TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Успешно направена првата трансплантација на срце во Македонија

Panacea.mk - 23.05.2020

Иако станувало збор за исклучително тешка и ризична интервенција, мешаниот тим на кардиохирурзи, според сите медицински протоколи, успешно ја извел трансплантацијата. Д оцна синоќа во една од операционите сали на Клиниката за државна ...

Филипче во посета на пациентот со трансплантирано срце

А1 On - 23.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче утрово го посети пациентот, на кој му беше трансплантирано срце. Синоќа, за првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце од починат донор.

Првото трансплатирано срце започна да чука во градите на 54 годишен пациент

Нова ТВ - 23.05.2020

Во раните утрински часови, околу 02 после полноќ започна да чука првото трансплантирано срце во градите на 54 годишен пациент. По шест часа операција, лекарскиот тим го разбуди првото трансплантирано срце во период кога здравството се соочува со ...

(ФОТО) Филипче: Трансплантацијата на срце успешна, огромен успех за македонското здравство!

Фокус - 23.05.2020

Доцна синоќа беше успешно завршена првата трансплантација на срце во Северна Македонија. Трансплатацијата успешна! ❤️ Ова е огромен успех на македонското здравство. Честитки до сите колеги.

Успешна првата трансплантација на срце во земјава

360 степени - 23.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека првата трансплантација на срце која синоќа се изведе на Клиниката за кардиохирургија во Скопје била успешна. „Трансплатацијата успешна! „Ова е огромен успех на македонското здравство.

Првата трансплантација на срце во Македонија успешна, огромен успех за македонското здравство

еМагазин - 23.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека првата трансплантација на срце во Македонија е успешна и додаде дека ова е огромен успех за македонското здравство. Опреацијата ја изведоа тим на хирурзи под водство на Сашко Јовев (Државна ...

ПРВИ ФОТОГРАФИИ ОД ТРАНСПЛАНТАЦИЈА НА СРЦЕ: Вака работеа нашите стручњаци(ФОТО)

Магазин - 23.05.2020

Ноќеска на Клиниката за кардиохирургија во државниот Клинички центар во Скопје се изведе првата трансплантација на срце во Република Македонија, која заврши со позитивен исход! Специјализантот по кардиоваскуларна хирургија, Кристијан Бундовски не ја ...

Во 02 часот и 43 минути зачука срце, се направи првата трансплантација на срце во Македонија во Државна ...

AKO - 23.05.2020

,,Доцна во ноќта додека градот спиеше во 02:43 часот зачука срце… Во Република Македонија, на Универзитетската Клиника за Државна Кардиохирургија се направи ПРВА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА на СРЦЕ !! Вредните раце и паметните глави на нашите врвни стручњаци на ...

Прва трансплантација на срце во земјава

360 степени - 23.05.2020

Тим хирурзи составен од Сашко Јовев од Државната кардиохирургија, Жан Митрев од приватната Клиника „Жан Митрев“ и Александар Николиќ од Клиниката „Систина“ и анестезиологот од КАРИЛ Маја Мојсова прават подготовка за првата трансплантација на срце во ...

Филипче објави фотографија од тимот на кардиохирурзи пред да изведат прва трансплантација на срце: „Им држиме среќа“

Press24 - 22.05.2020

Во гостувањето на ТВ 24, министерот за здравство Венко Филипче откри дека во Македонија за првпат вечерва ќе се изведе операција со трансплантација на срце. „Имаме вечерва трансплантација на срце, имаме донатор, родителите од една почината девојка, ...

Кардиохирурзи вечерва треба да ја извршат првата трансплантација на срце од починат донор во земјава, објави Филипче

Сакам да кажам - 22.05.2020

Мешан тим кардиохирузи на Клиниката за кардиохирургија се подготвува за правење на првата трансплатација на срце во земјава, објави на Фејсбук министерот за здравство Венко Филипче. „Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го ...

Најнова вест: Вечерва на Клиниката за Државна кардиорирургија се изведува првата кадаверична трансплантација на срце

Centar - 23.05.2020

Вечерва на Клиниката за Државна кардиорирургија се изведува првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. Во моментов е во тек експлантацијата. На трансплантацијата ќе работи тим од тројца кардиохирурзи под ...

Проф. Д-р Николиќ и д-р Славески од Аџибадем Систина дел од тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце во ...

