TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во трката за вакцина Русија се сврте кон дезинформациите

Независен - 27.11.2020

Медиумите поддржани од Кремљ, како Раша тудеј и „Спутник“ спроведуваат широка кампања да ги оцрнат вакцините од Западот и да ги истакнат предностите на руската вакцина Кога беа објавени две вакцини за Ковид-19 во една недела една од друга, секој ...

Русија од корона ќе вакцинира 400.000 војници

Канал5 - 27.11.2020

Русија има намера да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против ковид-19, најавил денеска министерот за одбрана Сергеј Шојгу, пренесува Ројтерс. Земјата денеска забележала рекорден дневен број од 27.543 нови случаи на инфекција.

СЗО: Вакцината ќе ни овозможи контрола врз вирусот

24 Вести - 27.11.2020

Вакцината ќе ни овозможи контрола врз вирусот но се дотогаш мораме да ги следиме здравствените препораки, вели Мајк Рајан, еден до главните експерти на светската здравствена организација во битката против пандемијата на коронавирусот.

Телефонски разговор меѓу Ердоган и Путин: Турција заинтересирана за руската вакцина

Локално - 27.11.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган објавил дека разговарал телефонски со неговиот руски колега Владимир Путин по прашањето за увоз на руската вакцина против коронавирус. „Вакцините се развиваат во Русија, Кина, во нашата земја.

Ердоган разговарал со Путин: Турција е заинтересирана за увоз на руска вакцина

Во Центар - 27.11.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека разговарал телефонски со неговиот руски колега Владимир Путин за прашањето за увоз на руски вакцини против вирусот корона. Зборуваме за увоз на вакцини со странски колеги, а разговарав и со Путин.

Кикиљас: Убеден сум дека повеќето граѓани ќе се вакцинираат против ковид-19

Слободен Печат - 27.11.2020

Убеден сум дека мнозинство наши сограѓани ќе разберат, правилно ќе се информираат и на крајот ќе се вакцинираат, вели министерот за здравство на Грција Василис Кикиљас во интервјуто за грчката телевизија „Open”, јави дописничката на МИА од Атина.

ИНТЕРВЈУ СО ПРОФ. Д-Р ПАНОВСКИ: Прогнозата за 2.000 заболени може да се реализира веднаш, 500 починати дневно е ...

Вечер Прес - 27.11.2020

Елизабета АРСОСКА Фото: Ѕвонко ПЛАВЕВСКИ Влегуваме во најкритичната фаза од пандемијата, кога бројот на новозаболени енормно расте, а застрашувачка е и бројката на починати. До кога ќе може здравствениот систем да го издржи притисокот од напливот на ...

Германска технологија за дистрибуција на вакцини

Локално - 27.11.2020

Борбата против пандемијата на коронавирус се води во епрувета – при тестирање и пронаоѓање на микроскопски супстанции за вакцината против Ковид-19. Но, кога ќе се најде вакцина, следниот голем предизвик е нејзината дистрибуција.

Ердоган: Турција e заинтересирана за руската вакцина против Ковид-19

Макфакс - 27.11.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека телефонски разговарал со неговиот руски колега Владимир Путин за прашањето за увоз на руски вакцини против коронавирусот. „Вакцините се развиваат во Русија, Кина, во нашата земја.

Русија ќе вакцинира 400.000 војници против коронавирусот

МКД - 27.11.2020

Русија има намера да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против ковид-19, рече во петокот министерот за одбрана Сергеј Шојгу, објави Ројтерс, додавајќи дека земјата штотуку забележала рекорден дневен број од 27.543 нови случаи ...

Канада ќе ја одобри употребата на вакцината на „Фајзер“ во декември

Република - 27.11.2020

Висок претставник на регулаторот за здравство во Канада најави дека земјата најверојатно ќе ја одобри употребата на вакцината на „Фајзер“ во декември, во исто време како и САД и Европската Унија.

Канада ќе ја одобри вакцината од „Фајзер“ следниот месец

Слободен Печат - 27.11.2020

Канада најверојатно ќе ја одобри вакцината од „Фајзер“ во декември, речиси во исто време кога тоа ќе го направат и САД и Европската унија, изјави висок претставник на здравственото регулаторно тело на земјата.

