Харадинај, вонредните избори во земјата се неминовни и дека неговата партија е ...

Ова е убавата сопруга на косовскиот премиер- кога ќе дознаете со што се занимава Анита ќе ви стане јасно зошто двајцата ...

Пулс24 - 20.07.2019

Премиерот на Косово Рамуш Харадинај поднесе оставка од функцијата поради повикот од Хашкиот суд кој го повика да се јави во Хаг поради сомневање за направено свирепо злосторство. По оваа вест јавноста овие денови со нетрпение се интересира за ...

Харадинај поднесе оставка, но денес дојде на работа

Вечер - 21.07.2019

Рамуш Харадинај, иако поднесе оставка како премиер на Косово пред два дена, тој, сепак, продолжува да ја извршува функцијата. Денес тој продолжи со својата агенда и присуствуваше на спомен-академија во Ораховац.

Албанскиот претседател Мета се сретна со Харадинај во Приштина

А1 On - 22.07.2019

Албанскиот претседател Илир Мета вчера доцна попладне престојувал во Приштина каде се сретнал со поранешниот косовскиот премиер Рамуш Харадинај. Претседателот Мета на Фејсбук изјави дека е среќен што се сретнал со Харадинај во Приштина.

Тачи: Одлуката на Меѓународниот суд за правда – најголема меѓународна победа на Косово

Опсервер - 22.07.2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи, по повод деветтата годишнина од пресудата на Меѓународнит суд за правда (МСП) дека независноста на Косово е легитимна и правична, оцени дека таа одлука е најголемата меѓународна победа на Република Косово, јави ...

На 8 септември вонредни избори во Косово

+инфо - 22.07.2019

Државната радио-телевизија на Косово РТК, повикувајќи се на извори во кабинетот на претседателот на државата, објави дека вонредните избори, по оставката на премиерот Рамуш Харадинај, ќе се одржат на 8 септември годинава, јави дописникот на МИА од ...

Харадинај: Косово е денес посилно од кога и да е

Вечер - 22.07.2019

Косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај, на деветтата годишнина од пресудата на Меѓународниот суд за правда (МСП) дека независноста на Косово е легитимна и правична, порача дека државата денес е посилна од кога и да е, јави дописникот на ...

Весели: ПДК е подготвена за вонредни избори, набргу ќе се одреди датумот

Сител - 20.07.2019

Лидерот на владејачката Демократска партија на Косово (ПДК) и претседател на косовското Собрание, Кадри Весели изјави дека по вчерашната оставка на премиерот Рамуш Харадинај, вонредните избори во земјата се неминовни и дека неговата партија е ...