TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ објави нови снимки, тврди дека власта го контролира судството

Глас на Америка - 15.02.2015

ВМРО-ДПМНЕ реагираше дека Заев „го продолжува своето одработување за странски центри со објавување на креирани материјали“ Водачот на опозициската партија СДСМ денес презентираше нови аудио-материјали со коишто ја обвини власта за директно мешање во ...

АНАЛИТИЧАРИ: Кој издава наредба сам себе да се снима?

Телеграф - 15.02.2015

Како е можно тој што, наводно издал наредби за снимање, во исто време и самиот себе да се прислушува. Ова е прашањето што го покренаа аналитичари по објавите на Зоран Заев Како е можно тој што, наводно издал наредби за снимање, во исто време и ...

Нова бомба на СДСМ: Аудио разговори од партиски местенки во судството

Призма - 15.02.2015

Во Македонија нема владеење на правото. Постои директна спрега меѓу власта и правосудниот систем, спротивно на Уставот, изјави претседателот на СДСМ Зоран Заев откако обелодени нови аудио снимки како докази за урнисаниот интегритет на македонското ...

Заев - Власта мести судски одлуки и именува и разрешува судии

Р.С.Европа - 15.02.2015

Со денеска објавените разговори, рече Заев, се покажува како Груевски и Мијалков, со неколкумина свои соработници и функционери од ДУИ местеле судски и обвинителски одлуки, избори и разрешување на судии, претседатели на судови, унапредувања на ...

Кој прислушувал – снимен разговор и на шефот на УБК

Телеграф - 15.02.2015

Лидерот на опозицијата Зоран Заев денеска, меѓу неколкуте снимени материјали, објави и разговор меѓу директорот на УБК, Сашо Мијалков и вицепремиерот Муса Џафери Лидерот на опозицијата Зоран Заев денеска, меѓу неколкуте снимени материјали, објави и ...

Заев докажа: Мијалков и Груевски не стојат зад прислушувањето

Сител - 15.02.2015

Заев и денес продолжи со објавување на материјалите за кои е осомничен во акцијата „Пуч“ и кои според пријавата се добиени од странски центри. тој обелодени телефонски разговор на шефот на УБК, Сашо Мијалков во кој тој инсистира на чело на Врховниот ...

Заев : министри и новинари договорале судски одлуки

Deutsche Welle - 15.02.2015

Лидерот на опозицискиот СДСМ, Заев на прес-конференција откри нови детали од ткн. „бомба“. Објавени разговори од владини министри, новинари и судии кои сведочат за контролата врз судската власт од страна на Владата Скандалозни разговори меѓу ...

Заев објави пет нови снимки за наводната поврзаност на власта и судството

Вест - 15.02.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев објави пет нови снимки од телефонски разговори на денешната прес-конференција, на кои, според него, може да се види поврзаноста помеѓу власта и судството. Според Заев, првиот разговор е помеѓу министерката за ...

Пеколот на Заев

Вечер Прес - 15.02.2015

СДСМ и Заев го прозваа и Латас за ургенции на Суд. Сите три случаи за кои тие тврдат дека е ургирано, Латас ги загубил. Зоран Заев јавно потврди дека Никола Груевски и Сашо Мијалков воопшто не прислушувале.

Заев : Власта местела судски одлуки

Телма - 15.02.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев тврди дека премиерот Никола Груевски и директорот на УБК Сашо Мијалков месетеле судски одлуки . Тој на денешната прес конференција објави снимка меѓу директорот на УБК Сашо Мијалков и тогашниот вицепремиер Муса ...

Утрешен „Слободен печат“: Заев ја фрли втората „бомба“

+инфо - 15.02.2015

Во најновиот број на Слободен печат читајте: Зоран Заев, лидерот на СДСМ, ја фрли втората „бомба“ - Гордана Јанкуловска и Михајло Маневски договараат одлука на Врховен суд - Сашо Мијалков му вели на Муса Џафери тој и Блерим Беџети да завршат работа, ...

Разговор број 2: Мијалков му порачува на Џафери дека не смее да се блокира изборот за претседател на Врховниот суд

Фокус - 15.02.2015

За ова нема отстапки, дециден е Мијалков пред Џафери. Вториот разговор што го објави лидерот на СДСМ Зоран Заев открива дека шефот на тајната полиција и член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Сашо Мијалков го прекорува вицепремиерот за спроведување ...

