TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се распушти косовското собрание

Алсат-М - 22.08.2019

Со 89 гласови – за, еден воздржан и двајца против, денеска се распушти шестиот состав на косовското собрание. Во моментот на гласањето во салата беа присутни 106 ...

РАСПУШТЕНО КОСОВСКОТО СОБРАНИЕ: Предвремени парламентарни избори на почетокот на октомври

Фактор - 22.08.2019

Со 89 гласови „за“ и еден „против“, Собранието на Косово донесе одлука за распуштање на косовскиот парламент. Претходно, со 103 гласа „за“ Косовското собрание донесе закон со кој се ратификува ИПА 2018 со Европската унија во висина од повеќе од 90 ...

Косовското Собрание се самораспушти, се очекува датумот за избори

Република - 22.08.2019

Косовските пратеници на денешната седница на Собранието го изгласаа распуштањето на законодавниот дом, по што се очекува претседателот на државата Хашим Тачи да го одреди датумот за одржување на предвремените, седми по ред, парламентарни избори во ...

„Коха Диторе“: Изборите во Косово на 6 октомври

Независен - 22.08.2019

Косово – Граѓаните на Косово ќе се упатат кон гласачките кутии првата недела на октомври, доколку пратениците денеска гласаат за распуштање на Собранието, пишува весникот „Коха Диторе“. Шести октомври како можен датум за одржување на предвремените ...

Собранието на Косово ќе гласа за свое распуштање

Р.С.Европа - 22.08.2019

Косовските пратеници треба да гласаат на 22 август за распуштање на парламентот, за да се отвори патот за непосредни општи избори. Овој потег уследи по оставката на Рамуш Харадинај како премиер на земјата на 19 јули, откако беше повикан на распит ...

„Експрес“: Косовскиот Парламент денеска заседава за самораспуштање

Локално - 22.08.2019

Членовете на косовскиот Парламен денеска се собираат на вонредна седница на која ќе треба да гласаат за распуштање на законодавниот дом – потег што ќе го ослободи патот за предвремени избори во земјата, забележува електронското издание на ...

Свикана седницата за самораспуштање на косовоското Собрание

Опсервер - 21.08.2019

Косовското Собрание денеска и официјално ја свика за утре седницата на чиј дневен ред е гласањето за распуштање на Законодавниот дом, со што се отвора патот за предвремените парламентарни избори, што треба да се одржат есевна, јави дописникот на МИА ...

Косовското Собрание се самораспушти, се очекува датумот за избори

Локално - 22.08.2019

Косовските пратеници на денешната седница на Собранието го изгласаа распуштањето на законодавниот дом, по што се очекува претседателот на државата Хашим Тачи да го одреди датумот за одржување на предвремените, седми по ред, парламентарни избори во ...

„Коха Диторе“: Изборите во Косово на 6 октомври

Локално - 22.08.2019

Граѓаните на Косово ќе се упатат кон гласачките кутии првата недела на октомври, доколку пратениците денеска гласаат за распуштање на Собранието, пишува весникот „Коха Диторе“. Шести октомври како можен датум за одржување на предвремените избори ...

„Експрес“: Косовскиот Парламент денеска заседава за самораспуштање

Сител - 22.08.2019

Членовите на косовскиот Парламен денеска се собираат на вонредна седница на која ќе треба да гласаат за распуштање на законодавниот дом – потег што ќе го ослободи патот за предвремени избори во земјата, забележува електронското издание на ...

Свикана седницата за самораспуштање на косовоското Собрание

Фокус - 21.08.2019

Косовското Собрание денеска и официјално ја свика за утре седницата на чиј дневен ред е гласањето за распуштање на Законодавниот дом, со што се отвора патот за предвремените парламентарни избори, што треба да се одржат есенва.

Косовското Собрание се самораспушти, се очекува датумот за избори

Опсервер - 22.08.2019

Косовските пратеници на денешната седница на Собранието го изгласаа распуштањето на законодавниот дом, по што се очекува претседателот на државата Хашим Тачи да го одреди датумот за одржување на предвремените, седми по ред, парламентарни избори во ...

„Коха Диторе”: Изборите во Косово на 6 октомври

24Инфо - 22.08.2019

Граѓаните на Косово ќе се упатат кон гласачките кутии првата недела на октомври, доколку пратениците денеска гласаат за распуштање на Собранието, пишува весникот „Коха Диторе”. Шести октомври како можен датум за одржување на предвремените избори ...

„Експрес“: Косовскиот Парламент денеска заседава за самораспуштање

Либертас - 22.08.2019

Членовете на косовскиот Парламен денеска се собираат на вонредна седница на која ќе треба да гласаат за распуштање на законодавниот дом – потег што ќе го ослободи патот за предвремени избори во земјата, забележува електронското издание на ...

Свикана седницата за самораспуштање на косовоското Собрание

24Инфо - 21.08.2019

Косовското Собрание денеска и официјално ја свика за утре седницата на чиј дневен ред е гласањето за распуштање на Законодавниот дом, со што се отвора патот за предвремените парламентарни избори, што треба да се одржат есевна, јави дописникот на МИА ...

Косовското Собрание се самораспушти, се очекува датумот за избори

А1 On - 22.08.2019

Косовските пратеници на денешната седница на Собранието го изгласаа распуштањето на законодавниот дом, по што се очекува претседателот на државата Хашим Тачи да го одреди датумот за одржување на предвремените, седми по ред, парламентарни избори во ...

„Коха Диторе“: Изборите во Косово на 6 октомври

+инфо - 22.08.2019

Граѓаните на Косово ќе се упатат кон гласачките кутии првата недела на октомври, доколку пратениците денеска гласаат за распуштање на Собранието, пишува весникот „Коха Диторе“. Шести октомври како можен датум за одржување на предвремените избори ...

