TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Договорот со „Бехтел и Енка“ нема да се раскинува, но останува превезот на тајност

Deutsche Welle - 10.07.2024

„Ќе биде недомаќински и душмански однос кон Буџетот ако јас сега го прекинам договорот“, вели министерот за транспорт Александар Николоски. Досега се исплатени 240 милиони евра на изведувачот.

Николоски: автопатот Кичево-Охрид ќе биде готов во 2026-та, од „Бехтел и Енка“ ќе издејствуваме повеќе километри

Алфа

ТМРО: Со Бехтел и Енка да се репреговара и за коридорот 8

МКД

Договорот со „Бехтел и Енка“ нема да се раскинува, Владата ќе се ценка да добие повеќе километри за договорената сума

Фокус

Владата со своја тактика кон договорот со „Бехтел и Енка“ – исти пари, поголема километража

Пари

Николоски: Договорот со „Бехтел и Енка“ нема да се раскинува, претстои битка за повеќе километри за истите пари

Слободен Печат

Николоски: Недомаќински е да го раскинеме договорот со Бехтел и Енка, сакаме да добиеме повеќе километри за истите пари

ТВ21

+инфо Lider Канал5 Локално Независен Нетпрес Либертас Р.С.Европа

СДСМ: Пу-пу не важи за Николоски „историскиот криминал“ со Бехтел и Енка

МКД - 10.07.2024

Реакција „Христијан Мицкоски велеше дека договорот со Бехтел и Енка е историски криминал. Во бројни изјави речиси хистерично ВМРО-ДПМНЕ велеше дека договорот е штетен и дека е пљачка на народот.

СДСМ: Договорот со Бехтел и Енка за кој Мицкоски велеше дека е криминален ВМРО-ДПМНЕ ќе го реализира

ТВ21

СДСМ: Пу, пу не важи, Договорот со Бехтел и Енка за кој Мицкоски велеше дека е криминален, ВМРО-ДПМНЕ ќе го реализира

Макфакс

СДСМ: Пу, пу не важи, Договорот со Бехтел и Енка за кој Мицкоски велеше дека е криминален, ВМРО-ДПМНЕ ќе го реализира

Опсервер

СДСМ: Пу, пу не важи, Договорот со Бехтел и Енка за кој Мицкоски велеше дека е криминален, ВМРО-ДПМНЕ ќе го реализира

MTM

СДСМ: Пу, пу не важи, Договорот со Бехтел и Енка за кој Мицкоски велеше дека е криминален, ВМРО-ДПМНЕ ќе го реализира

Точка

СДСМ: Пу пу не важи, Договорот со Бехтел и Енка за кој Мицкоски велеше дека е криминален ВМРО-ДПМНЕ ќе го реализира

Скопје1

Frontline Бриф

Николоски: Ќе се бориме од „Бехтел и Енка“ да добиеме повеќе километри автопат за истата финансиска сума што е ...

360 степени - 10.07.2024

Николоски вели дека веќе имал една средба со претставниците на овој конзорциум на која кажал дека договорот треба да се декласифицира Прашан дали нашле криминал во овој проект за што ја обвинуваа тогашната влада, Николоски рече дека Државниот завод ...

Николоски: Наша главна цел ќе биде да добиеме што повеќе километри од договорот со „Бехтел и Енка“

Бизнис Вести

НИКОЛОСКИ: Договорот со Бехтел и Енка е класифициран како државна тајна, целта е да добиеме што повеќе км автопат за истите пари

Денешен

Николоски за Договорот со „Бехтел и Енка“: Наша главна цел ќе биде да добиеме што повеќе километри од тој договор

Република

Николоски: Договорот со „Бехтел и Енка“ не може да се декласифицира без согласност од другата страна, целта е да добиеме што повеќе километри за истите пари

Курир

Николоски: Договорот со „Бехтел и Енка“ не може да се декласифицира без согласност од другата страна, целта е да добиеме што повеќе километри за истите пари

24 Вести

Договорот со „Бехтел и Енка“ не може да се декласифицира, Владата ќе се пазари да добие повеќе километри за цената

А1 On

Скопје инфо ММС CivilMedia Сител PressingTV Frontline

Судско рочиште во Прилеп: Жителите на Оревоец бараат времена мерка против „Бехтел и Енка“

Канал5 - 10.07.2024

Во прилепскиот Основен суд денеска по трет пат се одржа судското рочиште на кое жителите на прилепско Оревоец бараат времена мерка против ископот што го прави „Бехтел и Енка“ до нивното село.

Се однесуваат насилнички, нудат само да нѐ исплатат – жители на прилепско село бараат времена мерка против „Бехтел и Енка“

А1 On

Касами: Груби и Рустеми со Коридорот 8 направиле дела за кои веројатно ќе треба да одговараат

ТВ21 - 10.07.2024

Првиот човек на Движењето Беса, Билал Касами, во „Дејли Клик“ на ТВ21 изјави дека разговорите со компанијата „Бехтел и Енка“ одат во вистинска насока и дека очекува изградбата на Коридорот 8 да продолжи дека актуелниот министер за транспорт , ...

Касмаи: Груби и Рустеми направиле дела за Коридор 8 за кои најверојатно ќе одговараат

Фактор

Касами: Груби и Рустеми веројатно ќе треба да сносат одговорност за делата со Коридорот 8

Локално

Касами: Груби и Рустеми веројатно ќе одговараат за работи поврзани со Коридорот 8

Скопје инфо

Касами: Груби и Рустеми со Коридорот 8 направиле дела за кои веројатно ќе треба да одговараат

Република

ГРУБИ И РУСТЕМИ ТРЕБА ДА ОДГОВАРААТ ЗА КОРИДОРОТ 8 Наскоро ќе има детален извештај, вели Касами

+инфо

Касами: Груби и Рустеми со Коридорот 8 направиле дела за кои веројатно ќе треба да одговараат

4NEWS