TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Криптовалутата на „Фејсбук“ има ново име: „Дием“ наместо „Либра“

Независен - 02.12.2020

„Дием“ наместо „Либра“, криптовалутата која ја поддржува „Фејсбук“ има ново име за да ја нагласи својата независност од американската компанија. Преименувањето е дел од реорганизација во поедноставна структура, рече во вторникот извршниот директор ...

Криптовалутата Libra на Facebook се ребрендира, сега е Diem

IT.mk - 02.12.2020

Diem е официјалното име под кое ќе излезе криптовалутата која Facebook минатата година ја најави како Libra. Името го промени и апликацијата новчаник која сега е Novi, наместо Calibra. Дистанцирањето од проектот под раководство на Facebook е една од ...

Diem – новото име на крипто валутата на Facebook

Локално - 02.12.2020

Diem ќе биде новото име на крипто валутата на Facebook, иако првично го носеше името Libra. Преименувањето е дел од реорганизацијата во поедноставна структура, пренесува Ројтерс. Diem, што на латински значи ден, би требало да биде дигитална валута ...

Крипто-валутата Либра го менува своето име

Бизнис Вести - 02.12.2020

Одлуката е насочена кон давање поголема автономија на организацијата и нејзино растојание од Фејсбук, пренесува електронското издание CoinDesk. Таа е преименувана во Diem Associationи, а нејзината криптовалута ќе се вика Diem dollar.