TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ова се градовите со најголема сеизмичка опасност во Македонија

Алсат-М - 02.12.2019

Куќата е засолниште на секој, но во случај на земјотрес покривот над глава може да стане убиец доколку објектот не е изграден според стандардите. Овие дилеми се отворија по фаталниот земјотрес во Албанија.

Муадини: Работевме над 24 часа без пауза кај урнатините

ТВ21 - 02.12.2019

Спасувачите од Македонија кои беа во Драч беа одликувани со признанија од Владата. Еден од нив, Осама Муадини, рече дека првиот ден трагале 24 часа без пауза под урнатините. „Нашите спасувачки екипи беа во спасувачка акција за извлекување на ...

Во Албанија истрага за квалитетот на градбите, земјотресот урнал 130 згради!

Алсат-М - 02.12.2019

Обвинителствата во Драч, Тирана и Круја започнаа истраги за многуте урнати згради како последица на земјотресот од утрината на 26 ноември. Се истражува дали тоа се случило поради нелегална градба, поради грешки на инженерите, изведувачите или ...

Тлото не мирува - Осум земјотреси ја стресоа Албанија

Press24 - 02.12.2019

Осум земјотреси денеска ја стресоа Албанија. Се работи за земјотреси со јачина од 2.5, 3, 2.4, 4.3, 2.3, 2.7, 2.2 и 2.8 степени. Повеќето од нив се во близина на Круја, Пешкопеја и Тирана.

Спасовски: Нашите тимови за спасување во Албанија покажаа врвна стручност и им помогнаа на оние на кои тоа им беше ...

Press24 - 02.12.2019

Заменик претседателот на Владата и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски и заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заедно со директорот на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС), Аднан Џафероски, во ...

СЕ ОТВОРААТ ИСТРАГИ: Се испитува зошто земјотресот урна 130 згради

Фактор - 02.12.2019

Во Албанија ќе има истрага за квалитетот на градбите, а земјотресот урнал 130 згради. Обвинителствата во Драч, Тирана и Круја започнаа истраги. Се истражува дали тоа се случило поради нелегална градба, поради грешки на инженерите, изведувачите или ...

Тлото не мирува: Земјотрес во БиХ И Албанија

Press24 - 02.12.2019

По катастрофалниот земјотрес во Албанија во кој што загинаа повеќе од 50 лица, се чини дека потресите и афтершоковите никако да престанат. Во текот на целиот ден во Албанија беа регистрирани повеќе земјотреси од кои еден посилен со јачина од 4,3 ...

Нов силен земјотрес од 4,5 степени во Албанија, еден во серија од пет земјотреси

МКД - 02.12.2019

Нов земјотрес со јачина од 4,5 степени по Рихтер ја погоди утринава Албанија и тоа беше само еден во серија од пет земјотреси регистрирани во таа област до 10 часот. Најновиот земјотрес бил забележан во 8:26 со епицентар во Тирана и на длабочина од ...

Осум земјотреси ја стресоа Албанија

Фактор - 02.12.2019

Осум земјотреси денеска ја стресоа Албанија. Се работи за земјотреси со јачина од 2.5, 3, 2.4, 4.3, 2.3, 2.7, 2.2 и 2.8 степени. Повеќето од нив се во близина на Круја, Пешкопеја и Тирана.

Харадинај: Некој ги лаже дојдените од Албанија дека ќе бидат однесени во Германија

А1 On - 02.12.2019

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај побара од граѓаните, граѓанското општество и политичките субјекти да не ја злоупотребуваат ситуацијата со лицата кои се засолнија во Косово по силниот земјотрес што ја погоди минатата недела Албанија, ...

Во Албанија почувствуван нов земјотрес

Р.С.Европа - 02.12.2019

Нов земјотрес со епицентар во Албанија е регистриран утрово, соопшти сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Епицентарот на земјотресоте на 160 километри југозападно од Скопје.

Тлото на Албанија не мирува: Повторно почувствуван земјотрес

Фокус - 02.12.2019

Тлото во Албанија не мирува, утрово од седум до девет часот регистрирани се пет потреси. Потрес со јачина од 4,3 степени според Рихтер е регистриран во 8:26 часот со епицентар на 16 километри северозападно од Вора односно 25 километри северозападно ...

Земјотрес од 3,9 степени регистриран во БиХ

А1 On - 02.12.2019

Земјотрес со интензитет од 3,9 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во Босна и Херцеговина Епицентарот на земјотресот беше во близина на Невесиње, 57 километри од Сараево на длабочина од пет километри.

