TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Финците потврдија: Во Скопје секој трет умира од загаден воздух

Телма - 18.01.2017

Ако имате срцеви проблеми, белодробни заболувања или друга хорнична болест поврзана со дишењето шансите да умрете од загаден воздух во Скопје ви се 30 проценти. Ова не е калкулација туку реалност во најзагадениот град во Европа.

Скопје меѓу најзагадените градови – 35% од болестите се последица на загадувањето

ТВ21 - 18.01.2017

35 отсто од болестите во Македонија, се последица на загадениот воздух. Околу 1.300 лица умираат поради аерозагадувањето. Децата, старите лица, хронично болните и бремените жени се најкритичните групи.

Узбуна во Лондон поради загаденоста на воздухот- сериозно предупредување до граѓаните!

Курир - 18.01.2017

Градоначалникот Садик Кан најави вонредна состојба во Лондон во следните три дена, поради нивото на загаденост на воздухот. Загадувањето е најголемо во централните области, а во средата беше умерено во 17 општини.

Во Скопје секој трет умира од загадениот воздух

Фокус - 18.01.2017

Дури 35 отсто од смртните случаеви во Скопје биле последица од аерозагадувањето, алармираат од Финскиот метеоролошки институт. Во нивната најнова студија, Скопје е рангиран како најзагадениот град во Европа, според ПМ 2.5 честиците во воздухот кои ...

Воздухот во Скопје загаден со ПМ 2,5 честички е причина за зголемениот број на смртни случаи

Академик - 18.01.2017

Професор д-р Драган Ѓорѓев во текот на презентацијата на податоците посочи дека мора итно да се направи Национален план за намалување на загадувањето, кој реално ќе се имплементира. Целта на Институтот за јавно здравје, како што истакна тој, е во ...

Загадениот воздух во Скопје опасен по живот

Р.С.Европа - 18.01.2017

Алармантно е зголемен бројот на смртни случаи како последица на загадениот воздух во Скопје, покажува истражувањето поддржано од ЕУ, а координирано од Метеоролошкиот институт на Финска. Во Скопје алармантно е зголемен бројот на смртни случаи како ...

Загадувањето причина за 30 до 35 отсто од болестите

24 Вести - 18.01.2017

Триесет до 35 отсто од болестите се причинети од аерозагадувањето. Во сите овие години, во просек над 1.300 животи годишно се губат поради аерозагадувањето. Скопје е меѓу најзагадените градови посебно ако се земат предвид концентрациите на ПМ 2,5 ...

Еден од тројца Македонци жртви на аерозагадувањето и ниските температури

Канал5 - 18.01.2017

Алармантни бројки од најновото истражување со помош на европските земји. Во Македонија како последица од аерозагадувањето еден од тројца се жртви или имаат сериозно нарушување на здравјето како мозочен удар и тешко заболување на белите дробови.

Скопје е најзагаден град во Европа, како последица на тоа годишно умираат 1300 луѓе

Алфа - 18.01.2017

Според последната студија на Институтот за јавно здравје, како резултат на аеро загадувањето целата популација во земјава губи 70 илјади години живот. Истото истражување потврди дека годишно повеќе од 1300 луѓе умираат како поледица на загадениот ...

Скопје најзагаден град во Европа со опасните честички – пм 2,5

Алсат-М - 18.01.2017

Скопје е водечки град во Европа според загадувањето со пм 2,5 честички покажуваат резулатите од Проектот за проценка на здравствените ризици од загадениот воздух. Го спроведе Институтот за јавно здравје со поддршка на Европската Унија.

Скопје со највисок процент на ПМ 2.5 честици во Европа

Нова ТВ - 18.01.2017

Ако се земат в предвид ПМ 2.5 честиците во воздухот, кои многу лесно се вдишуваат, Скопје е меѓу најзагадените градови во Европа, покажува најновата студија на Финскиот метеоролошки институт.

