TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Детално ќе биде прегледан - Трамп падна во рацете на лекарите

Press24 - 12.01.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп пристигна на првиот систематски преглед откако ја зазема позицијата претседател на Америка. Колона возила кои го придружуваа претседателот пристигна во Мериленд, каде што тој ќе биде прегледан, пренесува АП.

Посетата на Лондон откажана, но восочна фигура на Трамп се појави пред американската амабасада

Сакам да кажам - 12.01.2018

Доналд Трамп ја откажа планираната посета на Британија, но музејот за восочни фигури „Мадам Тисо“ обезбеди лондончани и покрај сè да го видат американскиот претседател. Откако Трамп ја откажа посетата, музејот денес постави восочна фигура на Трамп ...

Трамп преку Твитер ја откажа посетата на Лондон

МКД - 12.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп ја откажа посетата на Лондон, каде требаше да ја отвори новата американска амбасада во Британија, која како што процени тој е уште една лоша одлука на неговиот претходник Барак Обама.

Трамп ја откажа посетата на Лондон

Глас на Америка - 12.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп ја откажа планираната посета на Лондон. Трамп ги прекина сите шпекулации за посетата со порака објавена на Твитер. „Причината зошто го откажав моето патување во Лондон е што не сум голем обожавател на ...

Нов гаф на Трамп: На Норвешка ѝ продава авиони од играта „Call of Duty“

Кајгана - 12.01.2018

По најновиот лапсус на американскиот претседател Доналд Трамп многумина се прашаа дали можеби тој обожава да игра видеоигри. Трамп е познат по неговите лапсуси и несмасни изјави, како и дека нема баш најбогат речник.

„Тајм“: Трамп гори

+инфо - 12.01.2018

Насловната страна на „Тајм“ се совпаѓа со излегувањето на книгата „Оган и бес: Во Белата куќа на Трамп“. Американскиот претседател Доналд Трамп повторно е на насловната страна на весникот „Тајм“.

„Тајм“ повторно го нападна Трамп: Ја запалија неговата глава на насловната страница

Точка - 12.01.2018

Популариот магазин „Тајм“ на насловната страница го стави претседателот на САД, Доналд Трамп, но овој пат „ја запали“ неговата глава. Трамп на насловната страница на „Тајм“ е прикажан како вика и притоа очигледно е дека неговата глава гори, додека е ...

Гори Трамп (Фото)

Локално - 12.01.2018

Магазинот „Тајм“ повторно на насловната страница го стави американскиот претседател Доналд Трамп, а овојпат му направија коса од оган. Трамп на насловната на магазинот е прикажан како вика, додека косата му е претворена во пламен, со наслов „Година ...

Трамп ја откажа посетата на Лондон поради „лоша зделка на Обама“

Стандард - 12.01.2018

Шефот на САД, Доналд Трамп ја откажа планираната за февруари посета на британската престолнина Лондон, пренесе „Sky News“. Доналд Трамп изјави дека го откажал патувањето до Лондон, за да ја отвори новата амбасада на САД, бидејќи смета дека ...

Трамп ја откажа посетата на Лондон, лут е поради изградбата на нова амбасада

Вечер - 12.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп ја откажа посетата на Лондон, најавена за следниот месец, а како причина за откажувањето, навел дека тој не е голем фан на новата амбасада на САД, која би требало да ја отвори во британската престолнина.

Трамп ја откажа посетата на Лондон

Мета - 12.01.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп ја откажа плaнираната посета на Велика Британија, во текот на која требаше да ја отвори новата американска амбасада во Лондон. Токму новата амбасада, која според Трамп е уште една лоша одлука на неговиот ...

Трамп повторно повика на изградба на ѕид на границата на САД со Мексико

Алсат-М - 12.01.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп повторно повика на изградба на ѕид долж границата со Мексико. „Демократите изгледа се стремат луѓе и дрога да влегуваат во нашата земја од јужната граница – процес, при кој се изложува на ризик животот на илјадници ...

