TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вкупно 368 оздравени од ковид денеска, најмногу во Скопје и Дебар

360 степени - 14.08.2020

Според последната статистика на Министерството за здравство за состојбата со ковид, денеска има 368 оздравени пациенти. Од нив, 117 се од Скопје, 60 од Дебар, а бројот на оздравени пациенти е зголемен и во Гостивар – 42, Куманово – 34 и Тетово – 32.

Нови 160 случаи на коронавирус, починати 3 пациенти

Р.С.Европа - 14.08.2020

Во последните 24 часа се направени 2.172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи со ковид-19. Најмногу нови случаи има во Скопје- 38, потоа 20 во Тетово и 19 во Куманово. Починати се тројца пациенти во болнички услови, од кои двајца се од ...

160 нови случаи корона вирус, 3 починати и 368 оздравени – дневен биланс од пандемијата корона вирус

Телма - 14.08.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-38, Куманово-19, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-4, Тетово-20, Струга-9, Велес-3, Битола-1, Охрид-4, ...

Тројца починати и 160 нови позитивни на ковид-19 од 2.172 теста

Сакам да кажам - 14.08.2020

Во последните 24 часа регистрирани се 160 нови случаи на ковид-19 од 2.172 тестирања, а починати се три пациенти, двајца од Скопје (60 и 72 години) и пациентка од Гостивар (53), сите во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

Нови 160 случаи на ковид-19, тројца пациенти починаа и 368 се оздравени

Мета - 14.08.2020

Во последните 24 часа направени се 2.172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-38, Куманово-19, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-4, Тетово-20, Струга-9, Велес-3, Битола-1, Охрид-4, Кавадарци-4, Гостивар-13, Струмица-2, ...

Починати тројца пациенти од Ковид-19, на возраст од 53, 60 и 72 години

Фокус - 14.08.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се нови 160 заразени од корона вирусот, но и тројца починати пациенти. -Двајца од починатите се од Скопје (60 г. и 72г.) и една пациентка од Гостивар (53 г.).

ИЈЗ регистрира 368 оздравени пациенти

Локално - 14.08.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 368 оздравени пациенти од: -Скопје 117 -Дебар 60 -Гостивар 42 -Куманово 34 -Тетово 32 -Штип 18 -Свети Николе 16 -Струмица 13 -Крива Паланка 9 -Прилеп 5 -Кавадарци 5 -Неготино 3 -Пробиштип 3 -Гевгелија 2 ...

160 нови случаи на Ковид-19, три починати и 368 оздравени лица

Радио МОФ - 14.08.2020

Министерството за здравство информира дека претходново деноноќие регистрирани се нови 160 случаи на лица со Ковид-19 од вкупно направени 2.172 тестирања . Новите случаи се регистрирани во: Скопје-38, Куманово-19, Тетово-20, Гостивар-13, Штип-10, ...

Битола 1 новозаразен, активни 78 случаи, во Клиничка болница 26 пациенти со ковид-19

Битола Њуз - 14.08.2020

Во Битола во последните 24 часа, според информации на Министерството за здравство објавени на нивната официјална “фејс-бук“ страница, е регистриран само еден пациент новозаболен од ковид-19.

Убава вест: 368 оздравени пациенти од Ковид-19, најмногу од Скопје

еМагазин - 14.08.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 368 оздравени пациенти од: Скопје-117, Куманово-34, Дебар-60, Штип-18, Прилеп-5, Тетово-32, Кавадарци-5, Гостивар-42, Гевгелија-2, Струмица-13, Крива Паланка-9, Радовиш-1, Крушево-1, Кочани-2, ...

Филипче: Регистрирани 160 нови случаи од Ковид-19 од направени 2172 тестови

Frontline - 14.08.2020

Во последните 24 часа се направени 2172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на ковид-19, извести министерот Филипче. Во: -Скопје 38 -Тетово 20 -Куманово 19 -Гостивар 13 -Штип 10 -Струга 9 -Кичево 8 -Свети Николе 5 -Прилеп 4 -Охрид 4 -Кочани ...

