TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ќе се сретнеме таму: Се огласи ќерката на Балашевиќ, стиховите болат

Мастило - 24.02.2021

Со емотивна посвета, вечерва од својот славен татко Ѓорѓе Балашевиќ се прости и поголемата ќерка Јована. Секој ден ја сакаше сѐ повеќе: Љубовната приказна на Балашевиќ Таа одбра стихови од персискиот поет Руми.

Мост во Тузла ќе го носи името на Ѓорѓе Балашевиќ

Слободен Печат

Деновите без неа се како црно-бели фотографии од цветна изложба: Најубавите цитати од легендарниот Балашевиќ

Хаштаг

Мост во Тузла го доби името на Ѓорѓе Балашевиќ (ВИДЕО)

Канал5

Ја избричи главата и се истетовира за неа: Балашевиќ за ќерка му, кога таа беше на работ на смртта

Фактор

Како во неговата песна, му дошла тивко и остана засекогаш: Љубовната приказна на Ѓорѓе и Оливера Балашевиќ

Хаштаг

Ѓукановиќ за Балашевиќ: Останав без одличен пријател

Локално

iPortal Слободен Печат Канал5 Женски магазин Локално Точка Фактор Слободен Печат

Шешељ: Балашевиќ е предавник на српскиот народ, со паганските ритуали се сквернават спомениците

МКД - 23.02.2021

Лидерот на Српската радикална партија (СРС) Војислав Шешељ изјави синоќа дека е рамнодушен поради смртта на Ѓорѓе Балашевиќ и дека е разочаран што медиумите го слават кантавторот, кој, како што кажа, е „предавник на српскиот народ“.

„Сакам да умрам пред сите што ги сакам“: Како Балашевиќ во 1988 одговори на прашање за смртта?

Локално

Скриената порака на еден албум најдобро покажува колку Балашевиќ ја сакал Оливера

+инфо

Балашевиќ беше ценет, а твојот татко е воен злосторник. Горат социјалните мрежи: Карлеуша го растури синот на Цеца и Аркан

Во Центар

Kaрлеуша кон Вељко Ражнатовиќ: Твојот татко беше воен злосторник…

iPortal

Шешељ за Балашевиќ: Предавник на српскиот народ

Нетпрес

Контроверзна изјава на Вељко Ражнатовиќ: Еве зошто имам таков став за Балашевиќ!

Локално

Press24 Бриф

ВИДЕО+ФОТО: Нови Сад се прости од Балашевиќ, се наликувало на концерт на кој само него го немаше

Курир - 23.02.2021

Нови Сад вчеравечер се прости од кантавторот Ѓорѓе Балашевиќ кој почина на 19 февруари на 67 годишна возраст. На панонскиот морнар му оддадоа почит со церемонија наречена „Ноќта кога Ѓоле го преплива Дунав“.

(ВИДЕО+ФОТО) НЕСТВАРНИ СЦЕНИ ОД НОВИ САД: Илјадници луѓе се простиле од Ѓорѓе Балашевиќ – лампиони го прекриле небото, факели на Дунав!

Екран

(ФОТО) ОЛИВЕРА ВО ЦРНИНА: Вдовицата на Балашевиќ се вратила на редовните обврски…Еве каде била додека новосаѓани се проштевале од Џоле!

Екран

Нови Сад го испрати Ѓорѓе Балашевиќ – Чамци во Дунав и илјадници граѓани со цвеќе и свеќи во рака

Убавина и Здравје

Нови Сад се прости од Балашевиќ: Се’ наликуваше на концерт на кој само него го немаше… но, само физички! (ВИДЕО)

Вистина.мк

(Видео) Нови Сад се збогува со панонскиот морнар: Факели на Дунав, тврдината осветлена со ликот на Балашевиќ

Независен

Напишал стих за Олја додека тајно се гледале, а никој не го знаер - рок критичар ја откри тајната

Press24

Слободен Печат 24Инфо Локално

Ѓорѓе Балашевиќ рече неколку вистини кои траат засекогаш: Неда Украден за својот колега

Фактор - 23.02.2021

Неда Украден (70) плачеше во утринската програма, во која зборуваше за Ѓорге Балашевиќ, ја спомна и војната, нападите врз неа и фактот дека никогаш не пеела на кој било плоштад во Србија. - Не‘ напушти уште еден од одличните ликови од нашата музичка ...

По примањето на вакцината, Неда Украден удри по лажните патриоти: Ќе се опијаните со ракија и ќе удрите шлаканица на жена

Хаштаг

Ќе се опијаните со ракија и ќе удрите шлаканица на жена, тоа не е патриотизам! Неда Украден удри по лажните патриоти

Женски магазин

Посветена била на поранешната девојка: Сопругата на Балашевиќ му забранила да ја пее оваа песна

Република - 22.02.2021

Башашевиќ речиси сите песни и ги посвети на својата сопргуа Оливера со која беа заедно повеќе од 40 години и имаат три деца. Но, не било секогаш така. Џоле пред Оливера имал голема љубов која се викала Зорица.

Била љубоморна: Сопругата му забранила на Балашевиќ да ја пее оваа песна (ВИДЕО)

PressingTV