TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Полуматурантите нема да прослават. Се чекаат насоки за доделувањето на свидетелствата

Деца - 02.06.2020

Засега нема конкретни препораки од Министерството за образование и наука за тоа дали и како ќе се изведе доделувањето на свидетелствата на крајот од учебната година. Оттаму разгледуваат неколку опции Оваа генерација деветтоодделенци е првата што ...

Почна уписот на првачиња под строг протокол во време на пандемија

Телма - 01.06.2020

Започна уписот на првачињата кој оваа година се одвива под посебен протокол. Го нема вообичаениот метеж во училишните дворови, а родителите со децата доаѓаат со посебна покана и во одреден термин за нив.

Започна запишувањето на ученици во прво одделение

Алсат-М - 01.06.2020

Под засилени заштитни мерки во сите училишта во земјава започна запишувањето на ученици во основните училишта, според претходно онлајн одреден термин со цел да се избегнат собирања. Алсат посети неколку училишта, чии директори велат дека ...

Основците во Грција се вратија во училишните клупи, носењето маска не е задолжително

А1 On - 01.06.2020

По пауза од над два и пол месеци, под нови правила и прописи, утрово одново заѕвони првото ѕвонче и за учениците од основните училишта во Грција. По средношколците минатата седмица, денеска и основците се вратија во училишните клупи, а се отворија и ...

Протокол за упис на првачиња – се примаат од 7 до 10 деца дневно на секој половина час

ТВ21 - 01.06.2020

Училишните дворови оваа година останаа без детскиот џагор при уписот на малите првачиња. Еден ученик со еден родител, на растојание од половина час, според пропишаниот протокол за заштита од Ковид-19 започна уписот на првачињата во основните ...

Во првиот ден над 300 пријави за запишување првачиња во Тетово

Опсервер - 01.06.2020

Тетово, 1 јуни 2020 () – Во основните училишта во општина Тетово доставени се над 300 пријави за запишување во прво одделение во текот на денешниот прв ден од новиот рок за пријавување на првачиња, информира тетовската локална самоуправа.

Почнаа уписите на првоодделенците под превентивни протоколи

Сител - 01.06.2020

По речиси три месеци се отворија училишните капии. Но не за да ги вратат учениците, туку за да ги примат идните. Во сите основни училишта во земјава од денеска до 30-ти јуни почна уписот на првачињата.

Почна уписот за првачињата

Тера - 01.06.2020

Училиштата во земјава ги отворија вратите за упис на првачињата. Од денеска почнува тестирањето, кое ќе се одвива поинаку од изминатите години. Училиштата мора строго да се придржуваат до протоколите кои ги утврди Владата, како мерки за заштита од ...

Интервју со директорката на Американската гимназија, Венера Крлиу-Ханџиски: Биди дел од The Cool School

24Инфо - 01.06.2020

Се ближи крајот на школската година, денот што сите ученици го очекуваат. Што значи тоа за Вас, како директорка на Американската гимназија Скопје? За мене и за целиот тим на Американската гимназија, тоа значи завршеток на уште една успешна година.

[Видео] На час: Еколошкото образование сведено на стари наставни програми и индивидуални напори на наставници

Радио МОФ - 01.06.2020

Еколошкото образование во наставните програми за средно образование е застапено само во две до три лекции за цела учебна година. Колку за илустрација, наставната програма по географија за средно образование е стара преку 20 години, а учењето на ...

Непречено и безбедно почна уписот на првачињата во Прилеп

Опсервер - 01.06.2020

Прилеп, 1 јуни 2020 () – Процесот на уписот на првачињата во прилепските основни улилишта течеа без проблеми. При приемот на децата и на родителите во училиштата се запазени сите мерки за заштита и се очекува во текот на месецов да се запишат 912 ...

Училиштата не се спремни за далечинско учење, најпогодени учениците од руралните средини и со посебни потреби

Радио МОФ - 01.06.2020

Тековната криза пoкажа дека образовните институции не се подготвени за далечинско учење, анализираат од Сојузот на средношколци. Според нив, пандемијата и затворањето на училиштата уште еднаш ги покажа сите маани и недостатоци на образовниот систем.

Училиштата ги отворија вратите за упис на првачиња

Алфа - 01.06.2020

Започнаа уписите на првачињата за учебната година која следи, но под посебни услови. Просветните работници под ригорозни мерки ги тестираат најмладите, а во школските дворови го нема познатиот метеж од родители и деца како што беше изминативе години.

