TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Здравствениот систем урнисан, Венко Филипче ветува и анализира

Курир - 20.03.2019

За лошата состојба во здравството сведочеше и самиот Венко Филипче, министерот за здравство, во своето гостување во Топ Тема на телевизија Телма. На прашањата за сите недостатоци во здравствениот систем реториката на Филипче беше во насока на ...

Филипче: Подобро да купуваме приватно здравство, отколку да вложуваме во државни болници

Курир - 20.03.2019

Во гостувањето во Топ тема на телевизија Телма, министерот за здравство Венко Филипче, објасни што значи најавата за јавното приватно партнерство во брзата помош и зошто се иницирал овој процес.

Амбулантните возила ќе се крпат со употребувани од земјоделие

Алфа - 20.03.2019

Падна во вода владиното ветување дека со продажбата на „мерцедесот“, за чија набавка беше осуден и екс-премиерот Никола Груевски, ќе се купат амбулантни возила. Дали ќе се продаде и каде ќе завршат парите, не се знае.

Како комбињата од земјоделство ќе станат возила за итна помош

24 Вести - 20.03.2019

Возило што не е фабрички направено да биде за брза помош, не може да си игра брза помош. Затоа и фабриките имаат посебен оддел за специјализирани возила, вака дел од упатените ги коментираат плановите на здравствените власти за пренамена на возила ...

Ќе добие ли Брзата помош возила од Министерството за земјоделство целосно опремени за таа намена?

Сител - 20.03.2019

Дали комбињата кои биле мобилни канцеларии во Министерството за земјоделие може да станат возила за Брза Помош? Министерот Филипче вчера ги најави, но денеска објасни дека секторот за опрема допрва ќе прави анализа дали 8-те возила ќе бидат само за ...

Филипче: Ќе се анализира дали 8 комбиња од Земјоделие може да се адаптираат за Брза помош

Нова ТВ - 20.03.2019

Секторот за опрема треба да направи проценка дали осумте комбиња од Министерствотоза земјоделство можат да се адаптираат за возила за итна медицинска помош. Тоа се комбиња кои не им требаат во ова Министерство и се во добра состојба, изјави денеска ...

(ВИДЕО) Филипче: 12 милиони денари останаа непотрошени, може да се повтори набавката на возила за Итна помош

А1 On - 20.03.2019

До крајот на месецов треба да пристигнат новите 12 возила за Итна медицинска помош и да бидат ставени во функција. Од нив половина ќе останат во Скопје со што бројот на возила на Итната медицинска помош во Скопје ќе се дуплира, а останатите ќе се ...

Филипче: Го зајакнуваме системот со набавка на опрема и возила на ИМП и со прием на доктори и сестри

ММС - 20.03.2019

На претходната набавка која заврши за 12-те нови возила за Итната медицинска помош по систем на електронска аукција постигната е цена од 20-тина милиони денари. Од нив најмалку шест ќе добие Итната медицинска помош во Скопје во договор со директорот ...

Филипче: Ќе се процени дали комбињата од земјоделие ќе се адаптираат за Брза помош

Press24 - 20.03.2019

Секторот за опрема треба да направи проценка дали осумте комбиња од Министерствотоза земјоделство можат да се адаптираат за возила за итна медицинска помош. Тоа се комбиња кои не им требаат во ова Министерство и се во добра состојба.

Тендерот за реагенси ќе биде распишан по изборите

Независен - 20.03.2019

По претседателските избори Министерството за здравство ќе го распише тендерот за набавка на реагенси, е најновото ветување на ресорниот министер Венко Филипче. Тој уште на крајот на ноември рече дека се при крај со подготовките за тендерот и дека се ...

„Авицена“ го доби тендерот на Клиниката за ендокринологија за набавка на реагенси вреден 102.500 евра

еМагазин - 20.03.2019

Клиниката за ендокринологија по распишаниот тендер за набавка на реагенси, контроли и потрошен материјал апликативни за имунолошки анализатор Immulite One или еквивалент склучи договор со друштво за промет и услуги „Авицена“ ДОО експорт-импорт ...

Грчева: Ќе возат болни во комбиња за зелки!

Република - 20.03.2019

Наместо да донесат закон за забрана на функционерски додатоци со астрономски суми и да купат супермодерни и опремени возила, тие одат уште еден век назад, напиша Грчева на Фејсбук По прес-конференцијата на министерот за здравство Венко Филипче дека ...