Трамп ја откажа посетата на Велика Британија

Локално - 12.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп ја откажа посетата на Велика Британија што требаше да се оствари во следниот месец. За време на посетата, Трамп требаше да ја отвори новата Амбасада на САД во Лондон.

Заминувањето на Бенон не е крај за Трампизмот

Deutsche Welle - 11.01.2018

Судирот на Стив Бенон со Доналд Трамп, по што следуваше и негово заминување од Брајтбарт, можеби ќе го намали националистичкиот сентимент во Белата Куќа. Но тоа не значи дека Трампизмот е мртов, смета Михаел Книге.

Трамп сугерира вмешаност на разузнавањето на САД во неговата кампања

Глас на Америка - 11.01.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп, со нови критики поврзани со истрагите за неговата кампања во 2016-та година, сугерирајќи дека Законот за овластување на разузнавачките служби на САД се употребил за „лошо следење и злоупотреба“ на неговите изборни ...

Трамп најави враќање на САД во Парискиот климатски договор

Нова ТВ - 11.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека неговата основна забелешка за Парискиот климатски договор е што неправедниот третман на САД, додавајќи дека ако биде постигнат подобар договор, Вашингтон може да биде убеден повторно да се ...

Трамп го обвини судскиот систем дека е скршен и нефункционален

Алсат-М - 11.01.2018

Претседателот Доналд Трамп го обвини американскиот судскиот систем дека е скршен и нефункционален, откако суд во Сан Франциско повторно издаде привремена забрана за одлуката на Трамп да се почитува Zаконот за депортирање на млади мигранти.

Трамп: не очекувам војна

Р.С.Европа - 11.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп запрашан за можноста за војна, изјави дека предвидува мир преку сила. Тој уште еднаш повтори дека немало некаков заговор меѓу неговиот изборен штаб и Русија.

Трамп: Американскиот судски систем е неправеден и скршен

МКД - 11.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го критикуваше американскиот судски систем велејќи дека е „неправеден“ и „скршен". Трамповите зборови следеа по одлуката на судот во Сан Франциско привремено да го блокира неговиот план за укинување на ...

Трамп најави можно повторно приклучување на САД кон Парискиот климатски договор

МРТ - 11.01.2018

Американскиот претседател Трамп најави можно повторно приклучување на САД кон климатскиот договор. Досега 200 земји го потпишаа Парискиот договор за клима. Велика Британија планира да го елиминира пластичниот отпад до 2042-ра година.

Роберт де Ниро за Трамп: Луѓе, царот е гол!

Кајгана - 11.01.2018

Холивудскиот актер Роберт де Ниро не штедеше навреди против американскиот претседател Доналд Трамп во неговиот говор на доделувањето на наградите на Националниот одбор за рецензија на филмови во Њујорк.

Трамп: Можно е да се вратиме на Парискиот климатски договор

МРТ - 11.01.2018

Трамп лани образложи дека спроведувањето на договорот ќе затвори илјадници работни места во индустријата и ќе го намали производството во многу сектори. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Вашингтон може повторно да се вклучи во ...

Трамп: Парискиот климатски договор e лош

Макфакс - 11.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека неговата основна забелешка за Парискиот климатски договор е што со него неправдено се третираат САД. Тој нагласи дека ако биде постигнат подобар договор, Вашингтон може да биде убеден ...

Стив Бенон замина од десничарскиот портал „Брајтбарт“...

Н.Македонија - 11.01.2018

Стив Бенон замина од десничарскиот портал „Брајтбарт“ Поранешниот главен стратег на Белата куќа, Стив Бенон, поднесе оставка од функцијата претседавач со десничарскиот сајт за вести „Брајтбарт њуз“.

