TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѝ недостасува ли Балканот на ЕУ

+инфо - 17.10.2019

Токму затоа, на владите на ЕУ-членките им останува сега да се обидат да ги расчистат дилемите и да заземат став дали има место во европската соработка да се внесат и земјите од Западен Балкан.

Заев по средбата со Хан: Ни треба позитивна одлука сега и веднаш

Телма - 16.10.2019

Немојте да бидете наша пречка, бидете наши херои. Со овие зборови премиерот Зоран Заев од Брисел ги повика европските лидери да и дадат на Македонија датум за почеток на преговори на самитот што почнува утре.

Заев до лидерите на ЕУ: Не ги гасете европските ѕвезди за нас – бидете наши херои!

1tv - 17.10.2019

Премиерот Заев не одговори директно на прашањето, но најави дека ќе преземе одговорност доколку на самитот на ЕУ лидерите Северна Македонија не добие согласност за почеток на пристапните преговори.

Заев и Хан апелираа на Македонија да ù се даде датум за преговори

Алсат-М - 16.10.2019

Попладнево премиерот Заев во Брисел се сретна со еврокомесарот за добрососедство и проширување, Јоханес Хан. И двајцата ги повикаа европските лидери да донесат одлука за отворање на преговори со Македонија.

Хан и Заев се оптимисти дека во петок ќе има позитивна одлука

24 Вести - 16.10.2019

По се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите со ЕУ. Секое одложување ќе биде прочитано како негативна одлука и ќе има многу негативни ефекти, високо ниво на разочарување кај граѓаните и кај сите кои го ...

Ќе има ли датум за преговори: Разочараност и надеж пред состанокот на Европскиот совет

Глас на Америка - 16.10.2019

Не станува збор за задоволување на интереси некои политичари. Станува збор за луѓе за кои треба да работиме, истакна еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан Разочараност, но и надеж дека е можен пробив на Европскиот совет кој утре и в петок ќе ...

Без зелено светло за Македонија во ЕУ на коцка се ставаат европската отчетност и кредибилитет, рече Хан по средбата со ...

Сакам да кажам - 16.10.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан ги повика лидерите на ЕУ да донесат одлука за отворање пристапни преговори со Северна Македонија, зашто ако не дадат зелено светло на коцка се ставаат европската отчетност и кредибилитет.

Заев и Хан: Македонија заслужува почеток на преговори

Канал5 - 16.10.2019

Пред малку заврши средбата во Брисел на премиерот Заев со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. На средбата главна тема беше утрешниот самит на лидерите од кој Македонија очекува датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ.

Заев и Хан: Лидерите на ЕУ да не бидат пречка и да дадат зелено светло за преговори

А1 On - 16.10.2019

риПо се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите со ЕУ сега и веднаш. Подготвени сме за тоа политички и институционално. Секое одложување ќе биде прочитано како негативна одлука и ќе има многу негативни ...

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Макфакс - 16.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува европските лидери да одобрат датум за почеток на преговорите меѓу земјава и ЕУ.

Хан: Очекуваме лидерство од ЕУ, поминавте тежок пат

24 Вести - 16.10.2019

Хан на денешната прес конференција истакна дека Македонија поминала долг пат кон евроинтеграциите. Тој потенцираше дека македонците заслужуваат подобар живот и да не мора да ја напуштаат во потрага по подобар живот.

Заев: Почитувани лидери на ЕУ, бидете наши херои

24 Вести - 16.10.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев на заедничка прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан, изјави дека македонскиот народ е во големо исчекување. Заев рече дека сега и веднаш ни треба одлука за почнување на преговори.

Заев во Брисел со порака до лидерите на ЕУ: „Не ги гасете светлечките ѕвездички, ќе се изгубиме во темнината“

ТВ21 - 16.10.2019

Методолигија може да се развие и спроведе, но тоа не пречи Северна Македонија да добие позитивна одлука сега и веднаш. Ваква порака испрати премиерот Зоран Заев по средбата со еврокомесарот за проширување во заминување Јоханес Хан.

