TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пандев: Со огромна мотивација одиме на победа

Н.Македонија - 10.10.2019

Против Словенија ни треба поддршка на стадион само од оние навивачи што веруваат во оваа наша репрезентација. Не ни требаат негативци, затоа и не е важно дали ќе дојдат 15.000 или 30.000, значајно е да веруваат во нас и да ни дадат безрезервна ...

Шести меѓусебен дуел со Словенците: Досега три победи и само еден пораз

Екипа - 10.10.2019

Македонија и Словенија вечерва во Скопје од 20:45 часот во 7. коло од Групата Г во квалификациите за ЕП 2020 ги очекува шестиот меѓусебен дуел во историјата. Ако се суди според досегашниот ефект, предноста е на страната на македонската ...

Словенија само еднаш нè победила во меѓусебните дуели

Gol.mk - 10.10.2019

Вечерва во Скопје, македонската и словенечката фудбалска репрезентација ќе се сретнат по шести пат во својата историја. Првиот дуел ќе остане секогаш врежан во нашата историја, бидејќи беше прв историски натпревар по осамостојувањето.

Македонија сака да продолжи традицијата - Скопје да остане неосвоиво за Словенија! (ВИДЕО)

Sport 1 - 10.10.2019

Македонската фудбалска репрезентација вечерва ќе ја пречека Словенија (20.45 часот) во битка за трета победа во квалификациите, со која би останала во трката за директен пласман на Евро 2020, а ова ќе биде шести меѓусебен меч, а трет во Скопје.

Повеќе од 2.000 Словенци во Скопје на мечот против Македонија

Екипа - 10.10.2019

И покрај тоа што првично беше најавено дека на националната арена „Тодор Проевски“ во Скопје ќе има околу 1.000 словенечки навивачи со поддршка за својата репрезентација на квалификацискиот натпревар против Македонија, Словенците се засилени со ...

СРЦЕ НА ТЕРЕН: Нека продолжи победничката традиција! (ВИДЕО)

Слободен Печат - 10.10.2019

Со евентуални три бода нашата фудбалска А селекција ќе се вмеша сериозно во борбата за една од првите две позиции кои водат на ЕУРО. И покрај тоа што ќе недостасуваат Барди и Велкоски , селекторот е сигурен на теренот ќе излезат 11 подготвени ...

Кек не отстапува од 4-4-1-1: Словенците со само една промена од дуелот со Израел

SportMedia - 10.10.2019

По вчерашниот вечерен тренинг во Скопје, полека познат и изборот на гостинскиот селектор, Матијаж Кек, за стартните 11 со кои ќе го започне дуелот вечерва на Националната Арена. Според словенечките медиуми, без сомнеж, и денеска Кек нема да отстапи ...

Македонија вечерва ќе ја пречека Словенија за ЕУРО 2020

+инфо - 10.10.2019

Десет натпревари ширум Европа ќе се одиграат во текот на денешниот ден во рамките на квалификациите за евро-шампионатот 2020. Репрезентацијата на Северна Македонија се среќава со Словенија.

Словенците дојдоа по победа, ама свесни се дека имаат комплекс од - „југословенските браќа“!

Sport 1 - 10.10.2019

До пред 28 години, Македонија и Словенија беа братски републики во рамките на федеративна Југославија. Фудбалерите од двете земји носеа еден друг дрес, пееа заедничка химна, се бореа под исто знаме и од Вардар до Триглав сите се радуваа на успесите.

Кек: Македонците се поопасни, но ние имаме квалитет да се бориме за победа

Дерби - 09.10.2019

Словенечката фудбалска репрезентација утре гостува во Скопје, а во пресрет на квалификацискиот натпревар со нашата репрезентација, вечерва одржа еден тренинг и ја реализираше вообичаената прес-конференција.

Против Словенија ни е потребна поддршка од вистинските фанови

Сител - 09.10.2019

Полни трибини, верни фанови и добра атмосфера, тоа е предусловот за добар натпревари и победа на македонската фудбалска репрезентација на утрешниот квалификациски дуел со Словенија – порача капитенот Горан Пандев на денешната прес конференција.

Ангеловски го „скрои“ тимот: Засилен среден ред и тројка во нападот за мечот со Словенците

Екипа - 09.10.2019

По денешниот последен тренинг во пресрет на утрешниот натпревар се чини, во голема мера, веќе е познат стартниот состав на македонската репрезентација за пресметката со Словенија во квалификациите за ЕП 2020.

Македонија бара три бода бода против Словенија: Повеќе од 20.000 навивачи се очекуваат на трибините!

