TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Обвинителството отвори предмет за Дрисла

Телма - 12.01.2018

Дрисла под истрага на скопското обвинителство. По допрен глас ќе утврдува дали депонијата го загадува Скопје. Доколку утврди кривична одговорност, на службеното лице му се закануваат најмалку четири години затвор.

Јавното обвинителство отвори постапка за „Дрисла“

24 Вести - 12.01.2018

Дали Дрисла сторила кривично дело - загадување на животната средина и природата ќе истражува јавното обвинителство. Од обвинителството денеска информираат дека по допрен глас отвориле постапка за загадување на животната средина и побарале од ...

ОЈО отвори постапка против „Дрисла“, Шилегов ги провоцира другите институции

ТВ21 - 12.01.2018

Поради континуираното загадување на воздухот во Скопје, Основното јавно обвинителство отвори постапка за кривично дело за Загадување на животната средина и природата. „Надлежниот јавен обвинител испрати барање до Министерството за животна средина и ...

Сомнежи за зголемување на канцерогени заболувања во околината на Дрисла?

Р.С.Европа - 12.01.2018

Дел од екологистите имаат дојави за зголемување на канцерогени заболувања во околината на Дрисла, но од јавното здравство рекоа дека немаат информации и оти само испитувања по акредитирани методи може да дадат релевантни резултати.

Обвинителство отвори истрага за „Дрисла“ по допрен глас

Фокус - 12.01.2018

Од Основното јавно обвинителство Скопје информираат дека по допрен глас е отворен предмет за работењето во депонијата „Дрисла“-Скопје за кривично дело Загадување на животната средина и природата од чл.218 од Кривичниот законик.

ЈО отвори истрага за депонијата Дрисла

Алфа - 12.01.2018

Скопското јавно обвинителство, по допрен глас отвори истрага за депонијата „Дрисла”. Сомнежите на обвинителството одат во насока дека депонијата извршила кривично дело загадување на животната средина и природата, казниво по член 218, од Кривичниот ...

Шилегов: Град Скопје уште во 2012 година издал меница за набавка на нова печка, а печка нема

Канал5 - 12.01.2018

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, смета дека одговорноста за тоа зошто било дозволено досега инсинераторот на депонијата Дрисла да работи без филтри е на поранешните градоначалници на градот и екс-министрите и заменици министри за животна ...

ОЈО отвори истрага за Дрисла по допрен глас

МРТ - 12.01.2018

За целосно утврдување на фактите, до Министерството за животна средина и просторно планирање е испратено барање за да добие податоци во врска со досегашна извршена контрола за работењето на депонијата Дрисла, соопштуваат од Обвинителството.

(ВИДЕО) Шилегов: Во 2012 година „Дрисла“ требала да добие нова печка

А1 On - 12.01.2018

Депонијата „Дрисла“ во 2012 година требала да добие нова печка со што ќе се замени старата која е неисправна и токсична, но тоа не се случило од непознати причини, информираше Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на денешната прес ...

Според Шилегов уште во 2012 Дрисла требало да купи нова печка

Фактор - 12.01.2018

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов откри дека скопската депонија Дрисла уште во 2012 година требало да набави нова печка за согорување на медицински отпад, но оваа набавка никогаш не била реализирана.

ОЈО ќе ја истражува работата на Дрисла

Алфа - 12.01.2018

Скопското јавно обвинителство, по допрен глас отвори истрага за депонијата Дрисла. Скопското јавно обвинителство, по допрен глас отвори истрага за депонијата Дрисла. Сомнежите на обвинителството одат во насока дека депонијата извршила кривично дело ...

Депонијата Дрисла лани остварила профит од 680.000 евра

Фокус - 12.01.2018

Кога пред шест години депонијата Дрисла доби концесионер, италијанскиот конзорциум ФЛЦ Амбиенте, според студијата направена од страна на Светска Банка и понудата на ФЦЛ „Амбиенте“, се предвидуваше депонијата да прави профит од околу 5 милиони евра ...

Скопскиот регион ќе добие две претоварни станици...

Н.Македонија - 12.01.2018

Скопскиот регион ќе добие две претоварни станици Скопскиот регион ќе добие две претоварни станици. Првата во Шуто Оризари, која ќе ги опслужува општините Бутел, Ѓорче Петров, Карпош, Сарај, Чучер-Сандево и Шуто Оризари.