Трамп оди на здравствен преглед: Обожава „џанк фуд“ и кока-кола

Телевизија Нова - 11.01.2018

Човекот, кој со севернокорејскиот диктатор Ким Џонг-ун си ги мери копчињата за нуклеарно оружје, утре ќе изврши медицински преглед, но јавноста нема да го добие одговорот на прашањето кое се почесто се поставува – дали тој е ментално здрав.

Трамп: Може и да го поддржиме договорот за климата од Париз!

Стандард - 11.01.2018

САД може „на крајот да се вратат“ во договорот за климатски промени во Париз, рече американскиот претседател Доналд Трамп чера. Но, ова може да се случи само под услови кои нема да ја казнат земјата за своето богатство од фосилни горива, соопшти ...

Трамп: Судскиот систем е скршен и нефункционален

Вечер - 11.01.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп го обвини американскиот судскиот систем дека е скршен и нефункционален, откако суд во Сан Франциско повторно издаде привремена забрана за одлуката на Трамп да се почитува Законот за депортирање на млади мигранти.

Американскиот претседател ја променува одлуката?: Америка би можела да се врати во Парискиот договор

Точка - 11.01.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјавил дека САД би можеле да се вратат во Парискиот климатски договор, иако не дал никаков конкретен знак дека се оди во таа насока. "Искрено, немам проблем со тоа договор, но имам проблем со тоа што е ...

Трамп не исклучува враќање на САД на Парискиот договор

Нетпрес - 11.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во средата дека САД во принцип би можеле да се вратат на Парискиот климатски договор, иако не даде никаков конкретен сигнал дека има намера да преземе чекори во таа насока.

Канада се подготвува за излегување на САД од НАФТА

Алфа - 11.01.2018

Најавата фрла нови сомневања во врска со перспективите на преговорите за модернизирање на трилатералниот договор, кој Трамп постојано го критикува како нефер кон САД. Канада е се повеќе убедена дека претседателот Доналд Трамп наскоро ќе објави ...

Трамп: Американскиот судски систем е неправеден

Мета - 11.01.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп го критикуваше американскиот судски систем велејќи дека тој е неправеден. Трамп ова го изјави по одлуката на судот во Сан Франциско привремено да го блокира неговиот план за укинување на програмата која ги штити ...

Роберт Де Ниро го навредуваше Трамп: Тој е главен и одговорен идиот и будала

Локално - 11.01.2018

Славниот актер и двоен добитник на Оскар, Роберт Де Ниро на доделувањето награди на Националниот одбор за рецензија на филмофи во Њујорк го искритикува американскиот претседател Доналд Трамп.

Трамп преку Твитер ја откажа посетата на Лондон

Тера - 13.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп ја откажа посетата на Лондон, каде требаше да ја отвори новата американска амбасада во Британија, која како што процени тој е уште една лоша одлука на неговиот претходник Барак Обама.

Трамп ја откажа посетата на Лондон, лут е поради изградбата на нова амбасада

Макфакс - 12.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп ја откажа посетата на Лондон, најавена за следниот месец, а како причина за откажувањето, навел дека тој не е голем фан на новата амбасада на САД, која би требало да ја отвори во британската престолнина.

Трамп: Треба да изградиме Голем ѕид на јужната граница

А1 On - 12.01.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп повторно повика на изградба на ѕид долж границата со Мексико. „Демократите изгледа се стремат луѓе и дрога да влегуваат во нашата земја од јужната граница – процес, при кој се изложува на ризик животот на илјадници ...

Трамп ја откажа посетата на Велика Британија

Курир - 12.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп ја откажа посетата на Велика Британија што требаше да се оствари во следниот месец. За време на посетата, Трамп требаше да ја отвори новата Амбасада на САД во Лондон.

Трамп: Можно е САД да се вратат на парискиот климатски договор

24 Вести - 11.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата основна забелешка за парискиот климатски договор е што со него неправедено се третираат САД. Тој нагласи дека ако биде постигнат подобар договор, Вашингтон може да биде убеден повторно да ...

