TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев - Груевски местел тендери за милиони евра

Р.С.Европа - 26.03.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната прес-конференција објави нов сет прислушувани телефонски разговори, кои, како што рече, докажуваат како премиерот Никола Груевски местел тендери и земал милионски провизии.

СДСМ објави нови прислушувани разговори

Алсат-М - 16.06.2015

СДСМ денеска на прес-конференција објави повеќе прислушувани телефонски разговори од високи функционери на ДУИ, а лидерот на партијата Зоран Заев најави дека ќе продолжат со објавување материјали се додека, како што рече, не добијат организација на ...

СДСМ: Корупција во тендерот со Кинезите за изградба на автопатиштата

Призма - 26.03.2015

Заев презентираше аудио снимки од наводни разговори меѓу премиерот Никола Груевски и министерот за транспорт Миле Јанакиески во кои тие договораат колку проценти провизија да земат од договорот со кинеската компанија „Синохидро“ за автопатите Охрид ...

СДСМ: Власта договарала провизија за новите автопати од 25 милиони евра

24 Вести - 26.03.2015

Никола Груевски украл милиони евра, правел упад во тендери, местел фирми,, договарал тендери, проценти и провизии, принудувал функционери да прават криминал, а сето тоа за сопствени цели и лично богатење - обвини денеска лидерот на СДСМ Зоран Заев.

„Бомба“ за провизии

Утрински - 26.03.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев објави нови прислушувани разговори, кои според нив го откриваат најголемиот финансиско-корупциски скандал во регионот СДСМ на денешната прес-конференција објави нови прислушувани разговори, кои според нив, го откриваат ...

(ВИДЕО) Заев објави тендерски скандали

Фактор - 26.03.2015

Лидерот на опозицијата Зоран Заев денес објави нови аудио записи од прислушувани телефонски разговори водени помеѓу премиерот и владини функционери. Во првиот блок разговори едниот од соговорниците, според Заев, е премиерот Никола Груевски и ...

Заев: Груевски вмешан во крупни корупциски скандали

Deutsche Welle - 26.03.2015

Серија скандалозни разговори во кои главен лик е премиерот Груевски, денеска презентираше лидерот на СДСМ, Заев. Во разговорите Груевски договара провизии и мести тендери за автопати, железници, ископ на јаглен...

Нова бомба-Заев: Груевски и соработниците за изградба на автопатите договориле провизија од 25 милиони евра со ...

Капитал - 26.03.2015

“Се работи за еден од најголемите финансиски корупциски скандали не само кај нас, туку и во регионот. Слушате како се договара провизијата за изградба на автопатиштата Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид.

ВИДЕО Заев: Еве докази за огромен грабеж во Македонија

+инфо - 26.03.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска ја објави 14-тата „бомба“ која, како што рече, открива коруптивен скандал од најголеми размери во регионот воопшто. Говорот од денешната прес конференција на Заев го пренесуваме во целост: „Ветивме дека целата ...

„Бомба“ 14 на СДСМ - Груевски местел тендери за милионска провизија

Р.С.Европа - 26.03.2015

​​Денеска сите ќе бидеме сведоци, рече Заев, како Груевски договарал проценти и провизии во милиони евра, правел незаконски упади во тендерски постапки, фаворизирал и местел фирми да добијат тендери, бесчуствително местел и луѓе да кршат закони за ...

Заев: Провизијата за власта за два автопати била 25 милиони евра

Нова ТВ - 26.03.2015

-Последните неколку разговори ќе го отворат пред јавноста едно од најголемите финансиски корупциски скандали кои не познава ни нашата земја ни регионот.Без тендер, со одлука на Собранието, премиерот Никола Груевски договара финансиски проект вреден ...

ОПОЗИЦИСКИ „БОМБИ“: Заев објави нови снимени разговори

Телеграф - 26.03.2015

Дел од разговорите што беа презентирани, според Заев, откриваат, наводно, корупциско-финансиски скандал поврзан со изградбата на автопатиштата Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на почетокот на денешната ...

Заев - Груевски стекнал милиони евра преку местење тендери

Р.С.Европа - 26.03.2015

Лидерот на опозициската партија СДСМ, Зоран Заев денеска објави прислушувани разговори во кои според него, премиерот Никола Груевски договара местење и врши упад во тендери, а од компаниите земал проценти и ...

Груевски вршел притисоци врз Јанакиевски за барокни фасади на ЕВН и Сити Галери

Нова ТВ - 26.03.2015

Следните два разговори покажуваат на каква мака се соработниците на Груевски кога мора да менуваат планови за да реализираат незаконски идеи на Грувески, рече Заев. „Станува збор за фасадите на ЕВН и Сити Галери кои според планот на Груевски треба ...

СДСМ: Власта земала провизија од 25 милиони евра за автопатите во Македонија

Фокус - 26.03.2015

Според снимките на СДСМ првично било во план две компании да се изберат, а на крајот се избира само една кинеска фирма за двата пата. Тие, според СДСМ, договарат и провизија која изнесува пет отсто, а тоа значи некаде околу 25 милиони евра.