Заев: Упад на Груевски во судството

+инфо - 15.02.2015

Ја пренесуваме во целост прес конфренцијата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев: „Имаме обврска да ја обелодениме Вистината за Македонија. Ветивме дека тоа ќе го направиме и продолжуваме. Објавивме тежок политички скандал, дека братучедската двојка, ...

Втората „бомба“ на Заев фрлена врз судството

Р.С.Европа - 15.02.2015

Претседателот на опозицискиот СДСМ Зоран Заев денеска објави нови, како што вели, докази за криминал и злоупотреби на власта. На прес-конференцијата во партиското седиште, тој објави пет телефонски разговори, прислушувани од, како што рече, ...

Заев објави нови снимки, за спрегата помеѓу власта и правосудството

Телеграф - 15.02.2015

Заев нагласи дека со ваквото дејствување се урива Уставот на Република Македонија и членовите кои се однесуваат на слободата и приватноста на комуникацијата, како и оние кои се однесуваат на владеење на правото, поделбата на власта, независноста на ...

Разговор број 4: Јанкуловска се консултира со Ристески за прилепски судија

Фокус - 15.02.2015

Наш човек ли е тој, го прашува министерката за внатрешни работи градоначалникот на Прилеп. Во четвртиот разговор што го објави лидерот на СДСМ Зоран Заев министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска го прашува прилепскиот градоначалник ...

Заев: Мијалков и Муса Џафери договарале прв човек на Врховниот суд

Нова ТВ - 15.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев објави снимка на која разговараат директорот на УБК Сашо Мијалков и тогашниот вицепремиер Муса Џафери, а според Заев на снимката се договара местење на прв човек на Врховниот суд.

Заев објави снимки како се местеле судии и пресуди, како се правел пазарот со ДУИ... (ВИДЕО)

МКД - 15.02.2015

Како се избираат судиите, како се разрешуваат судиите, кој и како и чии ќерки мести за судии, како се завршуваат работите со кривичните пријави... се темите на денешните снимки што претседателот на СДСМ Зоран Заев ги објави денеска на конференцијата ...

Заев: Јанкулоска договорала пресуди со Маневски

Нова ТВ - 15.02.2015

Разговорот помеѓу министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот министер за правда Михајло Маневски е првиот снимен разговор кој СДСМ го емитува во моментов. Тие договараат судска одлука во корист на брат на судијка од судскиот ...

Заев самиот си потврди дека Мијалков бил прислушкуван од странски центри

Курир - 15.02.2015

Зоран Заев нафрли деновиве огромен број на обвинувања, но секојдневно демантирајќи се самиот себе, се докажува дека излажа на многу теми. Така, најавувајќи ја својата бомба, лидерот на СДСМ обвинуваше дека премиерот Никола Груевски и Сашо Мијалков ...

Заев: Јанкулоска и прилепскиот градоначалник муабетат за „нивни“ судија

Нова ТВ - 15.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска објави снимка на разговор меѓу министерката Гордана Јанкулоска и прилепскиот градоначалник Марјан Ристески. Според Заев во овој муабет Јанкулоска се распрашува дали прилепскиот судија Никола Крстевски е ...

(АУДИО) Јанкулоска и градоначалникот на Прилеп, Ристески, унапредуваат судија

Бриф - 15.02.2015

- Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, почитувани граѓани, избира кои судии треба да бидат унапредени, изјави на денешната прес конференција на СДСМ, лидерот на партијата Зоран Заев - Според овој разговор што ќе го слушнете таа се ...

АУДИО: Јанкулоска - Маневски, Мијалков - Муса Џафери, Филимена - Латас

Нова ТВ - 15.02.2015

Сите аудио-снимки коишто претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ги објави на денешната прес-конференција и на кои, според опозицискиот лидер, јасно се слуша каква е спрегата меѓу извршната власт и македонското ...

АУДИО Снимените разговори што денеска ги објави СДСМ

+инфо - 15.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска објави аудио снимка меѓу министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот министер за правда Михајло Маневски. - Во овој разговор се спомнуваат премиерот Никола Груевски, претседателот на ...

