TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бебето со Ковид 19 било во болница во Кочани, се чекаат 16 брисеви од вработените

Слободен Печат - 09.04.2020

Четиримесечното бебе е во стабилна состојба. Кај него нема потреба од респираторна поддршка и е под постојан надзор на педијатар. Четиримесечното бебе кое е најмладиот пациент со Ковид 19 во земјава, пред да биде хоспитализирано на Клиниката за ...

Четири месечно бебе од Кочани најмалиот пациент заразен од корона, денеска 46 новозаболени

Телма - 09.04.2020

Четири месечно бебе е најмладиот пациент во земјава заболен од корона вирус. Заедно со неговата мајка од Кочани се заразени од корона вирус и примени на инфективната клиника. Ова го потврди министерот за здравство венко Филипче кој вели дека за сега ...

Мајка и бебе од Кочани позитивни на Ковид-19 – починатиот затвореник од Шутка бил позитивен

ТВ21 - 09.04.2020

Мајка и четири месечно бебе се позитивни на коронавирус. Вчера примени се на инфективната клиника во Скопје. „Во моментов имаат стабилна клиничка слика, практично секојдневно се пратат од страна на педијатар со некоја сосема лесна форма на анемија и ...

Четиримесечно бебе од Кочани позитивно на коронавирус, со мајката хоспитализирани на инфективна

MakPress - 09.04.2020

На Клиниката е примена мајка и четиримесечно бебе од Кочани кои во моментот имаат стабилна клиничка слика, секојдневно се пратат од страна на педијатар со некоја сосема лесна форма на анемија и исип.

Две лица од Битола кои се лекуваа од коронавирус, веќе се негативизирани

Тера - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција рече дека се следат сите пацинети заболени од КОВИД-19 кои се во домашно лекување, а двајца од нив се веќе негативизирани уште во текот на вчерашниот ден.

Четиримесечно бебе од Кочани, најмлад пациент заболен од корона вирус

Frontline - 09.04.2020

Бебето и мајката се лекуваат на Инфективна клиника во Скопје Четиримесечно бебе од Кочани е најмладиот пациент заболен од Ковид 19 во земјава. бебето и мајката, која исто така е позитивна на вирусот, се лекуваат на Клиниката за инфективни болести во ...

Мајка и четиримесечни бебе од Кочани се примени во Инфективната клиника

Телма - 09.04.2020

Со полесна нклиничка слика но сепак на инфективната клиника сместена е мајка од Кочани со нејзиното со четиримесечно бебе од Кочани. Новороденчето е во добра состојба. Затвореник од истражниот затвор од Шутка кој почина пред неколкиу дена бил ...

Филипче: На Клиниката за инфективни болести примени се мајка и 4-месечно бебе заразени со коронавирус

Press24 - 09.04.2020

На Клиниката за инфективни болести во изминатите 24 часа се примени 65 нови пациенти, со потешка клиничка слика се 20 пациенти. На клиниката се наоѓа мајка и 4-месечно бебе од Кочани кои во моментов имаат стабилна клиничка слика со сосем лесна форма ...

Четиримесечно бебе од Кочани најмлад пациент заболен од коронавирусот во Македонија

еМагазин - 09.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција информираше дека мајка и четиримесечно бебе од Кочани се лекуваат од коронавирусот на Инфективната клиника во Скопје. „На Клиниката е примена мајка и четиримесечно бебе од Кочани ...

Мајката и бебето на Инфективна во добра здравствена состојба

Нова ТВ - 09.04.2020

На Инфективната клиника во изминатите 24 часа примени се пет нови пациенти. Вкупниот број е 68 – со потешка клиничка слика се 20, а седум се приклучени на респиратор. На Клиниката примено е примено и четири месечно бебе од Кочани кое е позитивно на ...

Четиримесечно бебе и мајката примени на Инфективна, позитивни на Ковид-19

А1 On - 09.04.2020

Мајка и нејзиното четиримесечно бебе од Кочани се примени на Инфективната клиника, откако биле утврдени дека се позитивни на коронавирусот, информираше министерот за здравство Венко Филипче. И мајката и бебето се во добра здравствена состојба.

Четиримесечно бебе од Кочани заболено од коронавирус

360 степени - 09.04.2020

Четиримесечно бебе позитивно на коронавирус и неговата мајка се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, информираше министерот за здравство Венко Филипче.

