TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Процентот на убиени цивили во Газа е поголем отколку во сите други конфликти во 20 век

Канал5 - 09.12.2023

Анализата покажа дека во трите претходни конфликти во Газа од 2012 до 2022 година уделот на цивилните жртви во вкупниот број бил околу 40 отсто, додека во бомбардирањето во „Операцијата Штит и стрела“ годинава изнесувал 33 отсто.

Речиси 18.000 Палестинци загинаа од почетокот на војната, вели Министерството за здравство во Газа

Макфакс

Вкупниот број на загинати во Газа надмина 17.000

Zoom

Израел продолжи со нападите врз Газа по ветото на САД за прекин на огнот

Макфакс

Израелската економија е во проблеми додека судирите во Газа продолжуваат втор месец

Бриф

Заробени Палестинци по гаќи клечат пред израелските воjници

Вечер Прес

ВИДЕО: Објавена снимка од борби меѓу израелската армија и Хамас во училиште

А1 On

Кумановски м. Локално Кумановски м. Во Центар Локално Нетпрес Канал5 Вечер Прес

Двајца Палестинци убиени на Западниот Брег

Макфакс - 09.12.2023

Израелските сили застрелаа и убиле Палестинец на Западниот Брег, а друг им подлегнал на раните од израелскиот напад еден ден претходно, пренесува АП. Палестинското Министерство за здравство соопшти дека 25-годишниот маж кој денеска им подлегнал на ...

Нема безбедни точки за цивилите во Газа тврдат Обединетите нации и Палестинците

А1 On

Необичен конвој: Тајна мисија за извлекување 50 милиони долари од северот на Газа

А1 On

ФОТО| Интензивни борби ширум Газа по американското вето на прекинот на огнот во Советот за безбедност

Нетпрес

ОВА Е НАЈНЕОБИЧНАТА МИСИЈА НА ВОЈНАТА Како колона возила низ урнатините на Газа дојде до 900 ИЛЈАДИ БАНКНОТИ

Во Центар

Палестински олимписки комитет: Израел уби 47 спортисти за време на војната

Кумановски м.

Ако Израел сака да стави крај на Хамас војната мора да се прошири во уште еден град

Lider

Либертас Во Центар Во Центар Канал5 Бизнис Вести А1 On Пулс24 MakPress

По ветото во СБ на ОН, Абас ги обвини САД како „одговорни за крвопролевањето“ во Газа

Нетпрес - 09.12.2023

Претседателот на Палестинската управа Махмуд Абас во саботата изјави дека ги смета Соединетите држави „одговорни за крвопролевањето“ во енклавата Појасот Газа, откако ставија вето на резолуцијата на Советот за безбеднсот при Обединетите нации за ...

Абас: САД се соучесници во израелските воени злосторства

Рацин

Абас по ветото на САД: Одговорни се за крвопролевањето во Газа

Локално

Абас повикува на меѓународна мировна конференција за крај на војната во Газа

Нетпрес

Махмуд Абас: Јас сум за мирен отпор, јас сум за преговори

Макфакс

Махмуд Абас: Јас сум за мирен отпор, јас сум за преговори

Опсервер

Махмуд Абас: Јас сум за мирен отпор, јас сум за преговори

Скопје1

Канал5 Локално Либертас 365 МКД Сител 24Инфо Слободен Печат

ВИДЕО: Авион слетува во Тел Авив додека „Железената купола“ урива ракети на Хамас

А1 On - 09.12.2023

На интернет стана вирално видео од патнички авион кој слета на главниот израелски аеродром додека противракетниот систем ги соборува ракетите на Хамас до него. Израелската телевизија прикажа снимка од авион кој се приближува до аеродромот Бен Гурион ...

(Видео) Патнички авион слетува во Тел Авив додека Железната купола ги соборува ракетите на Хамас

Макфакс

(Видео) Патнички авион слетува во Тел Авив додека Железната купола ги соборува ракетите на Хамас

Опсервер

(Видео) Патнички авион слетува во Тел Авив додека Железната купола ги соборува ракетите на Хамас

Скопје1

[ВИДЕО] Патнички авион слетува во Тел Авив додека Железната купола ги соборува ракетите на Хамас

Точка

ВИДЕО НЕВЕРОЈАТНИ СЦЕНИ ОД ИЗРАЕЛ: Патнички авион слета додека воздухопловните сили ги соборуваат ракетите на Хамас

4NEWS

Израелската војска пушта во тунелите на Хамас вода и пена

PressingTV - 09.12.2023

Израелските одбранбени сили (ИДФ) се соочуваат со предизвикот на комплексната мрежа на тунели на Хамас, позната како „Метро во Газа“, и развија иновативни стратегии и технологии за ефикасно справување со овие подземни закани.

