TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Единствена Македонија: Уште колку треба заболени и починати од коронавирус, за да видиме домашно единство меѓу Заев и ...

Макфакс - 05.04.2020

Единствена Македонија во име на Коалицијата „Никогаш северна – само Македонија“ најостро ги осудува секојдневните кавги за кризата меѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски. „Устите на Заев и Мицкоски се полни со грижа за здравјето на народот.

Партиите во „клинч“ чии економски мерки се подобри

Телма - 05.04.2020

Чии мерки се подобри за стопанството, кој колку компании и работни места ќе спаси?! Партиите и денеска си ги одмеруваа силите кој подобро би се справил со корона-кризата која удри врз домашната економија.

Мицкоски: Уплаќање на средствата во државен пензиски фонд и интензивирање на капитални инвестиции се излез од кризата

Либертас - 05.04.2020

Наместо во вториот задолжителен пензиски фонд, средствата на вработените работодавачите да ги уплаќаат во првиот задолжителен државен пензиски фонд, со цел обезбедување сигурна и надежна исплата на пензиите.

СДСМ: Мицкоски е поголем лажго и од Груевски, излегува на прес конференции за да не каже ништо, го интересира само ...

Канал5 - 05.04.2020

Политиканството и партискиот маркетинг за Мицкоски се поважни од здравјето на граѓаните,реагираат од СДСМ на прес конференцијата на лидерот на ВМРО – ДПМНЕ ,Христијан Мицкоски. Мицкоски е поголем лажго и од Никола Груевски, излегува на прес ...

СДСМ: Политиканството и партискиот маркетинг за Мицкоски се поважни од здравјето на граѓаните

Нетпрес - 05.04.2020

Политиканството и партискиот маркетинг за Мицкоски се поважни од здравјето на граѓаните,реагираат од СДСМ на прес конференцијата на лидерот на ВМРО–ДПМНЕ, Христијан ...

Мицкоски: Владата одби да разговара за предлог-уредба поднесена од ВМРО-ДПМНЕ (видео)

360 степени - 05.04.2020

ВМРО- ДПМНЕ доставила предлог-уредба до владата со која, како што објави денеска партискиот лидер Христијан Мицкоски, ќе се овозможи компаниите да добијат помош од државата во висина од 50 проценти на бруто трошоците за плата по вработен.

(Видео) Мицкоски: Не е време за политика туку за спасување на економијата

Макфакс - 05.04.2020

Оваа вонредна состојба и оваа епидемија не е политика, не е политички натпревар, не е анкети, не е избори и не е партиски интерес. Оваа епидемија е загрозување на здравјето и животите на граѓаните, нивната сигурност и нивната економска и социјална ...

Уште еден демант на лажните вести, Мирко Петровски: Со Мицкоски сме пријатели од деца, не беше дојден за вежбање

Курир - 05.04.2020

Сопственикот на теретаната „Проџект Фит Скопје“ преку статус на Фејсбук вели дека со Мицкоски се познаваат од мали нозе, а во теретаната бил за да се договорат околу исхраната, но и да си ја земе опремата.

Мицкоски со пакет предлог економски мерки до Владата

Р.С.Европа - 05.04.2020

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христина Мицкоски тврди дека мерките на Владата не се доволни за спречување на ширењето на коронавирусот. Тој на прес конференција побара да се тестираат што е можно повеќе луѓе и додаде така ќе може да се спасат повеќе ...

ВМРО-ДПМНЕ: Додека Заев и Спасовски танцуваат со короната, граѓаните не знаат како ќе го поминат месецот

Канал5 - 05.04.2020

Граѓаните и бизнис секторот во овие тешки времиња се оставени на милост и немилост, се наведува во реакцијата на ВМРО - ДПМНЕ на прес конференцијата на Фатмир Битиќи, претседател на Комисија за финансии на СДСМ.

Зошто е Мицкоски над законот?

Нова ТВ - 05.04.2020

„Мицкоски шири лажни вести“, „Мицкоски не почитува закони“, „Бивша пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ манипулира јавност“, се резимеа на наслови во само неколку дена во кои лидерот на најголемата опозициска партија со неколку свои постапки се обиде да ја ...

BO ЖИВО: Прес-конференција на Христијан Мицкоски во 13 часот

Курир - 05.04.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во 13 часот ќе одржи прес-конференција во седиштето на партијата. На истата Мицкоски ќе се осврне на актуелните теми во нашата земја. Неговото обраќање во живо можете да го проследите на нашиот портал ...