Аерозагадувањето- закана за здравјето

МРТ - 18.01.2017

1.300 луѓе годишно во Македонија умираат како последица од аерозагадувањето. Истражување на Институтот за јавно здравје покажа дека Скопје е најзагаден град во Европа. Градските власти уверуваат дека преземаат мерки.

(ВИДЕО) Ѓорѓев: Загадувањето главна причина за смртност, Скопје меѓу најзагадените градови во Европа

А1 On - 18.01.2017

Во последните 3 години е покажано дека дури во 35 отсто од случаите аерозагадувањето било причина за смртност кај хронично болните и старите лица, и ако се земат во предвид ПМ 2,5 честичките во воздухот, Скопје е меѓу најзагадените градови во ...

СДСМ: Власта во заминување ништо не направи да се справи со загадувањето на воздухот

Макфакс - 18.01.2017

Недозволиво е Коце Трајановски, локалната власт во Скопје и власта во заминување на централно ниво да го игнорираат проблемот со загадувањето со кој се соочуваат сите граѓани, велат од СДСМ.

Млади луѓе наоѓаат креативни начини за справување со загадувањето

Радио МОФ - 18.01.2017

Загадувањето во изминатите години, освен како извор на грижа и револт, за некои граѓани послужи и како инспирација. Преку игри, музика, апликации и градини на покривите, одредени жители на Скопје и Тетово одлучија да му пркосат на молкот на ...

ИЈЗ потврди: Загадувањето причина за 30 до 35 отсто од болестите

Република - 18.01.2017

Триесет до 35 отсто од болестите се причинети од аерозагадувањето. Во сите овие години во просек околу над 1.300 животи годишно се губат поради аерозагадувањето. Скопје е меѓу најзагадените градови посебно ако се земат предвид концентрациите на ПМ ...

Работилница на ИЈЗ за влијанието на аерозагадувањето врз здравјето

А1 On - 18.01.2017

Пленарна сесија со работилница за проценка на ефектите на загадениот воздух врз здравјето на луѓето во скопскиот регион ќе одржи денеска Институтот за јавно здравје на Република Македонија во соработка со претставници на Институтот за здравје и ...

Узбуна во Лондон поради загаденоста на воздухот- сериозно предупредување до граѓаните!

Press24 - 18.01.2017

Градоначалникот Садик Кан најави вонредна состојба во Лондон во следните три дена, поради нивото на загаденост на воздухот. Загадувањето е најголемо во централните области, а во средата беше умерено во 17 општини.

Загадениот воздух во Скопје одзема животи

Макфакс - 18.01.2017

Алармантно е зголемен бројот на смртни случаи како последица на загадениот воздух во Скопје, покажа истражувањето поддржано од ЕУ, а координирано од Метеоролошкиот институт на Финска, кое во среда беше презентирано од Институтот за јавно здравје.

Од 30 до 30 проценти од болестите кај нас се последица од загадувањето

Таратур - 18.01.2017

Триесет до 35 отсто од болестите се причинети од аерозагадувањето. Во сите овие години, во просек над 1.300 животи годишно се губат поради аерозагадувањето. Скопје е меѓу најзагадените градови посебно ако се земат предвид концентрациите на ПМ 2,5 ...

Скопје на европскиот врв по процентот на ПМ 2.5 честици во воздухот

+инфо - 18.01.2017

Има два пати поголема концентрација од најзагаденигте градови во Европа. Скопје е меѓу најзагадените градови во Европа, ако се земат предвид ПМ 2.5 честиците во воздухот, кои многу лесно се вдишуваат, покажува најновата студија на Финскиот ...

(ВИДЕО) Ѓорѓев: Загадувањето главна причина за смртност, Скопје меѓу најзагадените градови во Европа

Локално - 18.01.2017

Во последните 3 години е покажано дека дури во 35 отсто од случаите аеро загадувањето било причина за смртност кај хронично болните и старите лица, и ако се земат во предвид ПМ 2,5 честичките во воздухот, Скопје е меѓу најзагадените градови во ...

За последиците врз граѓаните од загадувањето во Скопје ќе има одговорност!

