TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонските фудбалери трети во групата Г: Квалификации како надеж за ЕП 2020 преку Лига на нации

Нова ТВ - 20.11.2019

Македонската фудбалска репрезентација за првпат завршува квалификации како третопласирана во група. „Црвено-жолтите“ вечерва на арената „Тоше Проески“ го совладаа Израел со 1:0 во последното коло од циклусот за Европското првенство во 2020 година.

Николов: Едвај чекам да дојде март – живеам за тој ден да играме на Европско!

Sport 1 - 19.11.2019

Бобан Николов, фудбалерот на унгарски Мол Фехевар вечерва го реши Израел со погодокот пред судискиот свиреж за полувреме, па неговиот гол донесе триумф против Израел, по кој Македонија заврши како третопласирана во евроквалификациите.

Ангеловски: Третото место е доказ дека оваа репрезентација е најдобра, ама можевме повеќе

Дерби - 19.11.2019

Македонија со победа над Израел од 1-0 ги затвори квалификациите за Европското првенство и тоа со пласман на третото место во групата Г што е наш најдобар резултат во еден вакво циклус за големо натпреварување.

Пандев: Со нетрпение го чекаме Косово, сакаме да ја израдуваме цела Македонија!

Sport 1 - 19.11.2019

По победата над Израел од 1-0 на домашен терен, македонската фудбалска репрезентација заврши на третото место во групата што воедно е наш најдобар пласман во едни квалификации. За тоа, свое видување по натпреварот даде и капитенот Горан Пандев, кој ...

Николов: Секој ден живеам со сонот наречен ЕП!

Екипа - 19.11.2019

Бобан Николов е херојот во македонската победа против Израел кој ни донесе трето место на крајот од групата во квалификациите за ЕП 2020. Николов одигра одличен натпревар со многу истрчани километри, на крајот и извонредно реагирајќи во финишот на ...

Ангеловски: Го освоивме историското трето место, но можевиме и подобро во овие квалификации

МКД - 19.11.2019

Селекторот на Македонија, Игор Ангеловски е задоволен од победата над Израел и освоеното трето место иако жали за загубените бодови на некои претходни дуели. Македонија го победи Израел со 1-0 и го освои третото место во квалификациите, најдоброто ...

Николов: Сонуваме за ЕП и едвај чекаме да дојде дуелот со Косово!

Gol.mk - 19.11.2019

Македонија вечерва го слави Бобан Николов, стрелецот на единствениот погодок вреден победа над Израел во последното коло од квалификациите за Европското првенство. Херојот на Македонија изрази големо задоволство од постигнатиот успех на ...

Пандев: Ќе повторам… Ова е најдобрата наша генерација во историјата која може да се избори за ЕП 2020

Екипа - 19.11.2019

Капитенот на македонската репрезентација Горан Пандев анализирајќи го завршениот квалификациски циклус за пласман на ЕП 2020, по триумфот над Израел од 1-0 го повтори кажаното уште пред почетокот на квалификациите… Пандев повторно нагласи дека ова е ...

Македонија го победи Израел за историскo трето место во квалификациите (ВИДЕО)

МКД - 19.11.2019

Македонската фудбалска репрезентација го победи Израел со 1-0 и го освои третото место благодарение на победата на Полска над Словенија, ова е нашиот најдобар пласман во едни квалификации.

Ангеловски: Третото место покажува дека оваа репрезентација е најдобра!

Gol.mk - 19.11.2019

Фудбалската репрезентација на Македонија со победа ги заврши квалификациите за Европското првенство (ЕП) и на домашен терен славеше над Израел (1-0). По дуелот во Скопје , селекторот Игор Ангеловски говореше пред медиумите и истакна дека третото ...

Ангеловски: Трети сме…, а постои и горко чувство дека можевме повеќе!

Екипа - 19.11.2019

Македонскиот селектор Игор Ангеловски не го криеше задоволството од триумфот против Израел во последниот квалификациски натпревар и освоеното трето место во групата за пласман на ЕП 2020. „Пред квалификациите кажав дека Полска и Австрија се главни ...

Херцог: Бевме оптимисти дека можеме, а одигравме очајно!

Sport 1 - 19.11.2019

Македонија вечерва славеше со 1-0 против Израел во последниот меч од квалификациите за ЕП, а со тоа мрдна од вечното четврто место, за да заврши како третопласирана во овој евроквалификациски циклус.