Четиримесечно бебе болно од Ковид-19 се лекува на Инфективната клиника

Канал5 - 09.04.2020

Најмалиот пациент од корона вирусот во Македонија има само четири месеци. Според информациите на Канал5 бебето е хоспитализирано на Инфективната клиника, во стабилна состојба е и дише нормално, но има осипи, во склоп на инфекцијата, а послаба му е и ...

Мајка и мало бебе од Кочани имаат коронавирус, задржани се на Инфективна клиника

Курир - 09.04.2020

На Клиниката за инфективни болести во изминатите 24 часа се примени пет нови пациенти. Во моментов вкупниот број на хоспитализирани пациенти на Клиниката изнесува 68 од кои со потешка клиничка слика се 20, а седум се во критична состојба.

Филипче : Вкупно 46 новозаболени , денеска се отвора постапката за набавка на респиратори (ВИДЕО)

Канал5 - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче со најнови инфоромации за состојбата со заразата со коронавирус во Македонија. Вкупно 68 пациенти се сместени на Инфективната клиника , до кои седумминас е во критична состојба и се вклучени на респиратор .

Филипче: Четиримесечно бебе заразено од корона вирус, со него на Инфективна клиника и неговата мајка

Фокус - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција истакна дека на Клиниката за инфективни билесто се примени пет нови случаи со што вкупната бројка на хоспитализирани изнесува 68. „Седум се во критична состојба.

Филипче со најнови информации за состојбата со коронавирусот (Во живо)

Канал5 - 10.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во обраќање до нацијата со најнови информации за состојбата со коронавирусот ...

Грижете се за своето и здравјето на потомството, мајчиното млеко е безбедно и да имате ковид-19

Вечер - 09.04.2020

Препораки на светските гинеколози и акушери во услови на светска пандемија на коронавирус.Од Интернационалното здружение на гинеколози и акушери (ISUOG) на трудниците им препорачуваат да носат маска кога ќе излезат од дома, да држат растојание ...

Филипче: Хоспитализирано четиримесечно бебе од Кочани, со ковид 19, со него е и мајката

Вечер - 09.04.2020

Најмалиот пациент што се лекува на Инфективната клиника е 4 месечно бебе. Како што информира министерот за здравство Венко Филипче бебето е од Кочани и е хоспитализирано со неговата мајка.

Четиримесечно бебе од Кочани заразено со коронавирус

Нетпрес - 09.04.2020

Четиримесечно бебе е заразено во вирусот ковид-19 и заедно со мајката се лекува на Инфективната клиника во Скопје. Според информациите, состојбата на бебето е стабилна има сосема лесна слика на анемија и исипи по телото и нема потреба од поддршка во ...

Четиримесечно бебе со мајка позитивни на коронавирус примени на Инфективно

ТВ21 - 09.04.2020

Четиримесечно бебе е најмладата личност со коронавирус во Македонија. Ова го потврди министерот Венко Филипче кој напомена дека бебето заедно со мајката се примени на Инфективната клиника во Скопје во стабилна состојба.

Мајка и четиримесечно бебе од Кочани се лекуваат од Ковид 19

Независен - 09.04.2020

Фото: Б. Грданоски На Инфективната клиника во Скопје денеска се примени нови пет пациенти, со што вкупниот број на пациенти на клиниката е 68. Дваесет се со потешка клиничка слика, од кои седум критично и се приклучени на респиратори, соопшти ...

Четиримесечно бебе и мајката позитивни на коронавирус

Република - 09.04.2020

Четиримесечно бебе е најмладата личност со коронавирус во Македонија. Ова го потврди министерот Венко Филипче на денешната прес-конференција. Новороденчето заедно со мајката се примени на Инфективната клиника во Скопје во стабилна состојба.

(ВИДЕО) Филипче: Мајката и 4-месечното бебе на Инфективна се во стабилна состојба, без потреба од респиратор

Либертас - 09.04.2020

„На Инфективната клиника се наоѓа и примена е мајка и 4-месечното бебе од Кочани коишто во моментот имаат стабилна клиничка слика, практично секојдневно конзилијарно се следат од страна на педијатар, со некоја сосем лесна форма на анемија и исип.