Починаа тројца пациенти од Ковид-19

еМагазин - 17.08.2020

Од Министерството за здравство информираат дека поради компликации од Ковид-19 починати се тројца пациенти, од Скопје (69г.), Велес (35г.) и од Македонски Брод (77г.). Сите пациенти се починати во болнички услови. Вкупниот број на починати е 547.

Во Русија се потврдени нови 5.065 случаи на коронавирус, 114 лица починале

Макфакс - 14.08.2020

Во Русија се потврдени уште 5.065 случаи на коронавирус, а 114 лица починале, објави Центарот за борба против коронавирусот. Вкупниот број пациенти од почетокот на епидемијата во Русија сега е 912.823, а вкупниот број починати е 15.498, јавува ...

ВИДЕО: Тест што за помалку од секунда го открива коронавирусот

А1 On - 14.08.2020

Најголемата клиника во Израел соопшто дека развила тест за коронавирус кој дава резултат за помалку од една секунда, јавуваат локалните медиуми. Пациентите ја измиваат устата со раствор на солена вода и плукаат во сад, кој потоа се поминува со ...

Албанец (29), заразен со корона, изврши самоубиство скокајќи од болница во Тирана

ММС - 14.08.2020

Пациент заразен со новиот вид коронавирус (Ковид-19), кој беше на лекување во болница во Тирана, изврши самоубиство, скокајќи од третиот кат на зградата на таа болница, пренесува агенцијата Анадолија.

Втор заболен од Ковид-19 за неполни два дена во Делчево

Опсервер - 14.08.2020

Делчево, 14 август 2020 () – Уште еден заболен од Ковид-19 е регистриран вчера во Делчево. Од Здравствениот дом во Делчево информираа дека пациентот е згрижен во Штипската клиничка болница, каде се опоравува.

Чаир, Аеродром, Гази Баба и Карпош и натаму со над 100 заболени од ковид-19

МКД - 14.08.2020

Во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминатите 24 часа беа евидентирани нови 141 случај на ковид-19 од направени 1.848 тестирања. Починати се двајца пациенти, еден од Скопје (88) во болнички услови и пациентка од Кичево (80) ...

Бројот на новозаболени од Ковид-19 дневно се уште трицифрен, Чаир се уште на врвот

Независен - 14.08.2020

Фото: Б. Грданоски Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.848 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починати се двајца пациенти, еден од Скопје (88 г.

Во Русија се потврдени нови 5.065 случаи со коронавирус, 114 лица починале

Вечер - 14.08.2020

Во Русија се потврдени уште 5.065 случаи на коронавирус, додека 114 лица починале, објави Центарот за борба против коронавирус. Вкупниот број на пациенти од почетокот на епидемијата во Русија сега е 912.823, додека вкупниот број на починати е ...

Се зголемува бројот на случаи со Ковид-19 во Берово

Опсервер - 13.08.2020

Берово, 13 август 2020 () – Се зголемува бројот на случаи со Ковид-19 во Берово. Здравствените надлежни денеска соопштија за нов пациент кој имал позитивен тест на коронавирус со што бројката на заразени лица од вирусот во Берово од почетокот на ...

Бројот на новозаразени и натаму трицифрен, иако има тренд на намалување

Опсервер - 13.08.2020

Скопје, 12 август 2020 () – Нови 139 случаи со Ковид-19 од 1.627 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Оздравени се вкупно 239 лица.

Kовид19: Од почетокот на пандемијата, во земјава извршени 119.102 тестирања, дијагностицирани 12.217 случаи

ММС - 13.08.2020

Нови 139 случаи со Ковид-19 од 1.627 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Оздравени се вкупно 239 лица. Почина еден пациент од Охрид, на 66-годишна возраст, во болнички услови.

3200 активни случаи со КОВИД-19, вкупно хоспитализирани 396

Алсат-М - 13.08.2020

Нови 139 случаи со Ковид-19 од 1.627 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Оздравени се вкупно 239 лица. Почина еден пациент од Охрид, на 66-годишна возраст, во болнички услови.

Бројот на новозаразени и натаму трицифрен, иако има тренд на намалување

24Инфо - 13.08.2020

Нови 139 случаи со Ковид-19 од 1.627 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Оздравени се вкупно 239 лица. Почина еден пациент од Охрид, на 66-годишна возраст, во болнички услови.