ИСТОРИСКО ТРЕТО МЕСТО: Македонија преку Израел до најдобар пласман во евро-квалификациите! (ВИДЕО)

Gol.mk - 19.11.2019

Фудбалската репрезентација на Македонија со победа го заврши квалификацискиот циклус за Европското првенство (ЕП) во 2020 година и на домашен терен, пред нешто повеќе од 5.000 гледачи, славеше над Израел (1-0).

Македонија со најдобар пласман во историјата: Совладан Израел за трето место во групата! (ФОТО)

Sport 1 - 19.11.2019

Македонската фудбалска репрезентација победнички ги затвори квалификациите, откако вечерва во Скопје со гол на Бобан Николов стигна до триумф од 1-0 против Израел во последното коло од овој циклус и првпат во историјата мрдна од вечното четврто ...

Николов го ‘легна’ Израел, Македонија заврши како трета во групата

Екипа - 19.11.2019

Фудбалската репрезентација на Македонија го совлада израел со 1-0 ои го заокружи циклусот со пласман на третата позиција во групата, што е најдобар пласман во историјата за сениорскиот национален состав.

Ангеловски: Сакаме на ЕП 2020, само комплетни можеме да го победиме Косово!

Слободен Печат - 19.11.2019

Со триумфот над Израел и благодарение на Полска која ја совлада Словенија го остваривме најдобриот пласман во едни квалификации, а сега погледите насочени кон Лигата на нации. Најдобрата македонска фудбалска репрезентација триумфираше вечерва на ...

Херцог: Нападот ни потфрли, Македонија беше подобра

Gol.mk - 19.11.2019

Андреас Херцог, селекторот на Израел, не може да биде задоволен од изданието на своите играчи од прикажаното на дуелот против Македонија во Скопје. По дуелот на Арената „Тодор Проески“, тој истакна дека бил оптимистички настроен за оваа средба, но ...

Пандев: Оваа генерација заслужува да игра на големо натпреварување

SportMedia - 19.11.2019

Капитенот Горан Пандев истакна задоволство од играта низ целиот циклус квалификации и смета дека оваа генерација има сила да обезбеди учество на Европско првенство. „Мислам дека низ целите квалификации одигравме одличен фудбал.

Македонската фудбалска репрезентација обезбеди најдобар пласман во еден квалификациски циклус

А1 On - 19.11.2019

Со голот на Бобан Николов постигнат во финишот на првото полувреме, македонската фудбалска репрезентација вечерва го совлада Израел со 1:0. Трите бода сосема заслужено останаа во Скопје, а триумфот на „црвено-жолтите“ можеше да биде поубедлив ...

НИКОЛОВ: Живеам за тој ден да играм на ЕП

SportMedia - 19.11.2019

Стрелецот на победничкиот гол против Израел Бобан Николов е пресреќен од освојувањето на историското трето место во квалификациите истовремено е и разочаран затоа што смета дека оваа селекција можеше и до директен пласман, а пресудни беа поразите од ...

Херцог: Македонија создаде многу шанси и заслужено победи

Екипа - 19.11.2019

Селекторот на Израел, Андреас Херцог максимално со почит, објективно го призна поразот на неговата селекција на крајот од квалификациите за ЕП 2020, истакнувајќи дека Македонија била подобар противник сосема заслужено стигнувајќи до трите бода.

Израел падна во Скопје, Македонија со најдобар пласман во едни квалификации (Видео)

Дерби - 19.11.2019

Македонската сениорска репрезентација со победа над Израел од 1-0 го заврши квалификацискиот циклус за пласман на Европското првенство во 2020 година. Избраниците на Игор Ангеловски се изборија 4 победа во 10 меч во овој циклус и на тој начин ...

Доволно и 1:0, Николов стрелаше, Израел конечно падна… (ВИДЕО)

SportMedia - 19.11.2019

Македонија со победа од 1:0 ги заврши квалификациите за ЕВРО 2020. Добра Македонија вечерва на Арената, многу шанси, еден гол, оној на Николов во 45+1 минута, сосема доволно за победа за крај.

Македонската фудбалска репрезентација обезбеди најдобар пласман во еден квалификациски циклус

Сител - 19.11.2019

Со голот на Бобан Николов постигнат во финишот на првото полувреме, македонската фудбалска репрезентација вечерва го совлада Израел со 1:0. Трите бода сосема заслужено останаа во Скопје, а триумфот на „црвено-жолтите“ можеше да биде поубедлив ...

Победа над Израел и историско трето место за Македонија

Слободен Печат - 19.11.2019

Стрелецот на единствениот гол беше Бобан Николов во финишот на првото полувреме... Во последниот натпревар од квалификациите за ЕП 2020 македонската фудбалска репрезентација вечерва на Националната арена „Тодор Проески“ – Скопје триумфираше ...