Фактор - 22.05.2020

Професор д-р Александар Николиќ кардиохирург од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ и шефот на Одделот за анестезија д-р Димче Славески, специјалист по анестезиологија со реаниматологија од „Аџибадем Систина“ ќе бидат дел од тимот доктори ...

ТИМОТ ПОДГОТВЕН- ВИ ЧУВАМЕ СРЕЌА ДОКТОРИ: Започна првата трансплантација на срце во Македонија!

Магазин - 22.05.2020

Во моментов започнува првата трансплантација на срце во Република Македонија. Тимот од кардиохирурзи под водство на Сашко Јовев (Државна Кардиохирургија), Жан Митрев (Клиника Жан Митрев) и Александар Николиќ (Клиника Систина) и Маја Мојсова ...

Ова е тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце во земјава

Република - 22.05.2020

Проф. Д-р Николиќ и д-р Димче Славески од Аџибадем Систина дел од тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце во земјава. Професор д-р Александар Николиќ кардиохирург од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ и шефот на Одделот за ...

Во тек е најголемиот предизвик за македонските лекари, учествуваат и експерти од Аџибадем – Систина

Expres - 22.05.2020

Во скопскиот клинички центар во тек е еден од најголемите предизвици за македонската медицина, трансплантација на срце. Во тимот кој вечерва ја изведува една од најсложените интервенции во медицината се и професор д-р Александар Николиќ кардиохирург ...

Проф. д-р Николиќ и д-р Славески од „Аџибадем Систина“, дел од тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце во ...

Нетпрес - 22.05.2020

Професор д-р Александар Николиќ, кардиохирург од Клиничката болница „Аџибадем Систина“, и шефот на Одделот за анестезија д-р Димче Славески, специјалист по анестезиологија со реаниматологија од „Аџибадем Систина“, ќе бидат дел од тимот доктори ...

Само Филипче можеше да состави дрим тим од кардиохирурзи за првата трансплантација на срце од починат донор

+инфо - 22.05.2020

Професор д-р Сашко Јовев од државната кардиохирургија, д-р Жан Митрев од „Жан Митрев Клиник“. професор д-р Александар Николиќ кардиохирург од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ и шефот на Одделот за анестезија д-р Димче Славески, специјалист по ...

Филипче: На тимот од кардиохирурзи, да им држиме среќа

24Инфо - 22.05.2020

Филипче: На тимот од кардиохирурзи, да им држиме среќа Тимот од кардиохирурзи под водство на Сашко Јовев (Државна Кардиохирургија), Жан Митрев (Клиника Жан Митрев) и Александар Николиќ (Клиника Систина) и Маја Мојсова анестезиолог (КАРИЛ) се ...

Проф. д-р Николиќ и д-р Димче Славески од Аџибадем Систина дел од тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце ...

Магазин - 23.05.2020

Проф. Д-р Николиќ и д-р Димче Славески од Аџибадем Систина дел од тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце во земјава Професор д-р Александар Николиќ кардиохирург од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ и шефот на Одделот за анестезија ...

Филипче објави фотографија од тимот на кардиохирурзи пред да изведат прва трансплантација на срце: „Им држиме среќа“

Либертас - 23.05.2020

Во гостувањето на ТВ 24, министерот за здравство Венко Филипче откри дека во Македонија за првпат вечерва ќе се изведе операција со трансплантација на срце. „Имаме вечерва трансплантација на срце, имаме донатор, родителите од една почината девојка, ...

Тим кардиохирурзи предводен од д-р Сашко Јовев ја изведува првата трансплантација на срце од починат донор

AKO - 23.05.2020

Во текот на ноќта на Клиниката за Државна кардиорирургија се изведува првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. Во моментов е во тек експлантацијата, соопшти Министерство за здравство.

Во тек првата трансплантација на срце во државава, им држиме среќа

ММС - 23.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот официјален Фејсбук профил напиша дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. „Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го ...

Прва трансплатација на срце од починат донор се изведува на државната кардиохирургија

MakPress - 23.05.2020

Вечерва на Клиниката за Државна кардиорирургија се изведува првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. Во моментов е во тек експлантацијата. На трансплантацијата ќе работи тим од тројца кардиохирурзи под ...

Тимот лекари што ја изведува првата трансплантација на срце во Македонија

Независен - 23.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, вечерва на неговиот фејсбук профил го откри тимот од кардиохирурзи кој ја спроведува првата операција – трансплантација на срце во Македонија. „Тимот е под водство на Сашко Јовев (Државна Кардиохирургија), Жан ...

