TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Со Беџети зборував за шпекулациите дека некој го штити Јово Вангеловски во Судскиот совет

Либертас - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев преку фејсбук реагираше на коментарот на градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети, според кој Заев му вршел притисок за да влијае врз одредени членови на Судскиот совет за смена на еден претседател на суд.

Беџети го обвини премиерот Заев за притисоци и нарачки за разрешувања

Телма - 13.08.2019

Возачи со папки под пака, адвокати во канцеларија и телефонска нарачка за гласање во Судскиот совет и разрешување на претседател на суд… Серија тешки обвинувања за политички притисок и корупција упати градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, на ...

Дивите платформи паднаа во сенка на обвинувањата на Беџети за владин притисок

Канал5 - 13.08.2019

Наместо одговори за преземени активности за дивите платформи на Матка, Беџети денеска со обвинувања кон премиерот Заев - тврди дека во иницијативата на Антикорупциска против него се крие валкана политичка заднина.

Беџети: Заев бараше од мене да влијаам врз членови на Судскиот совет

Алфа - 13.08.2019

Како бомба одекна веста дека премиерот Зоран Заев врштел притисок врз градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети, за да влијае врз одредени членови на Судскиот совет за смена на еден претседател на суд.

Беџети: Ја одбив интервенцијата на Заев за промена на претседател на суд, по што добив пријава од ДКСК

МКД - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев вршеше притисок врз мене да влијаам на одредени членови на Судскиот совет за смена на еден претседател на суд, изјави денеска Блерим Беџети, градоначалникот на општина Сарај.

Заев бараше од мене да влијаам на членови на судски совет за да се смени претседател на суд, рече градоначалникот на ...

Сакам да кажам - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев вршеше притисок врз мене да влијаам на одредени членови на Судскиот совет за смена на еден претседател на суд, кажа денес градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџети на прес-конференција.

Беџети: Заев ми вршеше притисок да влијаам на членови на Судски совет за да се смени претседател на суд

Фокус - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, тврди дека премиерот, Зоран Заев, му вршел притисок да влијае на членови на Судскиот совет за да биде сменет еден претседател на суд. На денешната прес конференција во Општината, Беџети зборуваше за ...

Беџети: Заев бараше од мене да влијаам врз членови на Судскиот совет

Сител - 13.08.2019

- Премиерот Заев телефонски бараше од мене да влијаам врз членови на судскиот совет за разрешување на претседател на еден суд во државата. Откако го одбив, Државната Комисија за спречување на корупцијата отвори постапка за дивите платформи на Матка.

Беџети го обвини Заев дека му се јавил да ургира за смена на судија

А1 On - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети го обвини премиерот Зоран Заев дека му се јавил и побарал од него да влијае врз членовите на Судскиот совет за смена на претседател на суд. Тој на денешната прес-конференција поврзана со дивоградбите ...

Беџети: Заев бараше да влијаам за да се смени претседател на суд

Независен - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети денеска изјави дека Државната комисија за спречување корупција покренала постапка против него, затоа што го одбил барањето на премиерот Зоран Заев „да влијае на членови на Судскиот совет за да биде ...

Беџети: Заев бараше да влијаам врз членови на Судскиот совет за разрешување на претседател на суд

ТВ21 - 13.08.2019

Првиот човек на Општина Сарај Блерим Беџети вели дека прв кој телефонски му се јавил за поништување на легализацијата на дивоградбите на Матка од претходната власт бил премиерот Зоран Заев.

Беџети: Заев ми вршеше притисок да влијаaм на Судскиот совет

Слободен Печат - 13.08.2019

Беџети вели дека врз него е вршен притисок да влијае на одреден број судии во судскиот совет при изборот на судија во одреден суд од премиерот Заев, кој тоа од него го побарал на 17. јули Градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети денеска на средба со ...

БЕЏЕТИ ГО ОБВИНИ ЗАЕВ: “Премиерот бараше да влијаам за да се смени претседател на суд”

Магазин - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети денеска изјави дека Државната комисија за спречување корупција покренала постапка против него, затоа што го одбил барањето на премиерот Зоран Заев „да влијае на членови на Судскиот совет за да биде ...