Македонија го среди Израел и дојде до историското трето место во групата (Видео)

СуперСпорт - 19.11.2019

Репрезентацијата на Македонија славеше минимална победа од 1:0 против Израел. Стрелец на единствениот погодок беше Бобан Николов со гол во финишот на првото полувреме. Со оваа победа, но и со поразот на Словенија во Полска од 3:2, нашата ...

Ангеловски: Резултатите потврдија дека оваа генерација е најдобра

Спортски - 19.11.2019

Во последното квалификациско коло денес во Скопје го победивме Израел и оваа победа на Македонија и го донесе најдоброто трето место во едни квалификации. Ангеловски истакна големо задоволство, меѓутоа потсети дека во март следува она најважното – ...

Се е како што треба: Трето место за Македонија…

SportMedia - 19.11.2019

Историско трето место во квалификациска група за нашата репрезентација. Ние си го победивме Израел, Полска ни „помогна“ со тие 3:2 над Словенија, значи се е како што треба во последното 10.коло од квалификациската Група Г за нас.

Лигата на нации шанса: И со историски пласман повторно без ЕП (ФОТО)

PressingTV - 20.11.2019

Македонија стигна до својот најдобар пласман во квалификациите за европско или светско првенство.Трето место во досега најизедначената група каде само Полска беше фаворит. Победата над Изреал ни го донесе тоа трето место кое сепак не беше доволно за ...

Херцог: Бев оптимист, но ние одигравме најлош меч во нападот

SportMedia - 19.11.2019

Андреас Херцог, селекторот на Израел, не беше задоволен од играта на своите избраници во Скопје, особено во нападот. „На почетокот бев оптимист и мислев дека нападот ќе профункционира како обично, а во суштина ние одигравме најлош меч во тој сегмент.

Пандев упати јасна порака до македонската јавност: Потребна е вашата помош во што верувам

Спортклуб - 19.11.2019

Победнички крај на квалификациите за историски трето место во групата. Пред Македонија вечерва падна Израел (1-0), а нашиот национален тим од теренот го предводеше капитенот Горан Пандев. Лидерот на нашиот национален тим, воедно душата и срцето на ...

Ангеловски: Третото место е супер, но сепак сакаме пласман на ЕП

Спортманија - 19.11.2019

Македонија првпат во историјата го освои третото место во квалификациска група за Европско првенство, но селекторот не се задоволува со тоа. Македонија славеше минимално во Скопје. Со 1-0 ја совлада селекцијата на Израел за освојување на третото ...

Селекторот на Израел: Македонија не победи поради лошиот напад

Спортски - 19.11.2019

Селекцијата на Македонија денес го победи Израел во Скопје со 1:0, стрелец на единствениот гол беше Бован Николов. После натпреварот прес-конференција одржа тренерот на Израел, Анди Херцог. „Причината за поразот ја гледам во нападот.

Распеана Македонија на дождот во Скопје – Победа против Израел за трето место

Спортманија - 19.11.2019

Нашата репрезентација одигра одличен меч и го победи Израел со 1:0 и за првпат завршува квалификациски циклус на третото место во група Бобан Николов погоди во вистински момент во финишот на првото полувреме , а Македонија со одлична игра го победи ...

Прво победа над Израел во Скопје за најдобро трето место едни квалификации! (ВИДЕО)

Спортски - 19.11.2019

Репрезентацијата на Македонија вечерва го одигра последниот натпревар од квалификациите за Европското првенство во 2020 година. На арената „Тодор Проески“ гостуваше Израел кој на крајот успеамве да го победи со 1:0.

Ангеловски смирува: Ништо не сме направиле со третото место – сега фокус на Косово

Спортклуб - 19.11.2019

Вечерва со победа е заокруежн циклусот квалификации за ЕП 2020 година. Македонија славеше над Израел со 1-0, а со тоа стигна до историски најдобар пласман, на трето место. Нашиот селектор, Игор Ангеловски по мечот на прес-конференцијата истакна дека ...

Македонија против Израел покажа дека има сили за пласман на ЕП (фотогалерија)

Спортманија - 19.11.2019

Историско е третото место во квалификациите, но уште го бркаме историското прво учество на континентален собир Македонија го победи Израел со 1:0 и со 14 бодови заврши како третопласирана во квалификациите за пласман на ЕП 2020.