(АУДИО) Разговорите за поврзаноста на судството и власта според Заев

еМагазин - 15.02.2015

Претседателот на опозицискиот СДСМ Зоран Заев денеска објави нови, како што вели, докази за криминал и злоупотреби на власта . На прес-конференцијата во партиското седиште, тој објави пет телефонски разговори.

Заев: Ќе чуете како власта нарачува судски пресуди, се местат судии и обвинители!

Фокус - 15.02.2015

Ќе чуете како Груевски, Мијалков, Јанкуловска, Ставревски директно се мешаат во судската власт, рече лидерот на СДСМ. Ќе чуете како власта го контролира судскиот систем, рече лидерот на СДСМ Зоран Заев на прес конференцијата кој предмалку започна.

(АУДИО) Заев: Како догoворале Мијалков и ДУИ избор на претседател на Врховен суд

А1 On - 15.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев објави снимка на директорот на УБК Сашо Мијалков и Муса Џафери од ДУИ каде раговараат околу изборот на претседател на Врховен суд. Според Заев се договора како да се избере престедател на Врховен суд.

(АУДИО) Заев: Слушнете како Латас интервенира да добие судска одлука

Бриф - 15.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, објави аудио снимки на денешната прес-конференција на кои, според опозицискиот лидер, јасно се слуша каква е спрегата меѓу извршната власт и македонското судство.

(АУДИО) Заев: Јанкулоска издејствува отфрлање кривична пријава против Ставрески кај обвинителот Зврлески

А1 On - 15.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев објави снимен разговор на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска со поранешниот министер за правда Михајло Маневски како местат избор на судија, разговор за како што рече местење на претседател на Врховниот ...

Заев објави уште пет прислушкувани разговори

Канал5 - 15.02.2015

Лидерот на СДСМ Заев на Бихаќка на прес конференција објави нови прислушувани разговори меѓу поранешни и актуелни министри,градоначалници, новинари и судии. Меѓу материјалите кои јавно се презентирани, објавена е и снимката на министерката ...

Заев: Тоа што ќе го слушнете денеска ги надминува границите на скандалот

+инфо - 15.02.2015

Ова што денеска ќе го слушнете ги надминува границите на скандалот, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев на денешната прес конференција. - Ќе слушнете како Груевски и Мијалков како со неколкумина соработници заедно местеле судски и обвинителски ...

(АУДИО) Мијалков и Муса Џафери договорале прв човек на врховниот суд

Бриф - 15.02.2015

На прес конференцијата на СДСМ, лидерот Зоран Заев презентираше докази, снимени телефонски разговори за именување и разрешување на судии. Братучедот на Никола Груевски, Сашо Мијалков во телефонски разговор со Муса Џафери договара прв човек на ...

(АУДИО) Јанкулоска и прилепскиот градоначалник избираат судија

А1 On - 15.02.2015

Јанкуловска избира кои судии треба да бидат унапредени, а се информира од градоначaлникот на Прилеп, Марјан Ристески дали е некој подобен судија. Се работи за судијата Никола Крстевски од Крушево, кој веројатно го поминал партискиот суд па сега е ...

(Дополнето): ВО ЖИВО: Заев: Мијалков и Муса Џафери договарале прв човек на Врховниот суд

Либертас - 15.02.2015

- Денеска ќе чуете како Груевски и Мијалков заедно со ДУИ местеле суски и обвинителски одлуки. Местеле избори и разрешување на судии, претседатели на судовите, унапредување на судии. Ќе чуете каква контрола воспоставиле на чело со Груевски и ...

ФОТО: Заев ја фрли втората „бомба“ врз судството

Утрински - 15.02.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев ја фрли втората „бомба“ врз судството и како што рече, може да се види како се местени судски одлуки, унапредувани судии, како е одблокиран изборот на претседателот на Врховниот суд.

Утрешен „Слободен печат“: Заев ја фрли втората „бомба“

Либертас - 15.02.2015

Во најновиот број на Слободен печат читајте: Зоран Заев, лидерот на СДСМ, ја фрли втората „бомба“ – Гордана Јанкуловска и Михајло Маневски договараат одлука на Врховен суд – Сашо Мијалков му вели на Муса Џафери тој и Бле­рим Беџети да завршат ...