„Мерцедесот Ви легна“: Твитер за пренамената на комбиња од земјоделие во возила за брза помош

еМагазин - 20.03.2019

Најавата дека осум комбиња на Министерството за земјоделство кои се неупотребувани, а се стари неколку години ќе бидат пренаменети во возила на брзата помош, предизвика лавина од реакции во јавноста и на социјалните мрежи.

Сите лаборатории имаат доволно реагенси, централната набавка од 35 милиони евра доцни поради изборите, вели министерот ...

Сакам да кажам - 19.03.2019

Изборите ја пролонгирале централната набавка од 35 милиони евра за реагенси за лабораториите во земјава: Тендерот еднаш беше поништен, а министерот за здравство Венко Филипче најави нов уште лани.

Грчева: Наместо Министерството за здравство да ги поклони оние раскапани амбулантни возила на Министерството за ...

Опсервер - 19.03.2019

Каква мизерија! Наместо Министерството за здравство да ги поклони оние раскапани амбулантни возила на Министерството за Земјоделие за возење на зелки, тие се фалат дека луѓе ќе возат во комбиња за зелки.

Осум возила на Министерството за земјоделство ќе станат амбулантни возила

Телма - 19.03.2019

Осум возила на Министерството за земјоделство ќе станат амбулантни возила. Стари се неколку години. Се уште стојат паркирани во гаража и никој не ги вози. Надлежните сакаат да ги адаптираат и да им ја најдат нивната намена во владиниот возен парк.

Израелци ќе ги обучуваат лекарите, полицијата, армијата и пожарникарите за справување со кризни состојби и масовни ...

Сакам да кажам - 19.03.2019

Обучувачи од Израел два дена ќе ги пренесуваат своите знаења на македонските лекари, како и на претставници на АРМ, МВР и противпожарните служби за справување со во кризни ситуации преку хиперреалистичната програма за Израелската одбранбена армија.

Министерството за земјоделство ќе ни даде 8 комбиња да ги пренамениме за брза помош оти не им требале, рече Филипче

Сакам да кажам - 19.03.2019

Службите за итна медицинска помош до крајот на месецот ќе ги добијат новите амбулантни возила, кои Министерството за здравство ги набави лани, а дополнително ќе бидат пренаменети уште 8 возила во амбулантни, ова денес го кажа министерот за здравство ...

Владата „го штеди“ Мерцедесот: Болните ќе се пренесуваат со стари комбиња од Министерството за земјоделие

Алфа - 19.03.2019

Министерот за здравство Венко Филипче денес соопшти дека за задоволување на потребите на здравствениот систем покрај набавката на 12 нови амбулантни возила, ќе се пренаменат дополнителни 8 возила од министерството за земјоделие.

Изборите „го паузираат“ тендерот за реагенси

Алфа - 19.03.2019

Претседателските избори го „паузираат“ тендерот за набавка на реагенси за испитување на крв, се правда министерот за здравство Филипче, кој пак, распишувањето на истиот го најави уште во декември лани.

Oсум комбија ќе се пренаменуваат во возила за Итна помош, 12 нови возила ќе стасаат во април

Мета - 19.03.2019

Службите за итна медицинска помош до крајот на месецот ќе ги добијат новите 12 амбулантни возила, кои Министерството за здравство ги набави лани, а дополнително ќе бидат пренаменети уште осум комбија во возила за Итна помош, рече министерот за ...

Филипче: Брза помош ќе добие 12 нови возила, уште осум ќе се пренаменат и доопремат

Канал5 - 19.03.2019

Набавката на возила за Итна медицинска помош заврши, до крајот на месецот е рокот за испорака и ги очекуваме 12-те нови возила што ќе бидат распределени на повеќе места низ државата, а најмногу во Скопје.

Филипче: Тендерот за набавка на реагенси ќе биде распишан по изборите

Телма - 19.03.2019

Осум возила кои неколку години ги има Министерството за земјоделство, но досега не биле користени, ќе бидат дадени на Министерството за здравство. Тие ќе ги пренаменат и ќе ги користат како возила за брза помош.

Филипче: Без непотребни трошоци и со електронски систем за контрола на реагенсите

24Инфо - 19.03.2019

Во сите јавни здравствени установи има доволно реагенси, а сите директори на ЈЗУ беа задолжени да ги обезбедат со цел непречено да функционираат лабораториите во рамките на институциите, истакна денеска министерот за здравство Венко Филипче, ...