Прва трансплантација на срце во земјава: На операцијата работеше тим кардиохирурзи од повеќе клиники

Женски магазин - 23.05.2020

Професор д-р Александар Николиќ кардиохирург од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ и шефот на Одделот за анестезија д-р Димче Славески, специјалист по анестезиологија со реаниматологија од „Аџибадем Систина“ беа дел од тимот доктори кардиохирурзи ...

Прва трансплатација на срце oд починат донор на Клиниката за државна кардиохирургија

МКД - 23.05.2020

На Клиниката за државна кардиорирургија синоќа се изведе првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. На трансплантацијата работеа тим од тројца кардиохирурзи под водство на проф. д-р.

(Фото) Тим од кардиохирурзи од Државна клиника, Жан Митрев и Систина ја вршеа првата трансплантацијата на срце во ...

еМагазин - 23.05.2020

Министерот Венко Филипче синоќа објави фотографија од тимот на хирурзи кои синоќа ја вршеa првата трансплантација на срце во Македонија. „Тимот од кардиохирурзи под водство на Сашко Јовев (Државна Кардиохирургија), Жан Митрев (Клиника Жан Митрев) и ...

(Фото) Како се одвиваше првата трансплантација на срце во Македонија

Независен - 23.05.2020

„Доцна во ноќта додека градот спиеше во 02:43 часот зачука срце…..Во Република Македонија, на Универзитетската Клиника за Државна Кардиохирургија се направи ПРВА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА на СРЦЕ !!, напиша утрово на фејсбук профилот Кристијанн Бундовски од ...

Вчеравечер на Клиниката за Државна кардиохирургија се изведе првата кадаверична трансплантација на срце

Сител - 23.05.2020

Вчеравечер на Клиниката за Државна кардиохирургија се изведе првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. На трансплантацијата работеше тим од тројца кардиохирурзи под водство на Проф. д-р.

Вчеравечер на Клиниката за Државна кардиорирургија се изведува првата кадаверична трансплантација на срце

4NEWS - 23.05.2020

Вечерва на Клиниката за Државна кардиохирургија се изведува првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. Во моментов е во тек експлантацијата. На трансплантацијата ќе работи тим од тројца кардиохирурзи под ...

Милиметарските потези во ноти, ја свиреа симфонијата „Живот“: Успешна прва трансплантација на срце во Македонија (ФОТО)

ММС - 23.05.2020

Доцна во ноќта додека градот спиеше во 02:43 часот зачука срце…..Во Република Македонија, на Универзитетската Клиника за Државна Кардиохирургија се направи ПРВА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА на СРЦЕ !!, информираат од Универзитетската клиника Државна ...

Во 02 часот и 43 минути зачука срце, се направи првата трансплатација на срце во Македонија !

24Инфо - 23.05.2020

Во 02 часот и 43 минути зачука срце, се направи првата трансплатација на срце во Македонија ! ,,Доцна во ноќта додека градот спиеше во 02:43 часот зачука срце… Во Република Македонија, на Универзитетската Клиника за Државна Кардиохирургија се ...

Успешна првата кадаверична трансплантација на срце во Македонија

Република - 23.05.2020

Успешно заврши првата кадаверична трансплантација на срце во Македонија која доцна синоќа се изведе на Универзитетската клиника за кардиохирургија во Скопје, објавија Клиниката на својата страница на Фејсбук.

На Клиниката за Државна кардиохирургија се изведе првата трансплантација на срце од починат донор

Вечер - 23.05.2020

Фото: fejsbuk Синоќа на Клиниката за Државна кардиохирургија се изведе првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. На трансплантацијата работеше тим од тројца кардиохирурзи под водство на Проф. д-р.

Доцна во ноќта зачука срце, успешна првата трансплантација на срце во Македонија

+инфо - 23.05.2020

Доцна во ноќта додека градот спиеше во 02:43 часот зачука срце. Во Република Македонија, на Универзитетската Клиника за Државна Кардиохирургија се направи прва трансплантација на срце, напиша на Фејсбук д-р Кристијан Бундовски, специјализант по ...