Заев појаснува што думал со градоначалникот: Со Беџети зборував за шпекулациите дека некој го штити Јово Вангеловски во ...

+инфо - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев на својот статус на Фејсбук реагираше на коментарот на градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети, според кого, Заев му вршел притисок за да влијае врз одредени членови на Судскиот совет за смена на еден претседател на суд.

Бомба на градоначалникот на Сарај: Заев бараше од мене да влијаам да се смени претседател на суд

Курир - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев вршеше притисок врз мене да влијаам на одредени членови на Судскиот совет за смена на еден претседател на суд, кажа денес градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџети на прес-конференција.

Беџети: Заев ми вршеше притисок да влијаам на членови на Судски совет за да се смени претседател на суд

Либертас - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, тврди дека премиерот, Зоран Заев, му вршел притисок да влијае на членови на Судскиот совет за да биде сменет еден претседател на суд. На денешната прес конференција во Општината, Беџети зборуваше за ...

Заев ми бараше да влијаам за смена на престедател на суд, тврди градоначалникот Беџети

Р.С.Европа - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев телефонски бараше од мене да влијаам врз членови на судскиот совет за разрешување на претседател на еден суд во државата, обвини денеска на прес-конференција градоначалникот на скопската Општина Сарај, Блерим Беџети.

Беџети: Заев ми се јави да влијаам во Судскиот совет за смена на судија

Макфакс - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети го обвини премиерот Зоран Заев дека му се јавил и побарал од него да влијае врз членовите на Судскиот совет за менување на судија. Тој на денешната прес-конференција поврзана со дивоградбите на Матка ...

Беџети: Антикорупциска покрена постапка против мене, затоа што одбив да влијаам за смена на претседател на суд

Канал5 - 13.08.2019

Блерим Беџети денеска изјави дека Државната комисија за спречување корупција покренала постапка против него, затоа што го одбил барањето на премиерот Зоран Заев „да влијае на членови на Судскиот совет за да биде сменет претседател на еден суд".

Беџети: Заев бараше да влијаам врз членови на Судскиот совет за разрешување на претседател на суд

4NEWS - 13.08.2019

Првиот човек на Општина Сарај Блерим Беџети вели дека прв кој телефонски му се јавил за поништување на легализацијата на дивоградбите на Матка од претходната власт бил премиерот Зоран Заев.

Заев: Со Беџети зборував по повод шпекулациите во јавноста дека некој го штити Јово Вангеловски во Судскиот совет

Нетпрес - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев преку Фејсбук реагираше на коментарот на градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети, според кој Заев му вршел притисок за да влијае врз одредени членови на Судскиот совет за смена на еден претседател на суд.

Беџети: Заев бараше од мене да влијаам да се смени претседател на суд

Нетпрес - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев вршеше притисок врз мене да влијаам на одредени членови на Судскиот совет за смена на еден претседател на суд, кажа денес градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџети на прес-конференција.

Беџети: Заев ми вршеше притисок да влијаам на членови на Судски совет за да се смени претседател на суд

24Инфо - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети на денешната прес конференција рече дека премиерот, Зоран Заев, му вршел притисок да влијае на членови на Судскиот совет за да биде сменет еден претседател на суд.

Беџети: Заев бараше од мене да влијаам врз членови на Судскиот совет

MakPress - 13.08.2019

Градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети упати обвинувања до премиерот Зоран Заев за наводен притисок од страна на премиерот за влијание врз членови на судскиот совет за разрешување на претседател на суд.

Беџети: Заев бараше да влијаам врз членови на Судскиот совет!

Алсат-М - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, на денешната прес-конференција обелодени дека лично од премиерот Заев добил барање да влијае врз членови на Судскиот совет за да се разреши претседател на еден од судовите во земјава.

