TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русија ги суспендираше лансирањата на вселенските леталата „Сојуз“

Алсат-М - 12.10.2018

Шефот на руската вселенска агенција „Роскосмос“ соопшти дека сите лансирања на вселенски летала од типот на „Сојуз“ ќе бидат суспендирани по инцидентот што се случи вчера за време на лансирање на вселенско летало.

Погледнете го моментот кога настана хаос во „Сојуз“: Ракетата се одвои, астронаутите вешто избегнаа катастрофа

Сител - 12.10.2018

На космонаутите на Сојуз, Алексеј Овчинин и Ник Хејг, кои се приземјите по хаваријата при одвојување на првиот степен од ракетата, не им беше потребна никаква помош. „Приземјувањето помина во најдобар ред“, изјави шефот на комитетот за вонредни ...

Русија ги суспендираше сите лансирања на вселенските леталата „Сојуз“

Р.С.Европа - 12.10.2018

Шефот на руската вселенска агенција „Роскосмос“ изјави дека екипажот на мисијата „Сојуз“, кој направи принудно слетување во прекинатото лансирање на 11 октомври, на пролет следната година ќе започне нова вселенска мисија.

Русија ги приземји сите „Сојузи“, можно одложување и на испораките на МВС

Курир - 12.10.2018

Високиот официјален претставник на руската вселенска агенција „Роскосмос“ Сергеј Крикаљев денеска изјави дека Русија би можела да го одложи планираното испраќање товар без човечки екипаж на Меѓународната вселенска станица (МВС) по вчерашната ...

По дефектот на руската ракета сопрени летовите кон Меѓународната вселенска станица

МКД - 12.10.2018

Компанијата што ги превезува патниците до Меѓународната вселенска станица (ИСС) повеќе не прима нарачки сѐ додека не се донесе поинаква одлука. Руските ракети Сојуз кои од 2011 година се ексклузивни превозници на сите астронаути и космонаути на ИСС, ...

Катастрофа за време на полетувањето на руската ракета „Сојуз“: Погледнете како астронаутите вешто избегнаа сигурна смрт

Точка - 12.10.2018

Екипажот на „Сојуз“ мораше да изврши принудно слетување после дефектот кој што се случи за време на полетувањето на ракетата од космодромот во Казахстан. Екипажот на ракетата „Сојуз МС-10“ – рускиот астронаут Алексеј Овчинин и неговиот американски ...

Ракетата Сојуз итно се врати на Земјата

Глас на Америка - 11.10.2018

Астронаутите, Них Хејг и Роскосмос Алексеј Овчинин, по нивното приземјување во Казахстан, се во добра состојба Американско-рускиот екипаж на вселенското летало Сојуз безбедно изведе итно враќање на Земјата кратко по лансирањето на ракетата во ...

(ВИДЕО) ПОГЛЕДНЕТЕ ГО МОМЕНТОТ НА ХАОСОТ ВО “СОЈУЗ”: Ракетата се расипа, астронаутите вешто ја избегнаа катастрофата

Маркукуле - 11.10.2018

На космонаутите на “Сојуз”, Алексеј Овничин и Ник Хејг, кои се приземјиja по хаваријата за време на одвојувањето на првиот степен на ракетата, не им беше потребна помош. “Приземјувањето помина во најдобар ред”, изјави шефот на комитетот за вонредни ...

(ВИДЕО) ИЗБЕГНАТА КАТАСТРОФА: Погледнете го моментот кога почна хаосот во ракетата „Сојуз“

MTM - 11.10.2018

Екипажот на вселенскиот брод „Сојуз“,рускиот космонаут Алексеј Овченин и неговиот американски колега, Ник Хејг, успешно се приземјиле на космодромот Бајконур во Казахстан. Тие се соочија со проблеми за време на лансирањето откако се случила хаварија ...

Руска ракета се расипа по полетувањето, космонаутите се спасени (ВИДЕО)

МКД - 11.10.2018

Американскиот астронаут Ник Хејг и рускиот космонаут Алексеј Овчињин денес успешно слетаа во Казахстан откако нивната ракета Сојуз имаше дефект набрзо по лансирањето. Руската вселенска ракета Сојуз откажа по полетувањето од космодромот Бајконур и ...

Екипажот на „Сојуз“ успешно се приземји во Казахстан

Алсат-М - 11.10.2018

Екипажот на вселенскиот брод „Сојуз“, сочинет од рускиот космонаут Алексеј Овченин и неговиот американски колега, Ник Хејг, успешно се приземјиле на космодромот Бајконур во Казахстан. Тие се соочија со проблеми откако за време на лансирањето се ...

Хаварија при лансирање на вселенскиот брод „Сојуз“

Алсат-М - 11.10.2018

За време на лансирањето на вселенскиот брод „Сојуз“, се случи хаварија во моментот кога се одвојувал првиот степен од леталото. Астронаутите Алексеј Овчинин и неговиот колега Ник Хејг се живи и се во обид леталото да го приземјат во Казахстан.

