TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Паличка за клучната одбрана: Добро е што денес јадев повеќе… (Видео)

Дерби - 29.01.2022

Шведска заслужено стигна до победата во полуфиналето на Европското ракометно првенство против Франција, а еден од клучните фактори беше голманот Андреас Паличка. Паличка се врати на голот на скандинавската селекција по паузата поради влегувањето во ...

Швеѓаните ја „стопираа“ Франција и ќе играат за злато против „фуријата“

Макфакс - 28.01.2022

Шведска ќе игра за својата рекордна петта европска ракометна титула, но прва од 2002 година, откако во полуфиналето успеаја да ја стопираат фаворизираната Франција за 34:33 победа. Противник на „трите круни“ во големото финале во Будимпешта во ...

ВИДЕО: Шведска ја „нокаутираше“ Франција, за златото против Шпанија

Слободен Печат - 28.01.2022

Репрезентацијата на Шведска ја совлада Франција со 34:33 (17:14) и се пласираше во финалето на Европското првенство. Во завршницата од натпреварот видовме голема драма, Швеѓаните имаа „плус“ два позитива во последната минута, но и играч помалку.

Одбраната на Паличка со која ги расплака Французите (ВИДЕО)

Sport 1 - 28.01.2022

Шведска ќе игра против Шпанија во неделното финале на Европското ракометно првенство во Унгарија и Словачка, реприза на финалето од Еуро 2018, а херој на „викинзите“ беше голманот Андреас Паличка, кој со одбрана на осум секунди пред крајот ги ...

Шведска ќе игра против Шпанија во големото финале на Европското првенство

МКД - 28.01.2022

Во драматичен натпревар Шведска ја победи Франција со 34-33 и се пласираше во финалето на Европското првенство каде за пехарот ќе се бори против селекцијата на Шпанија. Фаворизираните селекции на Данска и Франција во недела ќе се борат за третото ...

Паличка и Готфридсон ѝ пресудија на Франција, ново финале за Шведска!

Gol.mk - 28.01.2022

Репрезентацијата на Шведска по четири години одново е во финале на Европско првенство. Денес тимот на Глен Солберг ја победи Франција (33-34) и закажа финална пресметка за златниот медал со Шпанија .

Шведска го слави Паличка, пласман во финалето каде ги чека Шпанија

Дерби - 28.01.2022

Репрезентацијата на Шведска е вториот финалист на Европското ракометно првенство откао во натпревар со доста неизвесен финиш ја совладаа Франција со 34:33 Франција одлично го почна натпреварот и имаше предност од четири гола 5:1, и 7:3 во десеттата ...

ВИДЕО: Одбранетиот зицер на Паличка со кој Шведска ја победи Франција

Gol.mk - 28.01.2022

Андреас Паличка блесна на голот на Шведска и беше херој во минималната победа над Франција во полуфиналето на Европското првенство. Голманот на четирикратниот европски првак одбрани зицер во последните секунди и ја спаси својата репрезентација.

ЗАДОЛЖИТЕЛНО ПОГЛЕДНЕТЕ: Неверојатната одбрана на Паличка вредна финале (ВИДЕО)

24 Ракомет - 28.01.2022

Андреас Паличка имаше фантастично издание на голот на Шведска во полуфиналето против Франција и беше еден од најзаслужните за победата на својата репрезентација со 34-33. Голманот кој денеска излезе од карантин е веднаш застана на голот имаше 12 ...

Готфридсон и Паличка и пресудија на Франција, тие се хероите на Шведска

24 Ракомет - 28.01.2022

Репрезентацијата на Шведска ќе игра во финалето на Европското првенство во Унгарија и Словачка откако денеска го совлада составот на Франција 34:33 и се избори за нова пресметка со Шпанија во финалињата бидејќи истите селекции играа во финалето и во ...

Французите немаа решение, Шведска полета кон петто европско злато!

Sport 1 - 28.01.2022

Шведска и Шпанија ќе играат во финалето на Европското првенство во ракомет, колку и да изгледаше тоа како најголемо изненадување пред денешната полуфинална програма во Будимпешта. Во второто, вечерно полуфинале, скандинавците ја победија Франција со ...

Французите запрени во полуфиналето, Шпанија и Шведска ќе се борат за титулата европски првак

Во Центар - 28.01.2022

Познати се финалистите на овогодинешното Европско првенство во ракомет. Откако Шпанците ги изненадија Данците и ги совладаа со 29:25, и претходно вечерва го освоија првото место во финалето, сега Швеѓаните си ја исполнија целта.

Ни Франција, ни Данска: Шведска и Шпанија ќе се борат за златото на Европското првенство

Спортклуб - 28.01.2022

Данска и Франција повторно ќе се сретнат на континенталниот ракометен шампионат, но не во борба за златото, туку за бронзениот медал. Откако Данска загуби од Шпанија во првиот полуфинален дуел, за второто изненадување се погрижи Шведска која ја ...

Шведска е вториот финалист на ЕП!

Sport M - 28.01.2022

Ракометната репрезентација на Шведска е вториот финалист на Европското првенство. Во вечерашниот полуфинален натпревар во салата МВМ Доме во Будимпешта, скандинавскиот тим го совлада францускиот тим со резултат 33:34.