Хан: Лидерите да најдат начин да се даде зелено светло

Press24 - 16.10.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска на прес-конференција се обрати на македонската јавност за пристапните преговори за ЕУ. - Секогаш е чест да се сретнам со Заев и со неговите колеги. Сакаме заедно да славиме и мора да се погрижиме Северна Македонија ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на премиерот Заев и еврокомесарот Хан

Нова ТВ - 16.10.2019

Заедничка прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан. Posted by Zoran Zaev on Среда, 16 октомври ...

(ВИДЕО) Хан и Заев оптимисти дека во петок ќе има позитивна одлука

360 степени - 16.10.2019

„Немојте да ни ги гасите светлите ѕвезди кон кои се стремиме, туку бидете нашите херои и дајте ни го тоа што го заслужуваме“, им порача на европските лидери премиерот Заев по средбата со еврокомесарот Хан.

Заев упати порака до граѓаните: Никој не може да не спречи да продолжиме по патот на кој цврсто напредуваме

Локално - 16.10.2019

„Во јуни и јули од Брисел ни стигна пораката дека Северна Македонија ги исполнила очекуваните резултати за старт на преговори за членство во ЕУ. Еве го октомври. Дојдовме во Брисел по очекуваната и заслужена вест – одлука да почнеме преговори за ...

Заев до европските лидери: Бидете наши херои

Слободен Печат - 16.10.2019

Заев истакна дека ако не ја добиеме заслужената позитивна одлука, ќе следи големо разочарување. На денешната пресконференција со еврокомесарот Јоханес Хан во Брисел, премиерот Зоран Заев испрати порака до европските лидери, истакнувајќи дека ...

Хан едногласен со Заев: Ако Северна Македонија губи датум, ЕУ го губи Балканот!

CivilMedia - 16.10.2019

Со јасни и децидни последни зборови, полни со пораки до европските лидери, премиерот на Северна Македонија Зоран Заев и комесарот за проширување, Јоханес Хан, истакнаа дека утрешниот самит не е важен само за иднината на нашата земја, туку и за ...

Прес-конференција на премиерот Заев и еврокомесарот Хан (во живо)

Либертас - 16.10.2019

ВО ЖИВО – Прес-конференција на премиерот Заев и еврокомесарот Хан во Брисел. Заедничка прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан. Заедничка прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан.

(Живо) Заедничка прес-конференција на премиерот Заев и еврокомесарот Хан

Локално - 16.10.2019

Проследете ја во живот заедничката прес-конференција на премиерот Заев и еврокомесарот ...

(ВИДЕО) Макрон пред една година вети дека заедно можеме да направиме многу

iPortal - 16.10.2019

Додека бројни политичари и функционери од цела Европа ја потенцираат важноста за доделување датум за почеток на преговорите со Скопје и Тирана и предупредуваат на можноста од рушење на кредибилитетот на ЕУ во Западен Балкан, премиерот Заев денеска ...

Заев: Ако ЕУ не донесе одлука за преговори тоа ќе значи дека не го почитува Преспанскиот договор

Независен - 16.10.2019

Ако Европската Унија не донесе одлука за почнување на преговори со Северна Македонија тоа практично ќе значи дека не го почитува, па дури и дека го казнува Преспанскиот договор, вели премиерот Зоран Заев во изјава за српската новинска агенција ...

Заев: Ако не се донесе одлука за датум, ќе се уништи владата

А1 On - 16.10.2019

Доколку ЕУ не донесе одлука за започнување на пристапните преговори на Северна Македонија, тоа практично ќе значи дека не го уважува туку дури и го казнува Преспанскиот договор, вели македонскиот премиер Зоран Заев, пишува „Б92“.

Заедничка прес-конференција на премиерот Зоран Заев со еврокомесарот Јоханес Хан во Брисел

CivilMedia - 16.10.2019

Во тек е заедничката прес-конференција на премиерот Зоран Заев со еврокомесарот Јоханес Хан во ...