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Бебе од Кочани заразено со корона, нови 46 случаи за 24 часа

Фактор - 09.04.2020

БЕБЕ ЗАРАЗЕНО СО КОВИД 19 За 24 часа на Инфективната клиника се примени 5 нови пациенти, и сега се вкупно 68. Со потешка клиничка слика се 20, а 7 се во критична состојба. Ова го изјави министерот за здравство, Венко Филипче.

Уште 8 нови случаи и „Ковид 19“ во Велес

ММС - 09.04.2020

На инфективното одделение во велешката болница денеска е примена жена на 30 годишна возраст со позитивен резултат на тест од коронавирус. Taa е веќе евидентирана во статистичките податоци на министерството за здравство како десетто заболено лице од ...

Во Дом за стари лица во Битола заболено едно лице од корона вирусот

еМагазин - 09.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција информираше дека во Дом за стари лица во Битола, едно лице било заболено од корона вирусот. Тој на прес-конференцијата додаде дека во тек е епидемиолошка анкета помеѓу ...

Просторот околу Инфективната клиника доби сосема нов изглед (ВИДЕО ОД ДРОН)

360 степени - 09.04.2020

снимател: Иван Нишотовски Просторот околу Клиниката за инфективни болести во Скопје, во која се сместени пациентите со најтешка форма на ковид-19, доби нов асфалтен пристап. Градежниците на терен ја привршуваат работата, со што треба да се олесни ...

Четиримесечно бебе се лекува од корона на Инфективна

+инфо - 09.04.2020

Четиримесечно бебе е заразаено во вирусот ковид-19 и се лекува на Инфективната клиника во Скопје. Според информациите, состојбата на бебето е ...

4 месечно бебе заразено со коронавирус, тврди мајката за ТВ 24

24 Вести - 09.04.2020

Четири месечно бебе од Кочани е позитивно на коронавирусот и во моментов е хоспитализирано на клиниката за инфективни болести, тврди за тв 24 неговата мајка - Александра Георгиева, која пак се уште ги чека резултатите од нејзините тестови за да се ...

Меѓу заболените битолчани со коронавирус има и дете

Сакам да кажам - 09.04.2020

Меѓу заболените битолчани има и дете, потврдија од Министерството за здравство. Од таму велат дека последните двајца регистрирани битолчани од вчера, позитивни на коронавирус, се сопруг и дете на веќе заболена битолчанка од претходните кластери.

По повикот од Кризниот штаб, жители на Кочани јавно кажуваат дека имаат Ковид-19

Мета - 09.04.2020

Откако пред неколку дена лекарите од Кризниот штаб во Кочани – двајца специјалисти и тројца матични лекари, ги повикаа граѓаните да излезат и јавно да кажат дека се позитивни на корона вирусот, веќе имаше неколку случаи во кои заразени со вирусот ...

Мајка и бебе од Кочани заболени од корона вирусот се лекуваат на Инфективна клиника

еМагазин - 09.04.2020

Мајка и четиримесечно бебе од Кочани се заболени од корона вирусот и се лекуваат на Клиниката за инфективни болести во Скопје, информираше министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција.

72 здравствени работници во Македонија позитивни на коронавирусот

еМагазин - 09.04.2020

Продолжува да расте бројот на здравствени работници во Македонија кои се позитивни на коронавирусот. Според податоците на Институтот за јавно здравје , регистрирани се 72 случаи на заболување меѓу здравствени работници, заклучно со податоци до ...

Бебе заразено со коронавирус во Македонија

Centar - 08.04.2020

Бебе на возраст од неколку месеци е заразено со коронавирус, јавува „Слободен печат“ , повикувајќи се на извори од Министерството за ...

Бебе заразено со коронавирус во Македонија

Либертас - 08.04.2020

Бебе на возраст од неколку месеци е заразено со коронавирус, пренесе „Слободен печат “ повикувајќи се на високи извори од Министерството за здравство. Претходно најмладиот пациент со Ковид 19 имаше две години.

Бебе заразено со коронавирус во Македонија

Слободен Печат - 08.04.2020

Бебе на возраст од неколку месеци е заразено со коронавирус, потврдија за „Слободен печат“, високи извори од Министерството за здравство. И во најновиот извештај на Институтот за јавно здравје каде секојдневно се соопштува возраста на заболените, ...

Интернет огорчен поради името кое мајка му го дала на новороденчето во време на пандемијата

+инфо - 08.04.2020

Изборот на името за дете може да биде стресно. Некои родители инспирацијата ја пронаоѓаат во популарната култура, некои името го даваат по некоја личност во семејството, а некое името го смислуваат со помош на тековните настани во светот.