Николов ѝ донесе на Македонија највисок пласман во квалификации за ЕП во фудбал

Expres - 20.11.2019

Бобан Николов со голот во втората минута од судиското надополнување на времето од првото полувреме ѝ донесе на фудбалската репрезентација на Македонија победа над Израел од 1:0 во Скопје за трето место во групата Г од квалификациите за Европското ...

Македонија со триумф и најдобар пласман ги заврши квалификациите за ЕП (видео)

OhridNews - 19.11.2019

Македонската фудбалска репрезентација со најдобар пласман-на третата позиција ги заврши квалификациите за Европското првенство кое ќе се одржи следното лето 2020 година. До најдобриот пласман во историјата во евро-квалификациите, Македонијa дојде со ...

Израелците се спасуваа, се спасуваа…, но Николов донесе водство во 45. минута (ВИДЕО)

Екипа - 19.11.2019

Македонската репрезентација одигра одлично прво полувреме во последниот натпревар од квалификациите за ЕП 2020, против Израел, во кое по шест извонредни можности стигна до предност од 1-0 со голот на Бобан Николов во првата минута од судиското ...

Победата над Израел доволна за трето место, сега на „мегдан“ со Косово (видео)

TopSport - 19.11.2019

Македонија со голот на Бобан Николов го совлада Израел со 1:0 за четврта победа на крајот на квалификациите за Европското првенство во 2020, што на крајот беше доволно за третото место на табелата во групата Г, откако Словенија загуби со 3:2 на ...

ФОТО: Минимална но злато вредна победа на Македонија

Вечер Прес - 31.01.2020

Многу потешко од очекуваното македонската футсал репрезентација забележа триумф над селекцијата на Велс во првиот натпревар од претквалификацискиот турнир за пласман на Европското првенство 2022.

(ВИДЕО) Победнички крај на квалификациите ЕП за историја

Спортклуб - 19.11.2019

Македонската фудбалска селекција во последниот натпревар од квалификациите за ЕУРО 2020 славеше над Израел со минимален резултат од 1-0 „Црвено-жолтите“ уште од првата минута тргнаа офанзивно, па во почетната фаза преку Елмас и Барди имаа одлични ...

ФФМ дебело ќе го крка: Палестинско знаме на Арената ги провоцираше Израелците! (ФОТО)

Sport 1 - 19.11.2019

Голема провикација се случи за време на интонирањето на химните вечерва на Националната Арена „Тодор Проески“ во Скопје пред мечот на Македонија и Израел во последното коло во евроквалификациите, откако дел од публиката извади палестинско знаме како ...

ВИДЕО: Македонија чекори кон третото место, Николов носи златно водство

Gol.mk - 19.11.2019

Само што требаше да биде означен крај на првиот дел, Бобан Николов го крена „Тодор Проески“ и цела македонска јавност на нозе со водечки погодок против Израел. Македонија стигна до посакуваното водство во вистински момент и тоа по една лоша реакција ...

Николов донесе победа за историско трето место во евроквалификациите (ВИДЕО)

Локално - 19.11.2019

Македонската фудбалска репрезентација победи со 1:0 против Израел во последниот натпревар од квалификациите за ЕП 2020. Стрелец на победничкиот гол беше Бобан Николов во судиското продолжение од првото полувреме.

(ВИДЕО) Македонија – Израел 1-0 за историско трето место во квалификации

Нетпрес - 19.11.2019

Македонија го совлада Израел со 1-0 со голот на Бобан Николов во првата минута од судиското продолжение на првото полувреме. Македонската фудбалска репрезентација одригра одлично прво полувреме во последниот меч од квалификациите за Европското ...

ВИДЕО: Барди од 30 МЕТРИ погоди пречка, Македонија жали за ефектен еврогол!

Gol.mk - 19.11.2019

Среќата им го сврте грбот на македонските фудбалери во првиот дел од десеттиот квалификационен натпревар во групата Г против Израел . Најмалку пет пати фудбалерите на врска и напаѓачите на Ангеловски се најдоа во изгледни позиции, но израелскиот ...

За Македонија ова е најдобар пласман во евро-квалификациите!

Sport M - 19.11.2019

Македонија со победа го заврши квалификацискиот циклус. На домашен терен, пред нешто повеќе од 5.000 гледачи, славеше над Израел (1-0). Предноста за Македонија ја донесе Бобан Николов, по еден изведен корнер.

Николов за водство на Македонија против Израел (ВИДЕО)

Слободен Печат - 19.11.2019

Сиот наш налет во првото полувреме се исплати пред паузата кога „црвено-жолтите“ дојдоа до предноста... Македонската фудбалска А репрезентација води со 1:0 после првото полувреме против Израел во последниот натпревар вечерва во Скопје од ...