За Хан никој не е совршен, но мора да се работи

Фактор - 16.10.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан на прес-конференција со македонскиот премиер Зоран Заев изјави дека на македонските граѓани им требаат добри услови, земја каде ќе живеат и работат, без да одат надвор.

Заев: Ако нема одлука за датум, владата може да падне

Макфакс - 16.10.2019

Понатамошно одлагање на добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на владата, рекол премирот Зоран Заев во Виена, пренесува „Танјуг“. Тој истакнал дека Северна Македонија нема алтернатива. „Алтернатива нема.

Доколку ЕУ не го награди Преспанскиот договор, како очекува решавање на косовскиот проблем?

Слободен Печат - 16.10.2019

Доколку ЕУ не донесе одлука за започнување на пристапните преговори на Северна Македонија , тоа практично ќе значи дека не го уважува туку казнува Преспанскиот договор, истакна македонскиот премиер Зоран Заев.

Хан: Лидерите да најдат начин за да се даде зелено светло, никој не е совршен

Република - 16.10.2019

Еврокомесарот, Јоханес Хан, на денешната заедничка прес-конференција со Зоран Заев говореше за пристапните преговори за ЕУ, а побара и од европските лидери да и дадат зелено светло на Македонија. , вели Хан.

Бидете наши херои, подготвени сме да почнеме преговори

Република - 16.10.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев на заедничка прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан, изјави дека македонскиот народ е во големо исчекување. Tој додаде дека сега и веднаш ни треба одлука за почнување на преговори. , рече тој.

Политико: Франција, преку Северна Македонија, сака да се испазари со ЕУ

Локално - 16.10.2019

Министрите на ЕУ повторно не успеаа да постигнат договор за доделување датум за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија. Франција се спротивставува на започнувањето на разговорите сè додека не се обнови целиот пристапен процес.

Скопје и Тирана во исчекување на зелено светло за старт на преговорите

Слободен Печат - 16.10.2019

Франција вчера остана изолирана во ЕУ во својата одлука да блокира зелено светло за старт на преговори со било која од двете земји и во било која форма, сѐ додека нема реформа на методологијата на преговарачкиот процес.

Алармантно предупредување на Могерини: Ако не го внесете Западен Балкан во ЕУ, ќе има војна!

Точка - 16.10.2019

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини изјави дека Европската унија за да го стабилизира и обедини сопствениот континент треба да во внесе Западен Балкан во ЕУ. „За да ги направиме војните невозможни на нашиот континент, потребно е да ...

Заев денеска заминува за Брисел, Германија ќе ја убедува Франција

Фактор - 16.10.2019

Според најавите, премиерот Зоран Заев денеска напладне тргнува за Брисел, каде ќе го пречекаат министерот за надворешни работи Никола Димитров и вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи.

Моја Европа: Поголема соработка за балканските земји!

Окно - 16.10.2019

Лоши вести доаѓаат од Брисел, добри вести од вашата влада: фактот дека старите ЕУ-членки го користат овој метод е одамна познат. Во меѓувреме ваквата тактика е омилена и на периферијата на Европската унија, а ја употребуваат и земјите кои сакаат да ...

Нема компромис за почеток на преговорите на С. Македонија со ЕУ

Deutsche Welle - 15.10.2019

Министрите на земјите-членки на ЕУ не успеаја да постигнат договор за давање зелено светло за почеток на пристапните преговори со С. Македонија и Албанија. Туск најави дека точката ќе ја стави на агендата на самитот Македонија ќе мора уште да чека ...

Македонија се уште без зелено светло за отворање на преговорите со ЕУ

Телма - 15.10.2019

Со разочарување дека не е постигната согласност околу отворањето за преговори за Македонија и Албанија, но и со надеж дека европските лидери ќе донесат позитивна одлука за ова, заврши министерскиот совет во Луксембург.