Директорот на Дрисла: Печката за согорување медицински отпад не загадува

Алсат-М - 11.01.2018

Директорот на депонијата Дрисла, Горан Ангелов, тврди дека печката за согорување медицински отпад, донација на Велика Британија, не загадува. Спротивно на неговиот став, британски „Гардијан“ уште во 2001-ва година предупреди дека, Обединетото ...

Новиот инсинератор во Дрисла ќе согорува медицински отпад и ќе произведува струја

AKO - 11.01.2018

,,Сите потребни процедури и документи/дозволи за набавка на нов инсинератор се завршени и согласно склучениот договор се очекува опремата да пристигне до средината на април ,по кој период во рок од 45 дена би се пристапило кон монтажа на истата, а ...

Вонреден надзор во депонијата Дрисла, не е утврдена радијација

Скопје инфо - 11.01.2018

Државниот инспекторат за животна средина вчера извршил вонреден инспекциски надзор на депонијата за комунален отпад Дрисла. Утврдено е дека се почитува решението за неработење на инцелераторот (специјална печка за согорување медицински отпад) во ...

Директорот на Дрисла: Печката за согорување медицински отпад не загадува

Press24 - 11.01.2018

Директорот на депонијата Дрисла, Горан Ангелов, тврди дека печката за согорување медицински отпад, донација на Велика Британија, не загадува. За разлика од неговиот став, британски „Гардијан“ уште во 2001-ва година предупреди дека, Обединетото ...

За десет години Дрисла заработила најмалку 4,7 милиони евра од палење медицински отпад

еМагазин - 11.01.2018

Најмалку 4,7 милиони евра заработила Дрисла од согорување на медицински отпад за десет години, за периодот од 2005 до 2015 година, покажуваат податоците на депонијата Дрисла. За десет години, биле согорени 5.176.808 килограми медицински отпад.

ОЈО отвори постапка против „Дрисла“, Шилегов ги провоцира другите институции

Република - 12.01.2018

Поради континуираното загадување на воздухот во Скопје, Основното јавно обвинителство отвори постапка за кривично дело за Загадување на животната средина и природата. „Надлежниот јавен обвинител испрати барање до Министерството за животна средина и ...

РСЕ: Сомнежи за зголемување на канцерогени заболувања во околината на Дрисла?

Бриф - 12.01.2018

Дел од екологистите имаат дојави за зголемување на канцерогени заболувања во околината на Дрисла, но од јавното здравство рекоа дека немаат информации и оти само испитувања по акредитирани методи може да дадат релевантни резултати.

ОJO Скопје отвори постапка за Загадување на животната средина и природата

Слободен Печат - 12.01.2018

По допрен глас отворен е предмет во Основното јавно обвинителство Скопје за кривично дело Загадување на животната средина и природата од чл.218 од Кривичниот законик. Во насока на утврдување на фактите, надлежниот јавен обвинител испрати барање до ...

Шилегов: Град Скопје уште во 2012 година издал меница за набавка на нова печка, а печка нема

еМагазин - 12.01.2018

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, смета дека одговорноста за тоа зошто било дозволено досега инсинераторот на депонијата Дрисла да работи без филтри е на поранешните градоначалници на градот и екс-министрите и заменици министри за животна ...

По допрен глас ОЈО ќе истражува дали Дрисла ја загадува животната средина

Фактор - 12.01.2018

Основното јавно обвинителсто по допрен глас отвори предмет за кривично дело- загадување на животната средина и природата. До Министерството за животна средина и просторно планирање е испратено барање за да добие податоци во врска со досегашна ...

ОЈО отвори истрага за Дрисла

Press24 - 12.01.2018

До Министерството за животна средина и просторно планирање е испратено барање за да добие податоци во врска со досегашна извршена контрола за работењето на депонијата Дрисла, соопштуваат од Обвинителството.

Шилегов: „Дрисла“ требала да добие нова печка во 2012 година

ТВ21 - 12.01.2018

Депонијата „Дрисла“ во 2012 година требала да добие нова печка, но тоа не се случило од непознати причини, информираше Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на денешната прес конференција.