СДСМ: Мицкоски е неодговорен и работи против здравјето на граѓаните, лажеше дека обезбедил помош од Словенија, лажеше ...

Канал5 - 05.04.2020

И во најголемата здравствена криза Христијан Мицкоски продолжува да шири политикантство и дезинформации, да работи против интересите на државата и здравјето на граѓаните, се наведува во соопштението на СДСМ. .

Богојески: Зошто толкава омраза од страна на поддржувачите на СДСМ 1 и СДСМ 2, дозволете да искажеме различен предлог ...

Скопје1 - 05.04.2020

СДСМ 1 и СДСМ 2 Воопшто не е во ред да се шири толкава омраза на ФБ, од страна на поддржувачите на господин Заев (СДСМ 1) и на господин Мицкоски (СДСМ 2)! Мора да постои и опозиција!!! Дозволете да постојат и дејствуваат граѓани, кои не сакаме да ...

AПСУРД: Ако Мицкоски не ги почитува сегашните, со кое право бара уште построги мерки?!

iPortal - 04.04.2020

Во вчерашниот текст со наслов “Партиските лидери во самоизолација”, за online изданието на весникот “Нова Македонија”, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ говори за тоа дека ги почитувал мерките за заштита и не се изложувал непотребно на контакти со луѓе.

Има разлика: Мицкоски зборува за реалните проблеми на граѓаните додека Заев ја спореди короната со танцување (ВИДЕО)

Курир - 04.04.2020

Партијата ВМРО-ДПМНЕ на својата официјална страна на Фејсбук сподели видео од гостувањето на Зоран Заев и Христијан Мицкоски во емисијата „Само интервју“ на телевизија канал 5. Во истата Заев коронавирусот го спореди со чекан и танцување, додека ...

(ВИДЕО)Мицкоски во теретана во време кога е забранета работа на теретаните?

360 степени - 04.04.2020

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, бил во теретана, иако во мерките на Владата меѓу првите одлуки беше теретаните да бидат затворени. Видеото на кое се гледа како Мицкоски, наводно, излегува од теретана е споделено на ...

Тогаш кога Филипче се налути

Нова ТВ - 04.04.2020

Конечно, и Венко Филипче се налути. Неговото обраќање кон јавноста на Твитер е само со две реченици: “Се чудам со каква леснотија Христијан Мицковски ја лаже јавноста дека сме имале тестови за само еден ден.

Мицкоски шири паника

Независен - 04.04.2020

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, треба да се соочи со законот, бидејќи јавно изрече ужасна лага дека тестови за откривање на корона вирусот има само уште за еден ден и со тоа можеше да предизвика паника кај населението Ерол Ризаов Изјавата ...

Мицкоски е над забраните, си оди во теретана кога е затворено

Frontline - 04.04.2020

На соопштението истакнато пред теретаната стои дека, според препораките на министерството за здравство, нема да работи во петок. Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, иако секојдневно апелира преку медиумите за итноста и ...

Мицкоски вежба во теретана за време на забрана за работа? (ВИДЕО/ФОТО)

Локално - 04.04.2020

До нашата редакција стигнаа фотографии и видео на кои се гледа како лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, излегува од теретана, додека во сила е забраната за работа поради ситуацијата со коронавирусот.

Филипче: Залудно се бориме против лажни вести ако Мицкоски свесно лаже

360 степени - 04.04.2020

Залудно се бориме против лажни вести поврзани со епидемијата со ковид-19 ако лидерот на опозицијата лаже и создава паника, забележа министерот за здравство Венко Филипче на твитер, смирувајќи дека во земјава има доволно тестови за дијагностицирање ...

Костовски: Мицкоски на линија на Македонија

Курир - 04.04.2020

Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ преку својот Фејсбук статус пишува дека професорот Христијан Мицкоски покажал дека е на линијата на Македонија стоејќи цврсто зад граѓаните. -Професорот Христијан Мицкоски покажа дека е на линија на Македонија, стоејки ...

Филипче: Џабе се бориме против лажни вести, ако Мицкоски свесно лаже и креира паника

А1 On - 04.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот твитер напиша дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, свесно лаже за количината на тестовите за коронавирус, а со тоа предизвикува паника меѓу граѓаните.

