TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Белград нема да издава таблици со косовски градови, Приштина нема да казнува

Телма - 24.11.2022

Белград ќе престане да издава регистерски таблички со именување на косовските градови, а Приштина ќе ги прекине понатамошните акции поврзани со пререгистрација на возилата. Ова е договорот кој го постигнаа Србија и Косово и кој треба да ги смири ...

Србите на југот на Косово го прашуваат Белград: Кој ќе се грижи за нас?

Р.С.Европа

Стејт департментот разочаран што Вучиќ и Курти не постигнаа договор

Алсат-М

(ИЗБОР) Албански медиуми: Курти го чисти хаосот на претходниците, црвените линии на Косово и Србија, откажан ЕУ грантот од 28 милиони евра за Драч

CivilMedia

Главните преговарачи на Белград и Приштина денеска на средба со Лајчак во Брисел

360 степени

САД притиснаа поефективно за да се дојде до привремен компромис

Н.Македонија

Српски аналитичари за „Локално“: САД сака да ја комплетира независноста на Косово, но не по цена на конфликт

Локално

MakPress MakPress Р.С.Европа

Србија и Косово се договорија за регистерските таблички

Мета - 24.11.2022

После неколкучасовни преговори, синоќа во Брисел Србија и Косово конечно се разбраа за еден од најгорливите проблеми во последниов период – регистерските таблички, јави Радио телевизија на Србија (РТС).

Српска листа го поздрави договорот меѓу Косово и Србија за регистарските таблички

360 степени

Американскиот амбасадор во Косово го поздрави договорот за регистарските таблички

Макфакс

Србија и Косово постигнаа договор за регистарските таблички

Deutsche Welle

Борел: Србија и Косово постигнаа договор за табличките

МКД

Србија и Косово постигнаа договор за регистерските таблички, Приштина се откажа од казнувањето

Сакам да кажам

Постигнат договор меѓу Косово и Србија за регистарските таблички

Р.С.Европа

Телма 360 степени А1 On Centar Локално 360 степени Вечер Прес Слободен Печат

Вучиќ: Приштина пред два дена имаше подобар договор, сега треба да го исполни сето договорено

Опсервер - 24.11.2022

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека во однос на статусниот смисол, договорот за регистарски таблички на Косово е „мала тактичка победа“ за Белград и дека пред два дена Приштина имала „подобар договор отколку што постигнала ...

ШТО СЕГА, ПАК ЌЕ НЀ БОМБАРДИРАТЕ? Вучиќ го коментира новото решение за табличките меѓу Белград и Приштина

+инфо

Вучиќ за договорот со Косово: Тоа е „мала тактичка победа“

Еспресо

Вучиќ: Ние велиме дека не го сакаме Косово во ОН и што потоа – ќе нѐ бомбардирате, ќе ни се заканувате со санкции, што?

Република

Вучиќ: Приштина пред два дена имаше подобар договор, сега треба да го исполни сето договорено

MakPress

Вучиќ: Приштина пред два дена имаше подобар договор, сега треба да го исполни сето договорено

Сител

Србија: Договорот за регистарски таблички на Косово е „мала тактичка победа” за нас

Слободен Печат

Вечер Прес 24Инфо 360 степени

САД го поздравија договорот меѓу Белград и Приштина за табличките

Р.С.Европа - 24.11.2022

Соединетите држави го поздравија договорот за табели за регистрација, со медијацијата на Европската унија во Брисел, постигнат Белград и Приштина. Портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс оцени дека со овој договор е избегната понатамошна ...

САД сметаат дека договорот меѓу Косово и Србија е огромен чекор напред

360 степени

САД го поздравија договорот помеѓу Белград и Приштина за регистарските таблички

А1 On

САД го поздравија договорот меѓу Белград и Приштина

Кумановски м.

САД го поздравија договорот помеѓу Белград и Приштина за регистарските таблички

Опсервер

Курти нема да казнува, а Србија нема да издава нови таблички: САД го поздрави договорот

Република

Koсово и Србија се договорија за табличките

PressingTV

Курир MakPress Сител Телма Либертас Денешен

ВИДЕО | Андоновиќ: Тензиите на Косово запрени, но проблемот не е решен

Слободен Печат - 24.11.2022

По повеќечасовни преговори во Брисел, постигнат е договор меѓу Белград и Приштина за табличките. Договорено е Белград да престане да издава регистарски таблички со имињата на градовите на Косово и Метохија, а Приштина да ги прекине понатамошните ...