Нов земјотрес предмалку ја стресе Албанија, почувствуван и во Македонија

Сител - 02.12.2019

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје утринава, на 02.12.2019 регистрирше ...

Уште еден силен потрес во регионот на Драч и Тирана

OhridNews - 02.12.2019

Земјотрес со јачина од 4.3 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово е регистристриран во 9.26 часот во регионот на Драч и Тирана, кој минатиот вторник беше погоден од разорен земјотрес со јачина од 6.4 степени пти што загинаа 50 луѓем, ...

Земјотреси во Албанија, БиХ и Црна Гора

Тера - 02.12.2019

Утрово во 9:25 часот е регистриран посилен потрес во Албанија. Според информациите јачината на земјотресот била 4,3 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот била во близина на Драч.

Нов земјотрес во Албанија, почувствуван и во нашата земја

Макфакс - 02.12.2019

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала утринава ја погоди Албанија, а потресот бил почувствуван и во нашата земја, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Никако да престане: Повторно посилен замјотрес во Албанија

Press24 - 02.12.2019

Пред половина час уште еден посилен земјотрес ја погоди Албанија. Земјотресот бил со јачина од 4,3 степени по Рихтер на 25 километри од Тирана и на длабочина од 10 километри. Потресот беше регистриран во 9 часот и 6 минути по локално време.

Нов земјотрес утрово ја потресе Албанија

Слободен Печат - 02.12.2019

Нов силен земјотрес од 4.3 степени по Рихтер ја потресе Албанија утринава. Земјотресот бил со епицентар на 25 километри северозападно од Тирана во 09.26 часот. Досега бројот на загинати од земјотресот е 52, додека стотици жители се евакуирани од ...

Регистрирани 1.300 земјотреси после главниот, албански сеиозмолог вели: „Луѓето треба да се навикнат на потреси“

Press24 - 02.12.2019

Албанскиот сеизмолог Рапо Ормени рекол дека до денеска биле забележани 1.300 послаби земјотреси на подрачјето на Драч и другите делови од земјата и дека тоа е нормален процес потребен за ослободување на енергија после главниот земјотрес.

Тлото не се смирува – нови потреси, 4.2 во Албанија

ТВ21 - 02.12.2019

Тлото не се смирува, нови земјотреси се регистрирани во текот на ноќта и утрово. Еден од по силните потреси е утрово околу 9 часот и 35 минути со јачина пд 4.3 степени според Рихтер. Земјотреси се регистрирани и во БиХ, Црна Гора, Грција.

БАЛКАНОТ НЕ ПРЕСТАНУВА ДА СЕ ТРЕСЕ: Нови земјотреси во Албанија и БиХ

Фактор - 02.12.2019

Албанија не престанува да се тресе. Нови земјотреси го тресат тлото на соседната земја. Граѓаните сеуште се во паника бидејќи утринава ги почувствувале потресите. Според Европскиот земјотресен центар, земјотресот бил со јачина од 4,3 степени по ...

СЕ ТРЕСЕШЕ ПОДГОРИЦА: Земјотрес ја погоди Црна Гора

Фактор - 02.12.2019

Секторот за сеизмологија на Заводот за хидрометеорологија и сеизмологија синоќа во 21 часот и 13 минути забележал земјотрес со помала јачина и епицентар на 8км северно од Подгорица. -Жариштето на овој земјотрес е лоцирано на длабочина од 22 км“, се ...

Заев: Републичките сили за заштита кои помагаа во Албанија заслужуваат највисока почит

Магазин - 02.12.2019

Премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил напиша дека припадниците на републичките сили за заштита кои помагаа во Албанија по катастрофалниот земјотрес ја заслужуваат нашата највисока почит и поддршка за нивната стручност и храброст.

ТЛОТО НЕ СЕ СМИРУВА: Нови земјотреси во Албанија, БиХ, Црна Гора, Грција

Курир - 02.12.2019

Тлото не се смирува, регистрирани се нови земјотреси. Нов силен земјотрес од 4.3 степени по Рихтер ја потресе Албанија утринава. Епицентарот бил на 25 километри северозападно од Тирана околу 09.30 часот.

Земјотрес ја погоди Црна Гора

А1 On - 01.12.2019

Околу 21 часот и 14 минути земјотрес со јачина од 3. 5 степени според Рихтер ја погоди Црна Гора. Епицентарот е 13 километри југоисточно од Подгорица на длабочина од 10 ...