Русија ќе вакцинира 400.000 војници против короната

Локално - 27.11.2020

Русија има намера да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против Ковид-19, рече во петокот министерот за одбрана Сергеј Шојгу, пренесува Ројтерс, додавајќи дека земјата штотуку забележала рекорден дневен број од 27.543 нови ...

Почна масовната вакцинација во Русија: Војската меѓу првите ја прими вакцината „Спутник V“

Слободен Печат - 27.11.2020

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека почнало масовно вакцинирање против коронавирус меѓу припадниците на војската. – Во план е да се вакцинираат повеќе од 400.000 војници, рече Шојгу.

Болсонаро: Нема да се вакцинирам против корона, тоа е мое право

Канал5 - 27.11.2020

Бразилскиот претседател Јаир Болсонаро рекол дека нема да се вакцинира против коронавирус, што е најнова во низата изјави со кои изразува сомнеш во програмите за вакцинирање против тој вирус.

Ердоган разговарал со Путин за набавка на руската вакцина против Ковид-19

Република - 27.11.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти дека телефонски разговарал со неговиот руски колега Владимир Путин околу увоз на руски вакцини против корона вирусот. информира Ердоган. Телефонскиот разговор меѓу двајцата претсесатели се случил на 24 ...

Порталб.мк: Никој не планира да вметне микрочипови во нашите тела

Мета - 27.11.2020

Со почетокот на глобалната пандемија на ковид-19, започна жестока кампања на дезинформации. Во светот, бројот на жртви како резултат на КОВИД-19 надмина еден милион, додека во нашето општество сè уште се дискутира за постоењето на овој вирус.

Стигнаа резултатите од втората руска вакцина: Нема компликации кај доброволците

Слободен Печат - 27.11.2020

Првите 25 доброволци постари од 60 години, кои ја примија вакцината против коронавирусот развиена од рускиот истражувачки центар за вирологија и биотехнологија Вектор, немале никакви компликации, изјави денеска шефот на Центарот за инфективни ...

Русија ќе вакцинира 400.000 војници против корона

Макфакс - 27.11.2020

Русија има намера да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против Ковид-19, изјави министерот за одбрана Сергеј Шојгу, а пренесува „Ројтерс“, додавајќи дека земјата денеска забележала рекорден дневен број од 27.543 нови случаи на ...

Втората руска вакцина е безбедна и доаѓа наскоро? Производителите ги објавија најновите резултати од тестовите

Фактор - 27.11.2020

Втората руска вакцина е безбедна и доаѓа наскоро? Производителите ги објавија најновите резултати од тестовите Друга руска вакцина влегува во завршна фаза на тестирање, еве ги резултатите досега.

Канада ќе ја одобри вакцината на Фајзер во декември

Бизнис Вести - 27.11.2020

Отава, 27 ноември 2020 (МИА) – Канада најверојатно ќе ја одобри вакцината на Фајзер во декември, во исто време со САД и Европската унија, изјави висок претставник на регулаторот за здравство во земјата.

СЗО: Вакцината ќе ни овозможи контрола над вирусот

Канал5 - 27.11.2020

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, денес изјави дека почетокот на употребата на вакцината за корона треба да му даде на светот „значителна контрола над вирусот следната година“.

Унгарски лекари ќе ја надгледуваат изработката на вакцината Спутник V

Либертас - 27.11.2020

Русија ќе им дозволи на унгарски лекари и медицински експерти да го набљудуваат процесот на изработка на вакцината Спутник V против коронавирусот, изјави денеска унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто.

Вакцинираните против ковид-19 ќе добијат поголема слобода?

Н.Македонија - 27.11.2020

Автор: Џон Гапер Фајненшл тајмс Откако „Квантас“ неделава предупреди дека очекува да им дозволи меѓународни летови на само на патниците кои ќе приложат доказ дека се вакцинирани против коронавирус, пет други авиокомпании исто така планираат да ...