Богојески: ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ функционираат како сестри близначки, а мајка им е мафијата

Фокус - 03.04.2020

Најголем доказ дека господин Мицкоски функционира како подизведувач на господин Заев, е фактот што нема ниту една издржана критика кон него, реагира Петар Богојески од Македонски концепт на вечерашното интервју на Христијан Мицкоски на телевизија ...

Мицкоски за Куманово: Од кога нивниот градоначалник алармираше и не го слушаа

360 степени - 03.04.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во вечерашното гостување во емисијата „Само интервју“ на Канал 5 ТВ, упати бројни критики за начинот на кој власта се справува со пандемијата од коронавирус, а како пример го спомена случајот со Куманово .

Филипче: Ако претседателот на најголемата опозициска партија свесно лаже, џабе се бориме против лажни вести

360 степени - 03.04.2020

Бидете спокојни, тестови има и постојано се набавуваат резерви, порача министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи. Неговата порака следува откако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во вечерашното гостување во емисијата ...

Мицкоски: Одлуката на ЕУ за почеток на преговори е историски чекор

360 степени - 03.04.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во вечерашното гостување во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 ТВ оцени дека одлуката на Европската унија за отворање преговори со земјава е историска.

„Само Интервју” со Христијан Мицкоски

Канал5 - 03.04.2020

Во вечерашното „Само Интервју” гостуваше Христијан Мицкоски. Ме плаши танцувањето со сиромаштијата на граѓаните. Оние кои што сакаат да се тестираат треба да им се даде да го сторат тоа, рече Мицкоски во вечерашното гостување во „Само Интервју“.

Мицкоски: На економијата и требаат итни мерки и пари веднаш

Вечер - 03.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека итно треба да се искористат средствата што државата ги има на располагање дома, со цел побрзо да се вбризгаат во економијата и да се санираат штетите од кризата со ширењето на коронавирусот, ...

Мицкоски тврди дека останале уште 100 тестови, Министерството демантира

ММС - 03.04.2020

-Јас имам информација дека немаат повеќе од 100 теста за коронавирусот на располагање. Ако навистина имаат 350 теста на располагање тоа е катастрофално, оцени лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во телевизиско гостување..

Мицкоски: Никој не зборува за посттрауматски ефекти од оваа криза, народот е во страв

Република - 03.04.2020

Јас и ние како партија кажавме дека здравјето на граѓаните ни е пред и над се. Исто и да помогнеме, иако сме во опозиција. Целта е да заболат што помалку луѓе. Тоа е прво. Друг аспект е справување со економската криза.

Мицкоски: Многу ретко газам на трула штица, се плашам дека местењето на тендери има дури во вакви времиња, за жал ќе ...

Курир - 03.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, во своето гостување во емисијата „Само Интервју“ на прашањето дали мисли дека сега во ситуација на корона вирус некој ќе се обиде да мести тендери за респиратори како што тоа Филипче и владата на СДСМ ...

Мицкоски: Ние сме држава која има на располагање тестови за корона за еден ден, тоа не личи на сериозна борба против ...

Курир - 03.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Хриситијан Мицкоски во своето гостување во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 телевизија истакна дека власта не води сериозна борба против пандемијата на коронавирусот, со оглед на инфромациите со кои располага тој дека ...

Мерката за минимална плата нема да помогне, во моментов компании немаат никаков приход

Нетпрес - 03.04.2020

Вечерва во емисијата „Само интервју“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски посочи дека луѓето приходуваат со нула денари и мора под итно да се помогне. Опозицискиот челник притоа оцени дека мерката на Владата со минимална плата нема да ...

Mицкоски: Два месеци го оставаат стопанството на милост и немилост, треба итни мерки и свежи пари во економијата

Република - 03.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДМНЕ, Христијан Мицкоски упати жестока критика за политиките на власта и начинот на кој што Владата на СДСМ се справува со епидемијата на коронавирусот. Според него целото стопанство во моментов е оставено на милост и немилост.

Мицкоски: Издавањето на благајнички записи во државни обрзници ќе го собере вишокот пари и ќе се стави на располагање ...

Република - 03.04.2020

Ако Народната банка ја намалеше каматата на благајничките записи и дел од тие пари завршеше во државни хартии од вредност тогаш ќе имаме веднаш расположливи средства. Дополнително и ако ги префрлевме и парите од пензиските фондови и веднаш ги ...