Заев: Груевски и соработниците изградбата на автопатите ја договориле за провизија од 25 милиони евра (ВИДЕО)

МКД - 26.03.2015

Згрозувачко е ова што го слушнавте. Се работи за еден од најголемите финансиски корупциски скандали не само кај нас, туку и во регионот. Слушате како се договара провизијата за изградба на автопатиштата Миладиновци - Штип и Кичево - Охрид.

14 бомба на Заев: "Како се местат тендери и се земаат провизии од 25 милиони евра за автопати"

Точка - 26.03.2015

Снимките од денешната, 14-та бомба на СДСМ, се објавени на ЈуТјуб каналот на оваа партија. Лидерот на СДСМ денеска ги објавил 14-тите по ред снимени материјали, во кои, според Зоран Заев, се зборува за вистината во која Груевски не го почитувал ...

(БОМБА 14) Заев: Груевски местел тендер за директорот на РЕК Битола

Нова ТВ - 26.03.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев во моментов до Бихаќка ја објавува 14 „бомба“ на опозицијата. Заев објавува прислушувани разговори во кои се слуша како премиерот Никола Груевски наводно мести тендер за директорот на РЕК Битола Владо Чингоски за ископ на ...

Заев: Груевски местел тендери за Горан Иванов од Сител

Фокус - 26.03.2015

На првата снимка Груевски и Чинговски, директорот на РЕК Битола договарале како да му помогнат на Ивановски. Во денешната „бомба“ на СДСМ се објавуваат аудио снимки како Груевски како местел тендери и фирми, како уценувал и како корумпирал.

Заев: Груевски го приморува Јанакиески да постапи незаконски!

Фокус - 26.03.2015

СДСМ во моментот ја објавува 14-та бомба На денешната прес-конференција, на која лидерот на СДСМ, Зоран Заев , ја објави 14-та бомба, истакна и дека премиерот Никола Груевски му правел притисок на министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески , ...

Заев: Груевски местел тендер за железница

Фокус - 26.03.2015

Станува збор, според лидерот на СДСМ, за пругата Куманово-Бељаковце. Премиерот Никола Груевски подготовувал амбиент за местење на тендерот за железничката пруга Куманово-Bељаковце, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев , презентирајќи разговори меѓу ...

(АУДИО) Груевски во најголем корупциски скандал на Балканот: 25 милиони евра провизија ќе прифатат жутите?

Бриф - 26.03.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска ја презентираше 14-тата бомба со која, како што рече ќе излезе на виделина најголемиот криминално корупциски скандал на Балканот. Се работи за провизија од 25 милиони евра кои, според презентираните снимени ...

Заев: За два автопата Груевски договарал провизии од 25 милиони евра

+инфо - 26.03.2015

Ќе слушнете како Никола Груевски договарал провизија со кинеска компанија која ќе гради патишта без тендер. Проектот е вреден 580 милиони евра, а одлуката е донесена со закон во Собранието на РМ, рече денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

(Бомба14) Заев: Како се местат инфраструктурни тендери и заработуваат милионски провизии

еМагазин - 26.03.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на денешната прес конференција во седиштето на партијата објави нови аудио снимки од аферата со прислушување или како што ја нарекува партијата „Вистината за Македонија“.

Заев: Груевски за два автопата договара провизија од 25 милиони евра

А1 On - 26.03.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на денешната прес конференција објави разговори од кои се гледа, вели дека Никола Груевски договарал со Миле Јанакиески, Владимир Пешевски и Кирил Божиновски, изградбата на патот Кичево-Охрид, наместо 270 милиони евра, ...

СДСМ: Се местеле тендери и се земала провизија од 25 милиони евра за автопати

Макфакс - 26.03.2015

Местење тендери за РЕК Битола, за железнички место на тендер, со закон се планира изградба на автопати, незаконски да се сменат фасадите на ЕВН и Сити галери, откриваат наводно прислушуваните разговори, меѓу владини функционери, што во четврток и ...

Видео: Прес-конференција на лидерот на СДСМ

Алсат-М - 26.03.2015

Заев: Груевски местел тендери и договарал провизии Целата прес-конференција можете да ја гледате на следниот линк ...

Заев: Груевски го тера Јанакиески противзаконски да потпише за фасадите на ЕВН и Сити Галери

А1 On - 26.03.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев објави разговор за кој посочи дека е помеѓу Миле Јанакиески и Никола Груевски како го притиска да потпише за барокна фасада на ЕВН и Сити Галери. -Притисоци прави на Јанакиески противзаконски да потпише барокни фасади на ...

СДСМ: Слушнете како Груевски мести тендери и милионски провизии (видео)

Кумановски м. - 26.03.2015

По денешниот прес, СДСМ го објави интегралниот текст, фотографии и линк од презентираните аудио докази на денешната прес конференција којашто ја одржа претседателот на СДСМ, Зоран Заев. - Денеска сите ќе бидеме сведоци како Груевски договарал ...