Бремените со термин за породување во коронавирус

Женски магазин - 08.04.2020

Раѓањето е еден од најстресните настани во животот на секоја жена за кој никогаш не можете да бидете подготвени, особено во време на пандемија. Количината на вести на кои сме изложени секој ден заради ширењето на инфекција со коронавирус во сите ...

Просторот околу Инфективна и мобилната болница добива нов асфалт (ФОТО)

360 степени - 08.04.2020

Просторот околу Инфективната клиника во Скопје и мобилната болница на Армијата, поставена во непосредна близина, добива нов асфалт. Фотографиите на социјалните мрежи ги објавија градските власти.

Двајца новозаболени битолчани од коронавирусот

Н.Македонија - 08.04.2020

Во Битола од коронавирусот се заболени уште двајца битолчани, со што бројката се искачи на вкупно осум лица. Од нив вкупно 4 заболени лица се сместени на болничко лекување во Инфективното одделение на Клиничката болница во Битола, додека останатите ...

Лекарите смислија начин како да ги заштитат бебињата од коронавирусот ФОТО

+инфо - 08.04.2020

Коронавирусот можеби е најопасен за старите луѓе, но информациите кои секојдневно пристигнуваат од светот покажуваат дека и најмладите не се имуни на заразата. Доказ за тоа е случајот во Илиноис, каде што 6-месечно бебе почина како резултат на ...

(ФОТО) Виолета Огњанова, анестезиолог на Инфективна клиника: Кога ова ќе помине, сите повеќе ќе му се радуваме на ...

365 - 08.04.2020

„Без филтер, бидејќи оваа фотографија не заслужува филтер. Во првите борбени редови на Ковид-19 единицата“, напиша по повод Светскиот ден на здравјето 30-годишната Виолета Огњанова – која е на специјализација на Универзитетска Клиника за aнестезија, ...

Анестезиолог од Инфективна клиника го откри лицето под маската: Додека работиме забораваме на се

24Инфо - 07.04.2020

„Денес, сите заедно, докторите, медицинските сестри и сите здравствени работници работиме изложени на најголем ризик од инфекција со Ковид-19. Особена чест за секој млад доктор претставува довербата што ни ја дадоа нашите искусни колеги и ни ...

Еве како изгледаат лицата на здравствените работници по напорниот ден

ТВ21 - 08.04.2020

Анестезиологот Виолета Огњанова на својот Фејсбук профил објави фотографија на која може да се забележи како изгледа лицето на здравствените работници по напорниот ден каде во првиот борбен ред со сите сили се борат против коронавирусот.

Еве како изгледаат лицата на здравствените работници по напорниот ден

4NEWS - 08.04.2020

Анестезиологот Виолета Огњанова на својот Фејсбук профил објави фотографија на која може да се забележи како изгледа лицето на здравствените работници по напорниот ден каде во првиот борбен ред со сите сили се борат против коронавирусот.

ФОТО: Анестезиолог од Македонија покажа како им изгледа лицето на здравствените работници по долго носење на заштитна ...

Press24 - 08.04.2020

Анестезиологот Виолета Огњанова на својот Фејсбук профил објави фотографија на која може да се забележи како изгледа лицето на здравствените работници по напорниот ден каде во првиот борбен ред со сите сили се борат против коронавирусот.

По напорниот ден во борба со коронавирусот, анестезиолог од Инфективна го откри лицето под маската

Локално - 08.04.2020

Анестезиологот Виолета Огњанова која работи на Клиника за aнестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ), а сега е дел од Инфективната клиника во Скопје е една од стотиците херои кои спасуваат животи на заразени со коронавирусот.

Интернет огорчен поради името кое мајка му го дала на новороденчето во време на пандемијата

Курир - 08.04.2020

Изборот на името за дете може да биде стресно. Некои родители инспирацијата ја пронаоѓаат во популарната култура, некои името го даваат по некоја личност во семејството, а некое името го смислуваат со помош на тековните настани во светот.

Бебе заразено со коронавирус во Македонија

Курир - 08.04.2020

Бебе на возраст од неколку месеци е заразено со коронавирус, потврдија за „Слободен печат“, високи извори од Министерството за здравство. И во најновиот извештај на Институтот за јавно здравје каде секојдневно се соопштува возраста на заболените, ...