Ормени: Во Албанија за пет дена регистрирани 1.300 земјотреси

Сител - 01.12.2019

Од утрото на 26 ноември кога во Албанија беше регистриран разорниот земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала до денеска регистрирани се 1.300 помали земјотреси во Драч и другите делови на земјата,изјави албанскиот сеизмолог Рапо ...

Заев се заблагодари на републичките сили кои учествуваа во спсувачката акција по албанскиот земјотрес

Centar - 01.12.2019

Фејсбук статус на премиерот Зоран Заев: Од име на сите граѓани на нашата држава, сакам да упатам неизмерна благодарност кон републичките сили за заштита и спасување, кои координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, беа присутни во ...

Земјотресите никако да престанат- регистрирани уште два потреси во Албанија

Press24 - 01.12.2019

И попладнево земјотресите никако да престанат. За неколку минути два земјотреси во Албанија, првиот н а22 километри од Тирана со јачина од 2,9 степени по Рихтер во 14 часот и 53 минути, а вториот сомагнетуда од 2,5 степени по Рихтер во 15 часот на ...

Нов земјотрес во Албанија, Тирана и Драч повторно на удар

Сител - 01.12.2019

Нов земјотрес со јачина од 4 степени, ја потресе денеска Албанија во 12.42 часот, објави Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот бил на 9 километри од Драч и 40 од Тирана, на длабочина од 2 километри.

Каде биле најсилните земјотреси во регионот во последните 100 години?

А1 On - 01.12.2019

По двата силни земјотреси, кои утрото на 26-ти ноември ја погодија Албанија, се уште се бројат жртвите. Според последните информации загинаа најмалку 50 луѓе, оштетени се многу згради и куќи и предизвикана е огромна материјална штета.

Тлото под Балканот никако да се смири: Уште една ноќ без спиење во Албанија

Нова ТВ - 01.12.2019

Неколку слаби потреси и земјотрес со јачина од 4,5 степени по Рихтеровата скала ноќеска и изутрина повторно ги вознемирија жителите на Албанија, но и на регионот. Европскиот сеизмолошки завод соопшти дека епицентарот бил на 23 километри од Драч и 42 ...

Балканот не се смирува: Нов земјотрес ја погоди Албанија, неколку часа подоцна потреси и во БиХ

А1 On - 01.12.2019

Неколку земјотреси повторно ги погодија земјите на Балканот, ноќта помеѓу 30 ноемрви и 1 декемрви. Имено, два земјотреса со јачина од 4.3 степени по Рихтер и 2.9 степени беа почувствувани во Босна и Херцеговина, утрово нешто по 4 часот, а во ...

Повторно се тресеше регионот, земјотрес во Босна ги вознемири и Хрватите и Црногорците

Сител - 01.12.2019

Нов земјотрес од 4,1 степен по Рихтер ја погоди БиХ. Како што наведува Еуромедитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресот е забележан нешто по 4 часот, а епицентарот бил на подрачјето на Невесиње, на длабочина од 10 километри.

По Албанија утрово се тресеше и Босна и Херцеговина

Макфакс - 01.12.2019

Два земјотреси рано утрово ја потресоа Босна и Херцеговина. Епицентарот на потресите бил на местото на епицентарот на неодамншениот потрес, кој пред неколку дена ги исплаши жителите на оваа земја.

Горската служба за спасување-Битола помага во Албанија

Тера - 01.12.2019

Од Битола членови од „Горската служба за спасување“ на терен во Албанија помогаат во справувањето со последиците од катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија. Како што веќе објавивме заминаа пред неколку дена во најтешко погодените реони, да ...

Ги исплашил земјотресот, Жељко Самарџиќ и сопругата избегале од куќата во Црна Гора

Репортер - 01.12.2019

Пејачот Жељко Самарџиќ вели дека земјотресот кој се случи минатата недела толку бил силен и ги исплашил, што заедно со сопругата Маја избегале од нивната куќа во Црна Гора. „Двајцата спиевме кога оддеднаш не разбуди силно тресење.

Албанија повторно без сон серија посилни земјотреси ја тресеа цела вечер-силен Земјотрес и во Босна

Скопје24 - 01.12.2019

Албанија по синојќешниот земјотрес кога во 22 часот и 36 минути ги потресе со јачина од 4.4 степени според Рихтер следуваа серија малку послаби кои наликуваа на смирување на тлото, за утрово пред околу половина час поврторно да ги потресе силен ...