Филипче: Министерството за земјоделство ќе ни даде 8 комбиња само да ги доопремиме во амбулантни

Република - 19.03.2019

изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Посочи дека со овој дополнителен број од осум возила ќе го надополнат целокупниот систем на Итна помош ширум државата. Според Филипче, не се проблем само возилата, проблем е и кадарот.

МЗШВ ќе донира 8 користени автомобили за Брза помош, наместо да се купат нови

Курир - 19.03.2019

Низ медиумите денеска протече изјава дека Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ќе донира осум свои користени автомобили за Брза помош. Според информациите возилата ќе бидат модифицирани, а потоа ќе бидат ставени во употреба во ...

Едукативната обука за ИМП и менаџирање ресурси за унапредување на здравствениот систем

Опсервер - 19.03.2019

Унапредување и зајакнување на здравствен систем посебно во услови на масовни катастрофи и кризи е целта на едукативната обука за Итната медицинска помош и менаџирање на ресурси. Ќе се едуцираат здравствени работници, но и претставници на полицијата, ...

Едукативна обука за справување при кризни состојби и масовни катастрофи

Скопје1 - 19.03.2019

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, заедно со директорот на Фондот за иновации и технолошки развој, Јован Деспотовски ја отворија дводневната едукативна обука за Итна медицинска помош и менаџирање на ресурси, организирана во рамки на ...

Министерство за земјоделие ќе модификува возила за Брза помош

Фактор - 19.03.2019

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ќе донира осум свои користени автомобили за Брза помош, јави Алсат. Според одлуката, возилата ќе бидат модифицирани, а потоа ќе бидат ставени во употреба во службите за итна помош.

(Видео) Филипче: 12 милиони денари останаа непотрошени, ќе има нова набавка на возила за Итна помош

Макфакс - 20.03.2019

До крајот на месецов треба да пристигнат новите 12 возила за Итна медицинска помош и да бидат ставени во функција. Од нив половина ќе останат во Скопје со што бројот на возила на Итната медицинска помош во Скопје ќе се дуплира, а останатите ќе се ...

Филипче: Ќе се проценува дали 8 комбиња од МЗШВ може да се адаптираат за Брза помош

24Инфо - 20.03.2019

На претходната набавка која заврши за 12-те нови возила за Итната медицинска помош по систем на електронска аукција постигната е цена од 20-тина милиони денари. Од нив најмалку шест ќе добие Итната медицинска помош во Скопје во договор со директорот ...

Грчева: Ќе возат болни во комбиња за зелки

Press24 - 20.03.2019

По прес-конференцијата на министерот за здравство Венко Филипче дека информацијата дека Брзата помош ќе се доопремува со осум комбиња од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство кои ќе станат Брза помош, се огласи и Солза Грчева.

Осум комбиња на Министерството за земјоделство ќе станат возила на брзата помош

1tv - 19.03.2019

Осум комбиња на Министерството за земјоделство кои стојат во гаража неупотребувани, а се стари неколку години ќе бидат пренаменети во возила на брзата помош. Како што рече министерот за здравство Венко Филипче, соодветни се на потребите, само треба ...

Oсум комбија ќе се пренаменуваат во возила за Итна помош, 12 нови возила ќе стасаат во април

Либертас - 20.03.2019

Службите за итна медицинска помош до крајот на месецот ќе ги добијат новите 12 амбулантни возила, кои Министерството за здравство ги набави лани, а дополнително ќе бидат пренаменети уште осум комбија во возила за Итна помош, рече министерот за ...

Брза помош ќе добие 12 нови возила, уште осум ќе се доопремат

Вечер - 19.03.2019

Набавката на возила за Итна медицинска помош заврши, до крајот на месецот е рокот за испорака и ги очекуваме 12-те нови возила што ќе бидат распределени на повеќе места низ државата, а најмногу во Скопје.

Филипче: Без непотребни трошоци и со електронски систем за контрола на реагенсите

Н.Македонија - 19.03.2019

Во сите јавни здравствени установи има доволно реагенси, а сите директори на ЈЗУ беа задолжени да ги обезбедат со цел непречено да функционираат лабораториите во рамките на институциите, истакна денеска министерот за здравство Венко Филипче, ...

Филипче: младите лекари ќе се вработуваат во примарна здравствена заштита, во Итна медицинска помош…

Вечер - 19.03.2019

Унапредување и зајакнување на здравствен систем посебно во услови на масовни катастрофи и кризи е целта на едукативната обука за Итната медицинска помош и менаџирање на ресурси. Ќе се едуцираат здравствени работници, но и претставници на полицијата, ...