Почнува уписот на првачињата. Мора да се спроведува според протокол за заштита од коронавирусот

Деца - 01.06.2020

Од денес во основните училишта почнува уписот на ученици во 1. одделение и ќе трае до крајот на месецов. Училиштата треба да ги објават резултатите од уписот до 15 јули. Владата го усвои протоколот за запишување ученици во прво одделение во ...

Со почитување на пропишаниот протокол започна уписот на првачињата (ФОТО)

Слободен Печат - 01.06.2020

Денеска според пропишаниот протокол за заштита од Ковид-19 зпаочна уписот на првачињата во основните училишта во земјава. Во повеќе образовни установи ширум Скопје се почитуваат дадените мерки од Владата и уписот засега се одвива без проблеми.

По Протоколот за ковид-19 започна уписот на првачиња во Карпош

+инфо - 01.06.2020

Во сите образовни установи во Карпош се почитува донесениот Протокол за запишување на првачиња, како резултат на пандемијата од ковид-19. Започна уписот на ученици во прво одделение за учебната 2020/2021 во основните училишта во Општина Карпош.

Отворена: Запишувањето на првачињата според реонот во којшто живеат е законска обврска, а не право на избор на ...

OhridNews - 01.06.2020

Повод: Запишувањето на ученици во прво одделение Од 1 јуни започнуваат уписите на првачињата во нашата држава. Запишувањето на првачињата според реонот во којшто живеат е законска обврска, а не право на избор на родителите.

ОМУ „Методи Патче“ во тренд со времето и актуелната состојба: Електронско пријавување за упис за новата учебна година

OhridNews - 01.06.2020

Во Основното музичко училиште „Методи Патче“, денеска, 1 јуни, почнува уписот за новата учебна година 2020/21 за ученици во прво и четврто одделение. Поради актуелната состојба, пријавувањето на кандидатите ќе се врши по електронски пат, по што ...

Колумна: „Сакам да бидам како Вас“ - го слушате ли ова, даскали?

Факултети - 01.06.2020

Реформите сами по себе не гарантираат успех ниту кај учениците ниту кај наставниците ако претходно не е сериозно подготвена домашната воспитно-образовната почва за „пресадување“ на туѓите искуства Автор: Елизабета Секирарска, професорка во средно ...

Сега сите можат да видат колку е „лесна“ работата на наставниците. Што научено во пандемијата ќе понесат во училниците?

Деца - 01.06.2020

Недостига чувството кога ја имате кредата в рака, цртате со срце, објаснувате и моментот кога ќе го забележите оној сјај во детските очиња кој вели дека ве разбрале. Тоа задоволство онлајн-наставата не ви го дава.

УЧИЛИШТАТА ГИ ОТВОРИЈА ВРАТИТЕ: Денеска се запишуваат првачињата

Фактор - 01.06.2020

Училиштата во земјава ги отворија вратите за упис на првачињата. Од денеска почнува тестирањето, но најсреќниот ден за едно прваче, ќе се одвива многу поинаку од изминатите години. Училиштата мора строго да се придржуваат до протоколите кои ги ...

Почнува уписот на првачињата, 20-минутни паузи помеѓу термините за разговор со секое дете

Опсервер - 01.06.2020

Скопје, 1 јуни 2020 () – Во основните училишта во земјава од денеска до 30 јуни ќе се запишуваат ученици во прво одделение за учебната 2020/2021 година откако роковите за упис со уредба на Владата беа одложени за еден месец поради заштита од ...

Утре почнува уписот на првачињата, родителите и децата без маски нема да може да влезат во училиштата

ТВ21 - 31.05.2020

Оваа година уписот на ученици во прво одделение нема да се одвива како другите години. Освен документите за упис, родителите треба да се погрижат нивните деца како и самите тие да носат заштитна опрема од коронавирусот, односно без маска и ракавици ...

Од утре упис на првачиња во Аеродром според протокол

Макфакс - 31.05.2020

Од утре, почнува уписот и тестирањето на првачињата во сите основни училишта во Општина Аеродром и тоа по строго утврдени правила како мерки за заштита од коронавирусот. Пред влезот на секое училиште ќе има поставено средство за дезинфекција на ...

По што е посебна оваа генерација матуранти, како треба да се избере ректор на УКИМ...Што истражувавме неделава?