Беџети упати обвинувања за владин притисок

Н.Македонија - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети го обвини премиерот Зоран Заев дека му се јавил и побарал од него да влијае врз членовите на Судскиот совет за менување на судија. Тој на денешната прес-конференција поврзана со дивоградбите на Матка ...

Беџети: Антикорупциска покрена постапка против мене, затоа што одбив да влијаам за смена на претседател на суд

Телма - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети денеска изјави дека Државната комисија за спречување корупција покренала постапка против него, затоа што го одбил барањето на премиерот Зоран Заев „да влијае на членови на Судскиот совет за да биде ...

Беџети: Заев бараше од мене да влијаам да се смени претседател на суд

Сител - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев вршеше притисок врз мене да влијаам на одредени членови на Судскиот совет за смена на еден претседател на суд, кажа денес градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџети на прес-конференција.

Беџети: Заев бараше да влијаам врз членови на Судскиот совет за смена на претседател на суд

Нова ТВ - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, на денешната прес-конференција рече дека лично од премиерот Заев добил барање да влијае врз членови на Судскиот совет за да се разреши претседател на еден од судовите во земјава.

Беџети: Заев ми се јави да влијаам во Судскиот совет за смена на судија

Скопје инфо - 13.08.2019

Градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети, го обвини премиерот Зоран Заев дека му се јавил и побарал од него да влијае врз членовите на Судскиот совет за менување судија. Тој на денешната прес-конференција поврзана со дивоградбите на Матка ...

Заев: Со Беџети зборував за шпекулациите дека некој го штити Вангеловски во Судскиот совет

Press24 - 13.08.2019

Јас разговарам со сите градоначалници кога се работи за проблеми на општините и посебно проблеми кои ги загрижуваат граѓаните, а за кои може да помогне владата. Ова денеска го напиша премиерот Зоран Заев откако градоначалникот на Општина Сарај, ...

Заев ми бараше да влијаам врз Судски совет, Шилегов да рушам само една платформа

Република - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџети на денешната прес-конференција најави дека подготвува кривични пријави против претседателката и одредени членови на ДКСК. Беџети изнесе и обвиненија против премиерот Зоран Заев и скопскиот градоначалник ...

Беџети: Заев ми се јави да влијаам во Судскиот совет за смена на судија

Точка - 13.08.2019

Градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети, го обвини премиерот Зоран Заев дека му се јавил и побарал од него да влијае врз членовите на Судскиот совет за менување судија. Тој на денешната прес-конференција поврзана со дивоградбите на Матка ...

Заев:Од Беџети барав да се постапува по закон и низ институциите на системот

Бриф - 13.08.2019

Јас разговарам со сите градоначалници кога се работи за проблеми на општините и посебно проблеми кои ги загрижуваат граѓаните, а за кои може да помогне владата. Со градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети разговарав за проблемот за експанзија ...

Беџети: Антикорупциска покрена постапка против мене, затоа што одбив да влијаам за смена на претседател на суд

24 Вести - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети денеска изјави дека Државната комисија за спречување корупција покренала постапка против него, затоа што го одбил барањето на премиерот Зоран Заев „да влијае на членови на Судскиот совет за да биде ...

Блерим Беџети: Заев бараше да влијаам за да се смени претседател на суд

Expres - 13.08.2019

Градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети вели дека Зоран Заев барал од него да врши притисок на некои членови на Судскиот совет за да се сменел еден претседател на суд и дека тоа морало да се заврши до септември.

Беџети: Заев бараше од мене да влијаам да се смени претседател на суд

4NEWS - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев вршеше притисок врз мене да влијаам на одредени членови на Судскиот совет за смена на еден претседател на суд, кажа денес градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџети на прес-конференција.

Заев: Не е објективно за работата на ДКСК да судат тие против кои има предмети

Либертас - 13.08.2019

Јас разговарам со сите градоначалници кога се работи за проблеми на општините и посебно проблеми кои ги загрижуваат граѓаните, а за кои може да помогне владата. Со градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети разговарав за проблемот за експанзија ...

