TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Албанско знаме се завиори во дворот на црквата на Шар Планина (видео)

Во Центар - 30.11.2023

Македонската полиција уапси едно лице под сомнение дека го тргнало знамето на МПЦ и поставило албанско знаме на јарболот во дворот на црквата Свети Наум Охридски на Шар Планина во ски – центарот Попова Шапка.

СЕ ОГЛАСИ АНГЕЛОВ ЗА „ДВОГЛАВИОТ ОРЕЛ“ НА ПОПОВА ШАПКА: Како многупати претходно, намерна провокација и подгревање на меѓуетничката нетрпеливост

Фактор

„Ова е намерна провокација“, рече Ангелов откако навивачи на Шкендија го кренаа албанското знаме на Попова Шапка

MTM

Албанското знаме не е повеќе на јарболот на Попова Шапка

МКД

Ангелов за албанското знаме на Шапка: Ова е намерна провокација

Република

Стојанче Ангелов: Албанското знаме не е повеќе на јарболот во дворот на црквата “Св. Наум Охридски“ на Попова Шапка.

Либертас

Албанското знаме повеќе не е на јарболот во дворот на „Св. Наум Охридски“, рече Ангелов

Макфакс

Опсервер Фокус MTM Фактор Точка +инфо Скопје1 Press24

Лишен од слобода сторителот на казнивото дело на Попова Шапка, а предметот процесиран

Н.Македонија - 30.11.2023

Полициски службеници на СВР-Тетово, завчеравечер (28 ноември), околу 23.30 часот, по преземени оперативни мерки, за само два часа го идентификувале и го лишиле од слобода 33-годишниот Ј.А. од тетовска Мала Речица.

Ќорото пиле нема идеја како да прогледа, чека Господ да му направи седало

+инфо

Приведено едно од лицата кое знамето на МПЦ-ОА во дворот на манастирот на Шапка го заменија со албанското знаме

Вечер Прес

ПОПОВА ШАПКА ЧЕКА, КАЈ ВИ Е СТРАТЕШКИОТ ИНВЕСТИТОР „ТЕХНО АЛПИН“? Дали уште еден светски гигант кренал раце од Македонија?

+инфо

Знамето на МПЦ повторно се вее на Попова Шапка

Телма

Приведено лицето кое го симна знамето на мпц во манастирот на Попова Шапка и постави албанско знаме

Сакам да кажам

Манастирскиот комплекс на Попова Шапка повторно на удар на верска нетолеранција

Канал5

Алфа МКД Сител Слободен Печат Lider Република MTM Република

Полицијата изврши разговор и со 23-годишник од Мала Речица по поставувањето на знамето на Попова Шапка

4NEWS - 30.11.2023

Денеска (30 ноември) во СВР Тетово е извршен службен разговор со 23-годишниот Б.Л. од тетовска Мала Речица, кој е второто лице осомничено за симнувањето на знамето на Македонската православна црква – Охридска архиепископија од јарболот на манастирот ...

Жител на Мала Речица го ставил знамето на Албанија на манастирот на Попова Шапка

А1 On

Македонска полиција: Лицето кое го постави знамето на Албанија кај црквата на Попова Шапка е уапсено

Во Центар

Приведен навивачот на Шкендија кој постави знаме на Албанија на манастирот на Попова Шапка

MakPress

Веднаш е приведен: Ова е лицето од Мала Речица што го постави знамето на Албанија на манастирот на Попова Шапка

Република

Приведено лице од Мала Речица, два часа претходно поставило знаме на Албанија на манастирот на Попова Шапка

4NEWS

Приведено лице од Мала Речица, поставило знаме на Албанија на манастирот на Попова Шапка

Макфакс

MTM Локално Опсервер МКД Точка Бизнис Вести Слободен Печат Независен

Приведен „балистот“ кој знамето на МПЦ-ОА го замени со знаме на Република Албанија

Сител - 29.11.2023

Еден приведен, а другиот е идентификуван и по него полицијата сè уште трага. Ова е епилогот од вчерашниот инцидент во дворот на манастирот „Свети Наум Охридски“ на Попова Шапка. Двете лица кои носат облека со обележја на навивачката група Балисти од ...

(Видео) Симнато знаме на МПЦ од храмот на Попова Шапка и ставено знамето на Албанија

еМагазин

Приведено е лицето кое го симна знамето на МПЦ од манастирот на Попова Шапка и стави знаме на Албанија

еМагазин

Приведено лице од Мала Речица, два часа претходно поставило знаме на Албанија на манастирот на Попова Шапка

Телма

Фатен и вториот „балист“ кој го симна знамето на МПЦ-ОА и постави знаме на Албанија

Press24

Фатено и второто лице кое го симна знамето на МПЦ-ОА и постави знаме на Албанија

Сител

Извршен службен разговор со второосомничениот за симнување на знамето во манастирот на Попова Шапка

Курир

ТВ21 А1 On Независен Канал5 Нетпрес Во Центар Zoom МКД