TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тензични протести пред иранските амбасади во Лондон и Париз по смртта на 22-годишната Иранка

360 степени - 25.09.2022

Демонстрантите во Париз извикуваа слогани за поддршка на Иранките, но го осудија и францускиот претседател Емануел Макрон, кој неодамна се сретна со неговиот ирански колега Ебрахим Раиси во Њујорк на маргините на Генералното собрание на ОН Паралелно ...

Немири пред амбасадата на Иран во Лондон, петмина уапсени

Вечер Прес

Иранскиот режисер Асгар Фархади со поддршка за протестите:Признание за храбрите жени во борбата за основни права

Вечер Прес

На протестите во Иран загинаа 41 лице

Во Центар

Роднина на Иранка убиена поради нејзиниот хиџаб ги откри деталите: Ја мачеле и навредувале

Локално

ВИДЕО: Расте бројот на жртвите во женската револуција во Иран, меѓу убиените има и деца

Слободен Печат

Њујорк тајмс: Во антивладините протести во Иран загинаа најмалку 50 лица

CivilMedia

ТВ21 Канал5 Локално 4NEWS MakPress Frontline Локално Фокус

ЕУ: Неприфатлива употреба на непропорционална сила против демонстрантите во Иран

А1 On - 25.09.2022

Европската унија денеска ја оцени како „неоправдана и неприфатлива“ „несразмерната употреба“ на сила против демонстрантите во Иран, по деветдневните протести поради смртта на Махса Амини, во кои загинаа 41 лице.

ЕУ: Неприфатлива употреба на непропорционална сила против демонстрантите во Иран

Канал5

ЕУ: Неприфатлива употреба на непропорционална сила против демонстрантите во Иран

Курир

ЕУ: Неприфатлива употреба на непропорционална сила против демонстрантите во Иран

Опсервер

ЕУ: Неприфатлива употреба на непропорционална сила против демонстрантите во Иран

Сител

ЕУ: Неприфатлива употреба на непропорционална сила против демонстрантите во Иран

Либертас

Брисел го осуди задушувањето на протестите во Иран, во кое загинаа над 40 луѓе

Слободен Печат

Во Центар MakPress