Бројот на новозаразени и натаму трицифрен, иако има тренд на намалување

Frontline - 13.08.2020

Нови 139 случаи со Ковид-19 од 1.627 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Оздравени се вкупно 239 лица. Почина еден пациент од Охрид, на 66-годишна возраст, во болнички услови.

Вирусот најмногу се шири во Скопје, Куманово и Гостивар

Локално - 13.08.2020

Нови 139 случаи со Ковид-19 од 1.627 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Оздравени се вкупно 239 лица. Почина еден пациент од Охрид, на 66-годишна возраст, во болнички услови.

Бројот на новозаразени и натаму трицифрен, иако има тренд на намалување

Кајгана - 13.08.2020

Скопје, 12 август 2020 (МИА) – Нови 139 случаи со COVID-19 од 1.627 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Оздравени се вкупно 239 лица.

Бројот на новозаразени и натаму трицифрен, иако има тренд на намалување

Сител - 13.08.2020

Нови 139 случаи со Ковид-19 од 1.627 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Оздравени се вкупно 239 лица. Почина еден пациент од Охрид, на 66-годишна возраст, во болнички услови.

Бројот на новозаразени и натаму трицифрен, иако има тренд на намалување

Канал5 - 13.08.2020

Нови 139 случаи со Ковид-19 од 1.627 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Оздравени се вкупно 239 лица. Почина еден пациент од Охрид, на 66-годишна возраст, во болнички услови.

Дневниот број на новозаразени од коронавирус и натаму трицифрен, вкупно регистрирани 12.217 позитивни случаи

Курир - 13.08.2020

Нови 139 случаи со Ковид-19 од 1.627 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Оздравени се вкупно 239 лица. Почина еден пациент од Охрид, на 66-годишна возраст, во болнички услови.

Бројот на новозаразени и натаму трицифрен, иако има тренд на намалување

24 Вести - 13.08.2020

Нови 139 случаи со Ковид-19 од 1.627 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Оздравени се вкупно 239 лица. Почина еден пациент од Охрид, на 66-годишна возраст, во болнички услови.

Бројот на новозаразени и натаму трицифрен, иако има тренд на намалување

Press24 - 13.08.2020

Нови 139 случаи со Ковид-19 од 1.627 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Оздравени се вкупно 239 лица. Почина еден пациент од Охрид, на 66-годишна возраст, во болнички услови.

КОРОНАТА НЕ СТИВНУВА: Заразата и натаму низ Македонија галопира со над стотка секој ден

Денешен - 13.08.2020

Нови 139 случаи со Ковид-19 од 1.627 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Оздравени се вкупно 239 лица. Почина еден пациент од Охрид, на 66-годишна возраст, во болнички услови.

Дневниот број на новозаразени од корона вирус и натаму трицифрен, вкупно регистрирани 12.217 позитивни случаи

Скопје инфо - 13.08.2020

Нови 139 случаи со Ковид-19 од 1.627 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Оздравени се вкупно 239 лица. Почина еден пациент од Охрид, на 66-годишна возраст, во болнички услови.

Има тренд на намалување, ама БРОЈКАТА НА НОВОЗАБОЛЕНИ СЕ УШТЕ ТРИЦИФРЕНА

Вечер - 13.08.2020

Нови 139 случаи со Ковид-19 од 1.627 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Оздравени се вкупно 239 лица. Почина еден пациент од Охрид, на 66-годишна возраст, во болнички услови.

Бројот на новозаразени и натаму трицифрен, иако има тренд на намалување

Либертас - 13.08.2020

Нови 139 случаи со Ковид-19 од 1.627 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Оздравени се вкупно 239 лица. Почина еден пациент од Охрид, на 66-годишна возраст, во болнички услови.

Нови 141 случаи на коронавирус од 1.848 тестови, 175 оздравеле, починаа две лица

360 степени - 13.08.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на ковид-19 во: Скопје-48, Куманово-21, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-1, Струга-1, Битола-7, Кавадарци-9, Гостивар-4, ...

Состојба до 13.08.2020: Потврдени се 141 новозаболен, од кои 48 во Скопје

Црнобело - 13.08.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 175 оздравени пациенти од: Скопје-37, Куманово-27, ...