Трамп го обвини судскиот систем дека е нефункционален

Нова ТВ - 11.01.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го обвини американскиот судскиот систем дека е скршен и нефункционален, откако суд во Сан Франциско повторно издаде привремена забрана за одлуката на Трамп да се почитува Законот за депортирање на млади мигранти.

Tрамп: САД би можеле повторно да се вклучат во Климатскиот договор

Алфа - 11.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Вашингтон може повторно да се вклучи во Климатскиот договор од Париз, под услов да се подобрат условите кои тој ги содржи. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Вашингтон може повторно ...

Трамп: Парискиот климатски договор e лош

Вечер - 11.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека неговата основна забелешка за Парискиот климатски договор е што со него неправдено се третираат САД. Тој нагласи дека ако биде постигнат подобар договор, Вашингтон може да биде убеден ...

Трамп оди на лекарски преглед, но светот нема да дознае дали е ментално здрав

+инфо - 11.01.2018

Портпаролот на Белата куќа Хоган Гидли оцени дека таквиот пристап на новинарите, без каков и да е контакт на психијатри со претседателот е „одвратен“. Човекот, кој со севернокорејскиот диктатор Ким Џонг-ун си ги мери копчињата за нуклеарно оружје, ...

Трамп: Судскиот систем е скршен и нефункционален

Sky - 11.01.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го обвини американскиот судски систем дека е скршен и нефункционален кога суд во Сан Франциско повторно издаде привремена забрана за одлуката на Трамп да се почитува законот за депортирање млади мигранти.

Трамп: Американскиот судски систем е неправеден

Локално - 11.01.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп го критикуваше американскиот судски систем велејќи дека тој е неправеден. Трамп ова го изјави по одлуката на судот во Сан Франциско привремено да го блокира неговиот план за укинување на програмата која ги штити ...

Трамп ја откажа посетата на Лондон, лут е поради изградбата на нова амбасада

Sky - 12.01.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп, ја откажа посетата на Лондон најавена за следниот месец, а како причина за откажувањето навел дека тој не е голем фан на новата амбасада на САД, која би требало да ја отвори во британската престолнина.

Трамп повторно повика на изградба на ѕид на границата на САД со Мексико

+инфо - 12.01.2018

Претседателот на САД прецизираше дека тој не е против прием на имигранти, но кои исполнуваат одредени критериуми. Претседателот на САД Доналд Трамп повторно повика на изградба на ѕид долж границата со Мексико.

Трамп ја откажа посетата на Велика Британија

Сител - 12.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп ја откажа посетата на Велика Британија што требаше да се оствари во следниот месец. За време на посетата, Трамп требаше да ја отвори новата Амбасада на САД во Лондон.

Трамп: Судскиот систем е скршен и нефункционален

А1 On - 11.01.2018

Американскиот судски систем е скршен и нефункционален, изјави американскиот претседател Доналд Трамп, откако суд во Сан Франциско повторно издаде привремена забрана за одлуката на Трамп за Законот за депортирање на млади мигранти.

ТРАМП: Можно е САД да се вратат на Парискиот климатски договор

Популарно - 11.01.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека неговата основна забелешка за Парискиот климатски договор е што со него неправдено се третираат САД. Тој нагласи дека ако биде постигнат подобар договор, Вашингтон може да биде убеден ...

Трамп: Американскиот судски систем е неправеден

Канал5 - 11.01.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп го критикуваше американскиот судски систем велејќи дека тој е неправеден. Трамп ова го изјави по одлуката на судот во Сан Франциско привремено да го блокира неговиот план за укинување на програмата која ги штити ...

Трамп повторно повика на изградба на ѕид на границата на САД со Мексико...

Н.Македонија - 12.01.2018

Трамп повторно повика на изградба на ѕид на границата на САД со Мексико Претседателот на САД Доналд Трамп повторно повика на изградба на ѕид долж границата со Мексико. - Демократите изгледа се стремат луѓе и дрога да влегуваат во нашата земја од ...