А1 On - 18.01.2017

Институот за јавно здравје во проект поддржан од Европската унија и официјално потврди дека Скопје е најзагадениот град во Европа, со екстермно високо ниво на ПМ10 и ПМ2,5 честички во воздухот.

Студија на ИЈЗ: Аерозагадувањето причина за 30 до 35 отсто од болестите

Lider - 18.01.2017

Триесет до 35 отсто од болестите се причинети од аерозагадувањето. Во сите овие години во просек околу над 1.300 животи годишно се губат поради аерозагадувањето. Скопје е меѓу најзагадените градови посебно ако се земат предвид концентрациите на ПМ ...

СДСМ: Загадувањето е последица на неодговорната власт која веднаш мора да замине!

Репортер - 17.01.2017

Соопштение на СДСМ: Власта во заминување не смееше да дозволи да не преземе ништо против енормното загадување на воздухот, што дополнително го комплицира здравјето на граѓаните и ги полни болниците.

Скопје денеска најзагадено, зад него се Тетово и Куманово

Фактор - 17.01.2017

Скопје денеска е најзагадено, а зад него се Тетово и Куманово. Ова се гледа од податоците од мерните станици поставени во градовите низ Македонија. Многу високо загадување на воздухот има во Центар, Гази Баба, Миладиновци, Ректорат, Лисиче и Карпош.

Работилница за влијанието на аерозагадувањето врз здравјето

Press24 - 18.01.2017

Пленарна сесија со работилница за проценка на ефектите на загадениот воздух врз здравјето на луѓето во скопскиот регион ќе одржи денеска Институтот за јавно здравје на Република Македонија во соработка со претставници на Институтот за здравје и ...

Тревога во Лондон поради загаденоста на воздухот!

Република - 18.01.2017

Градоначалникот Садик Кан најави вонредна состојба во Лондон во следните три дена, поради нивото на загаденост на воздухот. Загадувањето е најголемо во централните области, а во средата беше умерено во 17 општини.

Загадениот воздух во Скопје одзема животи

Кајгана - 18.01.2017

Алармантно е зголемен бројот на смртни случаи како последица на загадениот воздух во Скопје, покажа истражувањето поддржано од ЕУ, а координирано од Метеоролошкиот институт на Финска, кое беше презентирано од Институтот за јавно здравје.

Скопје меѓу најзагадените градови во Европа

Слободен Печат - 18.01.2017

Скопје е меѓу најзагадените градови во Европа, ако се земат предвид ПМ 2.5 честиците во воздухот, кои многу лесно се вдишуваат, покажува најновата студија на Финскиот метеоролошки институт.

За последиците по здравјето на граѓаните од загадувањето во Скопје ќе има одговорност!

Локално - 18.01.2017

Институот за јавно здравје во проект поддржан од Европската унија и официјално потврди дека Скопје е најзагадениот град во Европа, со екстермно високо ниво на ПМ10 и ПМ2,5 честички во воздухот.

Студија на ИЈЗ: Аерозагадувањето причина за 30 до 35 отсто од болестите

Репортер - 18.01.2017

Триесет до 35 отсто од болестите се причинети од аерозагадувањето. Во сите овие години во просек околу над 1.300 животи годишно се губат поради аерозагадувањето. Скопје е меѓу најзагадените градови посебно ако се земат предвид концентрациите на ПМ ...

Работилница на ИЈЗ за влијанието на аерозагадувањето врз здравјето

Канал5 - 18.01.2017

Пленарна сесија со работилница за проценка на ефектите на загадениот воздух врз здравјето на луѓето во скопскиот регион ќе одржи денеска Институтот за јавно здравје на Република Македонија во соработка со претставници на Институтот за здравје и ...

Загадениот воздух во Скопје одзема животи

Точка - 18.01.2017

Алармантно е зголемен бројот на смртни случаи како последица на загадениот воздух во Скопје, покажа истражувањето поддржано од ЕУ, а координирано од Метеоролошкиот институт на Финска, кое во среда беше презентирано од Институтот за јавно здравје.