Факултети - 31.05.2020

Каква е новата регулатива за избор на ректор на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ во Скопје, кој ја изградил Шарената џамија во Тетово, по што е посебна оваа генерација матуранти? Како средните стручни училишта ќе привлекуваат ученици? Ова се дел ...

Донесени неколку протоколи кои се однесуваат на образованието

Академик - 31.05.2020

Владата ги донесе и ги објави протоколите за активности во установите за згрижување и воспитание на деца по престанување на траењето на вонредната состојба; за утврдување на процедурата за запишување на ученици во прво одделение во основните ...

Протокол за запишување ученици во прво одделение

Тера - 31.05.2020

Објавен е протоколот за запишување на ученици во прво одделение за наредната учебна година. 1. Запишувањето на ученици во прво одделение во основните училишта се спроведува во месец јуни во термин утврден од страна на Комисијата за запишување на ...

Објавен протоколот: Како ќе изгледа запишувањето во средните училишта

еМагазин - 31.05.2020

Владата го усвои Протоколот за средните училишта за време на запишувањето на ученици во прва година во учебната 2020/2021 година. Еве што стои во него: “Запишувањето на ученици во средните училишта да се одвива во период од 07:00 часот до 19:00 ...

Од утре упис на првачиња во Аеродром според протокол

Сител - 31.05.2020

Од утре, 1 јуни, почнува уписот и тестирањето на првачињата во сите основни училишта во Општина Аеродром по строго утврдени правила како мерки за заштита од корона вирусот. Пред влезот на секое училиште ќе има поставено средство за дезинфекција на ...

Од утре упис на првачиња во Аеродром според протокол

Точка - 31.05.2020

Од утре, почнува уписот и тестирањето на првачињата во сите основни училишта во Општина Аеродром и тоа по строго утврдени правила како мерки за заштита од коронавирусот. Пред влезот на секое училиште ќе има поставено средство за дезинфекција на ...

Од утре упис на првачиња во Аеродром според протокол

Опсервер - 31.05.2020

Скопје, 31 мај 2020 () – Од утре, 1 јуни, почнува уписот и тестирањето на првачињата во сите основни училишта во Општина Аеродром по строго утврдени правила како мерки за заштита од корона вирусот.

Од утре упис на првачиња во Аеродром според протокол

Алсат-М - 31.05.2020

Од утре, 1 јуни, почнува уписот и тестирањето на првачињата во сите основни училишта во Општина Аеродром по строго утврдени правила како мерки за заштита од корона вирусот. Пред влезот на секое училиште ќе има поставено средство за дезинфекција на ...

Од утре упис на првачиња во Аеродром според протокол

Канал5 - 31.05.2020

Од утре, 1 јуни, почнува уписот и тестирањето на првачињата во сите основни училишта во Општина Аеродром по строго утврдени правила како мерки за заштита од корона вирусот. Пред влезот на секое училиште ќе има поставено средство за дезинфекција на ...

Од утре упис на првачиња во Аеродром според протокол

Вечер Прес - 31.05.2020

Од утре, 1 јуни, почнува уписот и тестирањето на првачињата во сите основни училишта во Општина Аеродром по строго утврдени правила како мерки за заштита од корона вирусот. Пред влезот на секое училиште ќе има поставено средство за дезинфекција на ...

Од утре упис на првачиња во Аеродром според протокол

MakPress - 31.05.2020

Од утре, 1.6.2020 година, почнува уписот и тестирањето на првачињата во сите основни училишта во Општина Аеродром и тоа по строго утврдени правила како мерки за заштита од корона вирусот. Пред влезот на секое училиште ќе има поставено средство за ...

Од утре упис на првачиња во Аеродром според протокол

А1 On - 31.05.2020

Од утре, почнува уписот и тестирањето на првачињата во сите основни училишта во Општина Аеродром и тоа по строго утврдени правила како мерки за заштита од коронавирусот. Пред влезот на секое училиште ќе има поставено средство за дезинфекција на ...

Утре почнува уписот на првачињата, родителите и децата без маски нема да може да влезат во училиштата

4NEWS - 31.05.2020

Оваа година уписот на ученици во прво одделение нема да се одвива како другите години. Освен документите за упис, родителите треба да се погрижат нивните деца како и самите тие да носат заштитна опрема од коронавирусот, односно без маска и ракавици ...

Почнува уписот на првачињата

МКД - 01.06.2020

Во основните училишта во земјава од денеска до 30 јуни ќе се запишуваат ученици во прво одделение за учебната 2020/2021 година откако роковите за упис со уредба на Владата беа одложени за еден месец поради заштита од заразата со ковид-19.