141 заболен од Ковид-19, 175 оздравени, а двајца починаа од коронавирус

Магазин - 13.08.2020

Во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19! Починати се два пациенти, пациент од Скопје(88г.) во болнички услови и пациентка од Кичево(80г.) вонболнички.

Денес 141 регистрирани новозаболени од Коронавирус, 5 нови од Кичево 1 пациентка почината

Порта - 13.08.2020

Во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 48 -Куманово 21 -Дебар 2 -Штип 15 -Прилеп 1 -Струга 1 -Битола 7 -Кавадарци 9 -Гостивар 4 -Гевгелија 1 -Струмица 4 -Кочани 4 -Пробиштип 2 ...

141 нов случај на коронавирус, 175 оздравени

OhridNews - 13.08.2020

Во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на ковид-19 во: -Скопје 48 -Куманово 21 -Дебар 2 -Штип 15 -Прилеп 1 -Струга 1 -Битола 7 -Кавадарци 9 -Гостивар 4 -Гевгелија 1 -Струмица 4 -Кочани 4 -Пробиштип 2 ...

Најстариот пациент кој го победи коронавирусот има 89 години

Локално - 13.08.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче објави дека Андон Атанасов има 89 години и е највозрасниот пациент кој го победи коронавирусот. „Неговиот син нѐ извести дека сега тој е во добра состојба благодарение на посветеноста на докторите во болницата ...

Ова е Андон Атанасов, најстариот Македонец кој го победи коронавирусот

Курир - 13.08.2020

Андон Атанасов има 89 години и е највозрасниот пациент кој го победи коронавирусот. -Неговиот син нѐ извести дека сега тој е во добра состојба благодарение на посветеноста на докторите во болницата во Битола. Андон е храбар човек со волја за живот.

Филипче: 89-годишниот Андон е најстариот пациент кој го победи корона вирусот

Press24 - 13.08.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот фејсбук профил сподели дека Андон Атанасов има 89 години и е највозрасниот пациент кој го победи корона вирусот. -Неговиот син нѐ извести дека сега тој е во добра состојба благодарение на посветеноста ...

Го победи коронавирусот и највозрасниот заболен пациент

ТВ21 - 13.08.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил го објави највозрасниот пациент кој го победил коронавирусот. „Андон Атанасов има 89 години и е највозрасниот пациент кој го победи коронавирусот.

Андон со 89 години е НАЈСТАРИОТ МАКЕДОНЕЦ КОЈ ГО ПОБЕДИ КОРОНАВИРУСОТ

Вечер - 13.08.2020

Андон Атанасов има 89 години и е највозрасниот пациент кој го победи коронавирусот. -Неговиот син нѐ извести дека сега тој е во добра состојба благодарение на посветеноста на докторите во болницата во Битола. Андон е храбар човек со волја за живот.

Филипче: 89-годишниот Андон е најстариот пациент кој го победи корона вирусот

24Инфо - 13.08.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот фејсбук профил сподели дека Андон Атанасов има 89 години и е највозрасниот пациент кој го победи корона вирусот. -Неговиот син нѐ извести дека сега тој е во добра состојба благодарение на посветеноста ...

Коронавирусот го победи уште еден 89-годишен битолчанец

Сакам да кажам - 13.08.2020

Уште еден 89-годишен битолчанец го победи коронавирусот. Андон Атанасов се лекуваше на Инфективното одделение во Клиничката болница во Битола, а како што неговиот син ги известил здравствените власти, сега се чувствува добро.

Се зголемува бројот на случаи со Ковид-19 во Берово

24Инфо - 13.08.2020

Се зголемува бројот на случаи со Ковид-19 во Берово. Здравствените надлежни денеска соопштија за нов пациент кој имал позитивен тест на коронавирус со што бројката на заразени лица од вирусот во Берово од почетокот на пандемијата сега изнесува 10 ...

Расте бројот на заразени со Ковид-19 во Берово: Активни се 7 случаи

Локално - 13.08.2020

Се зголемува бројот на случаи со Ковид-19 во Берово. Здравствените надлежни денеска соопштија за нов пациент кој имал позитивен тест на коронавирус со што бројката на заразени лица од вирусот во Берово од почетокот на пандемијата сега изнесува 10 ...