TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Цивил: Законот за новите давачки за хонорарите е легализирање на грабежот на граѓаните

24 Вести - 20.12.2014

Нови граѓански здруженија се приклучуваат на дел од синдикатите и невладините организации кои не се согласуваат со плаќањето на давачки за хонорарите. Владата не отстапува– премиерот Никола Груевски вели дека плаќањето на давачки за хонорарите е ...

СДСМ: Власта да ги тргне рацете од хонорарците, веднаш!

24 Вести - 20.12.2014

Законското решение за плаќање давачки за хонорарите е дискриминаторско, а единствената цел е да се наполни дупката во касата на Фондот за пензиско осигурување– велат од опозициската СДСМ и бараат решението да се ...

СДСМ: Груевски и Ставрески ќе ја полнат дупката во Фондот преку потта на хонорарците!

+инфо - 20.12.2014

Ако намерата на Никола Груевски и неговата власт била да им помогнат на хонорарците, каде се нивните проценки колкав број од договорите за дело, со нивните законски измени, ќе се трансформираат во плата – прашуваат од СДСМ.

Груевски: Плаќањето придонеси за хонорари во интерес на правата на работниците

Република - 20.12.2014

Законската обврска за плаќање на придонесите на хонорарните работници е во длабока корелација со правата на работниците со загарантирањето на нивните работни места и воведување норми коишто се речиси во сите држави во Европа, истакна премиерот ...

Цивил: Законот за новите давачки за хонорарите е легализирање на грабежот на

Локално - 20.12.2014

Нови граѓански здруженија се приклучуваат на дел од синдикатите и невладините организации кои не се согласуваат со плаќањето на давачки за ...

Македонија и Албанија со најниски стапки на социјални придонеси во Европа

Канал5 - 20.12.2014

Со измените и дополнувањата во законот за пензиското и инвалидското осигурување, законот за здравствено осигурување и законот за придонеси од задолжително социјално осигурување од 1 јануари се овозможува опфат со задолжително социјално осигурување ...

МТСП: СДСМ да престане со лаги и нека понуди нови и подобри решенија

Макфакс - 20.12.2014

Јавноста навикна Социјалдемократскиот сојуз да се испречува на секоја позитивна мерка, без разлика колку е корисна за граѓаните, посебно работниците, а со извртување на тезите сака да ги манипулира работниците, реагираат од Министерството за труд и ...

(ВИДЕО) Царовска: Власта да ги тргне рацете од хонорарците, веднаш!

Либертас - 20.12.2014

Прес конференција на Мила Царовска, претседателка на Kомисијата за труд и социјална политика: За 15 дена сите оние кои досега земале некаков хонорар од 9.600 денари на месечно ниво и едвај крпеле крај со крај, ќе земаaт само 6.200 денари.

В понеделник сите на протест!

Окно - 20.12.2014

Од 1 јануари, за неполни две недели, рачето на власта повторно ќе се пикне длабоко во нашите џебови, почитувани читатели. Новиот закон, кој под изговор дека со тоа ќе ги обезбеди со здравство и со пензии сите оние со нередовни примања, го крева ...

Горан Михајловски - Сакам да кажам - Јавна дојава

Вест - 20.12.2014

Пишува Горан МИХАЈЛОВСКИ - Колку и да е искрена намерата на премиерот да ни го разубави животот, сепак со сила убавина не бидува Министерот за финансии Зоран Ставрески рече дека издавањето на задолжницата, наместо од Нова година, се одлага до април ...

СДСМ: Груевски и Ставрески ќе ја полнат дупката во Фондот преку потта на хонорарците!

А1 On - 20.12.2014

Ако намерата на Никола Груевски и неговата власт била да им помогнат на хонорарците, каде се нивните проценки колкав број од договорите за дело, со нивните законски измени, ќе се трансформираат во плата – прашуваат од СДСМ.

Груевски: Плаќањето придонеси за хонорари во интерес на правата на работниците

+инфо - 20.12.2014

Законската обврска за плаќање на придонесите на хонорарните работници е во длабока корелација со правата на работниците со загарантирањето на нивните работни места и воведување норми коишто се речиси во сите држави во Европа, истакна премиерот ...

Платените придонеси за хонорарците ќе решат голем број проблеми

Република - 20.12.2014

Со стапување на сила на законските измени кои предвидуваат плаќање придонеси за хонорарните работници ќе се елиминираат голем број проблеми. Оваа мерка е насочена кон заштита на работничките права, кон поголема социјална сигурност на работниците и ...

ВИДЕО Цароска: Власта веднаш да ги тргне рацете од хонорарците

+инфо - 20.12.2014

Полека но сигурно доаѓа времето на плаќање на сметките од погрешните политики на ВМРО-ДПМНЕ. За нас решението е во прогресивните даноци, па оној кој има повеќе доход да врати повеќе во Буџетот, а оние со најнизок доход да се ослободат од плаќање ...

