TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Samsung Galaxy A5 (2017): Телефон со ѕверска батерија!

GSM.mk - 12.02.2017

Според тестовите направени за издржливоста на батеријата на Samsung Galaxy A5 (2017), уредот постигна подобри резултати од повеќето популарни телефони достапни на пазарот... 5.2 инчниот Galaxy A5 (2017) има батерија од 3000mAh, која според Samsung ...

iPhone 8 ќе има Iris скенер!?

Телефони.мк - 11.02.2017

Во период кога сме сеуште далеку од официјалната промоција на iPhone 8 се шират најлудите шпекулации, па така сега протече вест дека следниот смартфон на Apple ќе има вграден Iris скенер за отклучување со рожницата од окото слично како Galaxy Note 7.

И „ајфон“ има проблеми со батериите

24 Вести - 11.02.2017

Производителите на мобилни телефони, и тоа оние најпознатите, ги зафати права епидемија на проблемите со батериите. По целосниот пропаст на најновиот модел на „Самсунг“ “галакси ноут 7“, предизвикан од експлодирањето на батериите, откриен е нов ист ...

LG G6 го изгуби Snapdragon 835 процесорот поради Samsung

Телефони.мк - 11.02.2017

LG Mobile најверојатно нема да го користи осум-јадрениот Snapdragon 835 процесор кој Samsung го договори директно со Qualcomm со цел да биде ексклузивен за претстојниот смартфон Galaxy S8.

Вознијак: Смартфоните ќе стануваат се послични еден на друг

GSM.mk - 11.02.2017

Стив Вознијак, ко-основачот на Apple смета дека смартфоните во иднина ќе станат поевтини и послични еден на друг, без оглед на тоа кој ги произведува. Во разговорот за Mashable, тој вели дека и по четири децении се уште го има истиот ентузијазам за ...

Samsung ќе разочара со слабиот капацитет на батеријата на Galaxy S8

Телефони.мк - 11.02.2017

Samsung Mobile најверојатно ќе игра на сигурно и нема да ризикува кај новите модели на Galaxy S8 и Galaxy S8 Plus да вметнува големи батерии со огромен капацитет со цел да не се повтори фијаското со Galaxy Note 7 па повторно да дојде до експлозии и ...

Шок: IPhone 8 може да чини над 1.000 долари

Локално - 11.02.2017

Apple очекува на пазарот да пушти вкупно три нови мобилни телефони во 2017 година. Најскапиот од нив се очекува да биде iPhone 8, а цената ќе надмине 1000 долари. Според експерти Apple ќе оваа година ќе понуди две подобрени верзии на овогодинешните ...

Од цената на јубилејниот iPhone ќе ве здоболи главата

Фактор - 11.02.2017

Apple одбележува 10 години од лансирањето на првиот iPhone кој целосно ја постигна визијата на Стив Џобс за огромни профити во продажбата со раѓањето на смартфон ерата. Јубилејниот смартфон најверојатно ќе го носи името iPhone X, а за прв пат ќе има ...

Почнете да штедите: Новиот iPhone ќе биде најскапиот модел досега!

Точка - 11.02.2017

Следниот модел на iPhone ќе биде најбрзиот и најмоќен модел досега, а проценувајќи по гласините кои се појавуваат секојдневно на Интернет, тој ќе поседува карактеристики кои претходните модели ги немаат.

Apple: Чистете го вашиот iPhone на овој начин

Телефони.мк - 11.02.2017

На видеото има начини како да го чистите вашиот iPhone, за кој е докажано дека е 18 пати повеќе валкан и од јавен тоалет. Внимавајте, затоа што сепак постои ризик за оштетување на истиот. Препораката на Apple е да употребувате мека и малку ...

Видео: Први импресии за Samsung Galaxy A5 (2017)!

GSM.mk - 11.02.2017

Новата верзија од Galaxy A5 неодмна се појави на пазарот. Да видиме какви се првите импресии за овој уред.. Galaxy A5 (2017) е привлечен за голем број луѓе бидејќи има 5.2 инчен екран, па не е ниту преголем ниту премал.

Ќе ви бидат потребни повеќе од 1000 долари за да го имате iPhone 8!

GSM.mk - 11.02.2017

Моделот за десетгодишнината од постоењето на iPhone уредите, познат како iPhone 8 или iPhone X, ќе биде навистина специјален, според плановите на Apple. Но, бидејќи станува збор за премиум модел, ќе треба доста да платите за да го имате....

Samsung Galaxy S8 Plus ќе има батерија со ист капацитет како Note 7!

GSM.mk - 11.02.2017

Според новите гласини, Samsung Galaxy S8 ќе има батерија со ист капацитет како Note 7, но, нормално, со мали промени... Новите смартфони на Samsung ќе содржат батерии со 3000 и 3500mAh. Galaxy S8 ќе има батерија од 3000mAh, а S8 Plus батерија од ...