Аерозагадувањето причина за 30 до 35 отсто од болестите

Стандард - 18.01.2017

Триесет до 35 отсто од болестите се причинети од аерозагадувањето. Во сите овие години во просек околу над 1.300 животи годишно се губат поради аерозагадувањето. Скопје е меѓу најзагадените градови посебно ако се земат предвид концентрациите на ПМ ...

Лондон се гуши: Прогласена вонредна состојба поради загаденоста на воздухот

Вечер Прес - 19.01.2017

Градоначалникот Садик Кан најави вонредна состојба во Лондон во следните три дена, поради нивото на загаденост на воздухот. Загадувањето е најголемо во централните области, а во средата беше умерено во 17 општини.

Во Скопје загадениот воздух одзема животи

Денар - 18.01.2017

Алармантно е зголемен бројот на смртни случаи како последица на загадениот воздух во Скопје, покажа истражувањето поддржано од ЕУ, а координирано од Метеоролошкиот институт на Финска, кое денеска беше презентирано од Институтот за јавно здравје.

Работилница на ИЈЗ за влијанието на аерозагадувањето врз здравјето

Lider - 18.01.2017

Пленарна сесија со работилница за проценка на ефектите на загадениот воздух врз здравјето на луѓето во скопскиот регион ќе одржи денеска Институтот за јавно здравје на Република Македонија во соработка со претставници на Институтот за здравје и ...

Лондон поради загаденоста на воздухот- сериозно предупредување до граѓаните!

Пулс24 - 19.01.2017

Градоначалникот Садик Кан најави вонредна состојба во Лондон во следните три дена, поради нивото на загаденост на воздухот. Загадувањето е најголемо во централните области, а во средата беше умерено во 17 општини.

Студија на ИЈЗ: Аерозагадувањето во Скопје причина за 30 до 35 отсто од болестите

еМагазин - 18.01.2017

Триесет до 35 отсто од болестите се причинети од аерозагадувањето. Во сите овие години во просек околу над 1.300 животи годишно се губат поради аерозагадувањето. Скопје е меѓу најзагадените градови посебно ако се земат предвид концентрациите на ПМ ...

Работилница за ефектите на загадениот воздух врз здравјето на луѓето

24 Вести - 18.01.2017

Пленарна сесија со работилница за проценка на ефектите на загадениот воздух врз здравјето на луѓето во скопскиот регион ќе одржи денеска Институтот за јавно здравје на Република Македонија во соработка со претставници на Институтот за здравје и ...

ИЈЗ: Годишно по 1.300 луѓе умираат од загадувањето на воздухот

Телеграф - 18.01.2017

Исхемична болест на срцето, мозочен удар и рак на белите дробови - овие три болести што можат да се поврзат со аерозагадувањето се водечки причини за смрт на подрачјето на Македонија, покажа студија на Институтот за јавно здравје Триесет до 35 отсто ...

Дебата за влијанието на загадениот воздух врз здравјето на луѓето

Канал5 - 18.01.2017

Институтот за јавно здравје денеска ќе организира работилница за проценка на ефектите на загадениот воздух врз здравјето на луѓето во скопскиот регион . Дебатата се одржува во соработка со претставници на институтот за здравје и благосостојба на ...

Студија на ИЈЗ: Аерозагадувањето причина за 30 до 35 отсто од болестите

+инфо - 18.01.2017

Скопје е меѓу најзагадените градови посебно ако се земат предвид концентрациите на ПМ 2,5 честичките. Триесет до 35 отсто од болестите се причинети од аерозагадувањето. Во сите овие години во просек околу над 1.300 животи годишно се губат поради ...

Работилница на ИЈЗ за влијанието на аерозагадувањето врз здравјето

МРТ - 18.01.2017

На стручниот собир, кој ќе се одржи во Деканатот на Медицинскиот факултет Скопје, информираат од Институтот за јавно здравје на Република Македонија, ќе бидат застапени теми кои се однесуваат на состојбата со аерозагадувањето во Македонија, ...