Синоќа се случи првата трансплантација на срце во земјава

Радио МОФ - 23.05.2020

Синоќа, во 2 часот и 43 минути по полноќ, тим хиурзи ја изведоа првата транплантација на срце во земјава, на Државната клиника за кардиологија во Скопје. Фото: Фејсбук профил на д-р Кристијан Бундовски, специјализант по васкуларна хирургија Во ...

Во 02 часот и 43 минути зачука срце, се направи првата трансплатација на срце во Македонија во Државна Кардиохирургија!

Скопје1 - 23.05.2020

Доцна во ноќта додека градот спиеше во 02:43 часот зачука срце…..Во Република Македонија, на Универзитетската Клиника за Државна Кардиохирургија се направи ПРВА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА на СРЦЕ !! Вредните раце и паметните глави на нашите врвни стручњаци на ...

Успешно заврши првата трансплантација на срце во Македонија

Скопје инфо - 23.05.2020

Успешно заврши првата кадаверична трансплантација на срце во Македонија која доцна синоќа се изведе на Универзитетската клиника за кардиохирургија во Скопје, објавија Клиниката на својата страница на Фејсбук.

УСПЕХ ЗА МАКЕДОНСКОТО ЗДРАВСТВО: Трансплантација на срце заврши успешно – ЧЕСТИТО ДО МАКЕДОНСКИТЕ ДОКТОРИ!

Магазин - 23.05.2020

Ноќеска во клиничкиот центар во Скопје се изведе првата трансплантација на срце во Република Македонија, која заврши со позитивен исход! Трансплантацијата која ја изведуваа тим од повеќе доктори е успешна, објави пред малку министерот за здравство, ...

Успешна првата трансплантација на срце во земјава

24 Вести - 23.05.2020

Првата трансплантација на срце што беше изведена ноќеска на Клиниката за државна кардиорирургија е успешна, објави на фејсбук министерот за здравство Венко Филипче. – Трансплатацијата успешна! Ова е огромен успех на македонското здравство.

Успешна првата траснплантација на срце во земјава

Локално - 23.05.2020

Првата трансплантација на срце што беше изведена ноќеска на Клиниката за државна кардиорирургија е успешна, објави на фејсбук министерот за здравство Венко Филипче. – Трансплатацијата успешна! Ова е огромен успех на македонското здравство.

Успешна првата траснплантација на срце во земјава

Опсервер - 23.05.2020

Скопје, 23 мај 2020 () – Првата трансплантација на срце што беше изведена ноќеска на Клиниката за државна кардиорирургија е успешна, објави на фејсбук министерот за здравство Венко Филипче.

На Државна кардиохирургија лекарите испишаа историја - прва успешна кадаверична трансплатација на срце во Македонија

МКД - 23.05.2020

На Универзитетската клиника за Државна кардиохирургија рано утрово успешно заврши првата трансплатација на срце од починат донор. Проф. др. Сашко Јовев го водеше тимот кој во оваа вонредна состојба направија чудо....испишаа историја.

Утринава во 02.43 часот зачука срце – успешно извршена првата трансплантација на срце од починат донор

А1 On - 23.05.2020

Во 2.43 часот утринава на Клиниката за Државна кардиорирургија заврши првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. Бројни статуси од медицински персонал утринава ги преплавија социјалните мрежи, со честитки ...

Успешна првата траснплантација на срце во земјава

Канал5 - 23.05.2020

Првата трансплантација на срце што беше изведена ноќеска на Клиниката за државна кардиорирургија е успешна, објави на фејсбук министерот за здравство Венко Филипче. – Трансплатацијата успешна! Ова е огромен успех на македонското здравство.

Успешна првата траснплантација на срце во Северна Македонија

Алсат-М - 23.05.2020

Првата трансплантација на срце што беше изведена ноќеска на Клиниката за државна кардиорирургија е успешна, објави на фејсбук министерот за здравство Венко Филипче. – Трансплатацијата успешна! Ова е огромен успех на македонското здравство.

Успешна првата трансплантација на срце во земјава

Курир - 23.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека првата трансплантација на срце која синоќа се изведе на Клиниката за кардиохирургија во Скопје е успешна. „Трансплатацијата успешна! „Ова е огромен успех на македонското здравство.

Огромен успех: Трансплатацијата на срце е успешна

Женски магазин - 23.05.2020

Првиот човек на здравството во земјава објави дека Првата трансплантација на срце во земјава, која што се направи вчера била успешна. Донор на срцето е почината пациентка чие семејство се согласило срцето да го добие друг пациент кој веќе долго ...