СуперСпорт - 09.10.2019

Македонија утре вечер игра против Словенија во седмото коло од квалификациите за Европското првенство во 2020 година, а на мечот од 20.45 часот на Националната Арена „Тодор Проески“ се очекува публика од повеќе од 20.000 гледачи.

Продадени повеќе од 10.000 билети, се очекуваат 20.000 навивачи со поддршка за Македонија

Екипа - 09.10.2019

Повеќе од 10.000 билети се продадени до денеска напладне за утрешниот квалификациски натпревар на Македонија против Словенија кој од 20:45 часот се игра на националната арена „Тодор Проевски“ во Скопје, информираат од ФФМ.

Кек провоцираше со столчето, Облак најавува триумф за Словенија

Екипа - 09.10.2019

Словенија дојде да одигра најквалитетно што може и да се обиде да победи во Скопје. Ова е најавата од селекторот Матјаж Кек и од голманот Јан Облак на прес – конференцијата во пресрет на утрешниот квалификациски меч со Македонија на арената „Тодор ...

Кек: Проблемите со авионот можеби ќе ни бидат додатен мотив за да победиме!

Sport 1 - 09.10.2019

Словенија денеска се соочи со голем проблем пред доаѓањето во Скопје, па наместо според својата програма да пристигнат во Македонија после пладне, доцнеа дури два часа поради проблеми со климатизацијата во авионот, кој не можеше да полета од ...

„Авионот беше од Полска, се надевам пилотот не е Израелец... а багажот уште го нема!“

Gol.mk - 09.10.2019

Матјаж Кек пред медиумите беше расположен за шега и покрај проблемите со кои се соочи при транспортот на словенечката репрезентација од Љубљана во Скопје . Прво, авионот кој беше од Полска не полета поради технички проблеми, а потоа тимот остана и ...

Словенечките фудбалери едвај дојдоа до Скопје

Кајгана - 09.10.2019

Поради дефект на авионот репрезентацијата на Словенија многу покасно од предвиденото слета во Скопје каде потоа со соочи и со проблем со багажот. Уште не тргнати за Скопје, а Словенците се испоизнервираа.

Словенија се загреа на Арената: Кек замислен дали ќе успее во мисијата (ФОТО)

Sport 1 - 09.10.2019

Репрезентативците на Словенија одржаа тренинг на Националната Арена „Тодор Проески“, кадешто се загреваа за утрешниот меч против Македонија во квалификациите за Евро 2020. Словенците најавија дека се дојдени по трите бода во Скопје, но сигурно ќе ...

Кек: Пораз од Македонија не ме плаши, ме плашат само повреди

Gol.mk - 09.10.2019

Словенечката фудбалска репрезентација со мало доцнење пристигна во Скопје и го најави натпреварот против Македонија во рамки на квалификациите за ЕП 2020. Селекторот Матјаж Кек истакна дека не стравува од пораз во Скопје и потенцира дека тие тука се ...

Облак: Македонија е добра селекција, но дојдовме да ги освоиме трите бода!

Sport 1 - 09.10.2019

Еден од најдобрите голмани на светот во моментов, Јан Облак (Атлетико Мадрид) посочи денеска пред мечот со Македонија, дека Словенија е дојдена за да ги освои трите бода и да го продолжи патот кон Евро 2020.

Облак: Сега знаеме дека Македонија е моќна, но ние сме тука за да победиме

Gol.mk - 09.10.2019

Дуелот со Македонија во Скопје од таборот на словенечката репрезентација го најави најголемата ѕвезда, голманот Јан Облак . Чуварот на мрежата на Атлетико Мадрид потенцира дека по првиот дуел против Македонија ситуацијата се сменила и сега се гледа ...

ОБЛАК: Македонија е далеку помотивирана по септемвриските успеси

SportMedia - 09.10.2019

Гостувањето на Словенија во Скопје од една страна е шанса за овој наш противник да го поправи впечатокот од првиот меѓусебен дуел, но од друга страна свесни се Словенците дека не смеат да ја потценат Македонија, посебно не по она што го прикажа во ...

Облак: Во Љубљана се уверивме дека Македонија е моќна, нема да биде лесно, но дојдовме по победа

Спортклуб - 09.10.2019

Најголемата ѕвезда во редовите на словенечката фудбалска репрезентација, голманот на Атлетико Мадрид, Јан Облак, открива дека е свесен каква атмосфера го очекува него и неговите соиграчи на арената „Тодор Проески“ утревечер во квалификацискиот ...

КЕК: Не знам дали некој не саботира, но знаеме што нè чека утре

SportMedia - 09.10.2019

Словенците имаа многу непријатности на патот кон Македонија, а и сега се соочуваат со проблеми со оглед на тоа дека нивниот багаж уште не е стигнат во Скопје. Ова го потеннцираше селекторот на Словенија, Матјаж Кек, кој истовремено мисли дали е ...