ВИДЕО: Драма на полетувањето кон вселената, дефект на ракетата „Сојуз МС-10“

А1 On - 11.10.2018

При лансирање на ракетата „Сојуз МС-10“ на Меѓународната вселенска станица, се расипал дел од неа, при што астронаутите морало итно да слетаат на земјата. Во неа се наоѓале двајца астронаути, Русинот Алексеј Овчинин и Американецот Ник Хејг.

Руско-американски вселенски тим се врати на Земјата поради проблеми по полетувањето

Р.С.Европа - 11.10.2018

Две лица како дел од руско-американски тим се вратија на Земјата во нивната капсула „Сојуз“, во итно слетување откако се случил проблем со ракетата за забрзување веднаш по лансирањето кон Меѓународната вселенска станица, соопшти телевизијата на НАСА.

Се случи хаварија при лансирање на ракетата „Сојуз“, двајцата космунаути минаа добро

ТВ21 - 11.10.2018

Се случи хаварија на космодромот Бајконур денеска при лансирање на рускиот носач на ракети „Сојуз МС-10“. Во носачот на ракти имаше двајца космунаути Алексеј Овчинин од Русија и Ник Хеј од Америка, но за среќа, двајцата успешно се спуштија на ...

Руски и американски астронаут се катапултираа откако им откажа ракетата

Н.Македонија - 11.10.2018

Американскиот и рускиот астронаут Ник Хаг и Алексеј Овчињин денеска успешно се спуштија на подрачјето на Казахстан, откако нивната ракета Сојуз се расипа набрзо по полетувањето. Руската вселенска ракета Сојуз имаше дефект веднаш по полетувањето од ...

Хаварија при лансирање на ракетата „Сојуз“, двајцата космонаути не се во опасност

1tv - 11.10.2018

При лансирање на рускиот носач на ракети „Сојуз МС-10“ од космодромот Бајконур кон Меѓународната вселенска станица се случи хаварија. Двајцата члена на екипажот, рускиот космонаут Алексеј Овчинин и неговиот американски колега Ник Хејг успешно се ...

(Во живо) Драма во вселената: Двајца космонаути принудно слетаа на земјата по неуспешното лансирање на ракетата „Сојуз“

Независен - 11.10.2018

Руската ракета „Сојуз“ со двајца членови на екипажот имаше дефект за време на лансирањето на патот до Меѓународната вселенска станица. Ракетата беше лансирана од космодромот Бајконур, во Касахстан.

Русија ги суспендираше сите лансирања на вселенските леталата „Сојуз“

Канал5 - 12.10.2018

Шефот на руската вселенска агенција „Роскосмос“ изјави дека екипажот на мисијата „Сојуз“, кој направи принудно слетување во прекинатото лансирање на 11 октомври, на пролет следната година ќе започне нова вселенска мисија.

Русија ги приземји сите „Сојузи“, можно одложување и на испораките на МВС

Локално - 12.10.2018

Високиот официјален претставник на руската вселенска агенција „Роскосмос“ Сергеј Крикаљев денеска изјави дека Русија би можела да го одложи планираното испраќање товар без човечки екипаж на Меѓународната вселенска станица (МВС) по вчерашната ...

(Видео) Дефект на вселенска ракета принуди руски и американски космонаут да изведат итно слетување

Макфакс - 11.10.2018

При лансирањето на ракетата „Сојуз“ кон Меѓународната вселенска станица, се случи сериозен дефект на носачот. Двајцата членови на екипажот, рускиот космонаут, Алексеј Овчинин и неговиот американски колега, Ник Хејг, итно ќе се приземјат во Казахстан.

Руска ракета се расипа по полетувањето, космонаутите се спасени

Нетпрес - 11.10.2018

Американскиот астронаут Ник Хејг и рускиот космонаут Алексеј Овчињин денес успешно слетаа во Казахстан откако нивната ракета Сојуз имаше дефект набрзо по лансирањето. Руската вселенска ракета Сојуз откажа по полетувањето од космодромот Бајконур и ...

Хаварија при лансирање на ракетата „Сојуз“, двајцата космонаути не се во опасност

Локално - 11.10.2018

При лансирање на рускиот носач на ракети „Сојуз МС-10“ од космодромот Бајконур кон Меѓународната вселенска станица се случи хаварија. Двајцата члена на екипажот, рускиот космонаут Алексеј Овчинин и неговиот американски колега Ник Хејг успешно се ...

Видео: Двајца космонаути принудно слетаа на земјата по неуспешното лансирање на ракетата „Сојуз“

Радар - 11.10.2018

Руската ракета „Сојуз“ со двајца членови на екипажот имаше дефект за време на лансирањето на патот до Меѓународната вселенска станица. Ракетата беше лансирана од космодромот Бајконур, во Касахстан.

Русија ги приземји сите „Сојузи“, можно одложување и на испораките на МВС

1tv - 12.10.2018

Високиот официјален претставник на руската вселенска агенција „Роскосмос“ Сергеј Крикаљев денеска изјави дека Русија би можела да го одложи планираното испраќање товар без човечки екипаж на Меѓународната вселенска станица (МВС) по вчерашната ...