Нема договор во Луксембург, одлуката ќе ја носат Европските лидери во Брисел

Сител - 15.10.2019

Нема изненадување во Луксембург. Откако вчера не успеаја амбасадорите, денеска ниту министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ не постигнаа согласност околу определувањето датум за отворање пристапни преговори со Македонија и со ...

Нема одлука за отворање на преговорите, Хан им се извини на граѓаните

Фокус - 15.10.2019

Министрите за надворешни работи на ЕУ не успеаја да се договорат и не донесоа одлука за отворање на преговорите со Македонија и Албанија. Сега прашањето ќе се префрли на највиското ниво, во Советот на Европа кој треба да се состане кон крајот на ...

Одлуката за старт на преговори со Северна Македонија и Албанија оди на Самит на ЕУ

Нова ТВ - 15.10.2019

Советот на министри за општи работи на ЕУ доцна попладнево заврши без заклучок за започнување преговори со Албанија и Северна Македонија, па одлуката се префрла кај шефовите на држави или влади кои ќе се сретнат в четврток и петок во Брисел.

Хан: Ова не е момент со кој треба да се гордееме, Европскиот совет да го поправи денешниот исход

МКД - 15.10.2019

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија попладнево не донесоа одлука за почеток на преговори со Македонија и со Албанија, но ни за можноста двете земји да го продолжат процеот раздвоено.

И европските министри не се договорија, за Македонија во ЕУ ќе одлучат лидерите на самитот в четврток

Сакам да кажам - 15.10.2019

Mинистрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ денеска во Луксембург не успеаја да постигнат консензус за отворање пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, поради цврстото противење на Фанција.

Могерини: Европските лидери да ја донесат вистинската одлука за преговори со Скопје и Тирана

Нова ТВ - 15.10.2019

За да се зајакне постигнатиот напред на Балканот, сега е моментот да отвориме пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија. Се надевам дека нашите лидери во следните денови ќе ја донесат вистинската одлука, изјави денеска високата ...

Македонија чека добри вести од ЕУ

Н.Македонија - 15.10.2019

Во очекување на 15 октомври, денот што беше долгонајавуван, во кој земјава конечно требаше да го добие заслужениот датум за почетокот на преговорите со Унијата, Франција сѐ уште останува на ставот дека пристапните преговори за Македонија и за ...

Хан: Без јасен сигнал за старт на преговорите, ЕУ ризикува да го загуби влијанието на Балканот

Нова ТВ - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Неисполнетите ветувања кон Македонија ќе ја прогонат ЕУ

Н.Македонија - 15.10.2019

Кога Европскиот совет ќе се состане да одлучи за отворањето на пристапни преговори со Македонија и со Албанија, тој исто така ќе одлучува и за иднината на Европската Унија, пишува албанскиот експерт за надворешна политика Акри Чипа, во колумната ...

Хан: Без јасен сигнал од ЕУ, го губиме влијанието на Балканот

Макфакс - 15.10.2019

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, смета дека на Европската унија, доколку не испрати јасен сигнал за отворање на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, и заканува губење на влијанието на просторот на ...

Хан: Им се извинувам на граѓаните на Северна Македонија и на Албанија

360 степени - 15.10.2019

Финското претседателство и еврокомесарот за проширување не ја криеја разочараноста од исходот на денешниот Совет за општи работи на ЕУ на кој европските министри не успеаја да постигнат консензус за одредување датум за старт на преговори со С.

Северна Македонија заврши добра работа, а ЕУ?

Либертас - 15.10.2019

Македонските министри во последна офанзива во Луксембург и Брисел. Засега нема сигнали за промена на позицијата на Франција, пишува Дојче веле . Расте неизвесноста околу очекувањето на одлука Северена Македонија да започне преговори со ЕУ.

Димитров од Луксембург: 14 години чекаме почеток на преговори, го решивме и „невозможното“

360 степени - 15.10.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, кој учествуваше на министерскиот состанок на земјите-членки на ЕУ кои се дел од групата ПЕС, уште еднаш пред министрите образложил зошто Северна Македонија заслужува да добие одлука за отпочнување ...