Блерим Беџети отворено го обвини премиерот Заев дека барал да влијае врз членови на Судскиот совет

еМагазин - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети денеска изјави дека Државната комисија за спречување корупција покренала постапка против него, затоа што го одбил барањето на премиерот Зоран Заев „да влијае на членови на Судскиот совет за да биде ...

Беџети: Заев бараше да влијаам врз членови на Судскиот совет за разрешување на претседател на суд

Скопје1 - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџети денеска на прес – конференција истакна дека премиерот Зоран Заев вршел притисок врз него, со тоа што побарал да влијае на одредени членови на Судскиот совет за смена на еден претседател на суд.

Заев за Беџети : Не е објективно за работата на ДКСК да судат тие против кои има предмети

Канал5 - 13.08.2019

Јас разговарам со сите градоначалници кога се работи за проблеми на општините и посебно проблеми кои ги загрижуваат граѓаните, а за кои може да помогне владата, напиша премиерот Зоран Заев на Фејсбук.

Беџети: Го советував Заев да не се меша во судството откако побара да ургирам во Судскиот совет

MakPress - 13.08.2019

Блерим Беџети денеска изјави дека Државната комисија за спречување корупција покренала постапка против него, затоа што го одбил барањето на премиерот Зоран Заев „да влијае на членови на Судскиот совет за да биде сменет претседател на еден суд".

Заев: Разговарав со Беџети како координатор на правниот тим на ДУИ

Република - 13.08.2019

Зоран Заев, претседателот на Владата денеска на фејсбук објасни дека тој разговарал со сите градоначалници кога се работи за проблеми на општините и посебно проблеми кои ги загрижуваат граѓаните, а за кои може да помогне владата.

Беџети: Антикорупциска покрена постапка против мене, затоа што одбив да влијаам за смена на претседател на суд

Локално - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети денеска изјави дека Државната комисија за спречување корупција покренала постапка против него, затоа што го одбил барањето на премиерот Зоран Заев „да влијае на членови на Судскиот совет за да биде ...

Заев до Беџети: Градоначалникот треба да работи за граѓаните, а не да брани дивоградби

Нова ТВ - 13.08.2019

Премиерот Заев потврди дека разговарал со градоначалникот на Сарај Блерим Беџети и побарал од него да реагира за дивоградбите. „Со градоначалникот разговарав за проблемот за експанзија на дивоградби на Матка.

На Беџети му кажав дека не е умесно некој да го штити Вангеловски во судскиот совет, одговори Заев на обвинувањата дека ...

Сакам да кажам - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека со градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџети зборувал за шпекулациите во јавноста оти некој го штити претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски во Судскиот совет и му укажал дека такво однесување не е умесно ...

Со Беџети зборував за шпекулациите дека некој го штити Јово Вангеловски во Судскиот совет

24Инфо - 13.08.2019

Јас разговарам со сите градоначалници кога се работи за проблеми на општините и посебно проблеми кои ги загрижуваат граѓаните, а за кои може да помогне владата. Со градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети разговарав за проблемот за експанзија ...

Заев признава: Со Беџети разговарав за судски одлуки и за однесувањето на членовите на судскиот совет избрани од ...

Курир - 13.08.2019

Во својот најнов Фејсбук статус Зоран Заев призна дека разговарал со градоначалникот на Сарај Блерим Беџети за судски одлуки и за однесувањето на членовите на судскиот совет избрани од парламентот.

Заев: Работа на градоначалникот е да работи за граѓаните, а не да брани дивоградби

Фактор - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев на Фејсбук објаснува дека со градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети разговарал за проблемот за експанзија на дивоградби на Матка. Барал да се постапува по закон и низ институциите на системот.

Заев: На Беџети му реков дека правна држава ќе има само без притисок за одлуките на судиите

МКД - 13.08.2019

Јас разговарам со сите градоначалници кога се работи за проблеми на општините и посебно проблеми кои ги загрижуваат граѓаните, а за кои може да помогне владата, реагира премиерот Зоран Заев на изјавата на градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети дека ...