Во Будимпешта ќе гледаме реприза од 2018: Шведска преку Франција до финале на ЕП!

SportMedia - 28.01.2022

Шведска е вториот финалист на Европското првенство, откако ја совлада Франција со 33-34 (14-17). Во Будимпешта во недела ќе гледаме реприза од ЕП 2018 година, кое и припадна на „фуријата“.

Шведска експертиза во Будимпешта: Карабатиќ и друштвото се поклонија пред „викинзите“ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 28.01.2022

Селекцијата на Шведска продолжи со одличните игри на Европското првенство, а во полуфиналето со целосна контрола беше обезбедена победа против Франција од 34:33. „Викинзите“ и имаа расположените Паличка и Готфридсон кои ги водеа колегите до победа ...

Се чекаше финале Данска – Франција, а ќе биде Шпанија – Шведска!

Спортманија - 28.01.2022

После светскиот првак Данска, без финале на ракометното Европско првенство остана и актуелниот олимписки шампион Франција. Наместо во очекуваното финале, Данците ќе играат против Французите само за бронза.

ВИДЕО| Шведска преку Франција во финалето на ракометното ЕУРО

Нетпрес - 28.01.2022

Шпанските и шведските ракометари ќе играат во недела во фуналето на ЕУРО 2022 во Будимпешта, откако прво во петокот во Братислава, Шпанија како двоен европски првак со пресврт ја совлада Данска со 29:25 а во второто полуфинале Шведска беше подобра ...

Кога голманот е меѓу најдобрите стрелци…Паличка со „три од три“ против Франција (ВИДЕО)

24 Ракомет - 28.01.2022

Франција или Шведска ќе биде ривал на Шпанија во финалето на Европското првенство во Унгарија и Словачка. Французите тргнаа добро на полуфиналниот двобој против скандинавците и водеа со четири гола, но кон средината на првиот дел направија пресврт.

Шпанија и Шведска ќе се борат за европското злато

Н.Македонија - 28.01.2022

Шведска ќе игра за својот рекорден петти европски трофеј против актуелниот двократен континентален првак Шпанија во финалето на Европското првенство во Словачка и во Унгарија. Тоа ќе биде реприза на финалниот дуел од шампионатот во 2018 година.

Шведска остана без важни играчи за полуфиналето, голем пех и за Шпанија

Дерби - 28.01.2022

Шведската ракометна репрезентација доби многу лоши вести во пресрет на денешното полуфинале на Европското првенство. Швеѓаните за противник ја имаат секогаш моќната Франција, а во Будимпешта ќе мора да настапат без многу важни играчи.

Големи проблеми за Шведска пред полуфиналето против Франција на ЕП

Sport 1 - 28.01.2022

Шведската ракометна репрезентација се соочува со големи проблеми пред вечерашниот полуфинален меч со Франција, кој се игра од 20.30 часот, затоа што селекторот Глен Солберг нема да може да смета на Никлас Екберг, Хампус Ване, Феликс Клар и Лукас ...

Голем хендикеп за Шведска пред полуфиналето со Франција, позитивни има и во Шпанија

Gol.mk - 28.01.2022

Ракометната селекција на Шведска доби многу лоши вести на денот на одигрувањето на полуфиналето на ЕП против Франција. Имено, позитивен резултат на последното тестирање доби еден од најдобрите ракометари на „трите круни“.

Персон на местото на позитивниот Сандел во селекцијата на Шведска!

SportMedia - 28.01.2022

Десното крило Линус Персон е ново име во репрезентацијата на Шведска за вечерашното полуфинале со Франција. Тој му се приклучува на шведскиот тим на местото на Лукас Сандел, кој вчера доби позитивен тест на ковид-19.

Големи проблеми: Шведска „осакатена“ за утрешното полуфинале со Франција

Екипа - 27.01.2022

Шведскиот селектор Глен Солберг се соочува со сериозни проблеми во пресрет на утрешната полуфинална пресметкa со Франција, во која скандинавската селекција по се изгледа ќе ја има улогата на аутсајдер.

Паличка е херојот на Шведска за пласман во финале на ЕП

Курир - 28.01.2022

Шведска се пласираше во финалето на ЕП во ракомет.Швеѓаните по лошито старт се консолидираа пред се на сигурниот Палича кој освен бравурозните интервенции имаше и три гола по што скандинавците првото полувреме го добија со 17-14 .

Паличка ја однесе Шведска во финалето, Франција со Данска за трето место

Денешен - 28.01.2022

Шведска се пласираше во финалето на ЕП во ракомет.Швеѓаните по лошито старт се консолидираа пред се на сигурниот Паличка кој освен бравурозните интервенции имаше и три гола по што скандинавците првото полувреме го добија со 17-14 Конечниот резултат ...

Паличка е херојот на Шведска за пласман во финале на ЕП

Zoom - 28.01.2022

Шведска се пласираше во финалето на ЕП во ракомет.Швеѓаните по лошито старт се консолидираа пред се на сигурниот Палича кој освен бравурозните интервенции имаше и три гола по што скандинавците првото полувреме го добија со 17-14 .