Заев: Груевски договарал милионски провизии и местел тендери за газдата на Сител

+инфо - 26.03.2015

Ќе бидете сведоци на суровата и горчлива вистина дека Груевски е всушност оној за кого не постои ни закон ни устав ни совест, изјави денеска на прес конференција лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Заев: Груевски го убедувал Јанакиески дека нема да биде виновен за фасадите на ЕВН и Сити галери

+инфо - 26.03.2015

Следните два разговора ќе покажат многу јасно на каква мака биле соработниците на Никола Груевски, па дури и кога се работи за послушници како што е Миле Јанакиески, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Заев: Груевски местел тендер за ископ на јаглен за сопственикот на Сител

А1 On - 26.03.2015

Груевски договарал процент и местел фирми да добијат тендери, посочи лидерот на СДСМ, Зоран Заев и објави разговори за кои кажа дека се доказ како премиерот незаконски работел. Првиот разговор е помеѓу Никола Груевски мести тендер кој треба да го ...

ВИДЕО: Заев - се местеле тендери и блиски луѓе да го кршат законот

Канал 77 - 26.03.2015

Во 14-тата "бомба" лидерот на СДСМ, Зоран заев објавува разговори, во кој според опозицијата Груевски мести тендери, упаѓа во тендери, мести луѓе да кршат закони. Во првиот разговоре презентиран разговор, наводно помеѓу Груевски и директорот на МЖ, ...

СДСМ ОБЕЛОДЕНИ ТЕЖОК КОРУПЦИСКИ СКАНДАЛ: Земале провизија од 25 милиони евра

Sky - 26.03.2015

Функционери договарале провизија од 25 милиони евра за изградба на автопат, тоа е дел од новата бомба на опозицијата. СДСМ потоа презентираше неколку разговори, кои според Заве, го отворија во јавноста еден од најкрупните корупциски ...

(ВИДЕО) Заев: Груевски, сеуште имаш шанса сам да заминеш!

Бриф - 26.03.2015

- Ветивме дека целата вистина за злосторството што е правено врз нашиот народ и на нашата земја, ќе ја дознаат сите. Тоа го докажавме досега и продолжуваме да го докажуваме. Денеска, на домашната и на меѓународната јавност им е повеќе од јасно дека ...

Заев обвини дека Груевски и Јанакиески договарале провизија

Вест - 26.03.2015

"Никола Груевски договарал проценти и провизии во милиони евра, правел незаконски упади во тендерски постапки, фаворизирал и местел фирми да добијат тендери, бесчувствително местел луѓе да кршат закони за негови цели и интереси, украл милиони евра ...

Лидерот на СДСМ објави 14-та „бомба“

Глас на Америка - 26.03.2015

Опозицијата снимките ги најави како „Чесноста на премиерот Груевски“. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денска ја објави 14-тата „бомба“ чија тема, како што рече тој, е „чесноста на премиерот Груевски“.

Заев: Груевски местел тендери

Тера - 26.03.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев на почетокот на денешната прес конференција изјави дека ќе објави снимки од телефонски разговори со кои се покажува дека сиве овие години Груевски, по чија наредба се казнуваа и затвораа граѓани на секој чекор во име ...

Заев: Груевски местел фирми да добијат тендери

Фактор - 26.03.2015

По наредба на Груевски се казнуваа граѓани на секој чекор. Договарал проценти и провизии , местел фирми да добијат тендери, местел луѓе да кршат закони … Вака започна прес конфренцијата на опозицијата во седиштето на СДСМ.

Заев обелодени местен тендер за железница!

Фактор - 26.03.2015

Премиерот Никола Груевски подготовувал амбиент за местење на тендерот за железничката пруга Куманово-Bељаковце, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, презентирајќи разговори меѓу Груевски и министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески.

Заев: За два автопата Груевски договарал провизии од 25 милиони евра

Локално - 26.03.2015

Ќе слушнете како Никола Груевски договарал провизија со кинеска компанија која ќе гради патишта без тендер. Проектот е вреден 580 милиони евра, а одлуката е донесена со закон во Собранието на РМ, рече денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

(Нови снимки) Заев: Се местеле тендери и се земале милионски провизии за автопати

Кајгана - 26.03.2015

СДСМ ја објави четиринаесеттата бомба во која се откриваат наводно прислушувани разговори меѓу владини функционери за местење тендери за РЕК Битола и за незаконски да се сменат фасадите на ЕВН и Сити галери.

Заев: Груевски го убедувал Јанакиески дека нема да биде виновен за фасадите на ЕВН и Сити галери

Локално - 26.03.2015

Следните два разговора ќе покажат многу јасно на каква мака биле соработниците на Никола Груевски, па дури и кога се работи за послушници како што е Миле Јанакиески, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Заев: Груевски местел тендер за ископ на јаглен за сопственикот на Сител

Локално - 26.03.2015

Груевски договарал процент и местел фирми да добијат тендери, посочи лидерот на СДСМ, Зоран Заев и објави разговори за кои кажа дека се доказ како премиерот незаконски работел. Првиот разговор е помеѓу Никола Груевски мести тендер кој треба да го ...