„Експрес“: Косовскиот Парламент денеска заседава за самораспуштање

А1 On - 22.08.2019

Членовете на косовскиот Парламен денеска се собираат на вонредна седница на која ќе треба да гласаат за распуштање на законодавниот дом – потег што ќе го ослободи патот за предвремени избори во земјата, забележува електронското издание на ...

„Експрес“: Косовскиот Парламент денеска заседава за самораспуштање

4NEWS - 22.08.2019

Членовите на косовскиот Парламен денеска се собираат на вонредна седница на која ќе треба да гласаат за распуштање на законодавниот дом – потег што ќе го ослободи патот за предвремени избори во земјата, забележува електронското издание на ...

Пред самораспуштање косовското Собрание

+инфо - 21.08.2019

Косовското Собрание денеска и официјално ја свика за утре седницата на чиј дневен ред е гласањето за распуштање на Законодавниот дом, со што се отвора патот за предвремените парламентарни избори, што треба да се одржат есевна, јави дописникот на МИА ...

„Коха Диторе“: Изборите во Косово на 6 октомври

Опсервер - 22.08.2019

Граѓаните на Косово ќе се упатат кон гласачките кутии првата недела на октомври, доколку пратениците денеска гласаат за распуштање на Собранието, пишува весникот „Коха Диторе“. Шести октомври како можен датум за одржување на предвремените избори ...

„Експрес“: Косовскиот Парламент денеска заседава за самораспуштање

MakPress - 22.08.2019

Членовете на косовскиот Парламен денеска се собираат на вонредна седница на која ќе треба да гласаат за распуштање на законодавниот дом – потег што ќе го ослободи патот за предвремени избори во земјата, забележува електронското издание на ...

Свикана седницата за самораспуштање на косовското Собрание

А1 On - 21.08.2019

Косовското Собрание денеска и официјално ја свика за утре седницата на чиј дневен ред е гласањето за распуштање на Законодавниот дом, со што се отвора патот за предвремените парламентарни избори, што треба да се одржат есевна, јави дописникот на МИА ...

„Коха Диторе“: Изборите во Косово ќе се одржар на 6 октомври

Нетпрес - 22.08.2019

Косово – Граѓаните на Косово ќе се упатат кон гласачките кутии првата недела на октомври, доколку пратениците денеска гласаат за распуштање на Собранието, пишува весникот „Коха Диторе“. Шести октомври како можен датум за одржување на предвремените ...

Свикана седницата за самораспуштање на косовоското Собрание

Алфа - 21.08.2019

Косовското Собрание денеска и официјално ја свика за утре седницата на чиј дневен ред е гласањето за распуштање на Законодавниот дом, со што се отвора патот за предвремените парламентарни избори, што треба да се одржат есевна, јави дописникот на МИА ...

„Коха Диторе“: Изборите во Косово на 6 октомври

Курир - 22.08.2019

Граѓаните на Косово ќе се упатат кон гласачките кутии првата недела на октомври, доколку пратениците денеска гласаат за распуштање на Собранието, пишува весникот „Коха Диторе“. Шести октомври како можен датум за одржување на предвремените избори ...

Свикана седницата за самораспуштање на косовоското Собрание

MakPress - 21.08.2019

Косовското Собрание денеска и официјално ја свика за утре седницата на чиј дневен ред е гласањето за распуштање на Законодавниот дом, со што се отвора патот за предвремените парламентарни избори, што треба да се одржат есевна, јави дописникот на МИА ...

„Коха Диторе”: Изборите во Косово на 6 октомври

ММС - 22.08.2019

Граѓаните на Косово ќе се упатат кон гласачките кутии првата недела на октомври, доколку пратениците денеска гласаат за распуштање на Собранието, пишува весникот „Коха Диторе”. Шести октомври како можен датум за одржување на предвремените избори ...

Свикана седницата за самораспуштање на косовоското Собрание

Нетпрес - 21.08.2019

Косовското Собрание денеска и официјално ја свика за утре седницата на чиј дневен ред е гласањето за распуштање на Законодавниот дом, со што се отвора патот за предвремените парламентарни избори, што треба да се одржат есевна, јави дописникот на МИА ...

„Коха Диторе“: Изборите во Косово на 6 октомври

А1 On - 22.08.2019

Граѓаните на Косово ќе се упатат кон гласачките кутии првата недела на октомври, доколку пратениците денеска гласаат за распуштање на Собранието, пишува весникот „Коха Диторе“. Шести октомври како можен датум за одржување на предвремените избори ...

Изборите во Косово на 6 октомври

CivilMedia - 22.08.2019

Граѓаните на Косово ќе се упатат кон гласачките кутии првата недела на октомври, доколку пратениците денеска гласаат за распуштање на Собранието, пишува весникот „Коха Диторе“. Шести октомври како можен датум за одржување на предвремените избори ...

„Коха Диторе“: Изборите во Косово на 6 октомври

Либертас - 22.08.2019

Граѓаните на Косово ќе се упатат кон гласачките кутии првата недела на октомври, доколку пратениците денеска гласаат за распуштање на Собранието, пишува весникот „Коха Диторе“. Шести октомври како можен датум за одржување на предвремените избори ...

„Коха Диторе“: Изборите во Косово на 6 октомври

MakPress - 22.08.2019

Граѓаните на Косово ќе се упатат кон гласачките кутии првата недела на октомври, доколку пратениците денеска гласаат за распуштање на Собранието, пишува весникот „Коха Диторе“. Шести октомври како можен датум за одржување на предвремените избори ...