Почнува уписот на првачињата

Курир - 01.06.2020

Во основните училишта во земјава од денеска до 30 јуни ќе се запишуваат ученици во прво одделение за учебната 2020/2021 година откако роковите за упис со уредба на Владата беа одложени за еден месец поради заштита од заразата со КОВИД-19.

Од денес до 30 јуни уписи на првачиња, паузи од 20 минути меѓу термините за разговор со секое дете

Слободен Печат - 01.06.2020

Во основните училишта во земјава од денеска до 30 јуни ќе се запишуваат ученици во прво одделение за учебната 2020/2021 година откако роковите за упис со уредба на Владата беа одложени за еден месец поради заштита од заразата со КОВИД-19.

Почнува уписот на првачињата

Пулс24 - 01.06.2020

Во основните училишта во земјава од денеска до 30 јуни ќе се запишуваат ученици во прво одделение за учебната 2020/2021 година откако роковите за упис со уредба на Владата беа одложени за еден месец поради заштита од заразата со КОВИД-19.

Почнува уписот на првачињата, 20-минутни паузи помеѓу термините за разговор со секое дете

24Инфо - 01.06.2020

Во основните училишта во земјава од денеска до 30 јуни ќе се запишуваат ученици во прво одделение за учебната 2020/2021 година откако роковите за упис со уредба на Владата беа одложени за еден месец поради заштита од заразата со КОВИД-19.

Денес почнува уписот на првачињата, 20-минутни паузи помеѓу термините за разговор со секое дете

ММС - 01.06.2020

Во основните училишта во земјава од денеска до 30 јуни ќе се запишуваат ученици во прво одделение за учебната 2020/2021 година откако роковите за упис со уредба на Владата беа одложени за еден месец поради заштита од заразата со КОВИД-19.

Од денес започнува уписот на првачињата

Порта - 01.06.2020

Во период од денес, 1 јуни, до 30 јуни, во основните училишта во земјава ќе се запишуваат ученици во прво одделение за учебната 2020/2021 година откако роковите за упис со уредба на Владата беа одложени за еден месец поради заштита од заразата со ...

Почнува уписот на првачињата, 20-минутни паузи помеѓу термините за разговор со секое дете

Денар - 01.06.2020

Во основните училишта во земјава од денеска до 30 јуни ќе се запишуваат ученици во прво одделение за учебната 2020/2021 година откако роковите за упис со уредба на Владата беа одложени за еден месец поради заштита од заразата со КОВИД-19.

Почнува уписот на првачињата, 20-минутни паузи помеѓу термините за разговор со секое дете

Фокус - 01.06.2020

Во основните училишта во земјава од денеска до 30 јуни ќе се запишуваат ученици во прво одделение за учебната 2020/2021 година откако роковите за упис со уредба на Владата беа одложени за еден месец поради заштита од заразата со КОВИД-19.

Почнува уписот на првачињата - 20-минутни паузи помеѓу термините за разговор со секое дете

Press24 - 01.06.2020

Наместо во мај, како што е утврдено во Законот за основно образование, оваа година уписите се во јуни и родителите ќе имаат на располагање еден месец да ги запишат децата во основните училишта, а тие до 15 јули треба да ги објават резултатите.

Почнува уписот на првачињата, 20-минутни паузи помеѓу термините за разговор со секое дете

Frontline - 01.06.2020

Во основните училишта во земјава од денеска до 30 јуни ќе се запишуваат ученици во прво одделение за учебната 2020/2021 година откако роковите за упис со уредба на Владата беа одложени за еден месец поради заштита од заразата со КОВИД-19.

20 минути пауза помеѓу уписот на секое прваче

+инфо - 01.06.2020

Во основните училишта во земјава од денеска до 30 јуни ќе се запишуваат ученици во прво одделение за учебната 2020/2021 година откако роковите за упис со уредба на Владата беа одложени за еден месец поради заштита од заразата со ковид-19.

Денеска се запишуваат првачињата, за упис родителите ќе имаат на располагање еден месец

Локално - 01.06.2020

Во основните училишта во земјава од денеска до 30 јуни ќе се запишуваат ученици во прво одделение за учебната 2020/2021 година откако роковите за упис со уредба на Владата беа одложени за еден месец поради заштита од заразата со КОВИД-19.