Словенците ја почувствуваа Арената пред утрешниот „пекол“ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 09.10.2019

По турбулентното пристигнување во Скопје, вечерва словенечките фудбалски репрезентативци имаа можност да ја почувствуваат Националната Арена пред утрешниот меч со нашата репрезентација. Иако се полни со самодоверба, Словенците истакнаа дека утре ги ...

Облак: Нема да биде лесно, но дојдовме по трите бода!

Слободен Печат - 09.10.2019

Голманот на Атлетико Мадрид, Јан Облак е свесен дека на трибините ќе има одлична атмосфера, но воедно е оптимист пред скопското гостување. Македонската фудбалска репрезентација в четврток од 20.45 часот против Словенија ќе го игра седмиот ...

ЌЕ „ГРМИ“ НА ТРИБИНИТЕ НА АРЕНАТА: Досега продадени 15 илјади билети за мечот Македонија-Словенија

SportMedia - 09.10.2019

Фудбалската федерација на Македонија информираше дека досега продала 15 илјади билети за натпреварот меѓу Македонија и Словенија од квалификациите за ЕУРО 2020, кој утре вечер ќе се одигра на Арената „Тодор Проески“ во Скопје.

Си имаат набиено комплекс: На Словенците никако не им оди со „југословенските браќа“!

SportMedia - 09.10.2019

Во изминатите 27-28 години на самостојност, Словенија се профилира во спортска велесила. Освен скијањето кое секако дека национален спорт бр.1 , словенците се велесила и во кошарка, одбојка,ракомет а во фудбал имаат учество на ЕП и СП.

Кек: Македонија е мотивирана, но ние доаѓаме по бодовите!

Спортклуб - 09.10.2019

Словенската фудбалска експедиција по проблемите ова претпладне со авионот со кој требаше да допатуваат, успејаа да дојдат некако до Скопје, со задоцнување, па стигнаа на пресконференција за новинарите, каде ги изложија своите видувања.

Словенците пристигнаа во Скопје, но долго го чекаа багажот: Лутиот Кек им наредил...

Gol.mk - 09.10.2019

Матјеж Кек и словенечката фудбалска делегација нема по добро да го паметат денешното патува од Љубљана за Скопје . Најпрво, поради технички проблеми со авионот, нивниот лет доцнеше скоро два часа, а проблемите не застанаа ниту по слетувањето на ...

Скандалозно однесување на селекторот на Словенија на официјалниот прес во Скопје

Курир - 09.10.2019

Напорниот ден за фудбалската репрезентација на Словенија колуминираше на официјалната прес-конференција на „Тодор Проески“. Селекторот на Словенија, Матјаж Кек одлучи да не ги почитува протоколот и правилникот на УЕФА.

На селекторот на Словенија му „пукна филмот“, проблеми и по слетувањето во Скопје

Sport M - 09.10.2019

Репрезентацијата на Словенија попладнево слета во Скопје. Нивниот лет доцнеше час и половина, бидејќи авионот имал технички проблеми, пренесуваат словенечките медиуми. Сепак проблемите за нив не завршиле.

Ангеловски: Спремни сме за борба, размислуваме само за победа против Словенија

Дерби - 09.10.2019

Утре од 20:45 часот на националната арена „Тодор Проески“, македонската сениорска фудбалска репрезентација ќе се соочи со Словенија во седмиот натпревар од квалификациите за Европското првенство.

Пандев не сака „плукачи“: Сакам да добиеме поддршка од луѓе кои вистински ја сакаат Македонија

Дерби - 09.10.2019

Нашата А фудбалска репрезентација ја пречува Словенија на националната арена „Тодор Проески“ во меч во кој ние бараме позитивен резултат, победа со која би можеле да се вклучиме во борбата за првите позиции во групата Г.

Пандев: Не сакаме полн стадион, сакаме да дојдат само тие кои ја сакаат Македонија

МКД - 09.10.2019

Горан Пандев вели дека атмосферата во репрезентацијата е на највисоко ниво и ветува дека тој и соиграчите ќе го дадат максиумот за да дојдат до победа против Словенија. Македонија утре со почеток од 20:45 часот ја пречекува Словенија во меч од ...

Словенија, конечно, пристигна во Скопје, но ги дочека нов „шок“!

SportMedia - 09.10.2019

Словенците околу 14 часот пристигнаа на аеродромот во Скопје, меѓутоа ги дочека нов шок. После проблемите со авионот и расипаната климатизација, Словенија со задоцнување летна кон Македонија. Меѓутоа при пристигнувањето останаа без багажот.