Скопскиот регион ќе добие две претоварни станици

Канал5 - 12.01.2018

Скопскиот регион ќе добие две претоварни станици. Првата во Шуто Оризари, која ќе ги опслужува општините Бутел, Ѓорче Петров, Карпош, Сарај, Чучер-Сандево и Шуто Оризари. Втората ќе биде во „Вардариште“, во Гази Баба, и ќе ги опслужува општините ...

До април треба да се набави нов инсинератор за „Дрисла“

Скопје инфо - 11.01.2018

Од 1 јануари годинава инсинераторот во депонијата „Дрисла“ не работи, додека во април ќе биде набавен нов инсинератор за горење на медициниски отпад, брифираа на вчерашниот брифинг со новинарите, градоначалникот Петре Шилегов заедно со ...

Директорот на Дрисла: Печката за согорување медицински отпад не загадува

Скопје24 - 11.01.2018

Директорот на депонијата Дрисла, Горан Ангелов, тврди дека печката за согорување медицински отпад, донација на Велика Британија, не загадува. За разлика од неговиот став, британски „Гардијан“ уште во 2001-ва година предупреди дека, Обединетото ...

Сомнежи за зголемување на канцерогени заболувања во околината на Дрисла?

Либертас - 12.01.2018

Дел од екологистите имаат дојави за зголемување на канцерогени заболувања во околината на Дрисла, но од јавното здравство рекоа дека немаат информации и оти само испитувања по акредитирани методи може да дадат релевантни резултати.

OJO по допрен глас отвори постапка за Дрисла  за загадување на животната средина и природата

Либертас - 12.01.2018

По допрен глас отворен е предмет во Основното јавно обвинителство Скопје за кривично дело Загадување на животната средина и природата од чл.218 од Кривичниот законик. Во насока на утврдување на фактите, надлежниот јавен обвинител испрати барање до ...

Шилегов: Во 2012 година издена меница за набавка на нова печка, печка нема...

Н.Македонија - 12.01.2018

Шилегов: Во 2012 година издена меница за набавка на нова печка, печка нема Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, смета дека одговорноста за тоа зошто било дозволено досега печката за отпад на депонијата Дрисла да работи без филтри е на ...

Две претоварни станици во Шуто Оризари и Вардариште ќе добие Скопскиот регион

Скопје инфо - 12.01.2018

Скопскиот регион ќе добие две претоварни станици. Првата во Шуто Оризари, која ќе ги опслужува општините Бутел, Ѓорче Петров, Карпош, Сарај, Чучер-Сандево и Шуто Оризари. Втората ќе биде во „Вардариште“, во Гази Баба, и ќе ги опслужува општините ...

Сомнежи за зголемување на канцерогени заболувања во околината на Дрисла?

Локално - 12.01.2018

Дел од екологистите имаат дојави за зголемување на канцерогени заболувања во околината на Дрисла, но од јавното здравство рекоа дека немаат информации и оти само испитувања по акредитирани методи може да дадат релевантни резултати.

ОЈО отвори предмет против Дрисла за загадување на животната средина

Мета - 12.01.2018

По допрен глас, Основното јавно обвинителство Скопје отвори предмет за кривично дело, загадување на животната средина и природата, информираат од таму. „Во насока на утврдување на фактите, надлежниот јавен обвинител испрати барање до Министерството ...

ОЈО отвори предмет против Дрисла за кривично дело Загадување на животната средина и природата

еМагазин - 12.01.2018

По допрен глас отворен е предмет во Основното јавно обвинителство Скопје за кривично дело Загадување на животната средина и природата од чл.218 од Кривичниот законик, информираат од ОЈО. „Во насока на утврдување на фактите, надлежниот јавен ...

Обвинителството отвори истрага за загадувањето

Канал 77 - 12.01.2018

По допрен глас отворен е предмет во Основното јавно обвинителство Скопје за кривично дело Загадување на животната средина и природата од чл.218 од Кривичниот законик. Обвинителството соопштува дека во насока на утврдување на фактите, надлежниот ...

ОЈО ќе истражува дали Дрисла загадува

+инфо - 12.01.2018

По допрен глас отворен е предмет во Основното јавно обвинителство е за кривично дело Загадување на животната средина и природата. Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека по допрен глас отвори постапка во врска со работата на депонијата ...