Израелската армија тврди дека открила тунели и оружје на Хамас под Универзитетот во Газа

Бизнис Вести

Израелската армија пронашла оружје и тунел под универзитетот во Газа

Макфакс

Израелска војска откри влез во тунел на Хамас под Универзитетот Ел Азхар

Република

ПУМПИТЕ СЕ ПОСТАВЕНИ, АКЦИЈАТА ЗАПОЧНА – Ова е конечниот план за уништувањето на “големата мистерија“ на Хамас во Појасот Газа

Во Центар

Израелска војска: Откриен влез во тунел на Хамас под Универзитетот Ел Азхар

Во Центар

Израелска војска: Откриен влез во тунел на Хамас под Универзитетот Ел Азхар

Слободен Печат

360 степени Канал5 MakPress Опсервер Скопје1 Вечер Прес 24Инфо Centar

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Кајгана - 09.12.2023

Нацрт-резолуцијата поднесена од 17 земји и Палестина до Светската здравствена организација го повикува Израел целосно да ја почитува својата обврска да го заштити медицинскиот и хуманитарниот персонал во Појасот Газа, кој е бомбардиран од ...

До СЗО поднесена нацрт-резолуција со која се бара Израел да ги заштити медицинските тимови

Бизнис Вести

До СЗО поднесена нацрт-резолуција со која се бара Израел да ги заштити медицинските тимови

Zoom

Нацрт-резолуција на СЗО: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Нетпрес

До СЗО поднесена нацрт-резолуција со која се бара Израел да ги заштити медицинските тимови

Канал5

Нацрт-резолуција доставена до СЗО: Израел да ги заштити хуманитарните екипи во Газа

Слободен Печат

До СЗО поднесена нацрт-резолуција со која се бара Израел да ги заштити медицинските тимови

24Инфо

Пропадна спасувачката операција за ослободување на израелските заложници

Макфакс - 09.12.2023

Во израелски напад врз јужниот град Кан Јунис загинаа шест лица, додека пет други загинаа во одделен напад во Рафах, соопшти Министерството за здравство на Хамас. Последната бројка на загинати во Газа е 17.487 луѓе, главно жени и деца.

Хамас соопшти дека загинал заложник при неуспешен обид на ИДФ да ги ослободи киднапираните

Либертас

Хамас: Израелските специјалци се обидоа да ослободат заложници, не успеаја, а еден заложник почина

Макфакс

Хамас тврди дека одбил израелски обид за ослободување на заложниците, еден заложник е убиен

Нетпрес

Заложник ослободен од Хамас му кажал на Нетанјаху: „Хеликоптер пукаше кон нас“

Во Центар

Вооруженото крило на Хамас соопшти дека е убиен израелски војник држен во Газа

Во Центар

Хамас: Израелските специјалци се обидоа да ослободат заложници, не успеаја, а еден заложник почина

Опсервер

Скопје1 Centar 24Инфо 365 Канал5 Слободен Печат Zoom Точка

Снимател на Анадолу загина во израелски напад врз Газа

Бизнис Вести - 09.12.2023

Снимател на турската новинска агенција Анадолу е убиен во воздушните напади на израелската војска врз Појасот Газа, се вели во синоќешното соопштение на Европската алијанса на новински агенции (ЕАНА), пренесе ДПА.

Снимател на Анадолу загина во израелски напад врз Газа

24Инфо

Снимател на Анадолу загина во израелски напад врз Газа

Рацин

ИДФ: Израелски авиони ги гаѓаа оперативните центри на Хезболах во Либан

Бизнис Вести - 09.12.2023

Израелски воени авиони погодија неколку цели на Хезболах во Либан во текот на ноќта, соопштија утрово Израелските одбранбени сили (ИДФ). -Меѓу погодените цели биле и неколку оперативни центри на терористичката група поддржана од Иран, според Тајмс ...

Продолжуваат престрелките меѓу Хезболах и Израел во јужен Либан

Zoom

НЕТАНЈАХУ МУ СЕ ЗАКАНИ НА ХЕЗБОЛАХ: Ако започнете војна, Бејрут ќе се претвори во Газа

Вечер Прес

Нетанјаху предупредува: Хезболах може да ги претвори Бејрут и Јужен Либан во Газа

Слободен Печат

Продолжуваат престрелките меѓу Хезболах и Израел во јужен Либан

Либертас

Продолжуваат престрелките меѓу Хезболах и Израел во јужен Либан

Сител

Продолжуваат престрелките меѓу Хезболах и Израел во јужен Либан

Канал5

+инфо Кумановски м. Канал5

На Терористичката листа на ЕУ додадени уште две лица поврзани со нападите на Хамас од 7 октомври

Бизнис Вести - 09.12.2023

– Европскиот советот донесе одлука да додаде уште две лица на Терористичката листа за санкции на ЕУ, како дел од одговорот на Унијата на заканата од движењето Хамас и неговите брутални и неселективни терористички напади врз Израел на 7 октомври 2023 ...

На Терористичката листа на ЕУ додадени уште две лица поврзани со нападите на Хамас

Канал5

Невладини организации: Состојбата во Газа е апокалиптична

Канал5 - 08.12.2023

„Спасете ги децата“ и другите меѓународни невладини организации денеска предупредија на „апокалиптичната“ ситуација во Појасот Газа по 60-дневната израелска опсада. Невладините организации наведуваат дека сега оние кои го преживеале бомбардирањето ...