СДСМ: Зошто Мицкоски пак намерно лаже – сега за тестовите

Независен - 03.04.2020

Владејачката партија вечерва реагираше на тврдењата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека државата останала без тестови и го обвини дека шири „лажни вести и неоснована паника“.

Мицкоски: Oд кога нивниот градоначалник во Куманово молеше за карантин, ни него не го послушаа од владата, таму сега ...

Курир - 03.04.2020

Суштината е како најбезолно да ја поминеме оваа работа со корона вирусот. Бројот на инфицирани од корона вирусот е се поголем. Денес имаме алармантен податок 11 медицински лица се заразени.

Мицкоски за финансирањето на партиите: ВМРО ќе издржи и ќе победи и без тие пари, но СДСМ без рекетирани пари нема

Република - 03.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во „Само интервју“ на Канал 5 телевизија истакна дека власта прави театар и игра на ниски страсти околу финансирањето на партиите од државниот буџет.

Искористувањето на парите од пензиските фондови не значи загрозување на парите на пензиите, нема да фали ниту денар, ...

Нетпрес - 03.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во „Само Интервју“ зборуваше за тоа како да му се помогне на стопанствотово оваа ситуација и дали има пари во Буџетот. Мицкоски во врска со ова посочи дека голем дел од Балтички ...

Мицкоски: Се што ќе предложиме владата одбива, не се работи тука за политика, туку за суета и голема омраза кон ВМРО ...

Република - 03.04.2020

Вечерва претседателот на ВМРО-ДПМНЕ гостуваше на емисија „Само интервју“ каде што појасни дека Владата се што предлага ВМРО-ДПМНЕ како мерка одбива, и тука веќе не станува збор за политика, тука веќе се работи за суета.

Мицкоски загрижен дека државата нема тестови за коронавирус, Филипче го обвини за ширење лажни вести

OhridNews - 04.04.2020

Бидете спокојни, тестови има и постојано се набавуваат резерви, напиша вечерва на „Твитер“ министерот за здравство Венко Филипче. Оваа негова реакција доаѓа откако претходно лидерот на ВМРО ДПМНЕ при гостувањето во емисијата „Само Вистина“ ан Канал ...

Мицкоски: Третта година волонтирам, се возам со моја кола

Независен - 03.04.2020

Третта година волонтирам во партијата, во сопствено возило се возам. Можеме да издржиме во ВМРО-ДПМНЕ без финансирање, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, запрашан зошто одбива во рамките на мерките за штедење да се откаже од годишното ...

Филипче: Се чудам со каква леснотија Мицкоски лаже дека сме имале тестови за само еден ден

Либертас - 03.04.2020

„Се чудам со каква леснотија Христијан Мицкоски ја лаже јавноста дека сме имале тестови за само еден ден. Џабе се бориме против лажни и неточни вести, ако претседателот на најголема опозициска партија свесно лаже и креира паника меѓу граѓаните.

Мицкоски: Приватна болница добила забрана во јавност да го кажува бројот на лица кои се тестирани и позитивни

Република - 03.04.2020

Неколку приватни болници и дијагностички центри имаат капацитет да вршат тестирање за корона вирус и тоа треба да им се дозволи, нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „Само интервју“. Тој прашува зошто не им се дозволува тоа да го прават.

Мицкоски: Мене ме интересира мојата земја и здравјето на луѓето, да не релативизираме со примери од други земји

Курир - 03.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва гостуваше на „Само Интервју“ каде што посочи дека него го интересира здравјето на граѓаните на Република Македонија, не го интересираат примерите на други земји.

Загрижува загрозеното здравје на граѓаните и сиромаштијата, а на Заев ќе му го препуштиме „танцот со коронавирусот“

Нетпрес - 03.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во „Само интервју“ зборуваше за ситуацијата во која се наоѓа Република Македонија и за тоа како Владата се справува со оваа пандемија.

СДСМ: Мицкоски намерно излажа дека државата има само 100 теста, неодговорно го плаши и паничи народот

Centar - 03.04.2020

Интегрално ја пренесуваме реакцијата на СДСМ: Целата држава, институциите, граѓаните, службениците, сите бескомпромисно се борат против коронавирусот, само фрустрираниот Христијан Мицкоски очајни шири лажни вести и неоснована паника.