Русија ќе вакцинира 400.000 војници против коронавирусот

Опсервер - 27.11.2020

– Русија планира да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против Ковид-19, изјави денеска рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, пренесуваат британските медиуми, додавајќи дека земјата штотуку го регистрира рекордниот дневен ...

Трамп: За две недели започнуваме со достава на вакцината против коронавирусот

МКД - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера изјави дека испораките на вакцината против коронавирусот ќе започнат следната недела или една недела после тоа. Како дел од одбележувањето на Денот на благодарноста, Трамп за време на видео-разговорот со ...

Аеродромот во Амстердам подготвува ладилници за прием и транспорт на вакцините против Ковид-19

Република - 27.11.2020

Вработените во авиокомпанијата „КЛМ“ на аеродромот во Амстердам ,Шипол“, подготвуваат ладилници во кои ќе ги примат вакцините против Ковид-19, што мора да се чуваат на многу ниски температури и на тој начин да се дистрибуираат низ целиот свет.

Болсонаро: Нема да се вакцинирам против корона, тоа е мое право

МКД - 27.11.2020

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема да се вакцинира против коронавирусот, последната во низата изјави во кои се изразува сомнеж во програмата за вакцинација против опасниот вирус.

Трамп најави испорака на вакцината следната седмица, Болсонаро нема да се вакцинира

Нетпрес - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп најави во четвртокот дека испораките на вакцината против коронавирусот ќе започнат следната седмица, а неговиот политички истомисленик и поддржувач, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро во петокот порача дека ...

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирусот почнува следната недела

Макфакс - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека испораката на вакцина против коронавирус ќе започне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со американските трупи во странство преку видеоврска, како дел од прославата на Денот на ...

СЗО: Ковид нема целосно да се искорени, но вакцините ќе ни овозможат да го контролираме вирусот

360 степени - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера објави дека испораката на вакцината против коронавирус ќе започне следната недела Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан најави дека вакцината против ковид може ...

Во Индија годишно ќе се произведуваат 100 милиони дози руска вакцина

Макфакс - 27.11.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции и индиската фармацевтска компанија „Хетеро“ се договорија годишно во Индија да се произведуваат повеќе од 100 милиони дози вакцина против коронавирус Спутник 5, соопшти компанијата Гамалеја, која ја развива ...

Жаир Болсонаро не сака да ја прими вакцината против коронавирусот

Репортер - 27.11.2020

Претседателот на Бразил изјавил дека не сака да ја прими вакцината против коронавирусот. Тој објави видео преку социјалните мрежи во четвртокот вечерта и изјави дека Конгресот нема да донесе уредба со која ќе се воведе задолжителна вакцинација.

Доналд Трамп објави дека испораката на вакцината против вирусот корона ќе започне следната недела!

Во Центар - 27.11.2020

Актуелниот американски претседател Доналд Трамп објави дека испораката на вакцината против вирусот корона ќе започне следната недела. Тој рече дека вакцината првично ќе им биде испратена на лицата од фронтот, медицинскиот персонал и постарите ...

Русија вакцината против коронавирусот ќе ја произведува Индија

Акцент - 27.11.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) и индискиот производител на лекови „Хетеро“ објавија договор за производство на руската вакцина против Ковид-19 „Спутник V“ во Индија, објави денес новинската агенција РИА, наведувајќи дека планирано е ...

Аеродромот „Шипхол“ се подготвува со ладилници и за дистрибуција на вакцините против ковид-19

+инфо - 27.11.2020

Во ладилниците на аеродромот „Шипхол“ во Амстердам, работниците од авиокомпанијата „КЛМ“ се подготвуваат да ги примат вакцините против коронавирус, што мора да се чуваат на многу ниски температури и на тој начин да се дистрибуираат низ целиот свет.

Во Индија годишно ќе се произведуваат 100 милиони дози руска вакцина

Centar - 27.11.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции и индиската фармацевтска компанија „Хетеро“ се договорија годишно во Индија да се произведуваат повеќе од 100 милиони дози вакцина „спутник 5“ против коронавирусот, соопшти компанијата „Гамалеја“, која ја развива ...