Ангеловски: Не ми е гајле што мисли Словенија, ме интересира само како ќе одиграат моите момци

МКД - 09.10.2019

Селекторот Игор Ангеловски ветува дека фудбалерите против Словенија ќе го дадат максимумот за да дојдат до трите важни бода во квалификациите. Македонија утре со почеток од 20:45 часот ја пречекува Словенија во квалификациски меч за Европското ...

Пандев: Не ни требаат навивачи кои ќе плукаат по репрезентацијата!

Sport 1 - 09.10.2019

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев посочи дека очекува поддршка од навивачите од трибините, но само луѓе кои ја сакаат Македонија, а не „плукачи“, кои шират негативна енергија.

Ангеловски: Ветувам дека ќе гинеме за секоја топка за да победиме!

Sport 1 - 09.10.2019

Македонскиот селектор Игор Ангеловски вети денеска дека неговите избраници ќе се борат за секоја педа од теренот и за секоја топка со цел да дојдат до толку посакуваната победа против Словенија (утревечер, 20.45 часот) на Националната Арена „Тодор ...

Ангеловски: Ќе се бориме за победа; Пандев: Словенија не е подобра од нас

ТВ21 - 09.10.2019

Утре македонската репрезентација ќе игра на домашен терен против Словенија во квалификациите за Европско првенство. Денеска се одржа прес конференција на која своите очекувања ги искажаа селекторот Игор Ангеловски и капитенот Горан Пандев.

Пандев: Не ни требаат плукачи на трибините, туку вистински навивачи кои веруваат во нас

Слободен Печат - 09.10.2019

Капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија со порака до навивачите. Македонската фудбалска репрезентација утревечер (20.45 ч.) на Националната Арена „Тодор Проески“ ја пречекува Словенија во рамките на квалификациите за ЕП 2020 година.

Ќе дадеме се од себе за победа, анти – навивачите не ни се потребни!

Вечер - 09.10.2019

Фудбалската репрезентација на Македонија за да ги задржи шансите за пласман на Европското првенство во 2020 година низ овие квалификации ќе мора да забележи победа на денешниот натпревар (20:45 часот) против Словенија кој ќе се одигра на ...

Пандев: Не ни требаат негативци, туку само луѓе што ја сакаат Македонија!

Gol.mk - 09.10.2019

Во име на националниот тим на Македонија пред квалификацискиот натпревар против Словенија, говореше капитенот Горан Пандев. Нашиот најискусен фудбалер пред медиумите истакна дека очекува голема поддршка од трибините, без негативна енергија, за ...

Пандев: Потребни ни се вистински навивачи на Македонија!

OhridNews - 09.10.2019

На македонската фудбалска репрезентација и се потребни трите бодови од утрешната средба со Словенија на Националната арена „Тодор Проевски“. Словенците се наш директен ривал затоа „црвено жолтите“ најавуваат добра игра и победа која ќе значи ...

Ангеловски: Размислувам само како да ја победиме Словенија!

Gol.mk - 09.10.2019

Фудбалската репрезентација на Македонија е подготвена за следниот предизвик во квалификациите за Европското првенство (ЕП) во 2020 година, а ривал ќе биде Словенија, селекција за која селекторот Игор Ангеловски смета дека може да се победи.

Ангеловски: Против Словенија на терен ќе излезат 11 фудбалери подготвени за голема борба

Опсервер - 09.10.2019

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Игор Ангеловски најави бескомпромисна борба на неговите избраници на утрешниот дуел со Словенија во квалификациите за ЕУРО 2020. – На терен ќе излезат 11 фудбалери подготвени за игра, за борба, тоа ...

Ангеловски: Им посакувам на Словенците мирен лет, но и наша победа

Екипа - 09.10.2019

Ќе пресуди мотивацијата, желбата, инаетот… Селекторот Игор Ангеловски верува дека фудбалската репрезентација на Македонија може да стигне до триумф на утрешниот квалификациски меч против Словенците.

Словенија „заглави“ во Љубљана поради технички проблем со авионот!

Gol.mk - 09.10.2019

Делегацијата на фудбалската репрезентација на Словенија веќе требаше да биде пристигната во Скопје, но поради технички проблеми со авионот сè уште е во Љубљана. Како што пишуваат тамошните медиуми нивните фудбалери се „заглавени“ на аеродромот во ...

Пандев: „Не гледам во кој дел Словенија е подобра од нас“

SportMedia - 09.10.2019

Капитенот Горан Пандев, искажа оптимизам пред утрешниот дуел со Словенците. Тој истакна дека ако Словенија се надева на пласман на второто место, тогаш треба да се надеваме и ние, затоа што Словенија не е ништо подобра од нас.