(ВИДЕО) Заев: Нови скандалозни докази – Упад на Груевски во судството

А1 On - 15.02.2015

Имаме обврска да ја обелодениме Вистината за Македонија. Ветивме дека тоа ќе го направиме и продолжуваме, рече на денешната прес конференција претседателот на СДСМ Зоран Заев. Во продолжение целиот прес интегрално: Објавивме тежок политички скандал, ...

Втората „бомба“ на Заев фрлена врз судството

еМагазин - 15.02.2015

Претседателот на опозицискиот СДСМ Зоран Заев денеска објави нови, како што вели, докази за криминал и злоупотреби на власта. На прес-конференцијата во партиското седиште, тој објави пет телефонски разговори, прислушувани од, како што рече, ...

Дали Заев самиот си потврди дека Мијалков бил прислушкуван од странски центри?!

Република - 15.02.2015

Нови обвинувања стигнаа од лидерот на СДСМ, Зоран Заев, но со своите изјави тој постојано се демантира самиот себе. Тоа само покажува дека има лаги на многу теми искажани токму од лидерот на опозицијата.

Заев: Јанкулоска и прилепскиот градоначалник проверуваат „нивни“ судија

Либертас - 15.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска објави снимка на разговор меѓу министерката Гордана Јанкулоска и прилепскиот градоначалник Марјан Ристески. Според Заев во овој муабет Јанкулоска се распрашува дали прилепскиот судија Никола Крстевски е ...

АУДИО: Јанкулоска – Маневски, Мијалков – Муса Џафери, Филимена – Латас

Либертас - 15.02.2015

Сите аудио-снимки коишто претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ги објави на денешната прес-конференција и на кои, според опозицискиот лидер, јасно се слуша каква е спрегата меѓу извршната власт и македонското ...

Заев: Власта целосно го контролира судскиот систем

Макфакс - 15.02.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во недела објави нови аудио снимки, според кои, како што рече, се гледа директната спрега меѓу власта и судството. „Ќе слушнете како Груевски и Мијалков заедно со ДУИ местеле судски и обвинителски одлуки, избори и ...

За СДСМ, Заев и 20 илјади прислушувани не се еднакви?

Дневник - 14.02.2015

На нашето прашање зошто до ЈО е поднесена пријава само за прислушување на Заев, од СДСМ со одговор за концептот што ќе го реализирале согласно со стратегијата СДСМ нема појаснување зошто партијата на Зоран Заев само во негово име поднесе кривична ...

Богоевски: После падот на Груевски со прислушкувањето, имам и јас што да објавам

Нова ТВ - 13.02.2015

Екс-потсекретарот за државна безбедност, Слободан Богоевски во интервју за НОВА: Дали шпионирале и прислушкувале странски служби или се е дело на Груевски и Мијалков, кој го снимал разговорот Заев- Груевски, што може да очекуваат Заев и неговите ...

(Дополнето) Заев: Еве како затворите во Македонија се полни со политички затвореници

Либертас - 15.02.2015

- Имаме обврска да ја обелодениме Вистината за Македонија. Ветивме дека тоа ќе го направиме и продолжуваме – изјави лидерот на СДСМ на денешната прес конеренција. Неговиот говор ви го репенсуваме интегрално: Објавивме тежок политички скандал, дека ...

Заев објави „бомба“ за судството, тврди дека се местеле судски одлуки и избори на судии

24 Вести - 15.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев ја фрли и втората т.н бомба, овој пат врз судството. Тој денеска презентираше пет телефонски разговори за кои тврди дека се доказ за злоупотреби на власта при местење на судски одлуки и поставување на, како што рече, ...

Заев објави снимки за спрегата помеѓу власта и правосудството

24 Вести - 15.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев објави нови пет тонски записи од прислушувани разгвори кои, како што рече, ја докажуваат врската меѓу судството и власта. Власта диктирала пресуди, избирала и разрешувала судии, вклучително и првиот човек на Врховниот ...

Судството епицентар на втората „бомба“ на Заев

Капитал - 15.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска продолжи со објавување на, како што ги нарекува, доказите од проектот „Вистината за Македонија“. Овој пат тој обвини за „контрола воспоставена од власта врз судството и правосудниот систем во Македонија“.