СЗО за пандемијата: Вакцината ќе ни даде значителна контрола над вирусот следната година

Press24 - 27.11.2020

Еден од главните експерти на СЗО, Мајк Рајан рекол дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирус треба на светот да му донесе значителна контрола над вирусот следната година.

Северна Кореја се обидела да ги хакира јужнокорејските производители на вакцини против ковид-19

Слободен Печат - 27.11.2020

Јужнокорејската разузнавачка агенција денеска соопшти дека спречила обиди на Северна Кореја да ги хакира јужнокорејските компании кои развиваат вакцина против коронавирусот. Агенцијата Њуз 1 пренесува, повикувајќи се на член на Одборот за ...

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Макфакс - 27.11.2020

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема да прими вакцина против коронавирус. Тој во видео објава преку социјалните мрежи вели дека Конгресот нема да донесе декрет за воведување на задолжителна вакцинација и дека нема да се бара тоа ...

СЗО: Вакцината ќе ни овозможи контрола врз вирусот

Независен - 27.11.2020

Швајцарија – Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан изјави дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот треба да му даде на светот „значителна контрола над вирусот следната година“.

Економиите од кои најмногу се очекуваше лошо одговорија на кризата, листата изненадува

Пари - 27.11.2020

Како што Ковид-19 се ширеше низ целиот свет, беше сигурно дека напредните светски економии како САД и Велика Британија ќе се истакнат меѓу најдобрите, кои според некои параметри беа „најподготвени за пандемија“, но тоа не се покажа како точно.

Една земја ќе произведе 100 милиони дози од руската вакцина: Познато кога пристигнуваат првите дози

Локално - 27.11.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции и индиската фармацевтска компанија „Хетеро“ постигнаа договор за производство на повеќе од 100 милиони дози од првата регистрирана вакцина против коронавирусот „Спутник V“.

Болсонаро: Вакцинацијата во Бразил нема да биде задолжителна, никој не смее да ве тера да примите вакцина

Република - 27.11.2020

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема намера да прими вакцина против корона вирусот. Во видео-порака на социјалните мрежи, Болсонаро соопшти дека бразилскиот Конгрес нема да донесе уредба за воведување задолжителна вакцинација и ...

Трамп потврди дека испораката на вакцината ќе започне во следните две недели

Локално - 27.11.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп потврди дека испораката на вакцината против коронавирус ќе започне следната недела или една недела подоцна. Како дел од Денот на благодарноста, Трамп за време на видео интервјуто со американските трупи во странство ...

Во Индија годишно ќе се произведуваат над 100 милиони вакцини „Спутник V”

24Инфо - 27.11.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции и индиската фармацевтска компанија „Хетеро” се договорија во Индија годишно да се произведуваат по повеќе од 100 милиони дози од вакцината против коронавирусот „Спутник V” , соопшти денеска руската компанија за ...

Болсонаро: Не сакам да примам вакцина против коронавирус, тоа е мое право

Опсервер - 27.11.2020

– Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема намера да прими вакцина против коронавирус. Во синоќешната видео-порака на социјалните мрежи тој кажа дека бразилскиот Конгрес нема да донесе уредба за воведување на задолжителна вакцинација ...

За неколку дена почнува дистрибуцијата на вакцината против Ковид 19 во САД

AKO - 27.11.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека во текот на идната недел, најверојатно четврток, ќе почне да се дистрибуира новата вакцина против Ковид 19 низ Соединиетите Американски Држави, пренесува Ројтерс.

СЗО : Внимателно за Божиќ и Нова година

Канал5 - 26.11.2020

Еден од главните експерти на СЗО, Мајк Рајан, вели дека почетокот на употребата на вакцината против короната треба да му даде на светот „значителна контрола над вирусот следната година“. "Животот на кој сме навикнати пред пандемијата - мислам дека е ...

Трамп: Испораката на вакцините против коронавирусот почнува следната недела

Слободен Печат - 26.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека испораката на вакцини против коронавирусот би требала да почне следната недела. Трамп додаде дека здравствените работници и постарите лица ќе бидат меѓу првите кои ќе ја добијат вакцината против ...