TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД во недела тргнува со забрана за TikTok и WeChat

Кумановски м. - 19.09.2020

Министерството за трговија на САД планира да го забрани пристапот до ТикТок и ВеЧат во земјата во недела кога ќе стапат на сила одлуките на претседателот Доналд Трамп. Си-Ен-Ен ја пренесува најавата на министерството дека секоја дистрибуција на ...

Од недела забрането преземање на „TikTok“ и „WeChat“ во САД

Радио МОФ - 19.09.2020

Кинеските апликации „TikTok“ и „WeChat“ од недела ќе бидат забранети во САД, соопшти вчера американското Министерство за трговија, повикувајќи се на закани по „националната безбедност“, пренесува српски „ Данас “.

На Американците ќе им биде забрането да го симнуваат TikTok и WeChat

Канал5 - 18.09.2020

Пристапот до кинеските апликации TikTok и WeChat ќе биде ограничен во САД од задутре, недела, пренесува CNN. Одлуката ја донесе Министерството за трговија, имајќи предвид дека извршните наредби на администрацијата на Трамп против овие апликации ...

На американските корисници од овој викенд треба да им бидат забранети апликациите TikTok и WeChat

Иновативност - 18.09.2020

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп од викендов на американските корисници ќе им забрани да ги користат апликациите TikTok и WeChat, затоа што официјално стапуваат на сила наредбите на Трамп за забрана на двете платформи во ...

YouTube ја пушти првата бета верзија од нивниот TikTok конкурент YouTube Shorts

Smartportal - 18.09.2020

YouTube Shorts првично им е достапен на корисниците во Индија, по што постепено ќе биде пуштан во остатокот од светот Популарноста на TikTok е толку голема што се очекува да многу други компании ќе се обидат да извадат свој конкурент.

САД официјално ги забранија TikTok и WeChat

USB - 18.09.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, одлучи да преземе радикален потег против кинеските апликации. Министерството за трговија на САД објави дека од недела ќе ги забрани бизнис-трансакциите помеѓу САД и апликациите TikTok и WeChat.