Видео: Руска ракета се расипа по полетувањето, космонаутите се спасени

Канал5 - 11.10.2018

Американскиот астронаут Ник Хејг и рускиот космонаут Алексеј Овчињин успешно слетаа во Казахстан откако нивната ракета сојуз имаше дефект набрзо по лансирањето. Ракетата откажа по полетувањето од космодромот Бајконур и двајцата астронаути со капсула ...

Хаварија при лансирање на ракетата, двајцата космонаути успешно се спуштиле на земјата

Курир - 11.10.2018

При лансирање на рускиот носач на ракети „Сојуз МС-10“ од космодромот Бајконур кон Меѓународната вселенска станица се случи хаварија. Двајцата члена на екипажот, рускиот космонаут Алексеј Овчинин и неговиот американски колега Ник Хејг успешно се ...

Русија ги приземји сите „Сојузи“, можно одложување и на испораките на МВС

Телма - 12.10.2018

Високиот официјален претставник на руската вселенска агенција „Роскосмос“ Сергеј Крикаљев денеска изјави дека Русија би можела да го одложи планираното испраќање товар без човечки екипаж на Меѓународната вселенска станица (МВС) по вчерашната ...

Руска ракета се расипа по полетувањето, космонаутите се спасени (ВИДЕО)

Денешен - 11.10.2018

Американскиот астронаут Ник Хејг и рускиот космонаут Алексеј Овчињин успешно слетаа во Казахстан откако нивната ракета сојуз имаше дефект набрзо по лансирањето. Ракетата откажа по полетувањето од космодромот Бајконур и двајцата астронаути со капсула ...

Хаварија при лансирање на ракетата „Сојуз“, двајцата космонаути не се во опасност

Кајгана - 11.10.2018

Бајконур, 11 октомври 2018 (МИА) - При лансирање на рускиот носач на ракети „Сојуз МС-10“ од космодромот Бајконур кон Меѓународната вселенска станица се случи хаварија. Двајцата члена на екипажот, рускиот космонаут Алексеј Овчинин и неговиот ...

Русија ги приземји сите „Сојузи“, можно одложување и на испораките на МВС

+инфо - 12.10.2018

Високиот официјален претставник на руската вселенска агенција „Роскосмос“ Сергеј Крикаљев денеска изјави дека Русија би можела да го одложи планираното испраќање товар без човечки екипаж на Меѓународната вселенска станица (МВС) по вчерашната ...

Двајцата космонаути не се во опасност по хаваријата откако беше лансирана ракетата „Сојуз МС-10“

MTM - 11.10.2018

При лансирање на рускиот носач на ракети „Сојуз МС-10“ од космодромот Бајконур кон Меѓународната вселенска станица се случи хаварија. Двајцата члена на екипажот, рускиот космонаут Алексеј Овчинин и неговиот американски колега Ник Хејг успешно се ...

Русија ги приземји сите „Сојузи“, можно одложување и на испораките на МВС

Алфа - 12.10.2018

Високиот официјален претставник на руската вселенска агенција „Роскосмос“ Сергеј Крикаљев денеска изјави дека Русија би можела да го одложи планираното испраќање товар без човечки екипаж на Меѓународната вселенска станица (МВС) по вчерашната ...

Хаварија при лансирање на ракетата „Сојуз“, двајцата космонаути не се во опасност

Либертас - 11.10.2018

При лансирање на рускиот носач на ракети „Сојуз МС-10“ од космодромот Бајконур кон Меѓународната вселенска станица се случи хаварија. Двајцата члена на екипажот, рускиот космонаут Алексеј Овчинин и неговиот американски колега Ник Хејг успешно се ...

„Роскосмос“ ги приземјува сите „Сојузи“ по вчерашната хаварија

Н.Македонија - 12.10.2018

Високиот официјален претставник на руската вселенска агенција „Роскосмос“ Сергеј Крикаљев денеска изјави дека Русија би можела да го одложи планираното испраќање товар без човечки екипаж на Меѓународната вселенска станица (МВС) по вчерашната ...

Хаварија при лансирање на ракетата „Сојуз“, двајцата космонаути не се во опасност

Вечер - 11.10.2018

При лансирање на рускиот носач на ракети „Сојуз МС-10“ од космодромот Бајконур кон Меѓународната вселенска станица се случи хаварија. Двајцата члена на екипажот, рускиот космонаут Алексеј Овчинин и неговиот американски колега Ник Хејг успешно се ...

Русија ги приземји сите „Сојузи“, можно одложување и на испораките на МВС

Либертас - 12.10.2018

Високиот официјален претставник на руската вселенска агенција „Роскосмос“ Сергеј Крикаљев денеска изјави дека Русија би можела да го одложи планираното испраќање товар без човечки екипаж на Меѓународната вселенска станица (МВС) по вчерашната ...

Русија ги приземји сите „Сојузи“, можно одложување и на испораките на МВС

А1 On - 12.10.2018

Високиот официјален претставник на руската вселенска агенција „Роскосмос“ Сергеј Крикаљев денеска изјави дека Русија би можела да го одложи планираното испраќање товар без човечки екипаж на Меѓународната вселенска станица (МВС) по вчерашната ...