ЗАКОН ЗА ПРИДОНЕСИ: И корења да јадеме, данок сите ќе плаќаат!

Фактор - 19.12.2014

Потписниците на Повелбата за солидарност на синдикатите и здруженијата за заштита на работничките права, го поддржуваат предлогот на Сојузот на стопански комори, прагот за придонесите за хонорарите да биде просечната, а не минималната плата.

Владата не отстапува од придонесите за договорите на дело

Алсат-М - 19.12.2014

Нема отстапување од воведувањето давачки за хонорарите и авторските договори. Ова е ставот на министерот за финансии Зоран Ставревски по се поголемата дебата во јавноста околу опасностите што ја носи оваа мерка со која на хонорарите и на авторските ...

Законот за плаќање придонеси на хонорарците сепак нема да претрпи пролонгирање

Фактор - 19.12.2014

Во јавноста пред извесен период имаше шпекулации дека Законот за задолжително социјално осигурување за авторските и договорите на дело ќе се пролонгира, Владата не отстапува од примената. Надлежните тврдат дека законот е по европски терк, а бенефит ...

Спротивставени ставови на ССК и „Солидарност“ за придонесите за хонорарите

Бриф - 18.12.2014

Спротивставени се ставовите на ССК и Левичарското движење „Солидарност“ во врска со придонесите за хонорарните работници. Од Сојузот на стопански комори велат дека законските измени се во функција на заштита на работниците и спречување на ...

Со плаќање на придонесите за хонорари се заштитуваат работничките права

МРТ - 19.12.2014

Нема одложување на обврската за плаќање придонеси на хонорарите. Примената ќе стартува од први јануари наредната година. Од Конфедерацијата на слободни синдикати велат дека со новиот закон ќе се заштитат работничките права...

Ставрески: Нема одложување на плаќањето придонеси за хонорарите

Канал5 - 19.12.2014

Ќе нема одложување на обврската за плаќање придонеси на хонорарите, што треба да почне од почетокот на следнот месец, изјави денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески. - Не, ќе нема одложувања.

Пиши-бриши – исчезна процедурата која предвидуваше функционерите да не плаќаат придонеси

Либертас - 18.12.2014

Документот кој предвидуваше дека избраните и именуваните функционери нема да плаќаат придонеси за дополнителните хонорари што ги заработуваат, исчезна од веб страницата на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, а министерот Спасов тврди дека ...

Исчезна процедурата која предвидуваше функционерите да не плаќаат придонеси

Локално - 18.12.2014

Документот кој предвидуваше дека избраните и именуваните функционери нема да плаќаат придонеси за дополнителните хонорари што ги заработуваат, исчезна од веб страницата на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, а министерот Спасов тврди дека ...

Ставрески: Плаќањето придонеси за хонорарците нема да се одложи

Макфакс - 19.12.2014

Вицепремиерот и министер за финасии Зоран Ставрески во петокот информираше дека примената на законот за придонеси на хонорарците нема да се одложи и ќе стартува на почетокот на наредната година. „Не, ќе нема одложување.

Труд и социјала реагира за хонорарите, но молчи за надоместоците за вршење функција

Фокус - 20.12.2014

За нивните дополнителни државни позиции тие земаат надомест за вршење функција, а не според некаков авторски договор, што значи дека тие и натаму остануваат заштиени од законските измени. Во реакцијата на Министерството за труд и социјала (МТЦП) на ...

СДСМ: Власта веднаш да ги тргне рацете од џебовите на хонорарците

Макфакс - 20.12.2014

Власта веднаш да ги тргне рацете од џебовите на хонорарците, односно да се откаже од законот за хонорарци, порачуваат од СДСМ. „За 15 дена сите оние кои досега земале некаков хонорар од 9.600 денари на месечно ниво и едвај крпеле крај со крај, ќе ...

Владата не отстапува од придонесите за хонорарите

Бриф - 20.12.2014

Нема отстапување од воведувањето давачки за хонорарите и авторските договори. Ова е ставот на министерот за финансии Зоран Ставревски по се поголемата дебата во јавноста околу опасностите што ја носи оваа мерка со која на хонорарите и на авторските ...

Ставрески: Нема одложување на плаќањето придонеси за хонорарите

А1 On - 19.12.2014

Ќе нема одложување на обврската за плаќање придонеси на хонорарите, што треба да почне од почетокот на следнот месец, изјави денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески. - Не, ќе нема одложувања.

Ставрески: Плаќањето придонеси за хонорарците нема да се одложи

Кајгана - 19.12.2014

Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески информираше дека примената на законот за придонеси на хонорарците нема да се одложи и ќе стартува на почетокот на наредната година. „Не, ќе нема одложување.

Плаќањето придонеси за хонорари во интерес на правата на работниците

Lider - 20.12.2014

Законската обврска за плаќање на придонесите на хонорарните работници е во длабока корелација со правата на работниците со загарантирањето на нивните работни места и воведување норми коишто се речиси во сите држави во Европа, истакна премиерот ...