Вознијак: Смартфоните се повеќе личат еден на друг, најважен ќе биде брендот

Телефони.мк - 11.02.2017

Стив Вознијак чие мислење секогаш се цени во технолошката заедница, овој пат проценува дека во иднина се повеќе смартфоните ќе наликуваат еден на друг, па за дистинкција нема да биде важен дизајнот или цената, туку самиот бренд и уникатното ...

Први импресии: Moto Z е модуларен смартфон со навистина корисни додатоци

Smartportal - 10.02.2017

Старата добра Motorola, сега под капа на Lenovo, го лансираше веројатно најинтересниот свој смартфон досега. Moto Z линијата можеби не е првиот модуларен смартфон на пазарот, но дефинитивно најкорисен, бидејќи нуди дополнителни “Moto Mods” елементи ...

Galaxy S8 и S8 Plus ќе имаат батерии со капацитет од 3.000 односно 3.500 mAh

Smartportal - 10.02.2017

Поголем дисплеј и помала батерија е обично рецепт за почесто седење близу до некој штекер. Ова најверојатно ќе биде случај со новите Galaxy S8 и S8 Plus на Samsung, кои ќе имаат помали батерии од тие на нивните претходници и покрај тоа што ќе имаат ...

Протекоа први слики од нови Sony Xperia смартфони

Телефони.мк - 10.02.2017

Sony Mobile го потврди учеството на годинешниот MWC саем во Барселона но, од компанијата не открија што се ќе презентираат. Затоа ликстерите не мируваат и на интернет протекоа повеќе слики за кои се тврди дека се од модели на новите Sony Xperia ...

Samsung до вечноста со Galaxy S8 и смарт асистентот Bixby

Телефони.мк - 10.02.2017

Samsung целосно го регистрираше новиот виртуелен смарт асистент Bixby кој ќе има лого со стилизирана Б буква која асоцира на знакчето на бесконечност и одлично се вклопува во најавата за Galaxy S8 каде всушност и ќе дебитира.

Што ќе донесе новиот Alcatel Idol 5S?

Телефони.мк - 10.02.2017

Alcatel го подготвува следниот смартфон од средната класа Idol 5S кој за прв пат се појави на бенчмарк тест сајтот Geekbench од каде се откриваат првичните технички спецификации. Idol 5S треба да понуди осум-јадрен Helio P20 процесор од 1.69 GHz, 3 ...

Galaxy J3 Luna Pro ќе биде уште еден нов модел на Samsung

Телефони.мк - 10.02.2017

Galaxy J7 Sky Pro (2017) наскоро ќе биде лансиран заедно со Galaxy J3 Luna Pro, со кодното име USPTO (United States Patent and Trademark Office). Според името би помислиле дека ова би било уште една верзија на Samsung Galaxy J7, која е подобрена од ...

Започнете со штедење: новиот iPhone на Apple ќе биде најскапиот некогаш

Додај Гас - 10.02.2017

Следниот iPhone на Apple би можел да носи ознака X и сигурно ќе биде најбрзиот и најмоќниот некогаш. Но, според еден куп гласини кои циркулираат секој ден ќе има и функции кои досега претходните модели ги немале.

Експлодира фабриката што произведуваше неисправни батерии за Samsung

Кајгана - 10.02.2017

Откако Samsung го повлече Galaxy Note 7 од пазарот бидејќи батериите му експлодираа, сега во воздух отиде и фабриката што ги произведуваше тие батерии. Во пожарот што настана исчезнаа неисправни батерии и друга опрема складирана во центарот за ...

Проколнатите батерии од Galaxy Note 7 ја запалија и фабриката на Samsung (видео)

Таратур - 10.02.2017

Откако Samsung го повлече Galaxy Note 7 од пазарот поради батерии што предизвикуваат оган, во воздух се крена и фабриката која ги произведува овие батерии. Фабриката која ги произведуваше контроверзните батерии за популарниот мобилен телефон Galaxy ...

Фото: Ова се новите Sony Xperia смартфони кои ќе бидат претставени на MWC!

GSM.mk - 10.02.2017

Sony го потврди своето присуство на MWC 2017 и најави дека ќе претстави неколку нови уреди. Дали се ова фотографиите од новите Xperia смартфони? На фотографиите се забележуваат три различни Xperia модели, вклучувајќи еден со 4GB RAM.

Apple ќе вгради безжична технологија за полнење во идните iPhone модели?

Стандард - 10.02.2017

Според новите податоци, пуштени од аналитичарот на KGI Securities – Минг-Чи Куо, Apple работи на вградување на безжична технологија за полнење на идните iPhone модели кои ќе ги видиме на крајот на 2017 година Куо не наведува точно како Apple планира ...