Обвинителството отвори постапка за Дрисла по допрен глас

24 Вести - 12.01.2018

Основното јавно обвинителство Скопје отвори истрага по допрен глас за депонијата „Дрисла“ за загадување на животната средина. „Во насока на утврдување на фактите, надлежниот јавен обвинител испрати барање до Министерството за животна средина и ...

ОЈО отвори истрага за Дрисла по допрен глас...

Н.Македонија - 12.01.2018

ОЈО отвори истрага за Дрисла по допрен глас Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека по допрен глас отвори постапка во врска со работата на депонијата Дрисла за загадување на животната средина и природата.

Обвинителството отвори истрага за загадувањето од Дрисла

Нова ТВ - 12.01.2018

Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека по допрен глас е отворен предмет за работењето во депонијата „Дрисла“-Скопје за кривично дело Загадување на животната средина и природата од чл.218 од Кривичниот законик.

ОЈО отвори истрага за Дрисла по допрен глас

Алсат-М - 12.01.2018

Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека по допрен глас отвори постапка во врска со работата на депонијата Дрисла за загадување на животната средина и природата. – По допрен глас отворен е предмет во Основното јавно обвинителство Скопје за ...

Обвинителството отвори истрага за „Дрисла“

Макфакс - 12.01.2018

По допрен глас Основното јавно обвинителство Скопје отвори предмет за работењето на депонијата за комунален отпад „Дрисла“, за кривично дело Загадување на животната средина и природата од чл.218 од кривичниот законик.

Обвинителството по допрен глас ќе го истражува загадувањето на воздухот од депонијата Дрисла

МКД - 12.01.2018

По допрен глас Основното јавно обвинителство Скопје отвори предмет за кривично дело Загадување на животната средина и природата од чл.218 од Кривичниот законик и ќе ги истражува наводите објавени во јавноста за загадување на воздухот од горење на ...

ОЈО отвара истрага за загадувањето од „Дрисла“

Стандард - 12.01.2018

ОЈО Скопје по допрен глас отвара предмет за кривично дело „Загадување на животната средина и природата“ од чл.218 од Кривичниот законик, соопштија денеска од Обвинителството. „Во насока на утврдување на фактите, надлежниот јавен обвинител испрати ...

ОJO по допрен глас отвори постапка за Загадување на животната средина и природата

ТВ21 - 12.01.2018

По допрен глас отворен е предмет во Основното јавно обвинителство Скопје за кривично дело Загадување на животната средина и природата од чл.218 од Кривичниот законик. Во насока на утврдување на фактите, надлежниот јавен обвинител испрати барање до ...

Обвинителството отвори истрага за работата на Дрисла

Р.С.Европа - 12.01.2018

Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека по допрен глас отворило предмет за кривично дело Загадување на животната средина и природата од Член 218 од Кривичниот законик во врска со работата на депонијата Дрисла.

Обвинителството отвори истрага за „Дрисла“

Вечер - 12.01.2018

По допрен глас Основното јавно обвинителство Скопје отвори предмет за работењето на депонијата за комунален отпад „Дрисла“, за кривично дело Загадување на животната средина и природата од чл.218 од кривичниот законик.

Обвинителството отвори истрага по допрен глас против ДРИСЛА за загадување на животната средина

Сакам да кажам - 12.01.2018

Основното јавно обвинителство Скопје отвори истрага за работењето на скопската депонија Дрисла за кривично дело загадување на животната средина и природата според член 218 од Кривичниот законик. ОЈО соопшти дека истрагата е отворена по допрен глас.

Обвинителството отвори истрага за „Дрисла“

А1 On - 12.01.2018

По допрен глас Основното јавно обвинителство Скопје отвори предмет за работењето на депонијата за комунален отпад „Дрисла“, за кривично дело Загадување на животната средина и природата од чл.218 од кривичниот законик.

Обвинителството отвори истрага за Дрисла по допрен глас

Канал5 - 12.01.2018

Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека по допрен глас отвори постапка во врска со работата на депонијата Дрисла за загадување на животната средина и природата. - По допрен глас отворен е предмет во Основното јавно обвинителство Скопје за ...