МТСП: Со измените за плаќање придонеси за хонорарците ќе се елиминираат голем број проблеми

Lider - 20.12.2014

Со стапување на сила на законските измени кои предвидуваат плаќање придонеси за хонорарните работници ќе се елиминираат голем број проблеми. Оваа мерка е насочена кон заштита на работничките права, кон поголема социјална сигурност на работниците и ...

(ВИДЕО) Царовска: Власта да ги тргне рацете од хонорарците, веднаш!

А1 On - 20.12.2014

За 15 дена сите оние кои досега земале некаков хонорар од 9.600 денари на месечно ниво и едвај крпеле крај со крај, ќе земаaт само 6.200 денари. Данокoт ќе се зголеми на 34% од досегашните 10%.

Ставрески: Нема одложување на плаќањето придонеси за хонорарите

Press24 - 19.12.2014

Ќе нема одложување на обврската за плаќање придонеси на хонорарите, што треба да почне од почетокот на следнот месец, изјави денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески. - Не, ќе нема одложувања.

Ставрески: Плаќањето придонеси за хонорарците нема да се одложи

Тера - 19.12.2014

Вицепремиерот и министер за финасии Зоран Ставрески во петокот информираше дека примената на законот за придонеси на хонорарците нема да се одложи и ќе стартува на почетокот на наредната година. „Не, ќе нема одложување.

Груевски:Плаќањето придонеси за хонорари во интерес на правата на работниците

Курир - 20.12.2014

Законската обврска за плаќање на придонесите на хонорарните работници е во длабока корелација со правата на работниците со загарантирањето на нивните работни места и воведување норми коишто се речиси во сите држави во Европа, истакна премиерот ...

Власта да ги тргне рацете од хонорарците

Фокус - 20.12.2014

Kриминално е решението според кое што сите придонеси за пензиско осигурување од договорите за дело или авторските договори ќе се уплаќаат само во првиот пензиски столб, а не и во двата столба, како што тоа го прават сите вработени од 2003 година.

Ставрески: Нема одложување на плаќањето придонеси за хонорарите

Сител - 19.12.2014

Ќе нема одложување на обврската за плаќање придонеси на хонорарите, што треба да почне од почетокот на следнот месец, изјави денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески. - Не, ќе нема одложувања.

Груевски: Плаќањето придонеси за хонорари во интерес на правата на работниците

Сител - 20.12.2014

Законската обврска за плаќање на придонесите на хонорарните работници е во длабока корелација со правата на работниците со загарантирањето на нивните работни места и воведување норми коишто се речиси во сите држави во Европа, истакна премиерот ...

Со измените за плаќање придонеси за хонорарците ќе се елиминираат голем број проблеми, велат од МТСП

Н.Македонија - 20.12.2014

Со стапување на сила на законските измени кои предвидуваат плаќање придонеси за хонорарните работници ќе се елиминираат голем број проблеми. Оваа мерка е насочена кон заштита на работничките права, кон поголема социјална сигурност на работниците и ...

Царовска: Власта да ги тргне рацете од хонорарците, веднаш!

Нова ТВ - 20.12.2014

За 15 дена сите оние кои досега земале некаков хонорар од 9.600 денари на месечно ниво и едвај крпеле крај со крај, ќе земаaт само 6.200 денари. Данокoт ќе се зголеми на 34% од досегашните 10%.

Ставрески: Нема одложување на плаќањето придонеси за хонорарите

Денешен - 19.12.2014

Ќе нема одложување на обврската за плаќање придонеси на хонорарите, што треба да почне од почетокот на следнот месец, изјави денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески. – Не, ќе нема одложувања.

Груевски: Плаќањето придонеси за хонорари ќе ги стимулира работодавачите да вработуваат

Нетпрес - 20.12.2014

Законската обврска за плаќање на придонесите на хонорарните работници е во длабока корелација со правата на работниците со загарантирањето на нивните работни места и воведување норми коишто се речиси во сите држави во Европа, истакна премиерот ...

Ставрески: Нема одложување на плаќањето придонеси за хонорарите

Република - 19.12.2014

Ќе нема одложување на обврската за плаќање придонеси на хонорарите, што треба да почне од почетокот на следнот месец, изјави денеска вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески. - Не, ќе нема одложувања.

Плаќањето придонеси за хонорари во интерес на правата на работниците

Пулс24 - 20.12.2014

Законската обврска за плаќање на придонесите на хонорарните работници е во длабока корелација со правата на работниците со загарантирањето на нивните работни места и воведување норми коишто се речиси во сите држави во Европа, истакна премиерот ...

МТСП: Со измените за плаќање придонеси за хонорарците ќе се елиминираат голем број проблеми

Локално - 20.12.2014

Со стапување на сила на законските измени кои предвидуваат плаќање придонеси за хонорарните работници ќе се елиминираат голем број проблеми. Оваа мерка е насочена кон заштита на работничките права, кон поголема социјална сигурност на работниците и ...