Не мирува тлото во Албанија

OhridNews - 01.12.2019

Повеќе земјотреси од кои два со појак интензитет се регистрирани синоќа во Албанија во регионот на Драч кој во вторникот беше погоден од разорен потрес кој однесе најмалку 50 животи, стотици луѓе се повредени и предизвика огромна материјална штета.

Нов земјотрес од 4,2 степени по Рихтер ја тресе Албанија

24Инфо - 01.12.2019

Нов земјотрес од 4,2 степени по Рихтер ја тресе Албанија Во пет минути до 22 часот повторно имаше земјотрес во Албанија со јачина од 4,2 степени според рихтеровата скала. Епицентарот е на 23 километри од Драч, и со длабочина од 10 километри.

Албанија повторно се тресе: Силен земјотрес утрово ги разбуди нашите соседи

еМагазин - 01.12.2019

Нова серија од 11 земјотреси имаше вчера и утрово во Албанија, а еден од нив со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала освен Албанците ги вознемири и граѓаните во соседните земји. Засега нема информации за нови оштетувања.

Жељко Самарџиќ откри детали од силниот земјотрес кој се случи пред неколку дена: „Се тресеше цела куќа“

Вистина.мк - 01.12.2019

Неколку дена по ред, не се смирува тлото во Албанија и постојано има земјотреси со различен интезитет. Првиот силен земјотрес кој се случи на 26 ноември однесе многу жртви односно починаа 51 лице, има повредени и материјални штети, а истиот беше ...

Албанците повторно без сон: Цела ноќ мали потреси, утрово силен земјотрес

Курир - 01.12.2019

Во Албанија по синоќешниот земјотрес кога во 22:36 минути ги потресе со јачина од 4.4 степени според Рихтер, следуваа серија малку послаби кои наликуваа на смирување на тлото. Албанците ја минаа ноќта на нозе, но земјата не ги остави на мира, па ...

Утрово земјотреси во Босна и Херцеговина

Скопје1 - 01.12.2019

Два земјотреси рано утрово во Босна и Херцеговина. Првиот во 4 часот утрово со интензитет од 4,1 степени по рихтер на длабочина од 2 километри. Епицентарот му бил на 5 километри од Невесиња, 67 километри од Дубровник и 71 километар од Сараево.

Албанија повторно се тресе, нов земјотрес ги вознемири жителите

Скопје1 - 01.12.2019

Нов земјотрес во Албанија. Според податоците, околу 22 часот во Албанија е регистриран потрес од 4,2 степени по Рихтер. Епицентарот на потресот е на 39 километри северозападно од Тирана на длабочина од 10 километри.

Нов земјотрес во Босна утрово, почуствуван во Хрватска и Црна Гора

24Инфо - 01.12.2019

Нов земјотрес од 4,1 степен по Рихтер ја погоди БиХ. Како што наведува Еуромедитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресот е забележан нешто по 4 часот, а епицентарот бил на подрачјето на Невесиње, на длабочина од 10 километри.

Нови земјотреси во Албанија и БиХ

Нетпрес - 01.12.2019

Во Албанија по синоќешниот земјотрес кога во 22:36 минути ги потресе со јачина од 4.4 степени според Рихтер, следуваа серија малку послаби кои наликуваа на смирување на тлото. Албанците ја минаа ноќта на нозе, но земјата не ги остави на мира, па ...

Тлото не мирува: Земјотреси на Балканот

Press24 - 01.12.2019

Неколку земјотреси повторно ги погодија земјите на Балканот, ноќта помеѓу 30 ноември и 1 декември. Имено, два земјотреса со јачина од 4.3 степени по Рихтер и 2.9 степени беа почувствувани во Босна и Херцеговина, утрово нешто по 4 часот, а во ...

Два земјотреса утрово во Босна и Херцеговина

MTM - 01.12.2019

Два земјотреса рано утрово ја потресоа Босна и Херцеговина. Епицентарот на потресите бил на местото на епицентарот на неодамншениот потрес, кој пред неколку дена ги исплаши жителите на оваа земја.

Два силни земјотреси ја погодија Босна и Херцеговина

Курир - 01.12.2019

Два земјотреси рано утрово ја потресоа Босна и Херцеговина. Епицентарот на потресите бил на местото на епицентарот на неодамншениот потрес, кој пред неколку дена ги исплаши жителите на оваа земја.