Невладини организации: Состојбата во Газа е апокалиптична

Либертас

Невладини организации: Во Газа е апокалиптично, на преживеаните им се заканува смрт од глад или болест

360 степени

Невладини организации: Состојбата во Газа е апокалиптична

Слободен Печат

Невладини организации: Состојбата во Газа е апокалиптична

MakPress

УНРВА: Газа ја достигнува точката од која нема враќање, општеството е пред целосен колапс

МКД - 08.12.2023

„Доаѓаме до точката од која нема враќање во Газа, каде што очигледното непочитување на меѓународното хуманитарно право ја оштетува нашата колективна совест“, предупредува агенцијата на Обединетите нации за палестински бегалци, УНРВА.

УНРВА: Ситуацијата во Газа доаѓа до точка од која нема враќање, во тек е нов бран на раселување

Нова ТВ

УНРВА: Ситуацијата во Газа доаѓа до точка од која нема враќање, во тек е нов бран на раселување

Слободен Печат

ВО ТЕК Е НОВ БРАН РАСЕЛУВАЊЕ Ситуацијата во Газа доаѓа до точка од која нема враќање

+инфо

УНРВА: Ситуацијата во Газа доаѓа до точка од која нема враќање, во тек е нов бран на раселување

MakPress

УНРВА: Ситуацијата во Газа доаѓа до точка од која нема враќање, во тек е нов бран на раселување

Канал5

Нетанјаху: Палестинската управа не е решението за Газа

Либертас - 08.12.2023

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска ја критикуваше палестинската управа откако палестинскиот премиер Мухамед Штаје во изјава за Блумберг изрази надеж дека Хамас ќе биде партнер во управувањето со Газа по војната меѓу Израел и ...

Палестинските власти соработуваат со САД на создавање повоен план за управување со Газа

Либертас

Палестинските власти и САД работат на повоен план за управување со Газа

Слободен Печат

Палестинските власти соработуваат со САД на создавање повоен план за управување со Газа

24Инфо

Палестинските власти работат со САД на создавање план за управување со Газа по војната

365

Палестинските власти работат со САД на создавање повоен план за управување со Газа

Канал5

Палестинските власти работат со САД на создавање повоен план за управување со Газа

MakPress

Рацин 360 степени Локално Слободен Печат Frontline Сител 365 Канал5

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош,

Либертас - 08.12.2023

Израел се согласи, на барање на САД, да го отвори граничниот премин Керем Шалом само за проверка и инспекција на хуманитарната помош испорачана во Газа преку преминот Рафа, соопшти висок американски функционер.

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош,

Бизнис Вести

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош

CivilMedia

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош

24Инфо

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош

24 Вести

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош

Канал5

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош

Слободен Печат

Во Центар Вечер Прес MakPress

Претседателот на Иран за време на посетата на Русија го обвини Западот дека „го поддржува израелскиот геноцид“

МКД - 07.12.2023

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси го обвини денес Западот дека го поддржува израелскиот геноцид над Палестинците во Појасот Газа на почетокот на средбата со рускиот претседател Владимир Путин во Москва.

Иранскиот претседател го обвини Западот дека го поддржува израелскиот геноцид во Газа

Фокус

(Видео) Претседателот на Иран ги обвини Израел, Западот и САД за подршка на геноцидот врз Палестинците во Газа

Макфакс

Иранскот претседател Раиси го осуди „геноцидот“ во Газа

Нетпрес

(Видео) Претседателот на Иран ги обвини Израел, Западот и САД за подршка на геноцидот врз Палестинците во Газа

Опсервер

(Видео) Претседателот на Иран ги обвини Израел, Западот и САД за подршка на геноцидот врз Палестинците во Газа

Скопје1

(Видео) Претседателот на Иран ги обвини Израел, Западот и САД за подршка на геноцидот врз Палестинците во Газа

Точка

Слободен Печат Денешен Слободен Печат Сител

Конечно слободни – што раскажуваат ослободените израелски заложници

Либертас - 08.12.2023

Дојче Веле Повикот предизвика измешани чувства кај Јаир Мозес. Неговата мајка Маргалит се очекуваше да биде меѓу првите заложници што ќе бидат ослободени од Појасот Газа на 24 ноември, само неколку часа по стапувањето на сила на прекинот на огнот.

Конечно слободни – што раскажуваат ослободените израелски заложници

Независен

Конечно слободни – што раскажуваат ослободените израелски заложници

Бриф

Конечно слободни – што раскажуваат ослободените израелски заложници

Слободен Печат

Конечно слободни – што раскажуваат ослободените израелски заложници

Курир

КОЛКУ ЛУЃЕ, ТОЛКУ СУДБИНИ Еве какви приказни раскажуваат ослободените израелски заложници

+инфо

Конечно слободни – што раскажуваат ослободените израелски заложници

Н.Македонија

Канал5 MakPress Рацин