ПОСТИГНАТ ДОГОВОР МЕЃУ БЕЛГРАД И ПРИШТИНА ЗА ТАБЛИЧКИТЕ: Борељ ги откри деталите од договорот со Албанците во Брисел (ФОТО)

Во Центар

Борел: Белград и Приштина постигнаа договор за регистерските таблички

Курир

Борел: Белград и Приштина постигнаа договор за табличките

4NEWS

Борел: Белград и Приштина постигнаа договор за регистерските таблички

Опсервер

Борел: Белград и Приштина постигнаа договор за регистерските таблички

Независен

Белград и Приштина постигнаа договор за регистерските таблички

Слободен Печат

Нетпрес Gostivarpress.mk Точка MakPress +инфо Сител еМагазин Либертас

Борел повторно ги покани на средба Вучиќ и Курти

А1 On - 24.11.2022

Косово и Србија синоќа успеаја да постигнат начелен договор за излез од кризата, а сега ЕУ повторно ги кани лидерите за да се зацементира процесот. Како што соопштија од европската служба за надворешни работи синоќа, Приштина и Белград на ниво на ...

Борел повторно ги покани на средба Вучиќ и Курти

MakPress

Борел повторно ги покани на средба Вучиќ и Курти

Курир

Борел повторно ги покани на средба Вучиќ и Курти

Опсервер

Борел повторно ги покани на средба Вучиќ и Курти

Сител

Борел ги покани на нова средба Вучиќ и Курти

Нетпрес

Борел повторно ги покани на средба Вучиќ и Курти

Вечер Прес

Во Центар

Косово е благодарно на САД, порача претседателката Османи по договорот со Белград

360 степени - 24.11.2022

Двете страни се договорија дека Приштина ќе го одложи изрекувањето казни за косовските Срби кои не ги смениле српските со косовски регистарски таблички, додека Белград ќе престане да издава таблички со српски ознаки за возилата во северно Косово ...

Османи им се заблагодари на САД за договорот на Приштина и Белград за табличките

Опсервер

Османи им се заблагодари на САД за договорот на Приштина и Белград за табличките

Слободен Печат

Османи им се заблагодари на САД за договорот на Приштина и Белград за табличките

MakPress

Османи им се заблагодари на САД за договорот на Приштина и Белград за табличките

Либертас

Османи им се заблагодари на САД за договорот на Приштина и Белград за табличките

Р.С.Европа

ОСМАНИ: Сакам да му се заблагодарам на Ховениер и на САД за активното залагање за договорот на Приштина и Белград за табличките

Денешен

Точка Алсат-М

Лајчак се надева дека денеска ќе се најде решение за смирување на тензиите меѓу Белград и Приштина

360 степени - 23.11.2022

Искрено се надевам дека денеска ќе успееме да најдеме решение за деескалација на тензиите и да продолжиме да работиме на нормализација на односите. Разговорите се во тек, напиша Лајчак на Твитер Специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Србија ...

Главните преговарачи на Србија и Косово на состанок кај Лајчак

Р.С.Европа

Преговорите во Брисел влегуваат во завршница: Се бара решение за регистарските таблички во Косово

4NEWS

Нова рудна преговори Белград-Приштина во Брисел

24Инфо

Лајчак посредува во разговорите меѓу Србија и Косово со надеж за изнаоѓање решение

Фокус

Во Брисел Лајчак на разговорите меѓу Србија и Косово со надеж за изнаоѓање решение

Либертас

Лајчак во Брисел изрази надеж за изнаоѓање решение за смирување на тензиите во Косово

Вечер Прес

„ДА СЕ СТОПИРА ПРАШАЊЕТО ЗА ТАБЛИЧКИТЕ ЕДНА ГОДИНА“: Амбасадорот Хил со став –Во регионот треба да се смират страстите

Фактор - 23.11.2022

Прашањето за регистарските таблички во Република Косово треба да се одложи за една година и да се решат клучните прашања, изјави денеска американскиот амбасадор Кристофер Хил. Хил, одговарајќи на новинарски прашања, по присуството на ...

Хил: Прашањето за регистерските таблички на Косово треба да се одложи за една година

Независен

Хил: Прашањето за регистерските таблички на Косово треба да се одложи за една година

Опсервер

Кристофер Хил: Прашањето за регистерските таблички на Косово треба да се одложи за една година

Слободен Печат

Хил: Прашањето за регистерските таблички на Косово треба да се одложи за една година

MakPress

Хил: Прашањето за регистерските таблички на Косово треба да се одложи за една година

Сител

Хил смета дека табличките треба да се одложат на една година

Република

Р.С.Европа Н.Македонија Курир Нетпрес Вечер Прес Либертас Во Центар Lider