TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НЕКА БИДАТ ПОДГОТВЕНИ ТРАМП И ПОМПЕО: По нападот на Салман Ружди, иранските медиуми упатија застрашувачки закани до ...

Пулс24 - 15.08.2022

Иранските државни медиуми предупредија дека Доналд Трамп, поранешниот претседател на САД, и Мајк Помпео, поранешен американски државен секретар и шеф на ЦИА, се следните мети по писателот Салман Ружди (75), автор на контроверзниот книга, во петокот ...

Иран негира дека е поврзан со нападот на Ружди

Глас на Америка

Иран вели дека нема никаква врска со нападот со нож врз авторот Салман Ружди во Њујорк

Во Центар

Што откриваат „мемоарите на одмаздата“ на поранешната сопруга на Салман Ружди?

Либертас - 15.08.2022

Писателот Салман Ружди, кој беше нападнат со нож во Њујорк, се женеше четири пати. Неговата четврта сопруга беше актерката Падма Пакшми. -За мене беше прекрасно затоа што конечно имав некој што ме разбира бидејќи и тој беше од Индија, исто така ...

Бурната љубовна приказна на Салман Ружди и убавицата Падма Лакшми: „Таа му го скрши срцето како што тој ѝ го скрши срцето на Елизабет“

Еспресо

Реакција на Македонскиот ПЕН-центар за нападот врз Салман Ружди

Опсервер - 15.08.2022

Македонскиот ПЕН-центар со длабока индигнација и згрозеност го осудува бруталниот напад врз светски познатиот автор Салман Ружди, кој целото свое дело и живот ги посвети во одбрана на слободата на изразување и на човечкото достоинство.

Најостро го осудуваме нападот врз Салман Ружди: Реакција на Македонскиот ПЕН-центар

Независен

За Македонскиот ПЕН-центар нападот врз Салман Ружди е напад врз слободата на мислењето и изразувањето

МКД

Реакција на Македонскиот ПЕН-центар за нападот врз Салман Ружди

MakPress

Македонскиот ПЕН-центар со осуда за нападот врз светски познатиот автор Салман Ружди

А1 On

Нападот врз Салман Ружди го сфаќаме како напад врз слободата на мислењето и изразувањето, се вели во реакцијата на македонскиот ПЕН-центар

Република

Македонскиот ПЕН-центар со осуда за нападот врз светски познатиот автор Салман Ружди

MTM

Вечер Прес Окно