Едукативна обука за справување при кризни состојби и масовни катастрофи

А1 On - 19.03.2019

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, заедно со директорот на Фондот за иновации и технолошки развој, Јован Деспотовски ја отворија дводневната едукативна обука за Итна медицинска помош и менаџирање на ресурси, организирана во рамки на ...

Филипче: 12 милиони денари останаа непотрошени, може да се повтори набавката на возила за Итна помош

Press24 - 20.03.2019

До крајот на месецов треба да пристигнат новите 12 возила за Итна медицинска помош и да бидат ставени во функција, изјави министерот за здравство Венко Филипче, пренесува А1 он. Половина од овие возила ќе останат во Скопје со што бројот на возила на ...

Филипче: Го зајакнуваме системот со набавка на опрема и возила на ИМП и со прием на доктори и сестри

MTM - 20.03.2019

На претходната набавка која заврши за 12-те нови возила за Итната медицинска помош по систем на електронска аукција постигната е цена од 20-тина милиони денари. Од нив најмалку шест ќе добие Итната медицинска помош во Скопје во договор со директорот ...

Осум комбиња на Министерството за земјоделство ќе станат возила на брзата помош

Либертас - 19.03.2019

Осум комбиња на Министерството за земјоделство кои стојат во гаража неупотребувани, а се стари неколку години ќе бидат пренаменети во возила на брзата помош. Како што рече министерот за здравство Венко Филипче, соодветни се на потребите, само треба ...

Филипче: Брза помош ќе добие 12 нови возила

Независен - 19.03.2019

Набавката на возила за Итна медицинска помош заврши, до крајот на месецот е рокот за испорака и ги очекуваме 12-те нови возила што ќе бидат распределени на повеќе места низ државата, а најмногу во Скопје.

Филипче: Без непотребни трошоци и со електронски систем за контрола на реагенсите

А1 On - 19.03.2019

Во сите јавни здравствени установи има доволно реагенси, а сите директори на ЈЗУ беа задолжени да ги обезбедат со цел непречено да функционираат лабораториите во рамките на институциите, истакна денеска министерот за здравство Венко Филипче, ...

Филипче: По несреќата кај Ласкарци покажавме дека функционира здравствениот систем- можевме многу брзо да дадеме помош ...

Press24 - 19.03.2019

Унапредување и зајакнување на здравствен систем посебно во услови на масовни катастрофи и кризи е целта на едукативната обука за Итната медицинска помош и менаџирање на ресурси. Ќе се едуцираат здравствени работници, но и претставници на полицијата, ...

Лекари, полицајци, војници и пожарникари ќе се обучуваат за справување при кризни состојби и масовни катастрофи

Република - 19.03.2019

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, заедно со директорот на Фондот за иновации и технолошки развој, Јован Деспотовски ја отворија дводневната едукативна обука за Итна медицинска помош и менаџирање на ресурси, организирана во рамки на ...

Филипче: 12 милиони денари останаа непотрошени, ќе има нова набавка на возила за Итна помош

Точка - 20.03.2019

До крајот на месецов треба да пристигнат новите 12 возила за Итна медицинска помош и да бидат ставени во функција. Од нив половина ќе останат во Скопје со што бројот на возила на Итната медицинска помош во Скопје ќе се дуплира, а останатите ќе се ...

Филипче: Го зајакнуваме системот со набавка на опрема и возила на ИМП и со прием на доктори и сестри

Опсервер - 20.03.2019

На претходната набавка која заврши за 12-те нови возила за Итната медицинска помош по систем на електронска аукција постигната е цена од 20-тина милиони денари. Од нив најмалку шест ќе добие Итната медицинска помош во Скопје во договор со директорот ...

Брза помош ќе добие 12 нови возила, уште осум ќе се пренаменат и доопремат

Локално - 19.03.2019

Набавката на возила за Итна медицинска помош заврши, до крајот на месецот е рокот за испорака и ги очекуваме 12-те нови возила што ќе бидат распределени на повеќе места низ државата, а најмногу во Скопје.

Филипче: Во сите јавни здравствени установи има доволно реагенси

Локално - 19.03.2019

Во сите јавни здравствени установи има доволно реагенси, а сите директори на ЈЗУ беа задолжени да ги обезбедат со цел непречено да функционираат лабораториите во рамките на институциите, истакна денеска министерот за здравство Венко Филипче, ...